نشست حقوق و مسئولیت‌های مطبوعات در ایران، برگزار شد

نشست علمی حقوق ومسئولیت‌های مطبوعات در ایران، بررسی دستاوردها، چالش‌های موجود و راهکارهای بهبود وضعیت، با حضور اساتید و حقوقدانان در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد. در این نشست، قاضی محمدی کشکولی قاضی اسبق دادگاه مطبوعات استان تهران و رئیس شعبه ۷۹ دادگاه کیفری استان تهران، نکاتی را در مورد چالش‌های فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات عرضه داشت و ضمن بررسی وضعیت نظام حقوقی ایران و حقوق ومسئولیت‌های مطبوعات در قوانین ذیربط و رویه‌های قضایی، از دست‌اندرکاران رسانه‌ها خواست که نسبت به توسعه اخلاق حرفه‌ای و اخلاقی اهتمام جدی داشته باشند. زیرا همین امر می‌تواند از بروز بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها یا ارتکاب مصادیق مجرمانه جلوگیری کند. در ادامه این نشست باقر انصاری، استاد حقوق ارتباطات با مروری بر مهم‌ترین چالش‌های حقوقی مطبوعات گفت: با وجود دستاوردهای زیاد در عرصه مطبوعات هنوز بسیاری از چالش‌های مطبوعات همان مواردی است که سالیان قبل نیز در مباحث حقوقی وجود داشته است. وی در مقایسه بین نظام حقوق مطبوعات با کشورهای دیگر پیشنهادهای مشخصی را در عرصه اصلاح سازوکارهای نظارت و کنترل مطبوعات، مسئولیت‌های مطبوعاتی وحقوق وآزادی‌ها ارائه کرد تا وضعیت موجود بهبود یابد. انصاری همچنین خواهان توسعه برنامه‌های آموزشی ویژه دست‌اندرکاران رسانه‌ها برای آشنایی با جنبه‌های حقوقی فعالیت مطبوعاتی شد و اینکه در مباحث مربوط به مطبوعات رویکرد متعادل و متناسب با جامعه ایران مورد پیگیری قرار گیرد نه اینکه مدل‌های کشورهای دیگر را عینا برای جامعه خود تجویز کنیم. در این نشست سلطانی فر، نمکدوست وکامبیز نوروزی از اساتید و مدرسین علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری و قره‌داغلی کارشناس حقوقی و از فعالان رسانه‌ای کشور گزارشی از مهم‌ترین چالش‌های موجود عرضه مطبوعات در کشورمان ارائه کردند.
همچنین ارزیابی در مورد مفاد قانون مطبوعات موجود، وضعیت گردش آزاد اطلاعات در کشور، نسبت بین آزادی مطبوعات با آزادی بیان، نوع نگرش دستگاه‌های رسمی کشورمان به رسانه در روند تاریخی یک قرن گذشته تاکنون، نوع مواجهه نظام حقوقی کشورمان نسبت به جلوه‌های جدید ابزارهای رسانه‌ای، موضوع تشکل صنفی روزنامه‌نگاران، معیارهای تشخیص هویت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و مرجع تشخیص آنها، نسبت نظام حقوقی ایران با دیگر مدل‌های موجود در جهان در بحث حقوق ومسئولیت‌های مطبوعات، نسبت رسانه با امنیت ملی، ارزیابی برخی از اقدامات انجام شده در کشور طی سال‌های اخیر در مباحث حقوق مطبوعات از جمله پیگیری‌های مربوط به لایحه نظام جامع رسانه‌ها، وضعیت هیأت منصفه، شاخص‌های پیشرفت مطبوعات در چند دهه اخیر در کشورمان، وضعیت اطلاعات ودانش روزنامه‌نگاران از حقوق وتکالیف قانونی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران از جمله محورهای مباحث مطروحه این سخنرانان بود.
در این نشست محمد جعفر حبیب‌زاده استاد حقوق کیفری دانشگاه تربیت مدرس، ولی ا… حسینی قاضی دادگستری ومدرس دانشگاه، آیت ا… هاشم زاده هریسی استاد فقه وحقوق دانشگاه وعضو مجلس خبرگان رهبری، علیرضا دیهیم استاد حقوق بین‌الملل، محمدرضا ویژه استاد دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، حسین مهرپور رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، حجت‌الاسلام نوبهار عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، حجت الاسلام سید محمد علی ایازی استاد حوزه و دانشگاه هر یک نکاتی را در مورد چالش‌های موجود حقوق مطبوعات در کشور و راهکارهای بهبود وضعیت از منظر ظرفیت‌های حقوقی وفقهی ارائه کردند .
در پایان نشست، حسن ضیایی‌فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران گفت: رسانه‌ها در هر جامعه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های وضعیت آن جامعه هستند بدین معنا که هر چه پر تحرک وحرفه‌ای وجامع، اطلاع‌رسانی کنند باعث پویایی جامعه وجلوگیری از بسیاری از مفاسد خواهند بود و هرچه در تنگنا باشند نشانگر مشکلات اساسی آن جامعه است وخود زمینه بسیاری از مفاسد را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی فراهم می‌کند.
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نقد حقوقی فیلم عدالت برای همه

اگه وجدان نداشته باشی هیچی نداری ال پاچینو در نقش یک وکیل شرافتمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *