نگاهی موشکافانه به پرونده مرگ مشکوک قهرمان کشتی فرنگی ملی”ولی اکبر” و بررسی ابعاد حقوقی آن

عکس ‏‎Ghassem Amiri‎‏

دوستان گرامی شاید شنیده باشید که در تاریخ کشورمان بسیاری از مرگ ها به صورت مشکوکی اتفاق افتاده است به طوری که حتی تاریخ دانان بزرگ نیز نتوانسته اند پی به علت آن ببرند و معمای این نوع مرگ ها را حل کنند. مهم اینکه یکی از این مرگ های مشکوک در تاریخ و زمان ما اتفاق افتاده است و نباید طوری مبهم ماند که به دست تاریخ سپرده شود، به صورتی که دیگران نتوان آن را حل کرد. چه اینکه اکنون ما در یک کشور اسلامی که مهمترین شعار و هدف آن تحقق بهترین وجه عدالت است زندگی می کنیم.
علی ایحال ما پرونده مرگ مشکوک این قهرمان بزرگ ایران را در چهار قسمت و از نگاه حقوقی بررسی می کنیم:
اول: خلاصه ای درباره پرونده
یکی از خبرهایی که در زمستان سال گذشته در فضای رسانه‌ای پیچید، مرگ مشکوک یکی از قهرمانان تیم ملی کشتی فرنگی ایران بود. مرحوم “ولی اکبر” نزدیک به دو دهه عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران و از پیشکسوتان این رشته بوده است و افتخارات فراوانی برای کشور ما به بار آورده است.
تاریخ ۲۲/۸/۹۲ بود که نامبرده”مرحوم ولی اکبر” به اتفاق همسرش به ویلای شخصی اش در نمک آبرود رفته بود. در آن زمان به علت سردی هوا وی همراه همسرش از یکی از همسایگان یک دستگاه بخاری گازی برای استفاده چند ساعته به امانت می‌گیرد. “و بخاری را بدون دودکش از همان روز نصب می کند که همین علت در ادامه باعث ابهام در پرونده می شود”.
پس از آین قضیه دیگر از وی و همسرش خبری نمی‌شود که چند روز بعد همسایه از حال وی نگران شده و از تاریخ فوق بارها به درب منزل مشارالیه جهت جویای حال وی مراجعه می‌کند(بنا به گفته و اظهارات همسایه مرحوم)
اما نهایتا در تاریخ ۳۰/۸/۹۲ به دلیل بوی تعفن شدید همسایگان به درب منزل وی مراجعه کرده و مشاهده می‌کنند که قهرمان ملی “ولی اکبر” با صورت در کف اشپزخانه غرق در خون افتاده و جسد وی متلاشی شده است. البته در طی هشت روز همسر وی نیز با وی در ویلا حضور داشته اما خوشبختانه با وجود گاز گرفتی در طی این روزها سالم مانده است. پس از این ماجرا مراتب به پلیس اطلاع داده می‌شود. خانواده مرحوم ولی اکبر در این زمینه بیان داشته‌اند که بر اساس برگ معاینه جسد قسمتی از عانه تا چانه مورد بریدگی قرار گرفته شده است.
دوم: پرونده اکنون در کدام مرحله است؟
به گفته والدین قهرمان کشتی فرنگی جهان(مرحوم ولی اکبر) این پرونده قهرمان کشتی فرنگی در دادسرای شهرستان چالوس در شعبه دوم بازپرسی تشکیل که بنا بر اظهارات پدر و برادرش آقای” قاسم اکبر” به غیر از یک جلسه آنها نتوانسته‌اند در جلسه بازپرسی حضور پیدا کنند(بدون استماع اظهارات آنها) و قاضی محترم پرونده قرار منع تقیب زده است و متعاقبا در اردیبهشت ماه امسال والدین وی به این قرار اعتراض می کنند که اکنون پرونده وی در دادگاه ۱۰۳ چالوس دایر است.
سوم: اظهارات والدین مرحوم
با توجه به اما و اگرهایی که در جامعه مخصوصا جامعه ورزشی نسبت به این پرونده وجود دارد به گفته والدین تا کنون حمایت خاصی از خانواده و نحوه رسیدگی به پرونده وی نشده است البته بنابر بیانات والدین مرحوم، آنها جهت احقاق حق از مسئولان محترم قوه قضاییه تقاضای تحقیقات و پیگیری‌های علمی و کارشناسی‌های لازم را نموده‌اند که امید است با این بیانات نکات مبهم پرونده گشایش یابد.
چهارم: بررسی نکات مبهم پرونده
سوالات و نکات مبهم این پرونده شامل موارد ذیل است:
یکی از بزرگترین سوالاتی که در مورد این پرونده مطرح می شود این است که چگونه بر اثر گاز گرفتی خون زیادی از انسان بیرون می رود؟ چرا که بر اساس تحقیقات علمی و پزشکی قاننی گاز گرفتی باعث فساد نعشی می شود اما باعث خون ریزی گسترده خیر.
در این پرونده مشکوک “مرحوم ولی اکبر” با صورت در کف آشپزخانه میافتد و خون زیادی از صورت وی می رود. در تصاویر و عکس های گرفته شده و بر اساس اظهارات والدین و برادر مرحوم ولی اکبر پارگی صورت از قسمت عانه تا چانه نیز وجود داشته است.
قسمت دیگر مبهم بودن این پرونده این است که به فرض گازگرفتی مرحوم، چرا وی در کف آشپزخانه به صورت افتاده است و چرا با صورت و با داشتن پارگی. آیا ممکن نیست که وی از پشست سر ضربه خورده باشد؟
یکی از مواردی که لازم به ذکر است و آن اینکه با توجه به سلامت جسمانی و ورزشکار بودن مرحوم ولی اکبر چرا تنها برای وی این اتفاق افتاده است؟
بنابر بر اظهارات برادر مرحوم و عکس های موجود در دو متری جسد مرحوم ولی اکبر لکه های خون و دستمال آغشته به خون وجود داشته و این در پزشکی قانونی نشانه ای مهم برای پیش بردن تحقیقات است و لازم بوده که در مرحله رسیدگی به این نکته توجه می شد.
یکی از موارد مبهم دیگر به گفته برادر مرحوم عدم تلاش قاضی پرونده برای تحقیقات گسترده و کارشناسی از اطرافیان بوده و بدون توجه به این تحقیقات و استماع نظرات اظهارات والدین و توجه به برخی استعلامات و تحقیق از متهمین و اظهارات همسایگان و اطرافیان مرحوم بوده است. کما اینکه به گفته والدین این قهرمان کشتی “مرحوم ولی اکبر” قبل از مرگش خبر از یک سری اختلافات به والدین داده بوده و این نکته باید مورد توجه قاضی پرونده قرار می گرفته است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *