پرسش و پاسخ حقوقی

اگر آقای (الف) که متهم پرونده کیفری است در جلسه اول دادگاه عمومی جزایی بدون شکایت بدوی در دادسرا و فقط با معرفی یک نفر شهود علیه آقای (ب) اعلام جرم سیلی زدن کند و در این زمینه گواهی پزشکی آثار ظاهری جراحت- و گزارش پلیس نداشته باشد و آقای (ب) که شاکی پرونده است جرم منتسبه را انکار کند با توجه به مطالب فوق ادعا ثابت می‌شود یا رد می‌شود؟

معمولا اثبات چنین مواردی در چنین حالتی با یک شاهد بسیار سخت است مگر قرائن و اماره دیگری وجود داشته باشد که قاضی پرونده با کمک سایر مستندات تصمیم قضایی بگیرد. به هر حال ملاک تشخیص با توجه به جمیع دلایل با نظر قاضی رسیدگی‌کننده است.

 

بنده ملکی را خریداری کرده‌ام اما مالک آن را به شخص دیگری هم فروخته است. خریدار دیگر از دیوان عالی کشور بدون اطلاع بنده، رای فسخ معامله ما را گرفته است و بعد از ۶ سال، پول اینجانب را به عنوان ضرر و زیان بر داشته است. می‌خواهم بدانم چگونه فسخ معامله انجام شده و بنده چه‌کاری می‌توانم بکنم تا به حق پایمال شده خود برسم؟

اگر به موجب آرای صادر شده، اقدامات فوق صورت گرفته باشد، حتما قانونی بوده است. چنانچه آرا غیابی باشد و به شما ابلاغ واقعی نشده است، می‌توانید به محاکم صادر‌کننده مراجعه کنید و پس از دریافت ابلاغ واقعی، مراحل واخواهی را پیگیری کنید. با توجه به اینکه آرایی که در دیوان صادر شده است، ظاهرا موضوع از اهمیت نسبتا بالایی برخوردار شود بنابراین بهتر است با وکیل و یا مشاور حقوقی با ارائه مدارک مشورت دقیق‌تر بگیرید.

 

اگر انسانی با وسیله نقلیه (موتور) به حیوان چهار‌پایی برخورد و منجر به مرگ آن شخص شود، آیا باید صاحب حیوان دیه پرداخت کند؟

در صورتی که راننده موتور به تشخیص کارشناس رانندگی مقصر تشخیص داده نشود و حیوان چهارپا اهلی باشد، صاحب حیوان باید دیه فرد فوت شده را پرداخت کند.

 

 

اینجانب یکی از جانبازان جنگ تحمیلی هستم که با کارکردن در شرکتی خصوصی از سال ۸۵ متوجه تخلفات و سوءاستفاده‌هایی از بیت‌المال شدم. برای انتقال این اطلاعات به قوه‌قضاییه چه ‌کار می‌توانم بکنم؟

می‌توانید موضوع را طی گزارش مکتوب به بازرسی کل کشور یا دادستانی کل کشور برای اطلاع و پیگیری اعلام کنید.

 

در سال ۸۷ از شخصی که هم دانشگاهی‌ام بود مبلغی به عنوان قرض، گرفتم و در سال ۸۹ آن مبلغ را از طریق چک بانکی به شخص مورد نظر پرداخت کردم و قرض تصفیه شد. حالا او با چند تا از دوستان خود از من شکایت کرده‌اند که ما مبلغی به عنوان کار کردن در یک شرکت هرمی به تو داده‌ایم؛ در صورتی که من غیر از هم دانشگاهی‌ام که یکی از شاهدانی است که علیه من شکایت کرده‌است اصلا هیچ یک از آنها را نمی‌شناسم. آنان از من نه دست‌خطی، نه چکی، نه سفته‌ای، نه براتی و نه شماره حسابی که پول را واریز کرده باشند به حساب من ندارند و فقط ۴ تا شاهد ساخته‌اند.

مطالبی را که مطرح کرده‌اید در مقام دفاع به دادگاه رسیدگی‌کننده منعکس کنید و از دادگاه درخواست کنید از شهود خواهان راجع به منشاء شهادتشان و جزییات موضوع سوال کند تا موضوع روشن شود.

 

در مورخه ۲۶/۶/۹۰ حادثه تصادفی که بر اثر تقصیر من روی داده بود منجر به فوت راننده غیرمقصر شد. تعهدات بیمه شخص ثالث در آن ‌زمان ۶۰ میلیون تومان بود. ضمنا تاریخ اتمام بیمه‌نامه‌ام ۱۰/۷/۹۰ بوده است. اما دادگاه در سال جاری اعلام کرد که باید ۹۴ میلیون دیه پرداخت کنید و شرکت بیمه هم اعلام کرد که ما بر اساس دیه مقرر زمان وقوع حادثه ۴۵ میلیون پرداخت می‌کنیم و الباقی را ۴۹ میلیون دیگر را خودتان بدهید. آیا رای صادره دادگاه براساس نرخ دیه سال جاری صحیح است یا باید بر اساس نرخ همان زمان صادر شود؟ آیا راهی وجود دارد که بتوان دیه را بر اساس نرخ کنونی از بیمه وصول کرد؟

اولا رای صادره توسط دادگاه مبنی بر پرداخت یک فقره دیه یک مرد مسلمان است مقدار آن از جهت ریالی تعیین نمی‌شود ولی در زمان پرداخت دیه میزان دیه که از سوی قوه‌قضاییه مشخص می‌شود ملاک پرداخت است. ثانیا شرکت بیمه نیز براساس قراردادی که با شما دارد دیه پرداخت می‌کند و الباقی را باید خودتان پرداخت کنید.

 

چه اقدامی می‌توان برای جلوگیری از نقل و انتقال غیرقانونی اموال متوفی قبل از تقسیم ما ترک انجام داد؟

قانون این حق را برای همه وراث و وصی متوفی و نیز هر یک از طلبکاران متوفی که طلبشان مستند به سند رسمی باشد قائل شده است که برای جلو‌گیری از هرگونه نقل‌و‌انتقال غیرقانونی در ماترک به‌جامانده از متوفی که ممکن است موجب تضییع حقوق وراث و سایر اشخاص مذکور شود، از دادگاه صالح تقاضای مهر و موم ترکه را کند که در این صورت اموال تا قبل از تقسیم در جای محفوظی نگهداری می‌شود.

 

چگونه می‌توان نداشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های دادرسی را اثبات کرد؟

هر دلیلی را که بتواند معسر بودن اثبات کند،می‌توان به دادگاه ارایه کرد که مهم‌ترین آن شهادت شهود است. باید شهادت کتبی حداقل دو نفر از اشخاصی را که از وضع مالی و زندگانی شخص مدعی اعسار مطلع هستند به دادخواست ضمیمه کرد و در آن شهادت‌نامه باید مشخصات، شغل و وسیله امرار معاش مدعی اعسار همچنین عدم تمکن مالی او برای تادیه هزینه دادرسی با تعیین مبلغ آن تصریح شود.

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *