انتشارات عدلیه
بسته دکتری حقوق عمومی- بسته دکتری حقوق بین الملل 99 بسته دکتری حقوق جزا و جرمشناسی 1399- بسته دکتری حقوق نفت و گاز 1399- بسته دکتر حقوق خانواده 1399

کدام شاخه دکتری حقوق را برای آزمون دکتری نیمه متمرکز 99 شرکت کنید؟(کدام شاخه دکتری آسانتر است)

با سلام. بنده ابوالقاسم شم آبادی هستم و این یادداشت را برای داوطلبان عزیز دکتری حقوق برای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 1399 نگاشته ام. چنانچه داوطلبان و بازدیدکنندگان گرانقدر به عنوان این مطلب دقت کنند متوجه خواهند شد که نوشته حاوی پاسخ به دو پرسش اساسی است؟

کدام شاخه دکتری حقوق را برای آزمون دکتری نیمه متمرکز 1399 شرکت کنیم؟

کدام شاخه دکتری حقوق آزمون آسانتری دارد و عموما آسان بوده و قبولی راحت تر است؟

نکته مهم: قبل از مطالعه مطلب در نظر داشته باشید که اگر می خواهید از بسته های دکتری حقوق انتشارات عدلیه استفاده کنید فقط لازم است روی این عبارت(مشاهده صفحاتی از بسته های دکتری حقوق) کلیک کنید.

پاسخ به این سوال دربردارنده فروض متعدد است. اما به دلیل اینکه برخی از داوطلبان دکتری حقوق همیشه بوده و هستند که بنا به مسایل شغلی و کاری، انگیزشی، علاقه مندی و یا حتی داشتن و یا نداشتن ساعات مطالعه و مهمتر از همه تاهل مهم است که به یک نتیجه قطعی برسند که برای آزمون دکتری امسال حقوق در چه شاخه ای شرکت کنند؟

در پاسخ باید گفت: چنانچه بالای 30 سال دارید و اهدافی مانند هیات علمی شدن ندارید:

برای این دسته از داوطلبان پیشنهاد می شود در درجه اول دنبال علاقه خود بروند. این روزها بسیاری از داوطلبان با بنده که صحبت می کنند می گویند که از مطالعه مطالب حقوق خصوصی، عمومی، جزا و یا فلان شاخه خسته شده ام! می خواهم در فلان شاخه شرکت کنم. یا برخی از داوطلبان نیز ذکر می کنند که من فلان شاخه را مسلط هستم و دیگر مطلبی برای من ندارد که بخواهم دنبال دکتری این شاخه بروم.

برای این دسته از دوستان داوطلب پیشنهاد می شود که فقط و فقط سراغ رشته ای بروند که علاقه دارند حتی چنانچه سوابق پژوهشی در آن شاخه ندارند یا کمتر سابقه پژوهشی و علمی مانند مقاله علمی و پژوهشی- مقاله علمی و ترویجی- کتاب چاپ شده در انتشارات های حقوقی- گواهینامه شرکت در همایش های بین المللی- مدرک معتبر زبان مانند ام اس آر تی- تولیمو- تافل- تدریس و اختراع دارند.

ضمنا این داوطلبان می توانند همزمان و یا حتی بعد از آزمون دکتری مشغول تهیه سوابق علمی شوند مخصوصا شرکت در همایش های بین المللی معتبر که قاعدتا هر ماه در کشور برگزار می شود و یا تبدیل پایان نامه به کتاب در انتشارات های حقوقی معتبر.

ضمنا این گروه از داوطلبان هدف هیات علمی شدن هم ندارند که مشکلی داشته باشند.

حال اگر این گزینه را در نظر بگیرید می توانیم شاخه های دکتری را انتخاب کنیم و دنبال علاقه برویم.

با داشتن علاقه مسلما انگیزه هم برای شرکت در آزمون دکتری و کسب رتبه خوب اینگونه داوطلبان کسب می کنند. فقط می ماند مطالعه مستمر و منظم

در صورت داشتن شرایط فوق حال ما با توجه به تجربه ای که دارم اطلاعاتی در اختیارتان میگذارم منتها قبل از ذکر آنها دو سه روز پیش یکی از داوطلبان در انتشارات عدلیه حضور یافت و بعد از صحبت کردن متوجه شدم که یکی از قضات عالی رتبه و همچنین نویسندگان معروف کشور می باشد. در بین صحبت این استاد ذکر کردند که بنده دکتری نفت و گاز در دانشگاه سراسری قبول شده بودم اما ادامه ندادم.

مسلما به جای بنده شما نیز بودید تعجب می کردید! در جواب گفتند حقیقتا من دنبال هیات علمی شدن نیستم و بعد از اینکه وارد دکتری شدم قبول شدنم را از دو دیدگاه بررسی کردم اول اینکه دیدم موضوعی که من وارد شده ام با توجه به شرایط کشور جایگاهی برای بنده(با توجه به شرایط این استاد عزیز) ندارد و نمی توانم در مسائل سرمایه گذاری و نفت و گازی کاری انجام دهم و یا اگر کاری انجام دهم موثر واقع شود؛ مخصوصا اینکه بحث های نفت و گاز (و سرمایه گذاری از جمله قراردادهای بالادستی- میان دستی و پایین دستی نفت و گاز و ….) ارتباط و جایگاه خاصی می خواهد و از طرفی نیاز به ورود به جریان های خاص سیاسی را دارد. اضافه بر اینکه بیان کردند که: علاقه ام هم به مسائل نفت و گازی زیاد نبود و با مسائل حقوق خصوصی بیشتر مرتبط است. بنابراین آمده ام که حقوق خصوصی شرکت کنم.

البته حتما بازدیدکنندگان سایت و داوطلبان محترم دکتری در نظر داشته باشند که به نظر بنده ایشان در واقع خیلی دیر تصمیم گرفته اند مخصوصا اینکه بایستی قبل از شرکت در آزمون داوطلب، این بررسی ها را انجام دهد. مثلا حقوق نفت و گاز گذشته از اینکه خیلی سخت نیز هست مخصوصا به دلیل قبولی تعداد کم داوطلبان و مصاحبه ها نیز که ظاهرا روابط علمی و پژوهشی با اساتید مصاحبه تاثیر گذار است! بهتر است داوطلب این شاخه از ابتدا و قبل از آزمون در شاخه های کاری مرتبط فعالیت داشته باشد.

بنابراین در غیر این صورت داوطلب دکتری نفت و گاز چنانچه وارد دکتری هم شد و مدرکش را هم گرفت و جایی جذب نشد بایستی خودش را، مقصر این موضوع بداند همانطور که مخصوصا خانم هایی هستند که به بنده مراجعه می کنند و می گویند تخصصص کارشناسی ارشد نفت و گاز را دارند و مثلا در پنج ده سالی که مدرکشان را گرفته اند هیچ جایی مشغول نیستند!

به هر حال فارغ از این موضوعات، داوطلبی چنانچه علاقه مند به آزمون دکتری است بهتر است این روزها سریعا شاخه آزمونی خود را انتخاب نماید. برخی ها دنبال این هستند که بهترین شاخه دکتری حقوق را ثبت نام کنند و از این جهت است که از آن شاخه لذت می برند چرا که هم بهترین است و هم کاربردی. مسلما در این صورت به نظر بنده با تجربه ای که دارم و تعداد آمارهایی که در دهه اخیر به بنده رجوع داشته اند از جمیع جهات شاخه دکتری حقوق خصوصی بهتر، کاربردی تر و مورد نیاز تر است.

البته داوطلبان آن در آزمون دکتری سال 1399 به 6 هزار نفر خواهند رسید که طبق برآوردهای امسال حدود 2 هزار نفر در این شاخه پذیرفته خواهند شد یعنی از هر 3 نفر یک نفر.

بنابراین اگر علاقه مند به شاخه حقوق خصوصی هستید بهتر است از اکنون تصمیم قطعی بگیرید.

اما برخی دنبال این هستند که آسان ترین شاخه دکتری حقوق را شرکت کنند؟

پاسخ مستقیم و بدون تردید در این خصوص حقوق بین الملل است. چرا که در سال 1398 نهایتا 1200 داوطلب دکتری بین الملل در آزمون شرکت داشتند که از بین آنها حدود 900 نفر به مصاحبه دعوت شدند و در نهایت نزدیک نزدیک به 500 نفر پذیرش شدند. البته در سال 97 تا رتبه های 800 الی 900 نیز داوطلبانی بودند که به مصاحبه دکتری بین الملل دعوت شده بودند و حتی قبول نهایی شده بودند. این نکته را نیز در نظر بگیرید که از 1200 نفر حدود 400 نفر طبق آمار امسال اصلا در روز مصاحبه شرکت نکردند و به دلایل مختلف(پولی-مالی- دور بودن واحد- بین المللی بودن واحد- قصد مهمترین دانشگاه ها را داشتن- هدف روزانه داشتن و ….) از انتخاب خود راضی نبودند.

به طور نمونه موقع انتخاب رشته نزدیک به 5 نفر از بین داوطلبان بودند که با اینکه رتبه خوبی در دکتری حقوق بین الملل کسب کرده بودند فقط آزادهای تهران و دولتی های تهران را انتخاب کردند.

بنابراین یک دلیل این است که شرکت کننده کمتری دارد و موضوع توضیح داده شد.

دلیل دیگر این است که دروس تخصصی دکتری حقوق بین الملل کاهش پیدا کرده است؛ به بیان دیگر مبحث فقه که اکثرا در آزمون دکتری به دلیل سخت بودن سوالات از آن فراری هستند در دکتری حقوق بین الملل امسال(یعنی آزمون دکتری نیمه متمرکز 1399 حقوق بین الملل) حذف شد. این موضوع باعث شد که تخصصی ها به دو درس بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی کاهش پیدا کند.

بنابراین این موضوع خود واقعا نکته قابل توجهی است مخصوصا اینکه وکلا، قضات و خیلی از کارمندان که متاهل نیز هستند اصولا فرصت مطالعه ای ندارند که برای آزمون دکتری اختصاص دهند و با کنکاش و برنامه ریزی و کاهش ساعات کاری و….(و به قول چند نفر از داوطلبان زدن از اوقات خانواده داری و فرزندداری) و هزا تلاش دیگر می توانند یک یا دو ساعت مطالعه کنند در روز

برای این دسته مسلما و قطعا شاخه های دیگر پرطرفدار مانند حقوق خصوصی- نفت و گاز و حقوق جزا سخت است و باور فرمایید هستند داوطلبانی که تعدادشان هم کم نیست هر ساله به صورت مستمر در آزمون دکتری شرکت می کنند اما در هر دوره آزمون 10 روز فرصت مجموعا نگذاشته اند برای شاخه ای که در دکتری حقوق شرکت کرده اند؛ پس حقیقتا حرف صحیحی است که اینگونه داوطلبان بهتر است در اینگونه شاخه ها وارد شوند. (البته یادتان باشد بدون علاقه وارد نشوید)

فارغ از این موارد، حال داوطلبی دکتری حقوق وجود دارد که، علاقه دارد منتها به دو شاخه دکتری حقوق این داوطلب در آزمون دکتری چه کار کند؟ برخی فکر می کنند آزمون همزمان دو شاخه در دکتری حقوق مجاز است و قصد دارند به طور نمونه در حقوق خصوصی شرکت کنند و در یک شاخه دیگر.

این موضوع امکانپذیر نبوده و داوطلب فقط در یک شاخه (دقت داشته باشید منظور آزمون دادن است نه گرفتن دو مدرک در دکتری حقوق که در زمانهای مختلف امکانپذیر است) دکتری آزمون را شرکت نماید و شاخه دوم را برای سالهای بعد موکول نماید.

اما در این خصوص که از بین دو شاخه ای که داوطلب علاقه مند است کدام را انتخاب کند؟ خیلی از داوطلبان هستند که در سر دو راهی مانده اند همیشه هم به دفتر بنده تماس می گیرند و شاید دو سه ماه تا ثبت نام آزمون دکتری درگیر این موضوع هستند که حقوق خصوصی شرکت کنند یا حقوق عمومی- حقوق بین الملل شرکت کنند یا حقوق جزا و …..

برای پاسخ به این سوال حتما باید چندین مولفه را در نظر داشت:

اول اینکه علاقه داوطلب کدام است؟ مسلما هر کدام که علاقه اش بیشتر است در آن شرکت کند و در قدم بعدی کدام شاخه کاربردی تر و بهتر است؟ و یا اینکه در کدام شاخه کارشناسی ارشد دارد؟(جالب است اینکه یک روز یک داوطلبی پیش بنده آمد و گفت من بین حقوق خصوصی و حقوق بین الملل مانده ام کدام را شرکت کنم و بنده هم توضیحاتی که می دانستم گفتم از جمله مولفه هایی که همینجا ذکر می شود؛ این داوطلب می گفتند من علاقه ام دقیقا شبیه و نزدیک به هم است پنجاه درصد به شاخه خصوصی و پنجاه درصد شاخه حقوق بین الملل علاقه مندم- از نظر ارتباط کاری بررسی کردم گفتند که حوزه مطالعاتی ام حقوق بین الملل هست و حوزه کاری ام حقوق خصوصی- از نظر سوابق موضوع را بررسی کردم که سوابق پژوهشی در کدام شاخه بیشتر دارد؟ گفت که در هر دو شاخه هیچ فعالیتی نداشته ام و خلاصه اینکه هر آنچه راه حل ارائه دادم به جایی نرسید و در نهایت چندین هفته این موضوع کش و قوس داشت تا اینکه یک روز گفتم ببینید در صورت علاقه به دو شاخه ابتدا شاخه ای که مدرک ارشد آن یکی است در دکتری این شاخه شرکت کرده و چند سال دیگر که خواستید باز در دکتری شاخه دیگری که علاقه مندید اما مدرک ارشد آن را ندارید شرکت کنید) شما فکر کنید اگر این گروه از داوطلبان در دو شاخه نیز ارشدش را داشته باشند باید چکار کنند؟ در این صورت بهتر است شاخه ای که اطلاعات کمتری دارند شرکت کنند و یا اینکه شاخه ای که احیانا در خارج از کشور هم طرفدارانی دارند. البته این پیشنهاد بنده است و راه حلی که به ذهن بنده می رسد و الا در هر سالی نهایتا 5 نفر بیشتر نبوده اند که این مشکل را داشته اند و بنده نیز در جریان موضوع قرار گرفته ام.

بنابراین شاخه بین الملل با مباحثی که در فوق ذکر شد و بیان تجربیات آسانترین شاخه دکتری حقوق است.

برخی ها هم می گویند حقوق عمومی راحت ترین هست؛ اما به یاد داشته باشید که دروس حقوق کار و مباحث فقهی جدید به دروس تخصصی شاخه حقوق عمومی اضافه شده است و کمی نیز شرکت کننده بیشتری نسبت به حقوق بین الملل دارد و عموما اساتید مصاحبه ای سخت گیر تری دارد. به اضافه اینکه سوالات دکتری حقوق عمومی حقیقتا سخت است مخصوصا اینکه جدید از حقوق تطبیقی سوال می آورند و اساتید طراح ظاهرا با حقوق عمومی چلنج دارند و اینکه نوعی سوال دهند که یک نفر هم نتواند پاسخ دهد.(این را به عنوان انتقاد گفتم چنانچه طراح سوال دکتری در جریان این موضوع قرار گرفت که می گیرد سوالاتی را در حقوق عمومی مطرح نماید که به درد جامعه امروزی کشورمان بخورد نه اینکه سوالی بیاورد که از خود استاد نیز 6 ماه دیگر بپرسند خاطرش نیست! مانند خود بنده یک بار در یکی از دانشگاه ها که متاسفانه با دانشجویان چلنجی پیدا کرده بودم سوالاتی طرح کردم که 6 ماه بعد چندتا از سوالات را خودم نیز که طراح بودم اشتباه می زدم! بنابراین سعی کنیم که مسئول وار فعالیت کنیم و البته اول این موضوع را به خود می گویم بعد به سایر اساتید)

به هر حال به غیر از علاقه نکاتی که در خاطره بنده بود نشان می دهد که چگونه باید تصمیم گرفت که در کدام شاخه شرکت کنید.

چنانچه سن شما زیر 30 سال است و هدف هیات علمی شدن با کسب مدرک دکتری حقوق را دارید: لطفا اینجا اصطلاحا استپ نمایید چرا که در یک یادداشت دیگر انشا… این موضوع را توضیح خواهم داد.

البته در آخر یادداشت هم این نکته را نیز در خاطرتان باشد که به هر حال در این بازاری که متخصصی نیست ما سعی کرده ایم کتاب های بسیار تخصصی ای در هر شاخه دکتری ارائه دهیم و اساسا تخصص بنده هم آزمون دکتری حقوق هست. چنانچه دوست داشتید می توانید نمونه بسته های دکتری را که صفحاتی از آنها را در سایت قرار داده ایم با کلیک در اینجا مشاهده نمایید؛ باشد که به کار آید دوستان را…. والسلام

ارادتمند شما- ابوالقاسم شم آبادی

بهتر است ابتدا نگاهی به شاخه کارشناسی خود بیاندازید؛ معمولا یکی از شروط هیات علمی شدن این است که مدرک کارشناسی ارشد و دکتری شما در یک شاخه باشد؛ البته این موضوع حکم قطعی ای ندارد و هستند اساتید هیات علمی که در دو شاخه مجزای حقوقی در ارشد و دکتری مدرک گرفته اند. اما به هر حال این موضوع مهم است و موضوع مصاحبه دکتری شما را هم بدون دغدغه خواهد کرد

کدام شاخه دکتری برای آزمون دادن راحت تر و سهل الوصول تر است؟

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب حقوق اساسی عدلیه

کتاب جامع حقوق اساسی(مخصوص آزمون کارشناسی ارشد حقوق عمومی سال 1399)

مقدمه حقوق اساسی تخصصا عنوان درسی است که دانشجویان رشته حقوق در مقاطع مختلف تحصیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *