کمیسیون های کارآموزی

گفتگوبا دکتر عیسی امینی (عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و وکیل دادگستری)

عیسی امینی  ،دکتری حقوق خصوصی  ازدانشگاه تهران  و وکیل پایه یک دادگستری از سال  87که مدیر گروه حقوق وتحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز نیز می باشد ،  در دوره های قبل در کمیسیون های تدوین قوانین  ، انتشارات و هیات اختبار  فعالیت داشته و در این دوره  عضو کمیسیون کارآموزی  است ، با او گفتگویی کوتاه درباره  این کمیسیون انجام داده ام که ملاحظه می فرمایید:

*لطفا درابتدا توضیحاتی درباره کمیسیون کارآموزی و وظایف آن ارائه نمایید ؟

این کمیسیون از معدود کمیسیون هایی است که ازآن درقوانین حاکم نامبرده شده است.شرایط عضویت دراین کمیسیون،همان شرایط عضویت درهیات مدیره است و اعضا توسط هیات محترم مدیره انتخاب می شوند.این کمیسیون رسیدگی به کلیه امورکارآموزان محترم را از زمان صدورپروانه کارآموزی تا صدور پروانه پایه یک وکالت عهده می گیرد مگرمواردی که مقررات خاص آن را درحیطه اختیارات سایر کمیسیون ها یامراجع قرارداده باشد،مانند تعیین وکیل سرپرست یاتعیین سخنران یامدرس در کارگاه های آموزشی که توسط نایب رئیس انجام می شود که مورداخیرمحل بحث بیشتری است .اکنون جلسات کمیسیون کارآموزی درسه کمیسیون ( کمیته) پنج نفره (درسه روز) تشکیل می شود که تصمیمات آن بارای اکثریت (سه نفر)اتخاذ می شودو امورمربوط به کارآموزی کارآموزان محترم حسب دو شماره آخرپروانه کارآموزی(1تا33– 34 تا66– 67 تا99)به یکی ازسه کمیته مربوطه و پیش بینی شده ارجاع می شود.ضمنا” اعضای این کمیسیون هادرزمان های مشخصی باهم اجتماع نموده وجلسه کمیسیون راتشکیل می دهندتاباتبادل آراء،تصمیمات مهم یامورداختلاف رااتخاذ نمایند.ضمنا”یکی ازصلاحیت های مهم این کمیسیون،درخواست ابطال پروانه کارآموزی درمواردخاص وقانونی مانند عدم داشتن حسن اخلاق است.ازنظربنده،این کمیسیون با توجه به اهداف اصلی کانون وکلای دادگستری،مهمترین وحساسترین کمیسیون آن است.البته درحال حاضرتغییراتی درروش وابزارهای آموزش کارآموزان ضروری است که بایدشرایط آن رافراهم ساخت

* فضای حاکم بر کمیسیون در این دوره چگونه است ؟

اعضای کمیسیون از گروه های متفاوت و مستقل انتخاب شده اند که از تنوع افکار و استقلال آراء برخوردارند خصوصا” تعامل خوبی بین اعضاء با هم و با نایب رئیس محترم وجود دارد .

*اعضاء یا هیات  اختبار را چه شخص یا مرجعی تعیین می کند؟

انتخاب این اعضاء با کمیسیون کارآموزی و با تصویب هیات محترم مدیره است. البته اخیرا”این دیدگاه توسط عده ای از اعضای محترم هیات مدیره مطرح شده که هیات اختبار به صورت مستقل تشکیل و اداره شود . این اعضا معتقدند نه تنها این امر در برخی کانون ها و کانون مرکز درگذشته چنین حالتی داشته بلکه موجب افزایش ثبات و کیفیت اختبار هم می شود.

*چرا این دیدگاه مطرح شد ؟

علاوه بردلایل گفته شده،شاید عملکرد هیات اختبار در سال پیش تاثیر گذاشته باشد . به نظر بنده ، سطح اختبارافت کرده بود تا حدی که درزمان انتخابات هیات مدیره تقریبا” همه  اختبار شوندگان قبول شدند که غیرمتعارف بوده وناشی از ارتقای سطح علمی کارآموزان محترم نبوده است . قطعا” این نوع برخورد به نفع آینده کارآموزان و کانون نیست .

*تعریف شما از اختبار چیست ؟

اختبار،مهم ترین آزمون تحلیلی کارآموزان محترم است که بعد از آن، کارآموز، وکیل پایه یک شده وازکنترل علمی خارج می شود.من به هیچ وجه به اختبار سخت اعتقادی ندارم ولی یک اختبارباید علمی – کاربردی،استدلالی،جدی وجامع باشد که رسیدن به آن طبعا” هیات اختبارواجد شرایطی را نیز می طلبد .هیاتی که ازیک رده سنی یاتفکرخاص وانحصاری نباشد.الزاما”برای اعضا داشتن دکتری حقوق شرط نیست ولی حداقل تخصص علمی عضو باید مرتبط باامتحان مربوطه بوده وازتوانایی علمی وحرفه ای برخوردار  باشد . خصوصا” در بین کارآموزان محترم ،اشخاص متخصص و ویژه ای نیز وجود دارند .

*در حال حاضر سطح علمی کارآموزان چطور است ؟

در حد  شناخت بنده ، خوب است ولی مثل سابق نیست .ضمنا” فراموش نکنیم اگرآزمون ورودی مبتنی بر ظاهر مواد قانون باشد و حقوق را در قانون محدود سازد ، طبیعی  است که نتیجه خیلی مطلوبی نداشته و گزینش کاملا” عادلانه ای را  در پی نخواهد داشت . اختبار ، آزمایشگاه واقعی برای ارزیابی علمی و حرفه ای کارآموزان است که دیگر صرف تست زنی یا قانون خوانی کمک جدی به کارآموزان  نمی کند .البته منظور از سطح و کیفیت سؤالات آزمون ، طرح سؤالات در سطح آزمون جامع  یا غلط ، نظری محض یا مباحث محل اختلاف نظر حقوقدانان نیست . بلکه سؤالات تحلیلی در قالب تست که نشانگراستنباط واستدلال قوی تر داوطلبان خواهد بود وتحقق این امر نیز طراح مقتدرتری را می طلبد . متاسفانه این کانون مرکز یا اتحادیه یک مرکز آزمون متمرکز ندارد . به نظر می رسد باید مرکزی تاسیس شود واداره آن به یکی ازحقوقدان بزرگ و معتمد که تعصب خاصی برای انحصار آن در دانشگاه خاص یا گروه خاصی ندارد سپرده شود . مثل دکتر صفایی ، دکتر آزمایش و ….

 *و در نهایت چه توصیه ای برای کارآموزان دارید ؟ 

آرزوی من و دیگر وکلا، داشتن کانونی مستقل ، سالم ، علمی و قدرتمند است ؛ در جهت تحقق این امر، قطعا” این همکاران عزیز خود را شریک مال موکل نمی دانند و به دام وسوسه ی ثروت اندوزی نامشروع و تعجیل و طمع نمی افتند چرا که عاقبت ناخوشایند آن به آسانی قابل جبران نیست . جلب اعتماد عموم مردم و خصوصا” موکلین ، همکاران وقضات شریف نیازمند تلاش بی وقفه  است و از دست دادن این اعتماد تاوان بسیاری دارد .فراموش نکنیم که این کانون رویکردی صنفی – اجتماعی دارد و همواره اعمال و رفتار ما مورد ارزیابی قرار می گیرد . مطالعه مستمر و تحلیلی کتب و مقالات معتبر به عنوان ابزار کار و مبنای واقعی قدرت ما ، تنها توصیه من است.

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

داشتن کتاب در مصاحبه دکتری چند نمره یا امتیاز دارد؟

در نوشته ذیل اطلاعاتی در مورد داشتن کتاب برای مصاحبه دکتری داده شده و اضافه بر آن سوالاتی که ممکن است در روز مصاحبه ازکتاب شما بپرسند؛ توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *