پرسش‌وپاسخ حقوقی

 

اینجانب در کارگاهی مشغول به کار هستم و صاحب کارم با این استدلال که من در دوره آزمایشی هستم پس از گذشت 4 ماه بدون دلیلمرا از کار اخراج کرده آیا او چنین حقی داشته است؟

طبق قانون کار مدت زمان دوره آزمایشی بایستی در قرارداد ذکر شود و در هر صورت این مدت نباید بیشتر از یک ماه برای کارگران ساده و سه ماه برای کارگران ماهر باشد و الا مورد تایید قانون نخواهد بود. بنابراین در هر صورت کارفرمای شما نمی‌توانسته شما را به بهانه پایان یافتن مدت قرارداد آزمایشی کار اخراج کند.

 

یارانه‌ام توسط شخصی هک شده است و تعدادی از فایل‌هایم را حذف کرده است. آیا می‌توانم از وی شکایت کنم؟

بله. در قانون جرائم رایانه‌‌ای حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کردن داده‌های دیگری از یارانه جرم شمرده شده است و مرتکب آن به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. با تصویب قانون جرایم رایانه‌ای خلأهای مربوط به جرایم رایانه‌ای برطرف شده است.

 

آیا ارسال و دریافت تصاویر غیراخلاقی از طریق بلوتوث تلفن همراه که متاسفانه اخیرا فراگیر شده است، جرم محسوب می‌شود؟

ارسال این تصاویر نه تنها از لحاظ اخلاقی و فرهنگی بسیار ناپسند و قبیح است، از لحاظ قانونی نیز جرم و ارساال‌کننده آن مستحق کیفر شناخته شده است البته در قانون جرایم رایانه‌ای دریافت‌کننده این‌گونه تصاویر را مجرم ندانسته است. ارسال‌کننده این تصاویر به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

در یک مجتمع مسکونی 10 واحدی واحدهایی که پارکینگ در سند مالکیت آنها درج نشده است، آیا حق گرفتن ریموت در و رفت‌و‌آمد از آن را دارند یا خیر؟

در‌های ورودی یک مجتمع آپارتمانی  مانند حیاط و بام و سایر مشترکات مانند راهروها، جزو مشاعات به شمار می‌روند و استفاده تمامی مالکان اعم از مالکان و مستاجران از آن مجاز است و حتی کسانی که پارکینگ هم ندارند می‌توانند ریموت در را داشته باشند. قانون تملک آپارتمان‌ها مقررات مربوط را پیش‌بینی کرده است که مطالعه این قانون و آیین‌نامه آن، به شهروندان توصیه می‌شود.

 

کسی که به دروغ شناسنامه خود را مفقودشده اعلام کرده و شناسنامه المثنی گرفته مرتکب چه تخلفی شده است و آیا مجازات می‌شود؟

طبق قانون تخلفات، جرایم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه مصوب10/5/75مجمع تشخیص مصلحت نظام، اشخاصی که با علم و عمد، پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام از شناسنامه مکرر استفاده کنند یا به دریافت شناسنامه مکرر برای خود یا افرادی که تحت ولایت و سرپرستی خود اقدام کنند یا شناسنامه موهوم برای خود تهیه کنند، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا به پرداخت جزای نقدی از ۲۰۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال یا به هر دو مجازات محکوم می‌شوند.

 

برای استفاده از جنین اهدایی برای زوجین نابارور چه شرایطی وجود دارد و آیا زن و شوهر باید هر دو نابارور باشند تا بتوانند از جنین اهدایی استفاده کنند؟

داشتن صلاحیت اخلاقی، محجور نبودن، عدم اعتیاد به مواد مخدر، عدم ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج و داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران از جمله شرایطی است که باید در زوجین متقاضی جنین اهدایی وجود داشته باشد و چنانچه یکی از زوجین نیز نابارور باشد هم می‌توانند از جنین اهدایی استفاده کنند.

 

آیا قوانین فعلی ایران اجازه سقط جنین به کسانی که جنین آنها ناقص‌الخلقه باشد یا مشکلات حاد جسمانی داشته باشند می‌دهد؟

در شرایط بسیار خاص و با تایید سه پزشک متخصص و پزشکی قانونی در جایی که جنین عقب‌افتاده یا ناقص‌الخلقه باشد یا بیماری خطرناک مادر که با تهدید جانی وی مواجه باشد وجود داشته باشد به شرطی که قبل از 4 ماهگی جنین باشد و با رضایت مادر اجازه سقط جنین صادر می‌شود. صدور این اجازه در صلاحیت پزشکی قانونی است و به دلیل اینکه روند صدور مجوز مدتی طول می‌کشد، متقاضیان حتما باید هر چه سریعتر برای دریافت این مجوز اقدام کنند تا قبل از رسیدن سن جنین به چهار ماهگی این مجوز صادر شود.

 

مدت 4 ماه است که زندگی مشترک را شروع کرده‌ایم. در دوران عقد نفقه خود را مطالبه و حکم قطعی هم صادر شد ولی آن زمان به اجرا نگذاشتم؛ آیا الان با توجه به گذشت زمان می‌توان آن را به اجرا بگذارم؟ غیر از نفقه معوقه و مهریه چه چیز دیگری را می‌توانم از همسرم مطالبه کنم؟ آیا نصف دارایی همسرم نیز به من تعلق می‌گیرد؟ آیا اجرت‌المثل را هم می‌توانم بگیرم؟

شما می‌توانید به شعبه مربوطه مراجعه کنید و حکم خود را به اجرا بگذارید. در خصوص نصف دارایی همسرتان، زمانی که همسرتان بخواهد شما را طلاق دهد با رعایت شرایط مندرج در عقدنامه به شما تعلق می‌گیرد. اجرت‌المثل خانه‌داری هم دارای قاعده‌ای خاص است زمانی که شما به دستور همسرتان به کارهای خانه‌داری بپردازید و قصد تبرع (رایگان) نداشته باشید که البته این موضوع با نظر قاضی به اثبات می‌رسد. اگر چنین شرایطی را نداشته باشد یا اثبات نشود قابل وصول نیست.

————————————————————–

 

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حد نصاب قبولی در دکتری حقوق خصوصی(برای قبولی در دکتری حقوق خصوصی باید چه رتبه ای بیاوریم؟)

حدنصاب و تراز قبولی آزمون دکتری حقوق خصوصی 97 به شرح زیر است : نام دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *