جزوه حقوق تعهدات

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

شما می توانید قبل از اینکه مقدمه کتاب را بخوانید نمونه صفحات فایل کتاب را با کلیک بر روی عبارت ذیل دانلود نمایید:

مقدمه

یکی از سرفصل های دروس تخصصی در شاخه دکتری نفت و گاز حقوق تعهدات است. حقوق تعهدات به دلیل اینکه دربردارنده قواعد عمومی قراردادها و تعهدات است؛ یادگیری آن در این رشته اهمیت فراوانی داشته و بایستی داوطلبان این شاخه نیز از قواعد و مقررات مربوط به این درس آگاهی داشته باشند.

همانطور که می دانیم دروس تخصصی شاخه نفت و گاز شامل حقوق تعهدات، حقوق قراردادهای نفت و گاز و حقوق تجارت بین الملل بوده که هر کدام از این دروس از ضریب ۴ برخوردار می باشد. دروس عمومی شاخه نفت و گاز هم شامل زبان عمومی و استعداد تحصیلی می باشد که ضریب آن ۱ است.  

شاخه نفت و گاز به دلیل اینکه نسبت تعداد پذیرش در برابر داوطلبان شرکت کننده  بسیار کم می باشد؛ خیلی ها معتقدند که شاخه دکتری نفت و گاز پر ریسک ترین شاخه دکتری است.«اضافه بر آن تسلط در زبان عمومی در این شاخه اهمیت فراوانی دارد؛ به غیر از اینکه در آزمون دکتری نفت و گاز، زبان عمومی تاثیر بسیاری در رتبه داوطلب داشته با ورود به مقطع دکتری این شاخه اهمیت آن افزایش می یابد. اما با توجه به اینکه این کتاب در خصوص درس تعهدات است توضیح بیشتر در مورد این سرفصل به کتاب زبان عمومی سپرده می شود.»

در چند سال اخیر شاخه دکتری حقوق نفت و گاز کمترین شرکت کننده ها را داشته است. به طور نمونه سال ۹۷ حدود ۴۸۰ داوطلب در این شاخه شرکت کرده بودند که نهایتا ۲۰ نفر داوطلب پذیرفته شدند.( ۱ نفر از هر ۲۰ نفر) و یا در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۰۰ داوطلب و در سال ۹۷ حدود ۴۸۰ نفر شرکت کرده اند که در نهایت نزدیک به ۲۰ نفر پذیرفته نهایی شدند.(یک نفر از هر ۴۰ نفر)

در سال آزمون دکتری ۹۸ نیز نزدیک به ۴۰۰ نفر داوطلب در این شاخه شرکت کرده اند.

ضمنا یک نکته ای که باعث شده است این شاخه کمترین داوطلب را داشته باشد این است که دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون نتوانسته شاخه دکتری نفت و گاز را در هیچ یک از واحدهای خود دایر کند و اضافه بر آن دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور نیز تا کنون این شاخه را دایر نکرده اند. بنابراین دانشگاه های مرتبط با این شاخه محدود به دو دوره شبانه و روزانه می شوند که به طور نمونه در سال ۹۷ دانشگاه هایی مانند تربیت مدرس، تهران، پردیس قم، شهید بهشتی در شاخه نفت و گاز پذیرش داشته‌اند.

در بین درس های حقوق نفت و گاز اکثریت داوطلبان آن به دلیل مطالعه حداقلی مسایل تعهدات در دوره کارشناسی ارشد خود و یا همزمان با کار خود(مانند وکالت- قضاوت- سردفتری) اطلاعات نسبتا برابری دارند؛ بنابراین می توان گفت که داوطلبان دکتری در بخش حقوق تعهدات برابر هستند؛ اما دلیل اهمیت تعهدات این برابری نیست بلکه سوالات متوسط و مهم تعهدات است که فقط داوطلبانی که به موضوعات ریز و تخصصی تعهدات تسلط داشته باشند خواهند توانست درصد خوبی در دکتری زده و رتبه خوبی بیاورند. به عنوان نمونه اگر  داوطلب بتواند درس تعهدات را در کنار حقوق تجارت بین الملل و حقوق قراردادها بالای ۵۰  زده و نمره کل بالای ۵۰ درصد بیاورد قطعا به مصاحبه دعوت خواهد شد و در ردیف۵۰ رتبه اول قرار خواهد گرفت.

یک نکته ای که لازم به ذکر بوده این است که کسب رتبه خوب در شاخه نفت و گاز آنقدرها هم که گفته می شود غیرممکن نیست بلکه این هوشیاری و وقت شناس بودن داوطلب است که می تواند موفقیت او را به ارمغان آورده و جزو قبول شده های نهایی به شمار رود. برخی از داوطلبان این شاخه به دلیل داشتن مشخصه فوق توانسته اند حتی با ۳ ماه مطالعه رتبه بسیار خوبی بیاورند(حتی زیر رتبه ۳۰)

فارغ از موضوعات فوق این کتاب اختصاصا به مبحث تعهدات می پردازد و تا کنون توانسته است در دو سال اخیر بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد سوالات را پیش بینی کند. البته دلیل چاپ این کتاب در حقیقت این است که ابتدا این کتاب جزوه حقوق تعهدات بود اما به دلیل کسب موفقیت و تاثیر بسیار زیاد در قبولی داوطلبان نهایتا به صورت کتاب چاپ شد. یکی دیگر از دلایل اصلی چاپ این کتاب این بود که این حوزه از شاخه های دکتری، حداقل در بخش منابع کاملا فقیر می‌باشد اضافه بر اینکه به عنوان یکی از حوزه های دست نخورده دکتری نیز شناخته می شود. بنابراین چاپ این کتاب در حقیقت نوآوری می باشد چرا که مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز چاپ شده است و ما شاهد یک کتاب جدید حداقل از نظر آزمونی هستیم. بنابراین صرف انجام این کار، خود ایده جدیدی است. از دلایل مهم دیگری که باعث تالیف این کتاب شد مشکلات داوطلبان دکتری این شاخه در منبع‌یابی کتب آموزشی  و حتی نبود کتاب حرفه ای و در سطح تخصصی دکتری بود و حتما خوانندگان این سطور در جریان این نکته هستند که دلیل اصلی این کاستی یک چیز است: نویسنده متخصصی وقت برای اینگونه کارها صرف نکرده است. به هر روی، مجموعه انتشارات عدلیه مهمترین دغدغه اش در حقیقت رفع دغدغه های! یک داوطلب دکتری حقوق است حال چه در بخش منابع و چه در بخش قوانین و مقررات و یا حتی در خصوص مصاحبه دکتری که اتفاقا مشکل امروزی بسیاری از داوطلبان دکتری شده است.

نکته آخر در این خصوص این است که در متن کتاب سعی شده است به هیچ وجه خارج از نظرات و نگارشات و دکترین اساتید طراح و یا رفرنس مطلبی از منابع غیرلازم دیگر اضافه نشود. بنابراین ممکن است اساتید مختلفی در خصوص یک موضوع نظریات مختلفی ارائه کرده باشند اما متن هر کتابی کاملا در یک چهارچوب مشخص خلاصه، شبیه سازی و در نهایت نکته برداری شده و اصولا سعی شده بدون هیچ کم و کاستی نظر نویسنده آن کتاب مطمح نظر قرار گیرد هر چند با نظر نویسنده و استاد دیگری که اتفاقا  تئوری ها و نظریات وی از دل مطالب کتاب بیرون کشیده شده،  مخالف باشد؛ (نگاه آزمونی اولویت داشته است) چرا که ما در نگارش این کتاب بدون هیچ کم و کاستی نظرات اساتید را مطرح کرده و از طرح اینچنینی هدف آزمونی داشته ایم. در حقیقت این موضوع به داوطلب کمک می کند با نظریات مختلف آشنا شده و استدلال خود را قوی تر کند ضمن اینکه سعی شده متونی که فایده آزمونی ندارد؛ از استناد کردن به آن صرفنظر شود.

با ذکر مطالب فوق حال، به مهمترین مزیت این کتاب می رسیم: با مطالعه این کتاب و خودسنجی داوطلب در حقیقت چندین و چند کتاب را به صورت هدفدار مطالعه کرده است با این اطمینان که نکته ای از نکات مهم کتب رفرنس از قلم نیافتاده است. بنابراین داوطلب به جای آنکه چندین کتاب را یک بار بخواند به این نکته خواهد رسید که یک کتاب خوب را چندین بار مطالعه کند و در نتیجه رتبه قابل قبولی در آزمون دکتری کسب خواهد کرد. در این صورت زحمتها نتیجه خواهد داد و ما هم خوشحال از اینکه توانسته ایم رضایت نسبی داوطلب را کسب کنیم و اصولا بهتر از رضا و خشنودی دل مردم چه چیزی در این دوره مهمتر است! امری که انجام خدمت صادقانه را حداقل در مجموعه عدلیه ضروری می‌کند

در پایان لازم به ذکر است که هر چند در تالیف این کتاب عالی ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق نفت و گاز قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیانا اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر  برسانید. مسلما کمک شما است که کتاب را غنی تر و پخته تر می کند.

                   دپارتمان تخصصی دکتری حقوق نفت و گاز

دپارتمان تخصصی دکتری نفت و گاز- کتاب حقوق تعهدات دکتری- کتاب حقوق تعهدات- دانلود جزوه حقوق تعهدات دکتری- درس حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری- دانلود جزوه حقوق تعهدات دکتری نفت و گاز- دکتری حقوق تجارت و سرمایه گذاری- عناوین درسی دکتری حقوق تجارت و سرمایه گذاری- حقوق نفت و گاز- دکتری حقوق نفت و گاز ۱۳۹۹
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه نظریات تفسیری شورای نگهبان(مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی)

در این کتاب نظرات تفسیری شورای نگهبان به همراه سوالات دکتری ای که در سالهای بعد از سال 90 الی سال 1398 در آزمون دکتری آمده مورد اشاره قرار گرفته است. به دلیل اینکه هر ساله تا نزدیک به 5 سوال از نظریات تفسیری شورای نگهبان داده می شود؛ پیشنهاد می شود داوطلبان نظرات تفسیری را مطالعه نمایند.

یک دیدگاه

  1. وبلاگ حقوقی محمد نصری مهاجری

    http://mohammadnasri.blogfa.com/

    Rating: 5.0/5. From 1 vote.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *