کم دادن مزد کارگر، چه کیفری دارد؟

 

5-803.jpg

اسلام طبقه کارگر را با بهترین و شریف‌ترین صفات ستوده است و به کاری که با انگیزه کسب درآمد حلال برای اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد، اجر و ثواب جهاد در راه خدا می‌دهد.

 

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسلام به‌عنوان مکتب نجات‌ دهنده و تعالی‌بخش انسان‌ها کرامت ویژه‌ای برای همه و از جمله کارگران قائل است که با هیچ ارزش مادی قابل مقایسه نیست.

 

در روایات آمده است که پیامبر اسلام(ص) که انسان کامل و سرآمد همه انبیا است، متواضعانه دست کارگر را می‌بوسد. ایشان درباره جایگاه بنده مؤمن و کارگر در نزد خداوند فرمودند: خداوند متعال بنده مؤمن پیشه‏‌ور و شاغل را دوست دارد۱″.

 

اما درباره همین کارگر سفارش‌های فراوانی به کارفرمایان نیز شده است و بر پرداخت به موقع حق و حقوق آنها و حفظ شان و ارزش انسانی‌شان تاکید شده است.

 

پیامبر(ص) در این باره می‌فرمایند: ” کسی که مزد مزدبگیر (کارگر) را کم دهد خداوند عملش را باطل گرداند و بوی بهشت را که از مسافت ۵۰۰ ساله به مشام می‌رسد بر وی حرام کند۲″.

 

ایشان در جایی دیگر چنین فرمودند که “کم دادن مزد مزدبَر (کارگر) از گناهان بزرگ است۳″.

 

امام علی(ع) نیز از پیامبر خدا (ص) نقل می‌کنند که حضرت نهی فرمود از این که کارگری، پیش از تعیین مزدش، به کار گرفته شود۴”.

 

منابع احادیث:

 

۱- کنز العمّال: ۹۱۹۹ منتخب میزان الحکمه: ۱۴۴

 

۲- أمالی الصدوق: ۳۴۷ / ۱ منتخب میزان الحکمه: ۶

 

۳- بحارالأنوار: ۱۰۳ / ۱۷۰ / ۲۷ منتخب میزان الحکمه: ۶

 

۴- الفقیه: ۴ / ۱۰ / ۴۹۶۸ منتخب میزان الحکمه: ۸

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره یا امتیاز دارد؟

در نوشته ذیل اطلاعاتی در مورد داشتن کتاب برای مصاحبه دکتری داده شده و اضافه بر آن سوالاتی که ممکن است در روز مصاحبه ازکتاب شما بپرسند؛ توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *