مقاله حقوق بین الملل

پیشنهاد یک حقوقدان برای تحلیل حقوقی توافق ژنو

رییس جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران (جاودان) گفت: آمادگی خود را اعلام می‌کنیم که با همکاری وزارت خارجه و کارشناسان حقوقی و سیاسی، زمینه تجهیز و تحلیل توافقنامه ژنو در کشور فراهم شود.

اباذر محبی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ در فضای جدیدی در دولت جدید ادامه پیدا کرده و در نهایت منجر به توافقنامه‌ای به نام «اقدام مشترک» شده است.

وی با بیان این‌که «توافقنامه ژنو و توافقنامه‌های بعدی آن، دارای آثار و ابعاد حقوقی هستند» گفت: انتظار می‌رود که برای غنی‌تر شدن هرچه بیشتر محتوای مذاکرات و تجهیز ذهنی تیم مذاکره کننده از پتانسیل حقوقی و سیاسی مملکت که در مجامع حقوقی و دانشگاهی حضور دارند، استفاده کنیم تا برای حمایت و پشتوانه از تیم مذاکره کننده وارد صحنه شوند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در حال حاضر با دشمن درگیر نبرد سیاسی و دیپلماتیک هستیم و همانطور که در عرصه نبرد نظامی و جنگ، تمام قوا و اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری به حمایت رزمندگان پرداختند، باید تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی را به سان رزمندگانی بدانیم که در خط مقدم این نبرد دیپلماتیک هستند؛ بنابراین وظیفه دانشگاه‌ها و مجامع حقوقی کشور است که به حمایت و تجهیز مادی و معنوی تیم مذاکره کننده بپردازند.

محبی افزود: انتظار می‌رود دانشگاه‌ها و نهادهایی مانند قوه قضاییه و کانون‌های وکلا با همکاری و مشارکت تیم مذاکره کننده و کارشناسان وزارت خارجه به تجزیه و تحلیل ابعاد حقوقی و آثاری که از توافقنامه ژنو می‌توان استفاده کرد بپردازند تا هم ابعاد مختلف این توافقنامه آشکارتر شود و هم کسانی که از نزدیک درگیر مذاکره هستند با شنیدن نظرات و برداشت‌های مختلفی که از محتوای این توافقنامه می‌شود، تیم مذاکره کننده را برای ادامه مسیر تجهیز کنند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

معرفی کامل شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر ۹۸ و ۹۹+ منابع کارشناسی ارشد حقوق بشر

شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر یکی از شاخه هایی است که به دلیل تعداد کم دانشگاه هایی که این شاخه را دارند دانش آموخته کمتری دارد؛ البته اساتید این شاخه عموما در حوزه حقوق اساسی و حقوق بین الملل معروف بوده و برخی از اساتید نیز بیشتر سیاسی هستند تا استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *