مفقود کردن مال امانی در قانون

ابتدا باید متذکر شد که استعمال ناروای مال امانی که بر استرداد آن یا به مصرف معین رساندن آن توافق به عمل آمده باشد، خیانت در امانت تلقی می‌شود. در مفقود نمودن مال امانی مرتکب عالماً، عامداً به کاری اقدام کرده است که دسترسی صاحب مال را به مال امانی مشکل و غیر ممکن ساخته است بدون این که مسأله تصاحب، تلف کردن یا استعمال ناروای مال امانی مطرح باشد.

مفهوم کلمه «مفقود» مذکور در ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ غیر از ، از بین بردن، تلف و تعدی یا تفریط امین است. بنابراین گم شدن مال در اثر مسامحه و یا نا آگاهی شخص امین موجب تحقق جرم خیانت در امانت نیست. حکم شماره ۱۸۲ – ۲۷ / ۱ / ۱۳۱۸ شعبه دوم دیوان کشور اعلام می‎دارد:« در اتلاف یا مفقود کردن مال مورد امانت سوء نیت شرط تحقق بزه است. بنابراین اگر کسی اسکناس هزار ریالی از کسی بگیرد و ببرد تا آن را خرد کند و پس از مراجعت ادعا کند که آن را مفقود کرده است بدون احراز سوءنیت قابل مجازات نیست و بر عهده صاحب مال است که سوءنیت متهم را در مفقود کردن اسکناس ثابت کند». پرتاب عمدی سکه‌های قیمتی امانی در نهر آب و یا بیابان و عدم امکان دسترسی صاحب مال به آنها ( با بقای عین ) از مصادیق مفقود کردن مال است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *