۴۰۰ زندانی جرایم غیرعمد نیازمند کمک‌های مالی هستند

رییس هیات مدیره ستاد دیه استان تهران:

۴۰۰ زندانی جرایم غیرعمد نیازمند کمک‌های مالی هستند

رییس هیات مدیره ستاد دیه استان تهران گفت: حدود ۴۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندان‌های استان تهران بسر می‌برند که برای آزادی نیازمند کمک‌های مالی هستند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن رفیق‌دوست در نشست خبری ستاد دیه استان تهران، اظهار کرد: بعد از گذشت ۱۲ -۱۳ سال تشخیص داده شد که ستاد مردمی دیه استان تهران نشستی با اصحاب رسانه داشته باشد.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی اگر کسی در اثر اشتباه خطایی را مرتکب شود که منتهی به پرداخت خسارت شود حکومت اسلامی وظیفه دارد شخص را نجات دهد که امروزه در کشور ما در این رابطه مردم و خیرین بار زیادی را از دوش دولت برمی‌دارند.

رییس هیات مدیره ستاد دیه استان تهران، تصریح کرد:‌ ستاد دیه حدود ۲۳ سال قبل توسط مرحوم لاجوردی تاسیس شد و از سال ۷۶ ستاد مرکزی تاسیس شد. همچنین در سال ۸۳ ستاد دیه در استان‌های کشور شعب‌ه‌هایی را راه‌اندازی کرد که یکی از این شعب در تهران بود.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ستاد دیه کمک به زندانیان معسر است، همچنین برای آزادسازی زندانیان نیازمند و جرایم غیرعمد دادگستری کل استان تهران، کمیته امداد، خیرین کشور و بانک‌ها نیز کمک‌هایی را در این راستا انجام می‌دهند.

رییس هیات مدیره ستاد دیه استان تهران، بیان کرد: در سال ۹۱، ۷۱۰ زندانی جرایم غیر عمد توسط ستاد دیه استان تهران با مجموع پرداخت مبلغی حدود ۹۰ میلیارد تومان آزاد شدند. همچنین در شش ماهه اول سال ۹۲ نیز ۲۹۳ زندانی جرایم غیر عمد با مجموع بدهی ۱۸ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان آزاد شدند.

وی با اشاره به کمک‌های مردمی، گفت: در سال گذشته کمک‌های مردمی به ستاد دیه ۶۲۸ میلیون تومان بود که در شش ماه اول امسال نیز این رقم به ۵۲۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین در سال گذشته توانستیم از خانواده شاکیان حدود ۷۰ میلیارد تومان تخفیف بگیریم که این رقم در شش ماه اول سال جاری ۱۲ میلیارد تومان برآورد شده است.

رفیق‌دوست اظهار کرد: در سال گذشته ۲۸۹ زندانی دیه و ۴۲۱ زندانی مالی در زندان‌های استان تهران داشتیم. در شش ماه نخست سال جاری نیز ۱۳۰ زندانی دیه و ۱۶۳ زندانی مالی در زندان‌های استان تهران حضور دارند.

رییس هیات مدیره ستاد دیه تهران افزود:‌ در حال حاضر حدود ۴۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندان‌های استان تهران هستند که نیازمند کمک‌های مالی می‌باشند که برای آزادی آن‌ها حدود ۴۰ میلیارد تومان نیاز است. از بین این ۴۰۰ زندانی ۷۸ نفر خانم هستند.

وی گفت: کمک‌های دولتی به ستاد دیه تنها در دولت دهم صورت گرفت که این مبلغ برای ستاد دیه استان تهران حدود یک میلیارد تومان بود؛ بنابراین می‌توان گفت که سهم مردم برای آزادسازی زندانیان ۷۰ تا ۸۰ درصد است و سهم دولت حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد می‌باشد که البته آن هم در نوسان است.

رفیق‌دوست ادامه داد: یکی از کارهایی که انجام شد و بار ما را سبک کرد قانون بیمه اجباری شخص ثالث است. در این راستا مجلس معتقد است بیمه شخص ثالث باید اصلاح شود اما بیمه‌ها می‌گویند که این به نفع ما نیست. ما نیز از نمایندگان شورای اسلامی می‌خواهیم که قانون بیمه شخص ثالث اصلاح شود؛ زیرا بیمه‌ها دنبال منافع خود هستند اما ما به دنبال آزادی زندانیان هستیم.

وی درباره برنامه ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد در اعیاد قربان و غدیر گفت:‌ در برنامه‌هایمان است که در اعیاد قربان و غدیر تعدادی از زندانیان را آزاد سازیم. البته در عید غدیر خیلی‌ها برای آزادی زندانیان که سادات هستند به ما مراجعه می‌کنند و سادات بودن جزء شروط افرادی است که می‌خواهند زندانی را به آزادی بسازند.

رفیق‌دوست خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره حساب ۱۴۱۴ بانک تجارت برای ستاد دیه کشور واریز کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *