نگاهی به مطالب سایت های حقوقی و خبری

ابوالقاسم شم آبای

پژوهشگر

از آنجایی که ما قصد پرداختن به مهمترین مسایل حقوقی مطرح در سایت های اینترنتی را در طی هفته گذشته داشتیم در ادامه ابتدا سایت های حقوقی و بعدا از آن وبلاگ های حقوقی را بررسی خواهیم کرد.

روز پنجشنبه 27 تیر، هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رسیدگی به شکایت از یک مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی، این مصوبه را قانونی دانست. طبق نظر هیات عمومی دیوان عدالت اداری مطابق مفاد تبصره ماده 8 قانون تامین اجتماعی مصوب سال 1354، شرایط مربوط به ادامه تمام یا قسمتی از بیمه های مقرر در این قانون برای کسانی که از ردیف بیمه شدگان اجباری خارج می شوند به موجب آیین نامه تعیین خواهد شد و بر اساس بند ث ماده 9 اساسنامه سازمان تامین اجتماعی، تصویب آیین نامه مالی و اداری به شورای عالی تامین اجتماعی محول شده است و شورای مذکور در اجرای تبصره ماده 8 قانون تامین اجتماعی مبادرت به تصویب آیین نامه بیمه اختیاری در تاریخ 26/ 6/ 1385 کرده است، بنابراین ماده 7 آیین نامه مورد شکایت که مقرر داشته بود مقرر داشته؛ تعهدات کوتاه مدت مانند کمک ازدواج و کمک بارداری، در بیمه اختیاری، با در نظر گرفتن مأخذ 26 درصدی حق بیمه، مورد تعهد نیست خلاف قانون و خارج از حدود اختیار شورای مشتکی عنه به نظر نمی رسد و قابل ابطال نیست.

منبع: ایسنا

آیت‌الله آملی‌لاریجانی رییس قوه قضاییه در نامه‌ای به مجلس، عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی، نجات‌الله ابراهیمیان، سام سوادکوهی و محمدهادی صادقی را برای انتخاب سه حقوقدان جدید شورای نگهبان معرفی کرده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی  یکشنبه 23 تیر ماه از بین 5 حقوقدان معرفی شده از سوی رییس قوه قضاییه، سه حقوقدان جدید شورای نگهبان را به رای گذاشتند و بر این اساس محسن اسماعیلی عضو فعلی شورای نگهبان در این شورا باقی ماند، همچنین نمایندگان مجلس، به سام سوادکوهی قاضی دادسرای دیوان عالی کشور و نجات‌الله ابراهمیان قاضی پیشین دادسرای عالی انتظامی قضات رای دادند تا به عنوان اعضای جدید شورای نگهبان فعالیت خود را آغاز کنند این در حالی بود که عباسعلی کدخدایی در رای گیری نتوانست اکثریت را کسب کند. همچنین همزمان با 26 تیر ماه امسال، سالگرد تاسیس شورای نگهبان، دوران عضویت سه تن از فقهای شورای نگهبان به پایان رسید که رهبر معظم انقلاب اسلامی به استناد اصل 91 قانون اساسی، آیت الله محمد مومن، محمد یزدی و سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی را که در این نهاد عضویت داشتند در جایگاه خود ابقاء کردند. همچنین مقام معظم رهبری به دلیل فقدان مرحوم آیت‌الله رضوانی (ره) در 31 فروردین ماه امسال، «حجت‌الاسلام حاج شیخ مهدی شب‌زنده دار» را بجای ایشان برای دوره‌ جاری و به عنوان ششمین نفر از فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

آقای مسعود عرفانیان در تاریخ پنج شنبه 27 تیر  وبلاگ تخصصی حقوق ایران یک از مطالب صفحه اول خود را به انتشار قانون تأمین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب‌پذیر اختصاص داده است. این قانون که با عنوان طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۸/۳/۱۳۹۲به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است، طبق این ماده واحده به منظور حفظ امنیت غذایی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، دولت موظف است در مقاطع سه ماهه سبدهای کالایی شامل برنج، روغن و گوشت را تأمین و از طریق دستگاه‌های مزبور توزیع نماید.

 

وبلاگ تخصصی حقوق ایران در صفحه اول خود در هفته گذشته  گفتگوی دکتر میر محمد صادقی را آورده بود. دکتر میر محمد صادقی را با روزنامه حمایت منتشر کرده بود. در این گفتگو یکی از موارد مهم برای پیشگیری از این عمل مجرمانه را اعمال نظارت درون‌سازمانی، و برون‌سازمانی دانسته است.

وبلاگ نامه وکیل یکی از پست های هفته پیش خود را اختصاص بررسی زوایای قانون مجازات اسلامی جدید قرار داده بود. طبق این مقاله قانون جدید التصویب نسبت به قانون سابق مجازات اسلامی با مبانی حقوق بشر همگام‌تر است و با دستاوردها و پیشرفت‌هایی که در حوزه حقوق کیفری و جرم‌شناسی دارد، بسیاری از نقایص قانون سابق را برطرف کرده است.

قانون  در روز 26 تیرماه در یکی از مقالات خود به  پستی با عنوان نقدی بر عملکرد شرکت رجاء پرداخته است.

پایگاه خبری رسانه قانون

  از مهم ترین پست هایی که در هفته گذشته در سایت  حقوقی دیداد منتشر شده است همایش «تحولات حقوق بین الملل دریاها: بیست سال پس از لازم الاجرا شدن کنوانسیون حقوق دریاها است که با همکاری  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در آذر ماه و در چهار محور برگزار می شود

 

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

ویس و صدای کلاس های دکتری حقوق عمومی(استاد: ابوالقاسم شم آبادی)

با سلام. بنده ابوالقاسم شم آبادی هستم. به غیر از کتب تستی و بسته های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *