۱۸ ماده از لایحه جامع وکالت، استقلال کانون را خدشه‌دار کرده است

رییس کانون وکلای دادگستری خراسان گفت: ۱۸ ماده از لایحه جامع وکالت، استقلال کانون را خدشه‌دار کرده است.

  مهدی عامری اظهار کرد: در لایحه جامع وکالت که توسط قوه قضائیه تنظیم شده، از کانون وکلا هیچ نظرخواهی صورت نگرفته است، به همین دلیل متن اصلاح شده را به دولت و نمایندگان ارسال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در ماده ۱۳۳ این قانون پیش‌بینی شده اعضای هیات نظارت از بین حقوقدانان و وکلا انتخاب می‌شوند و الزامی وجود ندارد که این هیات از وکلا باشند.

رییس کانون وکلای دادگستری خراسان، اعضای هیات نظارت را در سرنوشت وکلا و قضاوت در کشور بسیار سرنوشت‌ساز توصیف کرد و افزود: این هیات نظارت می‌تواند پروانه وکلا را ابطال کند، صلاحیت افراد و اعضای هیات مدیره باید به تصویب این افراد برسد و حتی این هیات می‌تواند انتخابات کانون را ابطال کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر وکلا در بحث استقلال خود مصر هستند، به دلیل منافع خود نیست، بلکه به دلیل حق دفاع از مردم است؛ یک وکیل دادگستری باید مستقل باشد، همان طور که اگر قاضی مستقل نباشد یا وابسته به نهادهای حکومتی باشد این مورد با دادرسی عادلانه منافات دارد.

عامری با اشاره به اینکه سال گذشته نیز لایحه‌ای تحت همین عنوان به دولت قبل داده شده بود، تصریح کرد: در آن زمان این لایحه اصلاح شد، اما در روزهای آخر کار دولت، به قوه مقننه ارسال شد و با روی کار آمدن دولت یازدهم این لایحه جهت اظهارنظر به قوه قضائیه ارسال شد که امیدواریم در این دولت مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد.

وی یادآور شد: با ملاقات و مذاکراتی که بعد از عید نوروز کانون وکلا با دکتر روحانی داشت، رییس جمهور محترم صریحا اعلام کرد که مدافع استقلال وکلا است.

ریاست کانون وکلای دادگستری خراسان افزود: این مردم هستند که از این لایحه ضرر می‌کنند ما از میان ۱۴۶ ماده این لایحه تنها به ۱۸ ماده آن ایراد وارد کردیم و آن را مغایر با استقلال می‌دانیم.

وی تاکید کرد: اعضای کانون وکلا مراحل قانونی را برای رسیدن به این سمت طی کردند و عده‌ای اساتید قدیمی دانشگاه هستند.

وی به افراد حاضر در همایش و میهمانان این همایش اشاره و اظهار کرد: ۱۵۰ نفر از اعضای کانون وکلا در این همایش حضور دارند. همچنین سخنگوی قوه قضائیه، ریاست کل دادگستری خراسان رضوی، روسای مجتمع‌های قضایی و دادستان مشهد نیز از جمله میهمانان ویژه این همایش هستند، اعضای کانون وکلای سه استان شمالی، جنوبی و رضوی نیز دعوت شدند.

ریاست کانون وکلای دادگستری خراسان تعداد وکلای این کانون را ۱۳۶۰ نفر دانست و افزود: ۱۰۱۸ نفر مرد ۳۴۲ نفر نیز خانم هستند و این کانون در سال ۷۷ تاسیس و تا به امروز به کار خود ادامه داده است.

وی با تاکید بر این موضوع که اگر دو نهاد متولی یک بخش باشند، ضررش نصیب مردم می‌شود، افزود: در قانونی که به کمیسیون قضایی داده شده است پیش‌بینی شده که اعضای مرکز مشاورین در کانون‌ها ادغام شوند.

عامری در مورد کیفیت پایین کار برخی از وکلا و گلایه مردم نیز یادآور شد: در برخی از موارد همکاران جوان ما قادر به تامین هزینه‌های دفتر خود نیستند؛ زیرا وکالت در کشور ما الزامی نیست اگر الزامی بود این مشکل پیش نمی‌آمد حتی در برخی از موارد نیز دادخواست‌ها توسط عریضه نویسان‌ و افراد غیر متخصص تنظیم می‌شود.

وی افزود: بحث دیگر مشکل و خلاء فرهنگی است. در کشور ما فرهنگ مراجعه به وکیل بسیار کم است و فقط زمانی است که ما قادر به حل مشکلی نیستیم می‌شویم به وکیل مراجعه می‌کنیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان خاطر نشان کرد: سردرگمی مردم در برخی از پرونده‌ها شاید به این دلیل است که آنان احساس می‌کنند زمانی که پرونده خود را به یک وکیل می‌دهند حتما حکم به نفع آنان صادر می‌شود، در حالی که وظیفه یک وکیل این است که تنها با استناد به اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌گیرد از موکل خود دفاع کند.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره یا امتیاز دارد؟

در نوشته ذیل اطلاعاتی در مورد داشتن کتاب برای مصاحبه دکتری داده شده و اضافه بر آن سوالاتی که ممکن است در روز مصاحبه ازکتاب شما بپرسند؛ توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *