پولشویی فعالیت غیر قانونی است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت به استناد اصل 174 قانون اساسی: سازمان بازرسی کل کشور تاسیس شده و وظیفه سازمان بازرسی نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور در کشور است و در این زمینه نظارت را در اولویت قرار می‌دهیم. ناصر سراج  خاطرنشان کرد: در سال آینده مبارزه با فساد به معنای اعم آن را در راس برنامه‌های سازمان قرار می‌دهیم. مقام معظم رهبری در پیام هشت ماده‌ای خود تاکید زیادی بر مبارزه با فساد داشته‌اند. همچنین دولت و شخص رئیس جمهور نیز تاکید زیادی بر مبارزه با فساد و ویژه‌خواری داشته‌اند که با توجه به هماهنگی دولت و قوه قضاییه، سال آینده در خصوص مبارزه با فساد سال موفقی خواهد بود. رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی اظهارات نامسئولانه در خصوص پرونده فساد سه هزار میلیاردی، گفت: اخیرا یکی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران مطالبی درباره پرونده فساد سه هزار میلیاردی عنوان کرده که به نظر من مجرمان این پرونده بی‌گناه بوده و جرمی مرتکب نشده‌اند. در خصوص پرونده سه هزار میلیاردی چند سوال از این فرد دارم و از وی می‌خواهم به این سوالات پاسخ دهند و از شما می‌خواهم در این خصوص قضاوت کنید. در پرونده فساد سه هزار میلیاردی، متهم ردیف اول در جلسه نخست محاکمه عنوان کرد که اقدام به دادن30 مورد رشوه، آن هم رشوه‌های چند ده میلیاردی کرده است. او همچنین اعتراف کرد که دادن رشوه به نحو خاص صورت می‌گرفت به این صورت که رشوه‌ها را در کیف‌های خاص قرار داده و آن را به افراد پرداخت می‌کرد. حال از این استاد می‌خواهم که آیا چنین اقداماتی در قاموس‌شان جرم است یا خیر؟
وی با تشریح اقدامات خلاف قانون گروه آریا در پرونده سه هزار میلیاردی تصریح کرد: در رابطه با پولشویی این گروه، بیش از ۶۰ شرکت اقماری تاسیس کردند که بدون کوچک‌ترین کار تولیدی، پول کیش را در بانک‌ها و در حساب‌های این افراد بی‌سواد گردش پیدا می‌کرد تا به حساب مادر می‌رسید. آیا این اقدامات، جرم است یا خیر. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگر از سخنان خود درباره پولشویی گفت: پولشویی فعالیت غیرقانونی است که طی انجام آن، عواید و درآمد‌های ناشی از اعمال خلاف قانون، شکلی کاملا قانونی یافته و مشروعیت می‌یابد. به عبارت دیگر پول های ناشی از اعمال خلاف به پول‌های به ظاهر تمیز تبدیل و از اقتصاد غیر رسمی وارد اقتصاد رسمی می شود.
منبع: قانون
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

بسته دکتری متون فقه حقوق خصوصی معاملات

معرفی منبع اصلی متون فقه به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و داوطلبان آزمون نیمه متمرکز دکترای حقوق(درباره ترجمه روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه و تحریرالروضه فی شرح لمعه الدمشقیه و فقه استدلالی مهدی دادمرزی وکتاب 6 جلدی متون فقه دکتر عباس زراعت و متون فقه انتشارات عدلیه و کتاب خلاصه و حوزوی النضید فی شرح روضه الشهید ترجمه حسن قاروونی تبریزی)

با سلام خدمت عزیزان خواننده این متن و یا داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد حقوق و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *