پرسش حقوقی

یک سوال حقوقی و نظرات متفاوت

سوال دوستان این دیوار حیاط خونه ماست که در سال 86ساخته شده و در سال92 ضلع شرقی این ساختمون به صورت چسبیده به دیوارما ساخته شد.حالا صاحب ملک تقاضا داره که بیاد تو حیاط ما داربست بزنه و همین طرف ساختمونو ایزوگام کنه.در صورت عدم اذن از طرف ما آیا حق داره از ما شکایت کنه؟با توجه به اینکه دفع ضرر از هیچ طریق دیگری براش ممکن نیست.

‏دوستان این دیوار حیاط خونه ماست که در سال 86ساخته شده و در سال92 ضلع شرقی این ساختمون به صورت چسبیده به دیوارما ساخته شد.حالا صاحب ملک تقاضا داره که بیاد تو حیاط ما داربست بزنه و همین طرف ساختمونو ایزوگام کنه.در صورت عدم اذن از طرف ما آیا حق داره از ما شکایت کنه.با توجه به اینکه رفع ضرر از هیچ طریق دیگری براش ممکن نیست.‏
 • Mohsen Ebrahimi اینکه در نهایت الزام ممکن است یا خیر،بله
  ولی روش معمول کسب رضایت به طرق مختلف مثل پرداخت مبلغی پول یا اجاره حیاط یا ….
 • Mahi Sa دیوار که دیوار مشترک نیست بخوایم بگیم از این راه میتونه اقدام کنه ولی این که میگید دفع ضرر فقط همین راه براش ممکنه میتونه به نظرم خواستار الزام بشه
 • Arash Kamangir مشکلی.نیست اجازه بده برای همه پیش میاد
 • Milad Erfani قاعده لا ضرر و حق ارتفاق دقیقا تو این موضوع صدق میکنه
 • Mohamad Saleh Safaee لازم نیست حتما داربست بزنه… الان با راپل هم ایزوگام میکنن
 • سیدحجت الحسینی اى بابا ى اىزوگام سادست دىگه
  مسىله رو چرا رسانه اى مىکنى…
 • Iman Sh آخه نوبت به شما هم میرسه!!!!
 • Morteza Memar خوش به حالتون عجب حیاطی داره خونتون . اگه کارشناس رسمی دادگستری تائید کنه که ایزوگام نکردن باعث ضرر و زیان میشه شما رو مجبور به موافقت میکنن . یه دستگاهی هم هست به نام کلایمر میتونن بدون داربست رو دیوار کار کنن .
 • Mohamad Saleh Safaee دوستان من واقعیت توجیه نشدم به چه استنادی می فرمایید میشه؟
 • Maryam NT آخه من کاری به اجر اخرویش ندارم.من میگم اگه میشه به استناد کدوم قانون میشه.!!!این آقا خیلی راحت میتونست یکم فضا برا این کارها بذاره اما طمع کرد.خونه رو چسبوند به دیوار.خودش باعث شده تا دفع ضرر براش از هیچ طریق دیگری ممکن نباشه.
 • Arash Kamangir خونه متری چند میلیون محاسبه کنید طول وعرض وارتفاع چند صد میلیون از قیمت خونه میوفته
 • سیدحجت الحسینی ىعنى براى ى اىزوگام کردن دومتر در ده مترو بى خىال مىشد دىگه!
 • Hossein Vafaei به هیچ شرایطی حق ندارد ودر هر مرجعی محکوم است مگر به نحوی رضایت شمارا جلب کند
 • Aria Maleki دادگاه اخرین راهکار هست ابتدا گفتگو و مذاکره با احترام متقابل.
 • Alireza Taslim هم میشه هم نمیشه این دگ بسته ب وکیل داره ک با قاضی چ دیالوگی داشته باشه اما قانونا نمیشه
 • Ehsan Saberioon بدون اذن شما هیچکس حق ورود به ملک شمارا ندارد حتی خود قاضی حال باهر دلیل وبرهانی
 • عشق ولایت احتمالا اگر عدم تعمیر دیوار همسایه موجب ضرر به همسایه بشود خود قاضی حکم می کند که وارد منزل شما بشوند ولی اگر قاضی رو نتوانند مجاب کنند که ضرر محرز است نمی توانند وارد شوند
 • Majid Rhf بحث دفع ضرر مال جایی هست که میخواد توی ملک خودش تصرفی بکنه که مضر به حقوق یا منافع دیگران نه اینکه در ملک دیگری تصرف بکنه!
 • عشق ولایت نخیر دفع ضرر هر جا باشه باید دفع بشه
  با حکم قاضی می تونه وارد ملک هم بشه
  شوما اگر مشکلی اینچنینی داشتید پروندتونو بیارید پیش من تا براتون حکمش رو بدم
 • Majid Rhf من بحثم حکم مقام قضایی نبود در حالت عادی رو گفتم دوباره جمله بنده رو بخونید!!!
 • Aton Amiri نمیتونه چه ضرری باید دیوارش را دوجداره میسااخت تازه بگو سیمان کنه وگر نه انعکاس نور ایزوگاه دیوانه ات میکنه
 • Mohamad Saleh Safaee

  Majid Rhf احسنت…. دقیقا نکته همان کامنت قبلی بود
 • Mohamad Saleh Safaee جناب عشق ولایت لطفا مستند قانونی تون رو بفرمایید
 • Mohsen Dehghani استفاده از همون ادواتی هم که نیاز به داربست نداره شاید غیرقانونی باشه چون مستلزم تجاوز به فضای همسایه است
 • Mehdi Basaerian دفع ضرر!
  خب مگه شما باعث بوجود اومدن اون ضرر شدین که بخواد از شما شکایت کنه؟
  دوستی گفته که اگه ایزوگام نکنه، ممکنه به ساختمونش آسیب برسه و دادگاه شما رو ملزم میکنه!!!
  نمیدونم بر چه اساسی حرف زده ولی میدونم که در حال حاضر ایشون داره وسایل سلب آرامش شما رو بوجود میاره.
  ایزوگام نکردن ممکنه به ساختمانش آسیب برسونه ولی این مشکلی هست که خودش مسبب اون بوده. بره یه راهی پیدا کنه که به شما آزار نرسونه.
  اگه بخواهیم خیلی سختگیرانه به موضوع نگاه کنیم، شما حتی میتونید بخاطر مزاحمتش و کثیف شدن حریم خصوصی تون و همچنین تجاوز به حریم خصوصی تون (دید داشتن کارگران ساختمانی به حیاط شما) و سلب آزادی در حریم خصوصی تون حتی ازش شکایت کنید و مانع ادامه کارش بشین.
  حتی شما میتونید اجازه مشروط بهش بدین. یعنی مثلا بگین چون این نما در دید ساختمان من افتاده، به شرطی اجازه میدم از فضای خانه ما برای داربست استفاده کنی که مثلا از سرامیک یا سنگ استفاده کنی.
  حتی ااگر بدون استفاده از حیاط شما، اونجا رو ایزوگام کنه و که بازتاب نور آفتاب برای شما مشکل آفرین باشه، باز هم شما میتونید ازش شکایت کنید و تقاضای برچیدن یا رنگ کردن ایزوگام رو داشته باشین (البته این مورد رو زیاد مطمئن نیستم. باید بگردم ببینم درسته یا نه)
  بهرحال اینکه این شخص برای منافع خودش یا سودجویی یا هر چیز دیگه ایی اومده آپارتمان زده و الان اگه ایزوگام نکنه متضرر میشه، دلیل قانع کننده ایی برای دادگاه نیست که بخواد حکمی علیه شما بده و شما رو مجبور به کاری بکنه.
 • Maryam NT اما تا حالا شده کسی پشت خونه شو که حتی خود خریدار هم نمیبینه سنگ کار کنه؟!مالک میخواد بفروشه بره.حالا ایزوگام رو بخاطر بازتابش- به ورقه های فلزی باز میشه تغییر داد.
 • Sia Mak این اختلافی هست و متاسقانه قانون مدونی در این باب به ذهنم نمی رسه ، ولی شاید قاضی بتواند با توجه به اوضاع و احوال ساختمان ، و الان قانون دستم نیست ولی فکر کنم ماده 135 قانون مدنی و اصل 40 قانون اساسی ، تصرف شما در ملک خود سبب تضرر همسایه تشخیص داده شود ، ولی شرعا هم بهتر است با هم صلح کنید و شما برای مدت معینی حیاط منزلتان را بهش اجاره بدید
 • Sia Mak در صورت ایزوبام و باز تاب نور ،حتی اگر همسایه ای در 10 کوچه دور تر هم احساس ناراحتی کند ، مزاحمت محرز است و دادگاه با توجه به 135 ق م و اصل 40 قانون اساسی ، رفع مزاحمت می نماید،
  نمونه اش کندن لامپهای ال ای دی که امروزه مغازه داران به جای نئون نصب می کنند
 • Mehdi Basaerian خانم Maryam NT: شاید از نظر ساخت و ساز اصلا چیز قابل تصور و مقرون به صرفه نباشه. در شرایط عادی هم کسی همچین کاری نمیکنه. ولی وقتی قرار باشه از حریم شما استفاده کنه، شما میتونید این شرط رو بذارین. درضمن من مورد واقعی داشتم که شخصی با طرف آپارتمان ساز شرط کرده بود که اگه میخواد از حیاطش برای داربست استفاده کنه، فقط به شرطی این اجازه رو میده که از سرامیک مشابه ساختمان همین آقا استفاده کنه و آپارتمان ساز هم همین کار رو کرده بود.
  بهرحال اون شخص فقط و فقط مجبوره با رضایت شما از حریمتون استفاده کنه. دیگه تصمیم با خودشه که آپارتمان رو به همین صورت رها کنه و ضرر بیشتر ببینه یا بیاد و با یه ضرر کمتر، نظر شما رو جلب کنه.
  در هرصورت شما که متضرر نیستی و مسئول ضرر رساندن به اون هم نیستی. پس مجبور هم نیستی شرایط اونو بپذیری و رضایت اونو جلب کنی.
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

تشریح سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری نیمه متمرکز(همراه با سوالات آزمون دکتری بخش استعداد تحصیلی و هوش همراه با کلید سنوات 1393-1394-1395-1396)

با سلام- هر چند ممکن است داوطلب آزمون دکتری باشید بایستی بدانید که استعداد تحصیلی …

یک نظر

 1. با سلام
  به نظر بنده همسایه شما میتونه با مراجعه به دادگاه نه تنها با اقامه دعوی با عنوان تقاضای الزام شما و إذن ورود و تاسیس داربست کار ایزوگامش رو انجام بده بلکه اگر ضرورت ایجاب کنه میتونه با تقاضای دستور موقت با جلب نظر کارشناس زودتر هم جلوی ضرر به خودش رو بگیره چرا؟چون قاعده تسلیط و لاضرر وقتی تزاحم می کنند لاضرر حکومت داره! در مورد الزام شما یا جلب رضایت شما به جنس و نوع و رنگ پوششی که قراره کار کنه هم با نظر دوستان مخالفم چون حتی به قیاس اولویت حکم اجازه قانون مدنی به گشودن روزنه رو در دیوار اختصاصی خودش مشرف به شما داره،شما نمی تونی مانعش بشی،بلکه اگر ناراضی بودید میتونید مقابل دیوارش دیوار خودتون رو بکشید!! مدنی ٢ را درست بخوانیم!

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *