وظایف و اختیارات قوه قضاییه


یکی از سه قوه حاکم در جمهوری اسلامی ایران، قوه قضاییه است (اصل ۵۷ قانون اساسی). قوای سه‌گانه از یکدیگر مستقل هستند و این استقلال در مورد قوه قضاییه به این معناست که هیچ مقام رسمی یا سازمان یا اداره دولتی نمیتواند حکم دادگاه را تغییر دهد یا از اجرای آن جلوگیری کند، مگر دادگاهی که خود، حکم را صادر کرده یا مرجع بالاتر از آن، آن هم در مواردی که قانون معین کرده است (ماده ۸ قانون آیین دادرسی مدنی.

به موجب اصل ۶۱ قانون اساسی، انجام امور محوله به قوه قضاییه، به وسیله دادگاههای دادگستری صورت می‌پذیرد که باید بر پایه موازین اسلامی تشکیل شوند و به حل و فصل دعاوی و حفظ حقوق عموم مردم و گسترش و اجرای عدالت بپردازند.

 

وظایف قوه قضاییه

مهم‌ترین وظایف قوه قضاییه عبارت‌اند از: رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات و شکایات مردم، حل‌و‌فصل و رفع خصومت‌ها و تصمیماتی و انجام اقدامات لازم در مورد امور حسبیه٬ گسترش عدل و آزادیهای مشروع٬ نظارت بر اجرای صحیح قوانین٬ کشف جرم و تعقیب و مجازات مجرمین٬ اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین (اصل ۱۵۶ قانون اساسی)

رییس قوه قضاییه که از سوی مقام رهبری، برای مدت پنج سال تعیین میشود، باید مجتهدی عادل، آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر باشد. هرگاه رییس قوه قضاییه، رأیی را خلاف بین شرع تشخیص دهد، آن ‌را برای رسیدگی مجدد به مرجع دارای صلاحیت ارسال خواهد‌ کرد.

منبع: روزنامه حمایت

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

قوانین ارگانیک چیست؟ بررسی تحلیلی قوانین ارگانیک در حقوق ایران وفرانسه

خلاصه: قوانین ارگانیک: این قوانین بر مبنای درخواست صریح قانونگذار اساسی برای تکمیل یا تشریح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *