مقالات حقوق جزا

یادداشت: صرف عضویت در سایت‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک جرم نیست

ابوالقاسم شم آبادی

در ابتدا باید دانست که اساسا فیلتر کردن یک سایت اینترنتی، به‌منزله محافظت از آن سایت نیست بلکه جلوگیری از دسترسی افراد به آن سایت است. در قانون جرایم رایانه‌ای متن صریحی که استفاده از فیلتر‌شکن و VPN را جرم‌انگاری کرده ‌باشد، وجود ندارد و تنها ماده ۲۱ آن تصریح کرده است که ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت (که اشخاص‌حقوقی هستند)، موظفند مطابق ضوابط فنی و فهرستی که از سوی کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام می‌شود، نسبت به پالایش (فیلتر) محتوای ناشی از جرایم رایانه‌ای و محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای به‌کار می‌رود، اقدام کنند، در غیر این‌صورت، حسب مورد که ترک فعل آن‌ها عمدی بوده یا ناشی از بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی باشد، با مجازات جزای نقدی و حسب مورد تعطیلی موقت روبرو خواهند ‌شد. این مجازات در مورد اشخاص حقیقی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند پیش‌بینی نشده و مطابق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ فقط رفتاری جرم است که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد.

باید توجه داشت که صرف عضویت در سایت‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک جرم نیست مگر اینکه کامنت‌ها و اطلاعات مبادله شده حاوی محتوای مجرمانه باشد، مانند این که متضمن نوعی جاسوسی یا نشر اکاذیب و یا تصاویر مبتذل یا مستهجن باشد که در این صورت رفتار شخص، مجرمانه خواهد بود پس صرف عضویت در فیس‌بوک جرم نیست.و استفاده از فیلتر‌شکن و عضویت در سایت‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک به هیچ روی با ماده ۷۲۹ قانون مجازات اسلامی‌(ماده ۱ قانون جرایم رایانه‌ای) مطابقت ندارد. اداره حقوقی دادگستری که مطابق قانون مرجع پاسخگویی به استعلامات حقوقی و قضایی قضات دادگستری است در نظرات متعددی اعلام کرده‌است که استفاده از فیلتر‌شکن برای مشاهده سایت‌های فیلتر شده و همچنین عضویت در سایت‌های اجتماعی فیلتر شده مانند فیس‌بوک جرم نیست. در این رابطه می‌توان به نظریات شماره ۲۵۴۹/۷ مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۱ و شماره ۷/۹۲/۱۵۷۲ مورخ ۱۸/۸/۱۳۹۲ این اداره کل اشاره کرد.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *