مقاله حقوق بین الملل

پیشنهاد یک حقوقدان برای تحلیل حقوقی توافق ژنو

رییس جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران (جاودان) گفت: آمادگی خود را اعلام می‌کنیم که با همکاری وزارت خارجه و کارشناسان حقوقی و سیاسی، زمینه تجهیز و تحلیل توافقنامه ژنو در کشور فراهم شود.

اباذر محبی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ در فضای جدیدی در دولت جدید ادامه پیدا کرده و در نهایت منجر به توافقنامه‌ای به نام «اقدام مشترک» شده است.

وی با بیان این‌که «توافقنامه ژنو و توافقنامه‌های بعدی آن، دارای آثار و ابعاد حقوقی هستند» گفت: انتظار می‌رود که برای غنی‌تر شدن هرچه بیشتر محتوای مذاکرات و تجهیز ذهنی تیم مذاکره کننده از پتانسیل حقوقی و سیاسی مملکت که در مجامع حقوقی و دانشگاهی حضور دارند، استفاده کنیم تا برای حمایت و پشتوانه از تیم مذاکره کننده وارد صحنه شوند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در حال حاضر با دشمن درگیر نبرد سیاسی و دیپلماتیک هستیم و همانطور که در عرصه نبرد نظامی و جنگ، تمام قوا و اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری به حمایت رزمندگان پرداختند، باید تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی را به سان رزمندگانی بدانیم که در خط مقدم این نبرد دیپلماتیک هستند؛ بنابراین وظیفه دانشگاه‌ها و مجامع حقوقی کشور است که به حمایت و تجهیز مادی و معنوی تیم مذاکره کننده بپردازند.

محبی افزود: انتظار می‌رود دانشگاه‌ها و نهادهایی مانند قوه قضاییه و کانون‌های وکلا با همکاری و مشارکت تیم مذاکره کننده و کارشناسان وزارت خارجه به تجزیه و تحلیل ابعاد حقوقی و آثاری که از توافقنامه ژنو می‌توان استفاده کرد بپردازند تا هم ابعاد مختلف این توافقنامه آشکارتر شود و هم کسانی که از نزدیک درگیر مذاکره هستند با شنیدن نظرات و برداشت‌های مختلفی که از محتوای این توافقنامه می‌شود، تیم مذاکره کننده را برای ادامه مسیر تجهیز کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قابل توجه دانشجویان دکتری حقوق که می خواهند مجددا در آزمون دکتری شرکت کنند.

🔴 برخی از داوطلبان دکتری آزمون امسال همزمان دانشجوی دکتری یکی از شاخه ها نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *