یک سوال در مورد دفاع مشروع در قانون مجازات اسلامی جدید

ببخشید سوالی داشتم طبق ق.م.ا مصوب ۱۳۹۲ دفاع مشروع جرم هست و مجازات ندارد؟یعنی ق.م.ا۹۲ دفاع مشروع را از علل رافع مسئولیت جزایی میداند؟در کتاب دکتر نوربها از علل توجیه کننده جرم یاد شده و عنوان مجرمانه ندارد.همین سوال را در مورد عملیات ورزشی با رعایت شرایط مقرر در قانون دارم،بند ث ماده ۱۵۸ از علل رافع مسئولیت کیفری هست؟یعنی جرم محسوب شده ولی مجازات ندارد یا اصلا عنوان مجرمانه هم ندارد و از علل موجه جرم هست؟ بزرگواری میکنید اگر پاسخ حقیر را بدهید.

 

 

پاسخ: سلام
قانونگذار در ماده ۱۵۶ قانون جدید عبارت “قابل تعقیب و مجازات نخواهد بود” را به عبارت “در صورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمی شود” تبدیل کرده است. به عبارت بهتر این گونه به نظر می رسد که مقنن دفاع مشروع را از موانع مسئولیت کیفری و از نوع معاذیر قانونی دانسته است نه از عوامل موجهه جرم!
در واقع برای متهم(مدافع) ابتداً و در صورت وجود مقتضی پرونده کیفری تشکیل می شود و سپس با فرض احراز شرایط دفاع مشروع نامبرده مجازات نمی شود.
این قسمت قانون دچار ابهام است که در خصوص نامبرده آیا به دلیل جرم نبودن عمل قرار منع تعقیب صادر می شود یا اینکه دفاع مشروع از معاذیر قانونی محسوب می شود و در صورت احراز آن باید قرار مجرمیت صادر شده و دادگاه حکم بر عدم مجازات به دلیل وجود عذر قانونی صادر می کند.(که ظاهراً همین قسمت اخیر مد نظر قانونگذار است)
این موضع قانونگذار در آینده اشکالات عدیده ای را در خصوص مسئولیت کیفری معاونین، شرکا، مسئولیت مدنی مباشر و … ایجاد خواهد کرد.
از همه بدتر اینکه کسی که دفاع مشروع نموده ممکن است برای چندین ماه یا جندین سال در جریان رسیدگی قضایی قرار بگیرد.
منبع: وبلاگ حقوقی انصاف
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *