حقوق کار دکتری
حقوق کار آزمون دکتری حقوق عمومی- منابع دکتری حقوق کار- حقوق کار آزمون دکتری- جزوه حقوق کار

کتاب حقوق کار (مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی)

قبل از مطالعه متن ذیل چنانچه می خواهید نمونه کتاب جامع و کاربردی حقوق کارِ انتشارات عدلیه را مشاهده نمایید روی عبارت ذیل کلیک کنید:

مقدمه کتاب جامع و کاربردی حقوق کار(مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی 99)

حقوق کار یکی از دروسی تخصصی و اصلی است که در سال 98 به عنوان یکی از سرفصل های آزمون دکتری نیمه متمرکز حقوق عمومی به دروس تخصصی این شاخه اضافه شده است. این سرفصل نیز همانند سایر سرفصل ها(حقوق اساسی- حقوق اداری- متون فقه حقوق عمومی) دارای ضریب 4 می‌باشد. بنابراین تسلط بر مطالب این سرفصل تاثیر خوبی در رتبه داوطلبان این شاخه خواهد داشت.

یکی از نکات مهمی که درباره حقوق کار و داوطلبان آزمون دکتری حقوق عمومی می‌توان مطرح کرد؛ این است که این درس همانند حقوق اساسی و حقوق اداری نیست که داوطلبان در دوران تحصیل خود بارها با قوانین و مقررات حقوق کار آشنا باشند؛ بنابراین این سرفصل پاشنه آشیل داوطلب این شاخه محسوب می‌شود.

یکی دیگر از نکات قابل ذکر درباره حقوق کار این است که تا کنون نه در آزمون کارشناسی ارشد و نه در آزمون دکتری، سابقه‌ای از طرح سوال از حقوق کار و یا قوانین و مقررات حقوق کار وجود ندارد. بنابراین به طور دقیق و صد در صد نمی‌توان گفت که کدام بخش‌ها دقیقا جزء سرفصل آزمونی حقوق کار خواهد بود. اما به هر حال پیش بینی می‌شود سوالات آزمون دکتری حقوق عمومی در بخش حقوق کار خارج از این مباحث نباشد:

  • قوانین و مقررات مربوط به حقوق کار(مانند قانون کار- قانون بیمه بیکاری- قانون تامین اجتماعی)
  • آرای وحدت رویه مرتبط با قانون کار
  • نظرات مشترک ما بین حقوق کار و حقوق اداری(به دلیل اشتراکات فراوان)
  • مطالب مبنایی در حقوق کار(نظریات- مبانی تاریخی- فلسفی- اقتصادی- اجتماعی و تعاریف)
  • نظرات اساتید رفرنس( مقالات-کتب- جزوات)
  • مساله های حقوق کار (مربوط به کار کارگر-کارفرما)

با توجه به نکات فوق کتابی که برای داوطلبان دکتری حقوق عمومی در نظر گرفته شده؛ کتاب جامع و کاربردی حقوق کار بوده که

خوشبختانه همه موارد فوق را پوشش می‌دهد؛ اضافه بر موارد فوق دو موضوع دیگر نیز سعی کردیم در تالیف این کتاب طرح کنیم؛

حقوق تطبیقی

اسناد بین المللی کار

بنابراین گمان نمی‌کنیم خارج از این مباحث سوالی در دکتری بیاید که در این کتاب پوشش نداده باشیم؛ هر چند به هر حال همیشه تا 30 درصد سوالات ممکن است از مباحث و مسائلی باشد که امکان حدس زدن آن وجود نداشته و یا از منبع بسیار خاصی مطرح شده باشد که متوجه آن نبوده باشیم. جهت آشنایی داوطلبان حقوق عمومی در تالیف این کتاب نزدیک به 50 منبع مورد استفاده قرار گرفت که مهمترین آنها که چارچوب کتاب را تشکیل داده اند؛ عبارتند از: حقوق کار دکتر سید محمد هاشمی- کتاب بی نظیر حقوق کار (دو جلدی) مرحوم دکتر عزت الله عراقی- تحول حقوق بین الملل کار دکتر عراقی- کار شایسته دکتر سعید رضا ابدی- کتاب حقوق بین‌الملل و تطبیقی کار دکتر ابدی- کتاب حقوق کار دکتر ابوالفضل رنجبری- کتاب حقوق کار دکتر کورش استوارسنگری- کتاب حقوق کار موحدیان- آیین دادرسی کار دکتر حسین قبادی- کتاب حقوق کار حسن خسروی- کتاب حقوق کار فرشید هکی- کتاب حقوق کار دکتر نامدار- قانون کار در نظم دکتر سید احمد رفیعی- کتاب حقوق کار(جلد اول و دوم) دکتر رفیعی- سیر تحول و تاریخچه حقوق کار  دکتر سید محمد هاشمی- حقوق کار محمد سلمان طاهری- حقوق تامین اجتماعی در نظم دکتر عمران نعیمی- جزوه حقوق کار دکتر بابک درویشی- حقوق تامین اجتماعی دکتر استوار سنگری- حقوق کار زین العابدین شیدفر

در پایان هرچند در تألیف این کتاب عالی‌ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به‌عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق عمومی قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیاناً اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر[1] برسانید. مسلماً کمک شما است که کتاب را غنی‌تر و پخته‌تر می‌کند؛ و این نکته نیز در یاد خواننده محترم باشد که این کتاب چاپ اول خود را می‌گذراند.

 آذرماه یکهزار و سیصد و نودوهشت


[1] : آی دی تلگرام @a_shamabadi:ایمیل- shamabadi. abolghasem@yahoo. com

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

فراوانی موضوعی سؤالات متون فقه آزمون کارشناسی ارشد سراسری از سال 1386 الی 1391

یکی از دروس مهم در آزمون کارشناسی ارشد حقوق، متون فقه می باشد. شما در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *