تست تالیفی حقوق بین الملل
مجموعه تست های حقوق بین الملل دکتری

کتاب مجموعه تست شبیه سازی شده ( از کتب اساتید طراح و رفرنس دکتری حقوق بین الملل)

قبل از مطالعه

با سلام خدمت داوطلبان دکتری حقوق بین الملل

چنانچه قبل از مطالعه مقدمه می خواهید نمونه فایل کتاب را مطالعه کنید روی عبارت ذیل کلیک کنید:

جهت تهیه این کتاب و سایر کتب و تست های آزمون دکتری حقوق بین الملل برای سال 99 و یا 1400 به انتشارات عدلیه تماس بگیرید:

02166921002 و 02166581748

مقدمه

یکی از حوزه های دست نخورده دکتری حقوق بین الملل عمومی، عدم تالیف یک کتاب کاربردی در زمینه تست و یا شبیه سازی سوالات دکتری است. بنابراین صرف انجام این کار، خود ایده جدیدی است. از دلایل مهمی که باعث تالیف جلد دوم کتاب با موضوع مجموعه تست های شبیه سازی شده حقوق بین الملل؛ بخش کتب اساتید طراح و رفرنس  شد؛ در حقیقت، پراکندگی و عدم تمرکز در منابع اصلی شاخه حقوق بین الملل و اختصاصا در دروس حقوق سازمانهای بین المللی و حقوق بین الملل عمومی می باشد. اضافه بر آن وجودِ مسایل سیاسی و یا حقوقی روز به عنوان تست دکتری بر این مشکل می افزاید. دلیل اصلی دیگر در تالیف این کتاب، عدم امکان حدس دقیق منبع اصلی و رفرنس جهت آزمون دکتری می باشد و علت العلل آن هم مسلما سطح بالای سوالات و سبک حرفه ای و کاملا تخصصی سوالات آزمون دکتری این شاخه است.

 یکی از دلایل مهم دیگر در تالیف این کتاب مشکلاتی است که داوطلب دکتری حقوق بین الملل در منبع‌یابی کتب آموزشی با آن رو به رو می شود و این مشکل دقیقا، همان نبود کتاب تستی حرفه ای و در سطح تخصصی دکتری است و حتما خوانندگان این سطور در جریان این نکته هستند که دلیل اصلی این کاستی یک چیز است: نویسنده متخصصی وقت برای اینگونه کارها صرف نکرده است. البته برخی از این نویسنده ها آسان ترین کار ممکن را انجام می دهند که همان جمع آوری سوالات دکتری سال های پیش است؛ امری که بسیار سهل بوده و به نوعی عقب گرد از پدیدآوری کتاب تخصصی و حرفه ای آزمونی است. به هر روی، مجموعه انتشارات عدلیه مهمترین دغدغه اش در حقیقت رفع دغدغه های! یک داوطلب دکتری حقوق بین الملل و داوطلبان دکتری در شاخه های دیگر حقوق است حال چه در بخش منابع و چه در بخش تست و یا حتی در خصوص سوالات و نکات مربوط به مصاحبه دکتری که مشکل امروزی بسیاری از داوطلبان در چند سال اخیر شده است.

کتاب پیش رو در حقیقت جلد دوم از مجموعه تست های شبیه سازی شده آزمونهای دکتری است. در جلد دوم از مجموعه کتب شبیه سازی شده دکتری حقوق بین الملل که با عنوان مجموعه تست های شبیه سازی شده از کتب اساتید می باشد به صورت تخصصی وارد اصلی ترین مباحث آزمونی دکتری شده ایم و اکثریت قریب به اتفاق کتبی که از آنها در چندین سال پیش سوال طرح شده و یا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده؛ موشکافی کرده و هر نکته مهم و یا تست شبیه به سوالات دکتری را از دل آن بیرون کشیده ایم(شبیه سازی کرده ایم) و در هر تست پاسخ را به صورت کاملا تشریحی، تخصصی و هدفدار توضیح داده ایم که این حد از دقت کار را بر خواننده تمام خواهد کرد. از نظر روش انجام هم، شیوه ای ابتکاری این کتاب در پیش گرفته است؛ به بیان دیگر این کتاب، در حقیقت کتاب تست نیست بلکه خودسنجی از طریق درسنامه و ارائه مطالب کاربردی و کلیدی و یا نکات مهمی است که از صفحه صفحه کتب اساتید طراح و یا رفرنس بیرون کشیده شده است. پس این کتاب به شما درس می دهد و سپس شما را می سنجد اما نه به شیوه مرسوم.

باری؛ داوطلبان عزیز لازم است قبل از شروع به مطالعه  این کتاب در جریان چند نکته قرار بگیرند. اولین موضوع اینکه هدف اصلی ما از تالیف این کتاب یک نکته بیشتر نیست: تسلط داوطلب بر کتب اساتید رفرنس و مطالعه چندین و چند کتاب فقط در یک کتاب تخصصی.  بنابراین در تالیف این وجیزه تخصصی برای آزمون دکتری هم کتب اساتید طراح مدنظر بوده و هم کتب اساتیدی که احتمال طرح سوال از کتاب آنها وجود داشته و یا وجود دارد. اضافه بر آن در جای جای سوالات سعی شده است که نگاهی ویژه به نظرات و تئوری های مطرح شده توسط اساتید رفرنس شود. ضمنا در بیان تئوری ها و نظرات اساتیدِ طراح، به دلیل اهمیت موضوع حتی در جایی که نیاز به تشریح مطلب وجود دارد؛ این کار با حوصله و دقت فراوان همراه با تخصص لازم انجام شده است.

نکته بعدی اینکه سعی شده است اگر مطلبی از کتب رفرنس ضرورت زیادی نداشته اما جهت یادگیری مسائل آزمونی راه گشا باشد در پاورقی کتاب آورده شود؛ ضمن اینکه سعی شده است در هر تستی و یا پاورقی ای امانتداری رعایت شود و در اکثریت قریب به اتفاق موارد در آخر پاسخ تشریحی یا نکات مهم هر تست شماره صفحه کتابی که مورد استناد قرار گرفته است؛ ارائه شود.

 نکته آخر در این خصوص این است که در متن کتاب سعی شده است به هیچ وجه خارج از نظرات و نگارشات و دکترین اساتید طراح مطلبی از منابع غیرلازم دیگر اضافه نشود. بنابراین ممکن است اساتید مختلفی در خصوص یک موضوع نظریات مختلفی ارائه کرده باشند اما متن هر کتابی کاملا در یک چهارچوب مشخص خلاصه، شبیه سازی و در نهایت نکته برداری شده و اصولا سعی شده بدون هیچ کم و کاستی نظر نویسنده آن کتاب مطمح نظر قرار گیرد هر چند با نظر نویسنده و استاد دیگری که اتفاقا  تئوری ها و نظریات وی از دل مطالب کتاب بیرون کشیده شده،  مخالف باشد؛ چرا که ما در نگارش این کتاب بدون هیچ کم و کاستی نظرات اساتید را مطرح کرده و از طرح اینچنینی هدف آزمونی داشته ایم. در حقیقت این موضوع به داوطلب کمک می کند با نظریات مختلف آشنا شده و استدلال خود را قوی تر کند ضمن اینکه سعی شده متونی که فایده آزمونی ندارد در این کتاب(جلد دوم) طرح نشود مخصوصا اینکه وقتی اختلاف دیدگاه‌ها در یک موضوعی زیاد باشد؛ چرا که اساتید طراح هم در آزمون دکتری کمتر موضوعات کاملا اختلافی را مطرح می کنند. ضمنا در هر تستی گزینه صحیح سوال در آخر متن و خط قبل از سوال بعدی آمده است و دلیل این کار هم دقت بیشتر و هم آرامش خاطر داوطلب در طول تست زنی و خودسنجی است.

با مطالعه این کتاب داوطلب به یکباره متوجه این موضوع می شود که کلیه موضوعات آزمونی و کاملا تخصصی را به صورت حرفه ای از زوایای مختلف مطالعه کرده است و شاید در برخی از مواقع یک سوال و یا یک نکته به صور مختلف در خلاصه نکات مهم و یا تست های شبیه سازی شده از کتب اساتید طراح مختلف ذکر شده است؛ مسلما این موضوع هدفدار صورت گرفته و در هر تکرار مطلبی یکی از زوایای پنهانی آن موضوع آشکار گردیده است چرا که نتیجه این موضوع یادگیری نکته و تثبیت مطلب در ذهن داوطلب خواهد بود(مرور و یادگیری).

با ذکر مطالب فوق حال، به مهمترین مزیت این کتاب می رسیم: با مطالعه این کتاب و خودسنجی داوطلب در حقیقت چندین و چند کتاب را به صورت هدفدار مطالعه کرده است با این اطمینان که نکته ای از نکات مهم کتب رفرنس از قلم نیافتاده است. بنابراین داوطلب به جای آنکه چندین کتاب را یک بار بخواند به این نکته خواهد رسید که یک کتاب خوب را چندین بار مطالعه کند و در نتیجه رتبه قابل قبولی مطمینا در آزمون دکتری کسب خواهد کرد. در این صورت زحمتها نتیجه خواهد داد و ما هم خوشحال از اینکه توانسته ایم رضایت نسبی داوطلب را کسب کنیم و اصولا بهتر از رضا و خشنودی دل مردم چه چیزی در این دوره مهمتر است! امری که انجام خدمت صادقانه را حداقل در مجموعه عدلیه ضروری می‌کند.

 در پایان هر چند در تالیف این کتاب عالی ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق بین الملل قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیانا اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر[1] برسانید. مسلما کمک شما است که کتاب را غنی تر و پخته تر می کند.

دپارتمان تخصصی دکتری حقوق بین الملل


[1] @a_shamabadi-shamabadi.abolghasem@yahoo.com

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

تشریح سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری نیمه متمرکز(همراه با سوالات آزمون دکتری بخش استعداد تحصیلی و هوش همراه با کلید سنوات 1393-1394-1395-1396)

با سلام- هر چند ممکن است داوطلب آزمون دکتری باشید بایستی بدانید که استعداد تحصیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *