پرسش و پاسخ: سوالات حقوقی

چندی پیش در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار مطلب خلاف واقعی در خصوص یک شرکت خصوصی درج شده بود که باعث شد اعتبار چند ساله آن شرکت به خطر افتد، آیا چنین موضوعی قابل پیگیری است؟

این موضوع مانند سایر مواردی که حقی از شخصی ضایع شده است قابل پیگیری از طریق مراجع ذی‌صلاح قضایی است. علاوه بر این باید گفت که در این مورد قانون مطبوعات نیز یک ماه برای ذی‌نفع مهلت قائل شده است تا پاسخ مربوط را به همان نشریه ارسال کند و نشریه را نیز موظف کرده است که آن پاسخ را حداکثر تا دو شماره آتی به طور رایگان چاپ کند.

 

طبق رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، به دلید تخلف انجام‌شده، ملک اینجانب در حال تخریب است، چگونه می‌توانم به آن حکم اعتراض و از تخریب ملک جلوگیری کنم؟

رسیدگی به تصمیمات قطعی  کمیسیون ماده صد شهرداری‌ در صلاحیت دیوان عدالت اداری است، ضمن اینکه شما می‌توانید صدور دستور موقت مبنی بر توقیف عملیات اجرایی را نیز از دادگاه مطالبه کنید و دادگاه نیز در صورت وجود سایر شرایط قانونی چنین دستوری را صادر می‌کند.

 

آیا مطبوعات در انتقاد کردن از مقامات یا سازمان‌ها و نهادهای دولتی و وابسته به دولت آزادند؟ و چه خطوط قرمزی در مورد نقد عملکرد دولت و سازمان‌های وابسته به آن وجود دارد؟

قانون مطبوعات مصوب ۱۳۴۶ و اصلاحیه‌های بعدی آن به صورت مفصل در خصوص حدود آزادی مطبوعات احکامی را وضع کرده است. در ماده ۳ این قانون، ارائه نظرات و پیشنهادها و انتقادات سازنده را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه حق مطبوعات دانسته است البته ارائه انتقادات سازنده را مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین، تحقیر و تخریب دانسته است.

 

آیا هنگام عقد نکاح مرد موظف است که اعلام کند همسر دیگری دارد؟ آیا این الزام دارای ضمانت اجرای قانونی است؟

هر مردی مکلف است حین ازدواج صراحتا به همسر و عاقد اعلام کند که همسر دیگری دارد یا خیر؛ چنانچه در این ‌خصوص فریبکاری کند و به دروغ خود را بدون همسر قلمداد کند علاوه بر اینکه طی شرایطی برای زن حق طلاق ایجاد می‌شود، مرد نیز به تقاضای زوجه به ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم می‌شود. البته این مجازات شامل زنی که شوهر خود را فریب داده است نیز می‌شود.

 

اینجانب برای استخدام به کارگاه تولیدی مراجعه کردم اما کارفرما قراردادی را برای امضا به من ارائه داد که در آن میزان حقوق و دستمزد و ساعات کار و مرخصی‌ها قید نشده بود. آیا امضا کردن آن از نظر حقوقی صحیح است یا خیر؟

بر اساس قانون، باید در قرارداد کار نوع کار، حقوق و مزایا، ساعت کار و تعطیلی‌ها و مرخصی‌ها و تاریخ و مدت زمان قرارداد و مسائلی از این دست قید شود. اما چنانچه این موارد در قرارداد ذکر نشود کارگر از حداقل حقوق پیش‌بینی شده در قانون کار بهره‌مند خواهد شد و در صورت بروز اختلاف می‌تواند با استناد به قانون کار حقوق قانونی خود را مطالبه کند.

 

آیا دعوای مطالبه خسارت ناشی از تصادف از سوی راننده غیرمالک قابل طرح است؟ یعنی شخصی غیر از مالک می‌تواند درخواست جبران خسارت کند؟

با توجه به ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی استماع هر نوع دعوای حقوقی مستلزم ذی‌نفع بودن خواهان است. بنابراین تنها کسانی می‌توانند اقامه دعوا کنند که در نتیجه صدور رای نفعی به آنها برسد. از این‌رو طرح دعوای مطالبه خسارت باید از جانب مالک خودرو صورت گیرد، مگر اینکه دلیلی بر اجاره خودرو وجود داشته باشد. در این صورت، از آنجا که مستاجر مالک منافع است می‌تواند مطالبه خسارت کند.

 

همسایه‌ام  روی دیواری که بین ملک من و او قرار دارد سرتیر قرار داده است. آیا او چنین حقی دارد؟

هرکس می‌تواند در آنچه که جزو ملک اوست هر دخل و تصرف مجاز و مشروعی انجام دهد تا جایی‌ که به حقوق سایرین تعدی نکند. در مورد تغییرات در دیوار مشترک، قانون صراحتا هرگونه دخل و تصرف و ایجاد تغییر را از قبیل بالا بردن دیوار یا سرتیر گذاردن روی آن، صرفا به اذن و اجازه شریک دیگر مجاز شمرده است. بنابراین شما می‌توانید برای رفع مشکل به مراجع قضایی مراجعه کنید.

 

شخصی فوت کرده است و تنها یک پسر دارد که او نیز پس از فوت پدر، بدون اخذ گواهی حصر وراثت خانه پدری را به صورت قول‌نامه‌ای فروخته است. آیا عمل او با ایراد حقوقی مواجه نخواهد شد؟

نمی‌توان قبل از انجام تشریفات قانونی ورثه را مالک ما ترک دانست. بر اساس قانون مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی‌شود مگر پس از ادای دیون متوفی مثل حقوقی که متعلق به اعیان ترکه است، از قبیل مالی که در رهن است و نیز دیون و واجبات مالی متوفی و نیز وصایای متوفی تا ثلث آن. بنابراین قبل از اخذ گواهی انحصار ورثه و پرداخت دیون متوفی به شرح مذکور هرگونه نقل‌و‌انتقال غیرقانونی است.

 

در دعوایی که علیه من مطرح شده است به قراردادی استناد کرده‌ام که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است. آیا طرف دعوی می‌تواند به  اعتبار سند ایراد وارد کند؟

به‌طور کلی در مقابل اسنادی که در دادگاه‌ها ارائه می‌شود چه از طرف خواهان یا خوانده، دو نوع اقدام قابل طرح است: اول آنکه اصل وجود سند را انکار و یا نسبت به آن تردید کند. دوم نسبت به سند ارائه‌شده ادعای جعلی بودن مطرح کند. البته در مقابل اسناد رسمی انکار و تردید توسط دادگاه‌ها پذیرفته نمی‌شود و صرفا می‌توان در خصوص آن ادعای جعلی بودن را مطرح کرد یا آنکه شخص ثابت کند سند ارائه شده به جهتی از جهات قانونی از اعتبار افتاده است.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه نظریات تفسیری شورای نگهبان(مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی)

در این کتاب نظرات تفسیری شورای نگهبان به همراه سوالات دکتری ای که در سالهای بعد از سال 90 الی سال 1398 در آزمون دکتری آمده مورد اشاره قرار گرفته است. به دلیل اینکه هر ساله تا نزدیک به 5 سوال از نظریات تفسیری شورای نگهبان داده می شود؛ پیشنهاد می شود داوطلبان نظرات تفسیری را مطالعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *