هوشنگ اظهری: مبحث پیشگیری مسئله‌ای وسیع و فراقوه‌ای است

هوشنگ اظهری، وکیل پایه یک دادگستری معتقد است فضای علمی در دستگاه قضایی جای خود را باز کرده و جذب نخبگان و سیاست‌هایی از این قبیل به ارتقای کیفی سیستم کمک شایانی کرده هر چند برای رسیدن به هدف نهایی کار بیشتری لازم است.

هوشنگ اظهری، وکیل پایه یک دادگستری معتقد است فضای علمی در دستگاه قضایی جای خود را باز کرده و جذب نخبگان و سیاست‌هایی از این قبیل به ارتقای کیفی سیستم کمک شایانی کرده هر چند برای رسیدن به هدف نهایی کار بیشتری لازم است.

این حقوقدان و صاحب‌نظر برجسته اظهار داشت: ایجاد فضای علمی در دستگاه قضایی ناشی از ایجاد افکار نو در سیستم است و این موضوع گامی رو به جلو محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:در این مسیر کار بیشتری لازم است و باید فضا را به سمتی ببریم که ارتقای کیفی مشهود‌تر شود.

اظهری خاطرنشان کرد: در هر دوره‌ای سیاست‌ها با تغییرات مدیریتی عوض می‌شود که بهتر است نقشه راه و سیاست‌های راهبردی اتخاذ شود تا با تغییر مدیریت‌ها، سیاست‌ها عوض نشود بلکه سیاست‌های راهبردی محقق و اعمال شود.

وی همچنین در ادامه با اشاره به استقلال قاضی در نظام حقوقی کشورمان یادآور شد: مطابق قانون ،قضات مستقل‌اند و قضات باید استقلال قضایی خود را به دور از تأثیرات، ملاحظات سیاسی و صلاحدید نهادهای مختلف حفظ و فارغ از کلیه فشارها با عقل سلیم و منطبق با قانون عمل کنند.

اظهری همچنین افزود: کثرت پرونده‌های قضایی را می‌توان از جمله فشارهای وارد بر سیستم قضایی دانست و گفت: آمار بالای پرونده‌های قضایی سبب فرسودگی و از سویی اعمال فشار بر مجموعه دستگاه قضایی است.

وی خاطرنشان کرد: در مواردی این فشارها استقلال قضایی را می تواند خدشه‌دار کند که البته به نظر می‌رسد دستگاه قضایی با علم بر این موارد اقداماتی را انجام داده است ولی تاحصول به نتیجه نهایی باید از تلاش و حرکت باز نماند.

اظهری همچنین یادآور شد: دستگاه قضایی که با عملکرد شفاف، عادلانه و قاطع عدالت را در جامعه اجرا و نهادینه می‌کند بهترین عملکرد را دارد که می‌تواند به ایجاد آرامش و امنیت در جامعه منجر شود.

وی درخصوص وضعیت پیشگیری از وقوع جرم نیز خاطرنشان کرد: مبحث پیشگیری مسئله‌ای وسیع و فراقوه‌ای است که اگر صحیح و اصولی اجرا شود زمینه ارتکاب و وقوع بسیاری از جرایم از بین می‌رود ضمن اینکه اجرای عدالت و قانون بهترین نوع پیشگیری است.

اظهری همچنین در پایان درخصوص کاهش جمعیت کیفری یادآور شد: در جهت کاهش جمعیت کیفری باید به سمت اشتغال‌زایی و ایجاد فضای اقتصادی سالم حرکت کرد و از آنجا که میزان جمعیت کیفری ارتباط مستقیمی با ایجاد امنیت دارد باید با پیشگیری از وقوع جرم و با بررسی علل و عوامل جرم زمینه ارتکاب را کاهش داد.

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

سوالات مصاحبه دکتری روابط بین الملل

قابل توجه دوستانی که به مصاحبه ی دانشکده ی روابط بین الملل خواهند رفت،سوالات زیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *