پیشگیری و درمان اعتیاد

می دانیم که در هر مورد پیشگیری مهمتر از درمان است. در حوزۀ پیشگیری از اعتیاد نیز این اصل صادق است. اکثر متخصصان برآنند که برای مبارزه با اعتیاد باید زمینه های آن را از میان برداشت.

با توجه به نتایج بدست آمده از تحقیقات می توان گفت که خانواده و سایر سازمانهای اجتماعی مثل مدرسه، سازمانهای مربوط به رسانه های همگانی، سازمانها و انجمنهای مربوط به گذران اوقات فراغت و غیره می توانند زمینه ساز مهم در اعتیاد افراد به مواد مخدر و یا برعکس در صورت درک مسئولیت خطیر خود می توانند از اشاعه اعتیاد در میان جوانان و همچنین سایر انحرافات و کجرویها جلوگیری به عمل آورند.

لذا اگر اشکالی در این سازمانهای اجتماعی است، چه باید کرد؟ اگر مسئولین خانواده ها یعنی پدر و مادر، خود آن آموزش و فرهنگ را ندارند که یار و یاور فرزند خود باشند اگر آنها خود عاملین بیماری شخصیتی فرزند خود هستند چه باید کرد؟ و یا اگر مربیان آموزش دیده و روشن بین و دلسوز نداشته باشیم و یا اگر مربیان خود نیز مشکلی بر مشکلات کودکان و نوجوانان و جوانانی که از مشکلات خانوادگی گریخته و به آنها پناه برده یا در گوشۀ کلاس عزلت گزیده، اضافه نمایند چه باید کرد؟ و همچنین اگر سایر سازمانهای اجتماعی خود زاینده مشکلات و نابسامانیهائی باشند در مقابل چه باید کرد؟ در واقع باید گفت برای سالم ساختن جامعه چه باید کرد؟ چون بدون سلامت جامعه بزرگ، سلامت خانواده و هیچ سازمان اجتماعی دیگر میسر نمی گردد. برابر حصول این منظور یعنی سالم ساختن خانواده و جامعه به یک انقلاب فرهنگی با معیارهای اصیل و متناسب نیازمندیم. باید کاری کرد که خانواده ها با اصول صحیح تربیتی آشنا شوند. باید کاری کرد که شغل معلمی معیارهای تازه ای پیدا کند. باید کاری کرد که رسانه های گروهی خود را در قبال مردم مسئول بدانند. جهت پیشگیری از گسترش اعتیاد پیشنهادات زیر ارائه می شود:

۱- آگاه سازی با بهره گیری از تکنیکهای روان شناسی اجتماعی مانند استفاده از افراد محبوب و معروف و مورد قبول جوانان در آموزشهای آگاه سازی.

۲- تأثیر بر ارزشها و نگرشها « تغییر نگرش مثبت و تثبیت نگرشهای منفی نسبت به مواد مخدری.

۳- آموزشهای مهارتهای اجتماعی و توانائی انطباق در روابط بین فردی.

۴- انسداد مرزهای شرقی و مسیرهای انتقال مواد مخدر به داخل کشور.

۵- ایجاد اماکن مناسب و سالم تفریحی متناسب با سن و ذوق و سلیقه جوانان و رفع بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان.

درمان

درمان معتادین با توجه به مراحل مختلف اعتیاد مرحله آشنایی و مصارف اولیه، مرحله تداوم مصرف و پیشرفت نسبی، مرحله اعتیاد کامل و پیشرفت ممکن است تا حدی تفاوت داشته باشد. ولی آنچه مسلم است استفاده از روش مناسب و در واقع درمان کامل معتاد است. مهمترین مسأله قطع مواد مخدر بازگیری می باشد یعنی باید در اولین قدم و پس از ایجاد آمادگی، قطع وابستگی جسمی را آغاز کرد. این کار را معمولاً با عوض کردن نوع ماده مصرفی و کاهش تدریجی آن آغاز کنند. در قدم بعدی روان معتاد را از چنگال عفریت اعتیاد خلاص کرد که کاری است حساس و به مراتب مشکلتر از قطع که باید دقیقاً به آن توجه و در مورد آن اقدام کرد.

به طور کلی درمان کامل معتادین دو مرحله است. مرحله اول به بازگیری و مرحلۀ دوم به بازتوانی موسوم است. در بازگیری یا روان جسمی از روشهای غیر دارویی و دارویی استفاده می شود که در هر دو روش نیز از ترک تدریجی یا از ترک ناگهانی استفاده می شود.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

با شاخه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی و منابع آزمون برای سال ۹۸ و ۹۹ آشنا شوید

اطلاعات کاربردی درباره این شاخه: یکی از دو شاخه های پرطرفدار حقوق، شاخه جزا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *