پاسخ به سوالات حقوقی در مورد مجوز پرورش ماهی

مشاوره تلفنی:

۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶


ایمیل برای ارسال مدارک و درخواست ها:

ptsearch11@gmail.com

با سلام برای مجوز پرورش ماهی سردابی برای کسانی که در حال تحصیل هستند و خدمت نرفتن صادر می شود ؟
با تشکر
جوابیه شیلات
با سلام در صورت اشتغال به تحصیل و با استفاده از تبصره هایی امکان پذیر می باشد. مدیریت سایت شیلات
Sunday, 15 September 2013 13:02 posted by امید
سلام
اول از همه می خواستم تشکر کنم از اینکه جوابگوی سوالات مردم هستین
می خواستم بدونم برای تولد ۱۰ تن ماهی قزل الا در هر دوره چه مقدار زمین احتیاج؟ ودبیه آب برای ۱۰ تن چقدر باید باشد؟هم در سیستم نیم مدار بسته هم در سیستم سنتی یا باز ؟میتوانم بعدا از این مقدار زمین ماهیانه ۱۰ تن برداشت کنم ؟چه مقدار هزینه ساخت این ۱۰ تن می شود بدون هزینه بچه ماهی و غذاشون ؟ خیلی متشکرم از زحماتتون
جوابیه شیلات
با سلام
برای ساخت استخر ۱۰ تنی با آب چاه ۲۵۰ متر مفید سازه ساخته می شود و احتیاج به ۶۰۰ متر زمین دارید.و برای ساخت نیز حدود ۱۴ میلیون برای هر تن . البته این میزان برآورد شیلات برای دریافت وام نیز هست.
برای دریافت مجوز ۱۰ تن شما نیاز به ۱۰ لیتر آب به طور معمول دارید . ولی در سیستم نیمه مدار بسته تا ۳۰ تن هم با همین میزان آب میتوانید تولید نمایید. ولی نیاز به طرح بسیار قوی دارد.
مدیریت سایت شیلات
Saturday, 14 September 2013 09:46 posted by حسینی
با سلام و احترام ، می خواستم بدونم فاصله و حد مجاز استخرهای گرمابی ( خاکی ) در روستا با خانه های اطراف آن بالاخره ۵۰ متر است یا ۱۰۰ متر ؟ وقتی به محیط زیست مراجعه می کنم ، می گویند که ۱۰۰ متر ولی اگر رای کمیسون را داشته باشی تا ۵۰ متر هم کافی است . خواهش می کنم جواب نهایی را شما بدهید تا من بعدا” دچار مشکل نشوم . با احترام مجدد .

جوابیه شیلات
با سلام
حد مجاز همان ۱۰۰ متر است ولی با داشتن رضایتنامه از صاحب ملک می توانید اقدام به ساخت نمایید.
ولی بطور کلی اینگونه مشکلات باید با استعلام از محیط زیست انجام پذیرد.و شیلات نمی تواند نظر کارشناسی بدهد.
مدیریت سایت شیلات گیلان
Saturday, 14 September 2013 07:52 posted by مجتبی زمانی
با سلام
میخاستم بپرسم که ایا میشه در کنار رودخانه های فصلی با استفاده از اب چاهک به عمق مثلا ۱۵ متر به پرورش ماهی قزل الا پرداخت؟
جوابیه شیلات
باسلام
داشتن چاه با دبی مناسب و آبدهی دائمی که آهن موجود در آب مناسب آبزی پروری باشد می تواند یکی از فاکتورهای مهم باشد . و شما می توانید در آن مکان قزل آلا پرورش دهید.
مدیریت سایت شیلات گیلان
Friday, 13 September 2013 09:24 posted by میرآتی
با عرض سلام
من قصد تبدیل یک زمین کشاورزی ۵۰۰۰ متری در اطراف لاهیجان رو به استخر ماهی دارم.
از نظر قانونی مشکلی وجود نداره؟
در ضمن امکان گرفتن وام از شیلات وجود داره؟

جوابیه شیلات
تبدیل مزارع برنج در استان گیلان بعلت اینکه این محصول استراتژیک محصوب می شود از نظر امور امور اراضی امکان پذیر نمی باشد و یا بسیار مشکل است.
ولی زمینهایی که در سند خود به صورت باغ – سیفی کاری- و غیره باشد امان پذیر است.
در مورد سئوال دوم نیز باید بگویم . شیلات کلیه متقاضیان را برای دریافت وام به بانک معرفی و مبلغ لازم برای ساخت را برای آنها در نظر می گیرد.
مدیریت سایت شیلات
Tuesday, 10 September 2013 09:52 posted by سعید نیکخواه
با سلام من علاقه خاصی به پرورش ماهی قزل الا دارم.میخوام زمین بخرم و شروع کنم.لطفا راهنماییم کنید.
جوابیه شیلات
با سلام
شرایط پرورش در هر شهرستان با توجه به موقعیت جغرافیایی متفاوت است.
شما می توانید با مراجعه به شیلات شهرستان اقامت خود از کارشناسان خوب ما در این بخش یاری بگیرید.
و با مشاوره با این کارشناسان اقدام به خرید زمین نمایید.
مدیریت سایت شیلات
Sunday, 08 September 2013 22:50 posted by زهرا فاطمی
با سلام وخسته نباشید.
میخواستم در مورد پرورش میگو در منطق جنوبی کشور اطلاعاتی به من بدید.
مساحت مورد نیاز برای پروش میگو چقدر باشد؟آیا با آب شور میتوان میگو پرورش داد؟آیا کار درآمدزایی است؟
جوابیه شیلات

با سلام
خانم فاطمی در شیلات استانهای شمالی میگو تولید نمی شود و فقط در استان گلستان میگوی سفید هندی پرورش داده می شود و اطلاعاتی در این زمینه در شیلات گیلان موجود نمی باشد . ولی به طور کلی محیط طبیعی زندگی این ماهی در آبهای شور است و پرورش آن در ایران ۱ تا ۲ تن میگو در هر هکتار به طور معمول برآورد می شود.محیط پرورش مانند پرورش ماهیان گرمابی در کشور است.
امیدوارم مفید بوده باشد.
مدیریت سایت شیلات گیلان
Friday, 06 September 2013 14:36 posted by هادی
سلام
۱ برای ساخت هر تن استخر پرورش ماهی قزل آلا معمولا چه قدر هزینه باید کرد؟
۲ برای پرورش هر تن ماهی قزل آلا در یک دوره حدودا چه قدر هزینه باید کرد؟
۳ نسبت هزینه تمام شده هر تن ماهی قزل آلا در یک دوره به سود آن چه میزان است؟
۴ مقدار وام جهت ساخت هر تن استخر پرورش ماهی قزل آلا چه مقدار است؟
لطفا جواب هر سوال رو مجزا بدید
با تشکر فراوان

جوابیه شیلات
با سلام
در مورد سئوالات شما۱- هزینه ساخت استخر برای هر تن حدود ۱۴ میلیون تومان برآورد می شود ۲- برای تولید هر یک کیلو ماهی با توجه به آمار شیلات حدود۶ هزار تومان هزینه می شود که در یک تن حدود ۶ میلیون تومان هزینه جاری دارید.۳- سود حاصل در مناطق مختلف و نوع فروش فرق می کند در فروش کلی ۸ هزار تومان در فروش جزئی حدود ۱۰ هزار تومان در استان برآورد می شود.
Thursday, 05 September 2013 22:02 posted by علی بدره
سلام و خسته نباشید
برای پرورش ماهی قزل آلا اگر بخواهم بوسیله آب چاه به صورتی که آب چاه هدر نرود وبوسیله پمپاژ و تصفیه آب به صورت مدار بسته باشد ، هر چند روز باید آب استخر را تعویض کرد و آیا در مناطق نیمه گرمسیری میتوان با پایین آوردن دمای آب از طریق دستگاه خنک ساز چیلر ، اقدام به پرورش ماهی قزل کرد
با تشکر فراوان

جوابیه شیلات
با سلام
ایجاد یک مجتمع مدار بسته نیاز به تکنولوژی بسیار بالایی دارد.با توجه به قوانین شیلات در حال حاضر برای احداث مزارع پرورش ماهی مدار بسته مجوزی صادر نمی گردد.
ولی سیستم های نیمه مدار بسته در استان اجرایی می شود.و شرکتهای زیادی فعال هستند. در مورد استفاده از چیلر و دستگاهای خنک کننده باید به عرض برسانم هدف از آبزی پروری و ترویج پرورش ماهی در کشور تولید بیشتر با هزینه کمتر است و استفاده از سیستمهای مختلف که هزینه را بالا ببرد ترویج نمی شود. و با وجود مناطق مختلف موجود در کشور که مستعد آبزی پروری است تولید در مکانی که هزینه تولید در آن بالا است توصیه نمی شود.
مدیریت سایت شیلات
Wednesday, 04 September 2013 00:50 posted by ایمان
درود و سپاس فراوان ازشما ،برای ساخت استخر پرورش ماهی گرمابی نسبت به سطح چه اندازه باید گود برداری انجام شود ؟ و ایا در زمینهای ماسه ای نیز امکان ساخت و پرورش وجود دارد ؟
جوابیه شیلات
با سلام
به طور معمول ۴۰ سانتی مت خاک سطح و یا خاک نباتی برای ساخت دیواره ها استفاده می گردد .
ولی در صورت وجود ماسه بیش از حد ، مجوز داده نمی شود و در صورت دارا بودن درصد کمتری ماسه می توان با برداشت مقدار بیشتری از لایه های خاک و جایگزین کردن آن با خاک مناسب استخر را ساخت.
با تشکر مدیریت سایت
Tuesday, 03 September 2013 06:25 posted by مجتبی خدادادی
سلام خسته نباشید
چاه یی که برای احداث پرورش ماهی سرد آبی زده میشه ، چند متری باید باشه ؟ من یه چاه ۳۰ متری زدم ولی آب ش آهن داره ! میخواستم بدونم اگر چاه عمیق تر بزنم آهن آّب کمتر میشه ؟
جوابیه شیلات
با سلام
جناب آقای خدادادی شما دبی خود و میزان آهن و شهرستان محل اقامت خود را ذکر نموده اید. ولی به طور کلی باید به عرض برسانم میزان حداکثر آهن در آب جهت پرورش ۰٫۲ می باشد که شیلات بر اساس آن اقدام به صدور مجوز می نماید. ولی آهن تا ۰٫۵ با انجام تمهیداتی و با تعهد به شیلات قابل استفاده برای پرورش است.
باید به عرض برسانم آهن موجود در آب به سفره زیر زمینی شما و خاک منطقه بستگی دارد و به طور معمول افزایش عمق باعث افزایش آهن می شود . دیده شده دو چاه با فاصله ۱۰ متر از هم دارای اختلاف زیادی در میزان آهن هستند.
به طور میانگین چاههای استان گیلان ۱۰ تا ۱۵ متر هستند و کمتر به ۲۰ متر می رسند.
مدیریت سایت شیلات گیلان
Saturday, 31 August 2013 18:15 posted by محمد مهدوی
سلام من ۱هکتار زمین در شهرستان سنگر دارم میخوام پرورش ماهی قزل آلا بزنم
لطفآ راهنماییم کنید
چقدر هزینه برای ساخت استخر احتیاج داره؟
چقدر هزینه ی خرید ماهی و غذای ماهی است؟
چقدر سود داره؟ و آیا در آب و هوای رشت این ماهی سازگاری داره یا نه؟
ممنون میشم اگر جواب سوالاتم را بدین حتی در حد حدودی
جوابیه شیلات
با سلام
جناب آقای مهدوی جهت اجرای پروژه ماهی سردابی حداکثر زمین مورد نیاز هزار متر است و احتیاج به یک چاه با آبدهی مناسب دارید.
و برای ساخت یک واحد ۵ تنی حداقل نیاز به ۱۰۰ میلیون هزینه دارید که به صورت وام باید دریافت نمایید.و مابقی زمین بلا استفاده می شود.
ولی با توجه به متراژ زمین شما پیشنهاد می گردد تبدیل به یک هکتار مزرعه گرمابی نمایید که میزان برداشت شما با مکانیزه کردن آن به ۷ تن نیز می رسد که می تواند بازدهی مناسبی داشته باشد.
Thursday, 29 August 2013 22:17 posted by مزدک محمدی
با سلام
در خصوص طرج پرورش ماهیان خاویاری آب شیرین(استرلیاد) اطلاعات جامع می خواستم. شرایط اجرا؛چگونگی، اقتصادی بودن و بازگشت سرمایه. با توجه به بومی بودن این ماهی در رودخانه ولگا آیا امکان پرورش آن در مناطق ییلاقی استان گیلان(تالش) هست.چگونه می توانم اطلاعات کامل و جامعی را در این خصوص بدست بیاورم
جوابیه شیلات
با سلام
هر نوع ماهی خاویاری موجود در ایران قابلیت پرورش را دارد ولی صرفه اقتصادی طرح اهمیت دارد .هدف از تولید بسیار مهم است که آیا تولید گوشت مدنظر است یا تولید خاویار نیز می تواند هدف باشد. به طور کل پیشنهاد می گردد به کارشناسان بخش خاویاری در اداره کل شیلات گیلان واقع در بندرانزلی مراجعه نمایید و راهنمایهای لازم را دریافت دارید.
Tuesday, 27 August 2013 17:18 posted by محمود صفایی
سلام.خسته نباشید.اهل رشت هستم.میخواستم بدونم برای احداث حوضچه های گرد و پرورش ماهی قزل آلا ۵ تنی در یک دوره با تمامی هزینه های احداث، پرورش، تغذیه و جانبی چقدر هزینه لازم داره؟آیا آب چاه نیمه عمیق کفاف پرورش ۵ تن ماهی رو داره؟ممنون از شما

جوابیه شیلات
با سلام
برای احداث استخر پرورش قزل آلا به طور نسبی برای هر تن حدود ۲۰ میلیون هزینه ساخت دارید و برای هزینه های جاری نیز حدود ۴۰ میلیون نیازمند هستید.
امکان پرورش با آب نیمه عمیق وجود دارد به شرط نداشتن آهن و داشتن دبی مناسب و دائمی
با تشکر
مدیریت سایت
Monday, 19 August 2013 16:55 posted by رضایی
با عرض سلام و خسته نباشید
بند قصد احداث واحد پرورش ماهی در استان خوزستان در حوالی شهرستان شوشتر را دارم. زمین مورد نظر چسبیده کانال آبی است که مزارع منطقه از آن جهت کشاورزی استفاده میکنند. سوال بنده اینست که سرمایه اولیه، حداقل چقدر باید باشد؟وام بانکی در چه مرحله ای پرداخت میشود؟،مراحل دریافت مجوز تولید حدودا چقدر زمان میبرد؟

جوابیه شیلات
با سلام
آمارهایی که اعلام می گردد مربوط به استان گیلان می باشد.
معرفی به بانک بعد از دریافت پروانه تاسیس می باشد و در ساخت نیز برای هرتن حدود ۱۲ میلیون براورد می شود. که شما باید ۳۰ درصد آورده اولیه داشته باشید.
برای دریافت نامه های اداری نیز حداقل ۶ ماه تا یک سال طول می کشد.

باتشکر مدیریت سایت.
Saturday, 17 August 2013 17:45 posted by ارمین
با عرض سلام و خسته نباشید برای پرورش بچه ماهی( گرم ابی) به چه مقدار زمین نیاز است که صرفه اقتصادی داشته باشه اگر امکانش هست در زمینه پرورش بچه ماهی گرم ابی راهنمایی کنید.
جوابیه شیلات
با سلام
سئوال شما خیلی کلی مطرح گردیده شما برای پرورش ماهی از مرحله لارو تا بچه ماهی حداقل ۱۰۰ گرمی نیاز به استفاده از استخرهای مختلف با تراکم کشت مختلف دارید و در مقاطع مختلف باید تراکم استخر نسبت به رشد ماهی متفاوت باشد.و این بستگی به هدف گذاری شما دارد که بچه ماهی را می خواهید به چه وزنی برسانید.
برای آموزش می توانید از کتابهای مختلف و یا شرکت در کلاسهای مقدماتی و تکمیلی که شیلات شهرستانها برگزار می کنند استنفاده نمایید.
Saturday, 17 August 2013 15:00 posted by سمیه
با سلام
بنده امسال اقدام به پرورش ماهی یک گرمی گرمابی کردم .
در اول تیرماه به استخر معرفی کردم.
آخرین بیومتری که انجام دادم در بیست و سوم مردادماه میانگین وزنیشون۲۰گرم بود میخواستم بدونم چیکار کنم که وز نشون تا پایان آبان ماه به حد مناسبی برسه؟

با سلام
اطلاعات داده شده در متن سئوال شما برای یک نظر کارشناسی دقیق کافی نیست . پیشنهاد می شواد که سئوال خود را به صورت ایمیل برای اداره فرستاده و مشخص کنید که از چه نوع ماهی گرمابی و با چه درصد و تراکمی در استخر موجود است .وضعیت آب را شرح داده و در مورد رنگ آب و میزان غذا دهی و اطلاعات عمومی لازم را درج نمایید.
در مرحله دوم پیشنهاد می گردد با کارشناسان اداره شیلات شهرستان خود مشورت کرده و از راهنمایی آنها بهرمند شوید.
Saturday, 17 August 2013 00:52 posted by علی صداقت کیش
سلام و وقت بخیر .در مورد پرورش ماهی های خاویاری نیاز به راهنمایی دارم.هیچ تجربه ای ندارم و ترجیح میدم با اگاهی کافی قدم به این راه بردارم.اکثر دوستان در زمینه پرورش ماهی های گرمابی به طور سنتی کار میکنند و تجربه کسب میکنند.ایا در مورد ماهی های خاویاری هم به همین شکل است .در مورد مساحت زمین،هزینه برای شروع ،تسحیلات،موقعیت اب و هوایی بهتر؟کلاسهای اموزشی، و چه مقدار حمایت شیلات از این کار هم اگر توضیح دهید ممنون میشم….علی صداقت کیش از رشت

با سلام
در زمینه پرورش ماهیان خاویاری باید عنوان نمایم بهترین نوع پرورش استفاده از زمینهای ساحلی و با استفاده از آب دریاست . ولی در استخرهای بتنی و خاکی با آب چاه هم موفقیتهایی کسب شده. پرورش ماهی خاویاری نیاز به تخصص بیشتری دارد و پیشنهاد می شود از یک کارشناس شیلاتی متخصص استفاده نمایید.
در این بخش نیز با توجه به میزان تولید از وام می توانید استفاده نمایید.
Friday, 16 August 2013 08:29 posted by مجتبی زمانی
با سلام من یک زمین شالیزار به متراژ ۲۵۰*۱۳دارم یک سر ان جاده اسفالت روستایی و طرف دیگر ان رودخانه شاهرود است.ایا برای پرورش قزل الا با استفاده از اب چاهک گزینه مناسبی است؟این نکته رو هم بگم که اگر فقط پنج الی شش متر زمین را بکنم اب در میاد.و اینکه برای احداث ده تن پرورش در این زمین نیاز به ژنراتور با چه توانی میشوم؟
جوابیه شیلات
با سلام
در زمینه ساخت استخر باید عنوان کنم که در طراحی اصولی کندن و گود کردن زمین مناسب نیست بلکه حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از خاک سطحی جهت ساخت دیواره ها استفاده می شود ولی در زمانی که شما اقدام به خاک برداری می نمایید زمین پست تر از زمینهای اطراف شده و به شکل آبگیر در آمده و امکان خشک کردن آن وجود ندارد و این در صورتی است که خشک کردن سالانه زمین و آهک پاشی و شخم کف آن از اصول پرورش است. میزان زمین در متن شما درست مشخص نشده است ولی اگر منظور شما ۱٫۳ هکتار است با یک پمپ آب ۲ تا ۳ اینچ نیز می توانید کار کنید . و در صورت دریافت مجوزهای لازم می توانید از تعرفه برق کشاورزی و یا سوخت استفاده نمایید.
Tuesday, 13 August 2013 18:39 posted by محمدرضا
با سلام
سوالی که داشتم این است در یک استخر خاکی حدود ۱۰۰۰متری چند هزار لارو (بچه ماهی) کپور جا میگیرد؟ ایا صرفه اقتصادی دارد اگر من بچه ماهی ۱گرمی را به ۱۰۰ گرم برسونم بعد وارد بازار کنم کیلویی چند میخرند
با تشکر

این کار صرفه اقتصادی ندارد اقدام ننمایید.
Monday, 12 August 2013 22:42 posted by رضا
با عرض سلام و خسته نباشید.برای اموزش پرورش ماهی گرم ابی به کجا باید مراجعه کنم میگن فنی و حرفه ای هایی هست میشه چند فنی و حرفه ای ازاد معرفی کنید. با تشکر

با سلام
اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم . ولی فنی و حرفه ای در انزلی برای چند دوره ای رشته شیلات را برگزار میکرد. در ضمن خود شیلات با همکاری بخش خصوصی آموزشهایی برای پرورش دهندگان در سطح عمومی و تکمیلی برگزار می کند.
با تشکر مسئول سایت
Saturday, 10 August 2013 14:15 posted by مجتبی زمانی
با سلام برای اینکه بدونیم اب رودخونه ای که میخاهیم روش استخر پرورش قزل بزنیم برای اینکار مناسب هست یا نه رو از کجا باید بفهمیم و اینکه در انتخاب محل چه موضوعاتی رو باید در نظر بگیریم
جوابیه شیلات
نداشتن سیلاب موقت یا دائمی در سال – جوابیه آزمایشگاه در مورد میزان و درصد عناصر معدنی و آلی آب – عدم وجود و یا فاصله مناسب مناطق مسکونی- تاسیسات کارگاهی- گارگاه پرورش ماهی دیگر در بالا دست زمین شما می تواند از عوامل عمده باشد.
با تشکر
مدیریت سایت
Wednesday, 07 August 2013 13:16 posted by حسام
با عرض سلام و خسته نباشید.
بنده مالک یک زمین ۳۰۰۰ متری نبش رودخانه ای هستم که اب رودخانه شرایط خوبی برای پرورش ماهی قزل دارد.سوال من از شما اینکه پس از کسب مجوز هزینه ساخت تقریبی چقدر است و میزان وام و شرایط اعطای وام(مراحل و سود) به چه صورت است و اینکه این میزان سرمایه گذاری توجیه اقتصادی دارد؟
جوابیه شیلات
برای پرورش ماهی قزل آلا هر تن حدود ۱۲ میلیون هزینه ساخت به صورت وام پرداخت می گردد.میزان برداشت آب توسط سازمان آب مشخص و تناژ تولید توسط شیلات تعین می شود. و حدود ۷۰ درصد هزینه ها به صورت وام و مابقی آورده سرمایه گذار است . در مورد توجیه اقتصادی طرح نیز با توجه به آمار شیلات توجیه اقتصادی دارد.
با تشکر
مدیریت سایت
Monday, 05 August 2013 23:40 posted by محمد
با عرض سلام زمینی حدود ۱۲۰متر برای پرورش بچه ماهی کپور ایجاد کردم این زمین در مجاورت شالیزار, که حدود ۵متری بالاتر از سطح شالیزار و جاده است اگر این زمین را اب پر کنیم اب به داخل زمین نفوذ پیدا میکند؟ چون این زمین با اب چاه قرار است پر شود مشکل اب داریم.سوال دیگری که داشتم اب چاه برای پرورش ماهی کپور مناسبه؟

جوابیه شیلات
آب چاه به علت کمبود اکسیژن باید هوادهی شود و همچنین باروری این آب پایین است و در هر صورت برای میزان آب تبخیری و آب نفوزی به زمین شما باید جبران آب نموده و این آب را تتامین نمایید.
با تشکر مدیر سایت
Friday, 02 August 2013 00:42 posted by ساسان
با سلام.
در مورد استعلامات مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی چه مواردی مورد بررسی قرار میگیره واسه تاسیس مزرعه پرورش ماهی قزل.و اینکه آیا زمین شخصی بغل رودخونه از نظر اونا باید شرایط خاصی داشته باشه؟
جوابیه شیلات
با سلام
در مورد مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی کارشناسان آن ادارات بعد از استعلام توسط شیلات اعلام نظر می نمایند و تعیین ظوابط با محیط زیست و منابع طبیعی است.
ولی به طور کلی حریم رودخانه – فاصله از مناطق مسکونی و تاسیسات کشاورزی دیگر مثل گاوداری – مرغداری و استخر دیگر مد نظر قرار می گیرد .
این حریم از از مناطق مسکونی ۱۵۰ متر از مرغداری حدود ۴۰۰ متر و از استخر در بالادست رودخانه و یا پین دست حدود سه کیلومتر می باشد.
امور اراضی نیز در مورد کاربری زمین مورد نظر نظر می دهد.
با تشکر
سایت شیلات گیلان
Wednesday, 31 July 2013 01:56 posted by مجتبی
با سلام و خسته نباشید
میخاستم بپرسم برای پرورش قزل الا اب چاه مناسب تر است یا اب رودخونه؟واینکه به ازای هرتن چقد وام تعلق میگیره؟و ایا در رودخونه ای که در روستاهای سمت امامزاده هاشم هست همون که روش دارن سد میزنن میشه قزل پرورش داد؟یا اگر جایی برا اینکار مناسب هست و شما اطلاع دارین اگه میشه راهنمایی کنید.
جوابیه شیلات
با سلام
جواب سئوال شما که کدام روش پرورش بهتر است بستگی زیادی به شرایط آب و منطقه دارد ولی به صورت کلی پرورش در رودخانه مزایای بهتری دارد.ولی در کل با استفاده از آب چاه فقط محدودیت در تناژ پرورش داریم آن هم به علت محدودیت در برداشت آب.در مورد رودخانه مورد نظر شما باید از کارشناسان شیلات رشت که مطالعه بیشتر و بازدیدهای مختلف از منتقه داشته اند سئوال کنید . شما می توانید با مراجعه به شیلات رشت واقع در میدان گیل – ساختمان شماره ۲ جهاد کشاورزی اطلاعات لازم را کسب نمایید.
با تشکر
سایت شیلات گیلان
Friday, 26 July 2013 15:53 posted by فرزاد بارانی
با عرض سلام و خسته نباشید . ازخوزستان هستم شهرستان اندیکا برای پرورش ماهی سرد ابی میخواستم چند تا سوال بپرسم ؟اگه الان اقدام کنیم کی مجوز برامون صادر میشه ؟چقدر سرمایی لازمه ؟ چقدر زمین لازمه بعد مشتری دارن یا نه ؟بیشتر ماهیان سرد ابی مشتری دارن یا گرم ابی ؟ چقدر بعد از مراحل اولیه وام رو میدن
جوابیه شیلات
جناب آقای بارانی با توجه به اقامت شما در خوزستان باید یادآور شوم محیط خوزستان جهت پرورش ماهی گرمابی مناسبتر است و بازار بهتری نیز در ایران دارد.ولی اگر اطلاعات بیشتری می خواهید می توانید از کارشناسان شیلات خوزستان اطلاعات بیشتری را کسب نمایید .در ضمن باید به عرض برسانم در استان گیلان متقاضی بعد از دریافت اسعلامات و صدور پروانه تاسیس که نزدیک به یک سال طول می کشد به بانک معرفی می گردد.
Tuesday, 23 July 2013 10:08 posted by سیاوش
سلام ببخشید من از جیرفت استان کرمان هستم بچه ماهی آمور میخواستم این موقع سال گیرم میاد فروش بچه ماهی شخصی انجام میشود یا زیر نظر شیلات اگر آدرس دارید بگویید با تشکر
جوابیه شیلات
با توجه به واگذاری این فعالیت به بخش خصوصی لازم است شما جهت اطلاعات بهتر به تعاونی ها و تشکلهای آبزی پروری که آدرس و شماره تماس برخی از آنها در همین سایت درج گردیده است مراجعه و تماس حاصل نمایید.
باتشکر
مدیریت سایت اداره کل شیلات گیلان
Thursday, 18 July 2013 01:34 posted by سیداکبر فاضلی
سلام اقای فاضلی از اهواز مزاحم میشم لطفا بفرمایید که اگر من از اردیبهشت ماه شروع به کارکنم تااذر ماه ماهی راصید کنم بعد میتوانم زمین را برای کشت گندم اماده کنم
با سلام
جوابیه شیلات
جناب آقای فاضلی ضمن تشکر از تماس شما باید به عرض برسانم با توجه به گرمای هوا در اهواز زمان بسیار خوبی برای پرورش ماهیان گرمابی می باشد و شما می توانید در آبان ماه برداشت خوبی داشته باشید.
با تشکر
مدیریت سایت شیلات گیلان
Friday, 12 July 2013 16:42 posted by کریم رحمتی گورابی
باسلام وخسته نباشید .ادرس دقیق اداره شیلات در شهر رشت کجاست؟ومیخاستم بدونم که حداقل زمین برای پرورش قزل الا ی رنگین کمان بااب چاه چندمتره ایا باید از منطقه مسکونی فاصله داشته باشه.وسوال اخر اینکه مدرک فنی حرفه ای چقد تاثیر دارد براخذ مجوز های لازم وتسهیلات.باسپاس فراوان منتظر جواب شما هستم

جوابیه شیلات:
اداره شیلات شهرستان رشت واقع در بالاتر از میدان گیل – جاده رشت به تهران مجتمع جهاد کشاورزی می یباشد.باید حداقل ۱۰۰ متر از مناطق مسکونی فاصله داشته باشد جز اینکه آن منزل مسکونی به مالکیت خود شما باشد. میزان تولید محدودیت ندارد و به میزان آب برداشتی یا مجوز برداشت آب شما بستگی دارد.اطلاعات بیشتر را میتوانید از کارشناسان اداره شیلات رشت بدست آورید.
با تشکر
مدیریت سایت
Wednesday, 29 May 2013 16:31 posted by alone
برای دریافت مجوز ۲۰ تنی قزل آلا با آب چاه به چند فقره چاه نیاز داریم؟دبی چاه چگونه بررسی میشود؟هزینه حدودی چقدر میشود؟آیا تغییر کاربری زمینی با ماهیت باغی که خارج از طرح هادی و زیر نظر جهاد است به استخر سردآبی امکان پذیر است؟
جوابیه شیلات
با سلام
هزینه سرمایه گزاری حدود ۱۶ میلیون برای هر تن می باشد.و شما نیاز به ۲۰ لیتر در ثانیه آب دارید که این میزان بستگی به دبی آب چاه دارد و نه تعداد چاه و میزان آب نیز توسط سازمان آب منطقه ای مشخص می گردد.
و زمینی با مشخصات زمین شما امکان تغییر کاربری را دارد.
مدیریت سایت شیلات
Wednesday, 29 May 2013 16:31 posted by alone
برای دریافت مجوز ۲۰ تنی قزل آلا با آب چاه به چند فقره چاه نیاز داریم؟دبی چاه چگونه بررسی میشود؟هزینه حدودی چقدر میشود؟آیا تغییر کاربری زمینی با ماهیت باغی که خارج از طرح هادی و زیر نظر جهاد است به استخر سردآبی امکان پذیر است؟

جوابیه شیلات:
در پرورش تعداد حلقه چاه مهم نیست دبی آب چاه مورد نظر و نوع پروژه طراحی شده مهم است . بطور مثال همین مقدار تولید می تواند با دبی آب کمتر از ۱۰ لیتر هم انجام شود و یا می تواند با ۲۰ لیتر در ثانیه نیز انجام گیرد.
در مورد زمین نیز فکر نمی کنم اشکال خواصی باشد ولی در هر صورت استعلامات انجام می شود .نتیجه نهایی بعد از استعلامات مشخص می گردد. پیشنهاد می گردد. اقدام اولیه را انجام دهید .
Tuesday, 28 May 2013 04:16 posted by محمد رسول قند هاری
سلام وخدا قوت به شما عزیزان: ایابرای صادرکردن ماهی مولد وبچه ماهی مجوز قانونی لازم است؟از کجا باید مجوز تهیه گردد؟
برای احداث استخرهای پرورشی از ابتدا باید به کجا مراجعه کرد .
چه مدارکی لازم است؟

جوابیه شیلات:
برای صادرات بچه ماهی مجوز لازم است که شروع آن با مراجعه به اداره کل شیلات و بعد مراجعه به سازمانهای دیگر مثل وزارت بازرگانی و غیره انجام می شود.

برای احداث استخر پرورش ماهی نیز در هر شهرستان به اداره شیلات هر شهرستان که آدرس آنها در سایت مشخص است مراجعه فرمایید.
Friday, 03 May 2013 23:52 posted by فرجاد باستانی
با سلام ایا اب رودخانه اشکراب واقع درمنطقه کرد کو جاده سیاهکل برای پرورش ماهی گرم ابی مستعدمیباشد با تشکر

جوابیه شیلات:
امکان ابراز نظر در این زمینه وجود ندارد چون اداره کل شیلات برای دادن مجوز پرورش حتما” باید جوابیه آزمایشگاه و سازمان آب را اخذ نماید.
در کل حتما” باید آب مورد آزمایش قرار گیرد.پیشنهاد می گردد در صورت داشتن زمین مناسب جهت اخذ مجوز اولیه اقدام نمایید .
Sunday, 28 April 2013 16:18 posted by حسین صبحی
سلام
زمینه فعالیت یرای پرورش ماهی غزل آلا از نظر ظرفیت و اشباع شدن مراکز پرورش هنوز وجود دارد؟کسب مجوز چقدر طول میکشد و هزینه آن چه مقدار است؟
آیا پرورش ماهی غزل در قفس به بخش خصوصی مجوز داده میشورد؟

جوابیه شیلات:

برای پرورش قزل آلا محدودیتی وجود ندارد و پرورش آن با آب چاه در کلیه استان قابل انجام است .
برآورد هزینه هم با توجه به ظرفیت تولید محاسبه می گردد.ولی پس از دریافت مجوزهای اولیه جهت گرفتن وام می شود اقدام نمود .در زمینه پرورش قزل آلا در قفس نیز باید عنوان نمایم این طرح هنوز به صورت پایلوت بوده و به عموم مردم تروج و توسیه نمی شود.ولی بعد از طی مراحل آزمایشی جهت اجرا معرفی می گردد.
Monday, 22 April 2013 13:04 posted by شیما جعفریان
با سلام

سوالی در خصوص ماهی کاراس تالاب انزلی داشتم. گونه هایی که در حال حاضر در تالاب حضور دارند کدام هستند؟
با تشکر

جوابیه شیلات
جمعیت ماهی کاراس تالاب انزلی (Carassius auratus gibelio) می باشد که به وفور در تالاب انزلی و کلیه محیطهای آبی استان گیلان وجود دارد.در مورد این ماهی مقالات و پروژه های مختلفی انجام شده که در انترنت در دسترس می باشد

سایت اداره کل شیلات گیلان
Saturday, 20 April 2013 07:16 posted by رقیه بابایی
با سلام اطلاعاتی در خصوص پرورش ماهی قزل الا در استخر های استوان ه ای می خواستم .لطفا مرا راهنمایی کنید .

جوابیه شیلات
با سلام
در استان گیلان برای پرورش قزل آلای پرواری از استخرهای بتونی دراز و گرد و یا هشت ضلعی استفاده می شود و منظور شما در سئوال از استخرهای استوانه ای مشخص نیست . ولی باید به عرض برسانم که برای پرورش قزل آلا در استان هرساله کلاسهای مختلفی در سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار می گردد و کتابهای مختلفی در بخش آموزش اداره کل به صورت مجانی وجود دارد که می توانید استفاده نمایید.
ضمنا” جهت سهولت در کار می توانید با مراجعه به اداراه شیلات شهرستان محل سکونت خود از امکانات و کارشناسان این بخش استفاده نماید.
Friday, 11 January 2013 23:27 posted by سیامک پورباقی
با عرض سلام وخسته نباشید.تکلیف تعاونی های صید ماهی که ورشکست شده اندوهیچ گونه فعالیتی ندارند چه خواهد شد ،سال ۸۸دفترچه ای صادر شد که مبنی بر داشتن سهام از طرف شیلات به صیادان آیا این سهام یا پول به صیادان ورشکسته تعلق می گیرد یانه .
جوابیه مسئول سایت:
با توجه به طرح ساماندهی صید و صیادی و طرح ساماندهی شرکتهای پره استان که از سوی شیلات گیلان معرفی و تصویب رسیده است اینگونه شرکتهای در اولویت هستند و شیلات برای آنها بر نامه ریزی نموده است و با اختصاص بودجه لازم اقدام به اجرای طرح می نماید

منبع: سایت شیلات گیلان

No votes yet.
Please wait...
X صیادانX شیلاتX پرورش ماهیX مجوز پرورش ماهیX پاسخ به سوالات حقوقیX وکیل پایه یک دادگستری

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

ابطال مصوبه حدنصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه تهران از سوی دیوان عدالت اداری

با شکایت یکی از داوطلبان آزمون دکتری، دستورالعمل کسب حداقل ۵۰ نمره از مصاحبه دانشگاه …

۶ دیدگاه

 1. با سلام.
  من یک زمین کشاورزی ۱۰۰۰ متری دارای حق آب چهار ساعت در هفته چسبیده به موتور آب دارم.
  البته این حق آب در فصول مختلف نسبت به نبود کشت متفاوت است.
  میخواستم بدونم با این اطلاعاتی که دادم شرایط اولیه جهت پرورش ماهی مهیا است؟؟؟

  No votes yet.
  Please wait...
 2. با سلام.
  بنده دکتر صادق نژاد، طراح و ناظر اجرایی پروژه های پرورش ماهی شرکت آکوراز هستم.
  بنده در زمینه طراحی، تولید و اجرای سیستم های کمک زیست و فیلتراسیون مدار بسته مراکز آبزی پروری و آکواریوم های عمومی فعالیت میکنم.

  با مطالعاتی که در سایت های ایران انجام دادم متوجه شدم که اطلاعات اشتباهی دارن بصورت گمراه کننده ای در سایت های اینترنتی کپی پیست میشن که هیچ کدوم منبع علمی و موسق ندارن. متاسفانه امروز که اکثر کشور های همسایه دارن حد اکثر سرمایه و انرژی خودشون رو روی صنعت آبزی پروری میزارن تا سهمی از صادرات آبزیان رو برای خودشون رقم بزنن، ما شاهد پس رفت این صنعت در ایران هستیم. کدوم سازمانی بر سازوکار شرکت ها و افراد به اصطلاح مهندس در امور اجرایی پرورش ماهی نظارت دارن ؟ این تانک ها و سیستم هایی که دارن تبلیغ و اجرا میشن آیا تولیدشون مطابق با استاندارد ها هست ؟ نتایجی از آنالیز های تاسیسات اجرا شده وجود دارد ؟ برخی از سیستم هایی که الان دارن به اسم مدار بسته تاسیس میکنن بیش از ۱۵ سال هست که کنار گزاشته شدن، چرا هیچ مرجع علمی-دولتی در این زمینه وجود نداره که مردم رو بهتر مشاوره بده؟ یا حد اقل ناظر پروزه های اجرایی باشه.
  بنده چندین مزرعه در ایران رو بازدید کردم که مشکلات اصلیشون طراحی و عدم اجرای محاسباتی بود نه مشکل کیفیت آب و به قول خودشون امونیاک … ؟ اکسیژن دهی و کاربرد کوچکترین ابزاری در پرورش آبزیان باید محاسباتی انجام بشود در غیر این صورت سبب تاثیرات منفی در سیستم میشه. هیچ شرکتی در دنیا دستگاه و تانک حاظری برای پرورش ماهی نمیفروشه. البته جز ایران. حتی تانک ماهی یک مزرعه نمیتونه برای دو مزرعه یکسان اجرا بشه. استاندارد ثابتی وجود ندارد … آنالیز – محاسبه – طراحی – اجرا … باید قبل از هر کاری توسط افراد متخصص انجام بگیره.
  از شما کمال تشکر رو برای پاسخ گویی به سوالات مردم رو دارم . امیدوارم اقدامات اساسی برای نظارت صحیح و اطلاع رسانی جامع به مردم ایران صورت پذیرد.

  Rating: 1.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
 3. برای پرورش ۱۰ هزار میگوی لارو به چند متر مکعب اب نیاز هست؟

  با تشکر فراوان از پاسخ هاتون.

  No votes yet.
  Please wait...
 4. سلام وعرض ادب
  زمینی دارم به مساحت ۱۲۵۰ متر مربع که یه چاه هم داره که اگر یه موتور گازوییلی که خروجی آبش ۳ اینچ باشه بازاویه ۳۰ درجه بگیری یک متر بیشتر پرتاب میکنه … فاصله تا شهر و خانه های مسکونی ۱۵۰ متر و اینکه پایین دست هم باغات هستش ..و فاصله تا رودخانه فصلی۲۰۰ متر میخوام یه پرورش ماهی بزنم ۸۰ ملیون تومان پول نقد دارم فعلا آیا میتونم اقدام کنم زمین در آذربایجان غربی هست .. آبی که از چاه هم خارج میشه آب شرب هستش چون آبو یکبار به آزمایشگاه آبو فاضلاب شهری دادم و نتیجه آزماشگاه این است که قابل شرب هست….و این که نیروی کار جهت احداث استخر. برای تسطیح خاکریزی وکارهای اولیه هم ماشین آلات دارم ..ممنون میشم کارشناس محترم جواب بدن

  No votes yet.
  Please wait...
 5. سلام
  در مورد دبی آب مورد نیاز برای پرورش قزل آلا عرف یا قانون خاصی وجود داده در جوابها گفته شده ده تن ده لیتر آب مورد نیاز است ممنون میشم راهنمائی کنید

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 6. با سلام من زمینی به مساحت ۱۰۰متر زیر بنا در داخل حیاط خانه دارم و با ی چاه آب به دبی ۲۰ لیتر در بیست ثانیه با این ظرفیت آب چند حوضچه و ظرفیت چند تن ماهی میتونم احداث کنم .باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *