پاسخگویی به سوالات حقوقی ارایه شده در صفحه فیسبوک

حقوقی های محترم سوالات زیر از صفحه فیسبوک دپارتمان تخصصی دعاوی ثبتی و ملکی گرفته شده است. شما می توانید با ارایه نظرات خود باعث کمک به سایر بازدیدکنندگان شوید.

سوال؟

شخصی جهت تخلیه ۲ واحد خریداری شده خویش از طریق اجرای ثبت اجراییه صادر میکند و اشتباها روزانه ۱۰ میلیون تومان به جای ده هزار تومان خسارت تاخیر روزانه تخلیه قید شده بوده که دفتر خانه نیز بر همان اساس تقاضای صدور اجراییه مینماید نیم عشر اجرایی ۲۱۰ میلیون تومان میباشد طرفین قبل از اجرای اجراییه صلح نموده و اقرارنامه اصلاحی جهت اصلاح خسارت تاخیر و نیم عشر(بر اساس روزی ده هزار تومان) تنظیم و به اجرای ثبت میدهند اجرای ثبت نیز مبلغ جدید را عهده مدیون و مابه التفاوت( که حدود ۲۰۸ میلیون تومان است) را عهده داین قرار میدهد.که هیات نظارت و شورای عالی ثبت هم این را تایید میکنند.
حال به نظر شما چه دادخواستی به دیوان عدالت اداری باید داده شود؟

سوال؟

شخصی ۱۰ سطر مبایعه نامه یک ماشین رو تنظیم میکنه و پس از ۱۰ روز طرفین ضمن تکمیل ۳سطر دیگر از مبایعه نامه اون رو امضا میکنن و دو شاهد هم امضا میکنن.
خریدار دادخواست الزام به تسلیم مبیه میده و فروشنده در دادسرا شکایت جعل میکنه
کارشناس یک،سه و پنج نفره نظر بر این دادن که اول امضا شده و بعد ۱۳ سطر اضافه شده
شما اگر وکیل خریدار باشید چه اقدامی میکنید؟

سوال؟

شخصی به برادرش وکالت کاری میده که کارهای سند گرفتن و انحصار وراثت رو انجام بده و میره دفترخونه (رو حساب اعتماد به برادر) نخونده امضا میکنه.بعد از مدتی متوجه میشه برادرش خونه رو به خودش به مبلغ نا چیزی منتقل کرده و به موجب وکالت نامه چنین اختیاری داشته. به نظر شما این پرونده چه راهی داره؟

سوال؟

شخصی که ولی خاص وی فوت نموده و شوهرش هم در زندان به سر می برد و بیماری روحی نیز دارد مطابق ماده ۱۰۴ ق.ا.ح درخواست انتصاب دختر ارشد خویش به عنوان امین را می نماید . به نظر شما موافقت میشه؟

سوال؟

آیا در یک عقد می توان شرط کرد که در صورت تخلف یا عدم انجام تعهد , متعهدله خق دریافت وجه التزام به علاوه ی خسارات دیرکرد روزانه را داشته باشد؟ / یا میتوان وجه التزام را به همراه الزام به انجام تعهد توامان مطالبه کرد؟
ایا چنین شرطی معتبر است ؟

سوال؟

شخصی به موجب یک مبایعه نامه یک واحد آپارتمان نو ساز فاقد سند و پایان کار از دیگری میخره روزی صد هزار تومن خسارت تاخیر انجام تعهد میزنن و سه نفر سازنده آپارتمان که به ترتیب مالک ۳ دانگ و دو تا ۱٫۵ دانگ بودند جهت حسن انجام معامله ذیل مبایعه نامه رو امضا می کنن و کلیه تعهدات انتقال سند رو به عهده می گیرن روز قبل تاریخ دفترخونه دونفر مالک ۱٫۵ دانگ میان با خریدار توافق میکنن و تاریخ دیگری رو واسه دفترخونه تعیین میکنن(بدون حضور فروشنده و مالک ۳ دانگ) خریدار در تاریخ بعدی از دفتر خونه عدم حضور میگیره.
به نظر شما با توجه به گذشت بیش از یک سال از اون تاریخ و عدم اخذ پایان کار و انتقال سند خریدار میتونه خسارت تاخیر انجام تعهد بگیره؟

سوال؟

فردی در قبال وام دریافتی تنها خانه خود را در رهن بانک می گذارد.بعد از فوت او بانک در ازای وام خانه را مصادره می کند.ولی ارزش خانه تکافوی تمام دیون متوفی به بانک را نمی دهد. در این بین خدمتکاری که سالها برای متوفی کار می کرده مدعی است که متوفی حقوق او را نداده و اداره کار به نفع او حکم داده است. اکنون این خدمتکار علیه ورثه دعوا اقامه کرده و خواهان طلب خود از ورثه است. ورثه چگونه ثابت کند که ترکه تکافوی میزان بدهی متوفی را ندارد.

سوال؟

الف طی قراردادی با ب ۵۰۰۰ متر از سهم مشاعی یک قطعه زمین با سند عادی را به شخص ب با سند عادی در حضور یک شاهد می فروشد شفاها مقرر کردند الف نسبت به تسطیح زمین اقدام نموده و تحویل ب نماید ولیکن تا کنون نسبت به امور اقدام ننموده سوال اول: کدام دادخواست بهتر است مطرح شود؟
شخص الف و ج شراکت در خرید وفروش زمین داشتند یعنی با هم املاک ارزان قیمت را می خریدند و گرانتر می فروختند بدون اینکه هیچ سند مکتوبی بینشان تنظیم شده باشد جالب است حتی در موقع ابتیاع زمین هر کدام که نسبت آشنایی با فروشنده داشت به عنوان طرف معامله قرارداد را امضاء می نمود .در مورد بالا هم با وجود اینکه نیمی از ثمن را ج پرداخته سند عادی به نامش نیست.سوال دوم ج باید چه دادخواستی مطرح نماید؟ سوال سوم: اگر بین دو خواسته ارتباطی موجود است آیا می توانند الف و ج ضمن یک دادخواست دعوای خود را مطرح نمایند؟

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز(PH.D) سال ۱۳۹۸

🛑🛑اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *