حقوق کار دکتری
حقوق کار آزمون دکتری حقوق عمومی- منابع دکتری حقوق کار- حقوق کار آزمون دکتری- جزوه حقوق کار

منابع آزمون دکتری حقوق عمومی 1399+ برنامه ریزی برای مدت باقیمانده

با سلام-

چند مدتی است که به داوطلبان آزمون دکتری حقوق عمومی قول داده ام که در وقت باقیمانده برایشان برنامه ریزی کنم اما متاسفانه امسال مشغله تالیف کتب جدید حقوق عمومی وقتم را گرفته است؛ اما هر چند کمی با تاخیر بوده اما به هر حال مفید به نظر می رسد.

چنانچه خاطرتان باشد در مطلب چند روز قبل بررسی کردیم که حدود 15 درصد سوالات از بخش تطبیقی می آید(یعنی حقوق آلمان- فرانسه- انگلستان- آمریکا) و سوالات سال 97 و 98 را بررسی کردیم و متوجه شدیم که مجموعا هر سال حدود 10 سوال مربوط به بخشهای تطبیقی است.

این نکته اول ذکرش مهم بود چرا که داوطلبانی که سالهای قبل آزمون داده اند و سوالات تطبیقی را مشاهده کرده اند فکر می کنند بایستی فقط بخش تطبیقی ها را باید بخوانند و دیگر از حقوق ایران سوال مطرح نمی شود.

اما در خصوص برنامه ریزی برای مطالعه سرفصلهای دکتری امسال

حقوق کار: ابتدا از حقوق کار شروع می کنیم. حقوق کار سابقه آزمونی ندارد؛ بنابراین نه در دوره کارشناسی ارشد و نه دکتری نمونه ای از طرح سوالات نداشته ایم. اما طی مدتی که بنده در حال تالیف کتاب حقوق کار بودم متوجه بخشهای مهم آن شدم که اگر بنده (فرضا) طراح سوال بودم از این بخشها سوال می دادم:

اول: مقررات مربوط به هیاتهای تشخیص – حل اختلاف و دیوان عدالت اداری:

مطالب مربوط به هیات ها و مراجع فوق العاده مهم است حتما مطالعه نمایید. مطالب را می توانید از مقررات و قوانین پیدا کنید از حقوق کار بنده نیز می توانید به این موضوعات دسترسی پیدا کنید.

دوم: حدود 50 ماده اول قانون کار و مخصوصا 15 ماده اول که در خصوص مسائل اصلی حقوق کار و کارگری است. مثلا کارگر چه کسی است؟ کارفرما چه کسی است؟ کارگاه چه تعریفی دارد. امکان طرح سوال به صورت مساله ای هم وجود دارد. مثلا کارگری که در یک کشتارگاه کار می کند و مزد خود را به صورت درصد نه از کارفرما بلکه از مشتریان می گیرد؛ آیا کارگر محسوب می شود.(این موضوع در یک رای دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار گرفته است) و یا اینکه آیا کارگرانی که در بخش مناطق آزاد کار می کنند مشمول قانون کار می شوند؟ یا اینکه کارمند بازنشسته نیروهای مسلح بعد از بازنشستگی در جایی شروع به فعالیت تحت عنوان کارگر می کند آیا قانون کار به این شخص حاکم است؟ موضوعاتی از این قبیل سوالات امکان طرح در آزمون دارد.

سوم: بخش اسناد تطبیقی: اسناد تطبیقی مخصوصا سند کارشایسته که دارای بخشهای مختلفی است و اکنون نیز در حقوق کار و مخصوصا برنامه های توسعه مطرح شده است؛ بسیار مهم است. مخصوصا اینکه دکتر سعیدرضا ابدی استاد حقوق کار دانشگاه شهید بهشتی در این حوزه فعالیت دارد و ممکن است طراح سوال باشد. از سایر اسناد نیز مقاوله نامه های مهم را حتما مطالعه نمایید.

چهارم: بخش مبانی: از این مبحث نیز امکان طرح سوال وجود دارد. مثلا پیدایش حقوق کار همزمان با چه موضوعاتی مطرح شده است؟ و یا اینکه در مورد اولین قانون کار در کجا تصویب شده است؟ همچنین حق کار جزو کدام یک از نسلهای حقوق بشر است؟

اما در مورد منابع حقوق کار: چنانچه کتاب حقوق کار بنده را بخوانید از همه موارد فوق خیالتان راحت است؛ چون همه موضوعات- کتابها- مقالات- قوانین- آرای وحدت رویه- مقاوله نامه ها کار شده است. اما اگر منابع اصلی مطالعه می کنید حتما این منابع را مطالعه کنید:

قانون کار- آیین دادرسی کار- قانون تامین اجتماعی

کتاب دو جلدی حقوق کار دکتر عزت الله عراقی: که حقیقتا هر منبع را بررسی کردم سرچشمه اش این کتاب بوده است.

کتاب حقوق کار دکتر ابوالفضل رنجبری که می توانید خلاصه آن را در جزوه بسیار مرتبی که دکتر بابک درویشی منتشر کرده اند در سایت ها به رایگان در دسترستان باشد.

کتاب حقوق کار دکتر سید محمد هاشمی

مقدمه حقوق کار دکتر کورش استوارسنگری

کتاب کار شایسته دکتر سعید رضا ابدی

مسلما این منابع زیاد است اما چاره ای نیست چون دقیقا مشخص نیست از کدام منبع سوال طرح خواهد شد.

اما چه مدتی را اختصاص به حقوق کار بدهید؟

ابتدا اینکه مطالعه قوانین به نظر بنده در اولویت برایتان باشد. کتب اصلی حقوق کار را به هر حال در مدت باقیمانده اگر بتوانید روزی 2 ساعت وقت بگذارید احتمالا بتوانید حقوق کارتان را تکمیل کنید. کسانی که کتاب حقوق کار بنده را می خوانند با روزی یک ساعت هم می توانند خود را برسانند.

ضمنا در جریان هستم که امسال خیلی ها حقوق کار را به دلیل عدم آشنایی اصلا مطالعه نمی کنند و این موضوع پاشنه آَشیل داوطلبان حقوق عمومی است. از این فرصت استفاده کنید و با خواندن حقوق کار رتبه خود را بهبود ببخشید. به طور نمونه یک روز انتشارات مجد برای گرفتن کتابی رفته بودم دو داوطلب حقوق عمومی را دیدم که برای مطالعه حقوق کار فقط کتاب جلد یک دکتر عراقی را مطلع بودند و فقط همان را گرفتند؛ هر چند به آنها خواستم کمک کنم تا منابع اصلی بیشتری بگیرند اما حرف بنده را نادیده گرفتند(البته بنده را هم نمی شناختند) چون فکر می کردند فقط کتاب حقوق کار دکتر عراقی در حقوق کار نوشته شده است آن هم فقط جلد اولش!

متون فقه حقوق عمومی:

متون فقه حقوق عمومی امسال با اضافاتی همراه بوده است. بنابراین همانطور که بارها گفته شده برای تسلط به متون فقه باید بر چند بخش مسلط شوید: جهاد و ولایت- قضا و شهادت- انفال- احیای موات- امر به معروف و نهی از منکر

مسلما با اضافه کردن این مباحث سختی متون فقه حقوق عمومی دو چندان شده است. برخی ها اصلا سراغ مباحث جدید نمی روند و فقط بخش جهاد و ولایت را مطالعه می کنند.

به هر حال اگر داوطلب دنبال رتبه خوب باشد می تواند بر روی این بخش نیز سرمایه گذاری کند. این مبحث پاشنه آَشیل دوم داوطلبان حقوق عمومی (بعد از حقو کار) می باشد.

به نظر بنده قضا و شهادت را از تحریر الروضه خواهند داد. جهاد و انفال را از کتاب جواهر الکلام- ولایت را از کتاب تحریر الوسیله امام خمینی- احیای موات و امر به معروف را ممکن است هم از تحریر الروضه تفسیری بدهند و هم کتاب جواهر الکلام

بنابراین داوطلبانی که منابع اصلی را مطالعه می کنند منابع فوق را مطالعه کنند. ضمنا در دو سال اخیر طراح سوالات دکتری علاقه فراوانی به کتاب جواهر الکلام داشته و اکثریت سوالات جهاد را از جواهر الکلام داده است.

داوطلبانی که کتابهای بنده را مطالعه می کنند می توانند هم جلد جهاد و ولایت را تهیه کنند و هم کتاب انفال(و بخشهای جدید) که به عنوان جلد دوم متون فقه حقوق عمومی محسوب می شود. موارد فوق هم که گفته شد در کتاب بنده بررسی شده است.

برای مطالعه متون فقه داوطلب بایستی هر روز یک الی دو ساعت را به صورت مستمر به متون فقه اختصاص دهد. مطالعه متون فقه نیز بایستی همراه با فهم ترجمه باشد. البته یک سری نکات وجود دارد که داوطلب می تواند با حفظ آنها به سوالات احتمالی پاسخ دهد. مانند اینکه حداقل و حداکثر جهاد چقدر در سال است؟ انفال شامل چه مواردی می شود؟ مخصوصا برخی از تعاریف نیز امسال خواهد آمد مانند تعریف زمین های مختلف که در بحث انفال و احیای موات بحث شده است که برای جلوگیری از اطناب این نوشته شما را به منابع اصلی یا آموزشی ارجاع می دهم.

حقوق اساسی: سوالات حقوق اساسی را بیشتر داوطلبان تا یک حدودی پاسخ می دهند مخصوصا اینکه 10 درصد سوالات را اکثر داوطلبان پاسخ داده اند. برای تسلط بر حقوق اساسی بایستی روی سه موضوع ذیل تسلط پیدا کنید:

اول- قوانین و مقررات: مانند قانون اساسی- نظریات تفسیری شورای نگهبان- قانون آیین نامه داخلی مجلس- قانون تشکیل سازمان بازرسی- قانون منع تصدی بیش از یک شغل دولتی- قوانین انتخابات

دوم: کتب تطبیقی: کتاب حقوق اساسی تطبیقی دکتر عمید زنجانی- اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی

سوم: کتب مربوط به حقوق اساسی: بایسته های دکتر قاضی- حقوق اساسی جلد دوم دکتر هاشمی- مبانی حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین- مبانی حقوق اساسی دکتر بیژن عباسی- مبانی حقوق عمومی دکتر گرجی ازندریانی

برای حقوق اساسی نیز باید وقتتان را تقسیم کنید به مطالعه قوانین که به نظر بنده نیاز نیست بیشتر از 1 ساعت در روز وقت بگذارید. برای حقوق اساسی نیز 2 ساعت مطالعه می تواند شما را به آزمون برساند. البته بایستی بر اساس اولویت مهمی کتابها را مطالعه کنید و کمی نیز در مطالعه سرعت داشته باشید.

داوطلبانی که کتاب بنده را دارند و قوانین را نیز از کتاب بنده مطالعه می کنند نیازی به مطالعه منابع دیگر ندارند؛ به شرط اینکه جزوه حقوق اساسی تطبیقی بنده را نیز تهیه نمایند.(که تا مدتی دیگر منتشر می شود.) برای کتاب بنده می توانید در روز 1 ساعت حداقل از اکنون زمان بگذارید.

حقوق اداری: حقوق اداری بیشتر با قوانین و مقررات اداری ارتباط دارد. بنابراین اینگونه برنامه به نظر مناسب است:

اول: قوانین: قانون دیوان عدالت اداری- قانون شوراها- قانون مدیریت خدمات کشوری- قانون دیوان عدالت اداری- قوانین گزینش – قانون برگزاری مناقصات- قانون شرایط عمومی پیمان بایستی حتما این قوانین چندین بار مطالعه شود مخصوصا اینکه قانون مناقصات و شرایط عمومی پیمان به سمت مهم شدن پیش رفته است و ظاهرا دکتر مهدی هداوند طراح این سوالات می باشد. قوانینی که اهمیت کمتری دارد: قانون دیوان محاسبات- قانون منع استخدام مجدد بازنشستگان- قانون استخدام پیمانی- قانون محاسبات عمومی- قانون فهرست نهادهای عمومی غیردولتی

دوم- کتب تطبیقی: حقوق اداری تطبیقی دکتر رضایی زاده- کتاب اداری تطبیقی دکتر بیژن عباسی

سوم: کتاب حقوق اداری دکتر طباطبایی موتمنی

در نهایت اینکه برای حقوق اداری روزی نیاز نیست بیشتر از 2 ساعت زمان بگذارید. داوطلبانی هم که کتاب حقوق کار بنده را دارند بایستی کتاب را در کنار قوانین مطالعه کنند. ضمنا همانگونه که در فوق اشاره شد جزوه اداری و اساسی تطبیقی بنده هم در حال انتشار است و پیشنهاد می کنم آن را نیز مطالعه کنند.

زبان عمومی و استعداد:

در مورد دروس عمومی قبلا بسیار صحبت کرده ام و می توانید در کانال دکتری حقوق در برنامه ریزی برای شاخه های مختلف این مطلب را جستجو کنید. اما به صورت بسیار خلاصه وار:

زبان عمومی: چنانچه واقعا ضعیف هستید و فرصت هم ندارید بایستی زبان را رها کنید چون دروس تخصصی اهمیت بیشتری دارد. چنانچه کمی بر لغات تسلط دارید بهتر است فقط لغات را مطالعه کنید مخصوصا لغاتی که در تست های سالهای قبل کار شده است. چنانچه زبانتان بسیار خوب است فقط پیشنهاد می شود تست های سنوات قبل را مرور کنید. چنانچه کتاب هم خواستید مطالعه کنید کتاب جامع زبان عمومی دکتر خیرآبادی کتاب خوبی هست. که ما هم این کتاب را داریم و هم استعداد تحصیلی نوشته آقای مسیح خواه را و هم کتب تست آقای مسیح خواه را

استعداد تحصیلی: بهترین کتابی که در بازار موجود بوده کتاب استعداد تحصیلی آقای مسیح خواه است. حقوقی ها و کلا علوم انسانی ها بایستی فقط در روی بخش اول و دوم سرمایه گذاری کنند؛ یعنی بخش درک مطلب و منطقی

بسته دکتری حقوق عمومی:

کتابهای 6 بند ذیل جهت مطالعه هر داوطلب حقوق عمومی(که بسته مطالعه می کند) برای رتبه زیر 100 آوردن لازم و ضروری است.

1- کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی دکتری: نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

2- کتاب جامع و کاربردی حقوق اداری:  نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

3- کتاب جامع و کاربردی متون فقه- دو جلد است:

جلد اول(جهاد و ولایت)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

جلد دوم(انفال- امر به معروف و نهی از منکر- قضا و شهادت- احیاء موات)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

4- کتاب جامع و کاربردی حقوق کار نمونه فایل کلیک کنید (این کتاب تازه منتشر شده و قابل تهیه می باشد)

5- کتاب جامع پرسش های چهارگزینه ای(حقوق کار- حقوق اداری- حقوق اساسی- متون فقه- سوالات دکتری 90 الی 98) نمونه فایل کلیک کنید  (این کتاب تازه منتشر شده و قابل تهیه می باشد و هفت کتاب تستی را در یک کتاب آورده ایم)

6- کتاب مجموعه قوانین کاربردی آزمون دکتری حقوق عمومی: نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

کتابهای فوق برای هر داوطلبی که بسته حقوق عمومی می خواهد مطالعه کند لازم است. اما کتب ذیل بنا بر موضوعات آزمونی کار شده است:

7- کتاب مجموعه نظریات تفسیری شورای نگهبان( مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی) کلیک کنید.

8- کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی حقوق اساسی(تالیفی- مخصوص دکتری حقوق عمومی)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

9- کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده حقوق اداری( تالیفی-مخصوص آزمون دکتری حقوق عمومی)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

10- کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده  متون فقه(بخش جهاد و ولایت-انفال- امر به معروف و نهی از منکر- قضا و شهادت- احیای موات): نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

11- کتاب مجموعه آزمونهای دکتری از سالهای 90 الی 98(با پاسخ تشریحی)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

12- کتاب مجموعه آزمونهای شبیه سازی شده دکتری حقوق عمومی(در حال تالیف و آماده کردن کتاب)

13- کتاب 23 آزمون شبیه ساز(تالیفی)نمونه فایل کتاب کلیک کنید.

14- کتب شب کنکور دکتری حقوق عمومی(خلاصه همه بخش ها از جمله حقوق کار- متون فقه با تغییرات جدید- اداری و اساسی) در حال چاپ

15- کتاب مصاحبه آزمون دکتری حقوق عمومی 1399(شامل پرسش و پاسخ سنوات قبل و سوالات تالیفی حقوق کار- حقوق اداری- حقوق اساسی- متون حقوقی)

چنانچه خریدتان اینترنتی و از طریق سایت است لطفا روی متن ذیل کلیک کنید:

http://est.academy/product-category/university-books/phd-books/general-phd-law-books-package/?orderby=popularity

چنانچه سوالی دارید و یا سفارش تلفنی و یا مشاوره رایگان در خصوص بسته دکتری حقوق عمومی هستید با ابوالقاسم شم آبادی از طرق ذیل می توانید صحبت کنید انتشارات عدلیه: 02166921002- 02166581748

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

حد نصاب قبولی در دکتری حقوق خصوصی(برای قبولی در دکتری حقوق خصوصی باید چه رتبه ای بیاوریم؟)

حدنصاب و تراز قبولی آزمون دکتری حقوق خصوصی 97 به شرح زیر است : نام دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *