پاسخگویی به سوالات حقوقی

سوال مطرح شده
۳۷۳با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان : میخواستم بدونم که اگر در یک ساختمان سرقتی اتفاق بیفته آیا پلیس آگاهی میتونه ساکنین اون ساختمان رو بازجویی و مورد ضرب و شتم و فحاشی و بی احترامی قرار بده برای پیدا کردن مجرم ؟ با توجه به اینکه اون شخص هیچ سابقه ای نداشته و هیچ مدرک مشخصی هم بر علیه اون وجود نداره؟ و آیا اون شخصی که مورد ضرب و شتم و بی احترامی قرار گرفته میتونه از مجرای قانونی وارد بشه و احقاق حق بکنه؟ این اتفاق برای یکی از دوستام افتاده اگه میشه جواب منو زودتر بدید خیلی ممنون و متشکرم
۲۰۶با سلام لطفاً اعلام فرمائید آیا میتوان حضانت فرزند دختری که به سن ۷ سال تمام رسیده را از پدرش به علت عسروحرج گرفت وسلب صلاحیت کرد؟ آیا اعسار پدر درمحکومیت مالی میتواند دلیلی جهت سلب حضانت از وی باشد ؟
۴۹۶پدرم قبلا(۱۳۸۸) به خاطر حمل مواد مخدر ۲۱ماه زندان تحمل نموده۳میلیون تومان جریمه نقدی پرداخته و خودروی امرار معاش خود را از دست داده ۵۵ ساله است و حالا پس از این مدت پرونده به جریان افتاده واز طرف دادگاه اعلام شده دادستان کل به حکم اعتراض وحکم جدید ۱۰سال زندان و۶۰میلیون تومان جریمه میباشد لطفا اطلاعاتی در مورد چگونگی این تصمیمات به من بدهید.
۲۵۵با سلام بنده ۲۸ سال است که با شوهرم زندگی می کنم ایشان دو سال به من نفقه نداد و من وقتی بعد از ۲ سال به او اعتراض کردم به دادگاه دادخواست طلاق داد و در شورای حل اختلاف فقط میگفت من نمی خواهم زندگی کنم و هیچ دلیل دیگری را نداشت ایا او می تواند به این سادگی من را طلاق دهد
۱۷۳با سلام احتراما به عرض عالی میرساند که در طول زندگی مشترک همسرم مهریه خود را به بنده بخشیده و هر گونه اقدام بعدی را از خود ساقط کرده است در یک برگ سفید بدون شاهد که از مدت آن دو سال میگذرد که من کپی اقرار نامه را به شورای حل اختلاف داده ترتیب اثر نداده اند که بعد با صدور رای از ان حل اختلاف که گفته اند باید مهریه را بدهم بنده از مراجع عالیقدر بخصوص از مقام معظم رهبری استفتاء شخصی کردم فرمودند که حق مطالبه و رجوع ندارد و من هم به آن رای اعتراض دادم آیا بنده با نداشتن وکیل که طرف مقابل دارد میتوانم حقم برسم ایا دوباره تجدید نظر رد کرد از کجا و از چه طریقی میتوان به خواسته خودم برسم خواهشمند است مرا راهنمایی فرمایید.
۲۵۱با سلام دست چپ مادرم طی تصلادفی که شش ماه پیش رخ داد مصدم شده وبا خرج سه ملیون هزینه عمل هنوز به بهبود کامل نرسیده ماشین راننده با وثیقه از توقیف در آمده است معاینه مجدد پزشک قانونی ۱۲/۲/۹۱ می باشد. لطفا جواب بدهید: جرج بیمارستان به پای راننده است یا بیمه باید پرداخت کند؟ ۲ـدر صورت تعلوق گرفتن دیه ی .چند درصد را شامل می شود؟ با تشکر
۱۶۹با سلام و احترام همسر اینجانب هر هفته ۳ الی ۴ روز مستمر به بهانه مراقبت از پدر خود بدون رضایت اینجانب منزل را ترک و در منزل پدر خود سکونت مینماید .وی خواهری مجرد(بیوه)و کوچکتر از خود دارد که همه فرزندانش متأهل بوده و علاوه بر عدم مسئولیت در مقابل احدی ، با وجودیکه بازنشسته آموزش و پرورش می باشد ، تحت تکفل پدر بازنشسته خود نیز می باشد . اینجانت با وجود ۶۲ سال عمر اغلب اوقات در خانه تنها بوده و بر اساس نظر روانپزشکان ، تهدید به ابتلا به بیماری افسردگی میباشم .خواهشمند است با عنایت به مطالب معروض ،به سئوالات اینجانب پاسخ دهید: ۱- آیا ترک منزل بدون رضایت شوهر شرعاٌ و قانوناٌ مجاز بوده و منع قانونی ندارد؟ ۲-اینجانب برای رهائی از تنهائی ، چگونه میتوانم مجوز لازم برای ازدواج مجدد اخذ نمایم.
۲۴۷اگه از کسی به عنوان تجاوز به عنف شکایت بشه ایا بلافاصله پس از عرض شکایت متهم به بازداشتگاه فرستاده میشه یا نه باید تا انتهای اثبات به دادگاه صبر کرد؟؟؟؟
۱۳۱با سلام ودرود بنده سال ۸۶ در ساعت ۹ شب بر اثر سانحه رانندگی( ترک نشین موتور بودم) که پس از برخورد با خاکریزی که شهرداری وسط جاده ریخته بود قطع نخاع شدم پس از گذراندن مراحل مختلف دادگاه وپزشکی قانونی قاضی هم راکب موتور سوار وهم کارفرمای شهرداری راه محکوم به پرداخت ۴ فقره دیه کامله مرد مسلمان (۵۰ درصد راننده موتور و۵۰ درصد کارفرمای شهرداری)نمودکارفرما دیه خود را پرداخت نمود ولی راننده موتور به علت نداشتن وضعیت مالی از پرداخت دیه عاجز بود ودرخواست حکم اعسار نمود وپس ازاینکه رای مبنی بر پرداخت ماهیانه ۱۵۰۰۰۰ هزار تومان توسط دادگاه صادر شد ولی متاسفانه این مبلغ را هم پرداخت نمی کند موتور سیکلت فاقد بیمه نامه بودبه صندوق پرداخت خسارتهای بدنی مراجعه کردم ولی در جواب بهم گفتن باید راننده موتور سیکلت را بیاری که دوتا ضامن معرفی کنه تا این خسارات را بهت بدهیم وطبق ماده ۱۰ بیمه تامین خسارتهای بدنی شخص ثالث طرح دعوی به دادگاه حقوقی به طرفیت راننده موتور وبیمه تامین خسارتهای بدنی بیمه مرکزی نمودم وپس از رفتن به جلسه دادگاه هیچکدام از طرفین حضور نداشتند حال تکلیغ من چیه چطوری میتونم دیه خود را دریافت نمایم؟آیا قاضی می تواند ردصلاحیت دعوی نماید وپرونده را به دیوان عدالت اداری ارجا بدهد؟
۱۸۹اطلاعاتی پیرامون اجرت المثل می خواستم مثل نحوه محاسبه و … اگر میشه راهنمای کنید ممنون.
۲۱۲سلام من سه سال پیش طلاق توافقی گرفتم و راجع به مهریه گفتم که : مهریه ام را به شرطی حلال می کنم که نامزد سابقم عکسها و فیلم های مرا به من برگرداند و این جمله به صورت شفاهی در دادگاه و دفتر خانه ثبت طلاق عنوان شد ولی در جایی به صورت کتبی درج نشد . حالا با گذشت سه سال و محقق نشدن شرطی که گذاشته بودم آیا می توانم شکایت کرده و برای گرفتن مهریه اقذام نمایم ؟ در ضمن در مدت نامزدی و عقد نفقه ای از طرف نامزدم به من پرداخت نشد در این باره نیز می توانم اقدام نمایم ؟؟
۷۰با سلام- برادر بنده در تابستان امسال باعفو رهبری از زندان ازاد گردید و لی حدود یکماه قبل نیز با حکم قاضی به سه ماه و یک روز زندان محکوم گردید و مقداری هم جریمه نقدی و قاضی اعلام کرد که پس از سپری شدن ۴۵ روز زندان و واریز مبلغ جریمه زندانی یک نامه به دادگاه بنویسد که ازاد شود ایا چنین چیزی صحت دارد یا نه؟
۷۴با سلام احتراما” به استحضار عالی میرساند که در طول زندگی مشترک همسرم مهریه خود را در یک برگ سفید به بنده بخشیده و و در آخر اقرار نامه تاکید کرده هر گونه اقدام بعدی را از خود سلب میکنم بدون شاهد و امضاء کرده که از مدت نوشته آن دو سال طول میکشد حال به این اقرار نامه در شورای حل اختلاف شعبه ۴۴ خانواده تبریز ترتیب اثر داده نمی شود و رای صادر کردند که باید مهریه را پرداخت کنم اینجانب هم استفتاء شخصی از مراجع عالی شیعه بخصوص از مقام رهبری کردم که فرموده اند حق مطالبه و حق رجوع ندارد و استناد ماده ۸۰۶ و ۱۲۷۵ خواهشمند است که فقط حق تجدید نظر دارم ایا به نتیجه ای از نظر شما و قانون میرسم به چه طریق خواهشمند است راهنمایی فرمایید. مزید تشکر است.
۱۳۵باسلام وعرض خسته نباشید.پدر مرا شخصی ۳ سال پیش بقتل رساند و سپس در ماشینش به اتش میکشد قاتل نیز دستگیر میشود حال که در دادگاه پرونده دایر میباشد ۳ برادرانم اقدام به وصول دیه نموده اند(البته ما ۴ برادریم و من نیز فرزند ارشد ذکور میباشم) )ولی بنده رضایت ندارم و خواستار قصاص شده ام حال دادگاه چه رویه ای خواهد داشت آیا فرد را در زندان نگاه میدارد یا در خواست قصاص بنده را قبول مینماید و یا حکم دیگری میدهد درخواست راهنمایی از ان جنابان را دارم.
۱۰۵با سلام بنده مدتی پیش در ساختمان خود تعمیرات داشتم که در غیاب من ،پسر همسایه طبقه پایین به درب خانه ما امده و پس از شکستن درب و ورود به عنف به همسر من فحاشی نموده. پس از شکایت از ایشان ، بازپرس وی را یک روز بازداشت کرده و اکنون با سند آزاد است. ولی برادر ایشان هم پس از ۵ ماه از بنده شکایت کردند که من انها را تهدید به قتل کردم در صورتی که من از همان روز اول کارم را با شکایت از طریق قضایی پیگیری کردم و با مشاوره با وکیل هیچگونه حرف ناربطی نزدم چه برسد به تهدید!!. با این حال پرونده من هم با پرونده متهم در قالب یک پرونده به دادگاه ارسال شده. لازم به ذکر است ایشان برادر و خواهران خود را جهت شهادت دروغ معرفی نموده اند.
۱۲۸نحوه مطالبه مهریه (سکه) بصورت دادخواست های تکه تکه و نحوه اقساط بندی و اجرای آن؟
۵۹شوهر خواهرمن فردی معتاد و از سربازی فراری شده . مراحلی که باید برای طلاق خواهرم انجام بدم چیست؟منظورم چگونه باید شروع کنیم یا چگونه باید در خواست طلاق دهیم.ضمن این که ایشان فقط یکسال است که عقد شده اند و هیچگونه مسئولیتی از سوی ایشان دیده نشده.(شغل ندارد – سربازی را تمام نکرده – هیچ خرجی هم نمی دهد).ضمنا این خواسته خواهرم است
۴۹با سلام سرقفلی مغازه ای را در سال ۱۳۶۰ خریذلری کردم. هم اکنون مالک بدون اخذ مجوز از شهرداری اقدام به ساخت و ساز کرده که حتی روی پشت بام مغازه را نیز سقف جدید زده که باعث شده به سقف اسیب برسد که البته صورتجلسه شده است. ایا می توان ایشان را ملزم به اعاده به وضع سابق نمود؟از چه راهی حقوقی یا کیفری؟
۳۳با توجه به رای قطعی شعبه ۲۴ دیوان عدالت اداری تاریخ ۲۱/۲/۱۳۹۰ اینجانب وبا توجه به اینکه بنیاد شهید محکوم شده به پرداخت مستمری به نفح اینجانب دادنامه در تاریخ ۱۷/۳/۱۳۹۰ به بنیاد ارسال شده دو باره بنیاد شهید در تاریخ ۲۶/۶/۱۳۹۰معتریض شده با توجه به اینکه پرونده در اجرای حکم بوده وچندین بار نیز اخطاریه برای بنیاد شهید ارسال شده از طرف بنیاد تقا ضای ماده ۱۶ شده راهنما ی می خواستم در ضمن اعتراض بنیاد بعد از چند ماه از تاریخ ابلاغیه بوده
۶۵باسلام چند سال پیش شخصی پدر مرا بقتل رسانده و اقدام به سوزاندن وی مینماید که دستگیر میشود حال ما اولیا دم که ۴ نفر هستیم ۳ نفر اعلام رضایت با اخذ دیه نموده اند ولیکن من که فرزند ارشد ذکور هستم قصاص خواستم سوال بنده این است که آیا من میتوانم قصاص نمایم یا اگر نتوانم مبلغ دیه افراد مزبور را بدهم چه رخ دادی در پرونده اعمال میشود باتشکر
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *