مقاله حقوق خصوصی

معرفی کتاب :مسئولیت مدنی ناشی از فرآیند درمان -دکتر حمیدرضا صالحی

مسؤولیت مدنی ناشی از فرآیند درمان (۱)در این کتاب،[۱] توجه به راه و رسم تحقیق بوده و نه پذیرش یا پیشنهاد پذیرش هر آن‌چه که در متن آمده است. هیچ محقق با‌انصافی توقع نخواهد داشت که هر آن‌چه او در ظرف زمانی و مکانی و فکری و علمی خاصی تحقیق کرده است، از سر تا بن مورد قبول دیگران باشد. با عنایت به این واقعیت است که علم باید روز به روز بیش‌تر فروتن شود و حقوق بایستی در این راه از همه مقدم‌تر باشد، زیرا که تواضع از امور مطلوب است؛ مضافاً بر این‌که حقوق از ابتدا، ادعاها و وظایف ثقیلی نظیر اقامه و صیانت از قسط و عدل، مساوات، آزادی و امثال‌ذلک داشته است.

برخی از نکات و منابع مورد مطالعه در حواشی بدان اشارت شده است. دلیل این امر آن نیست که مطالب متن از حاشیه‌ها مهم‌تر باشد تا آن‌که به استناد «علیکم بالمتون لا بالحواشی» حاشیه‌ها نادیده انگاشته شوند تا خواننده نکته‌سنج، به حق، این طرز کار را صحیح نداند و بر راقم این سطور خرده گیرد. شاید در اهمیت آن‌چه در حاشیه‌ها می‌آید، بیش از متن اصلی اِلحاح باشد، مع‌ذلک قلّت بضاعت علمی[۲] و شاید در برخی موارد عدم ارتباط صریح آن‌ها با موضوع اصلی، مانع تبویب و تفصیل آن‌ها در مبحثی علی‌حده شده است که اگر توفیق رفیق شود، به یاری آن دانای بی‌همتا، در آتیه، علی‌حده و تفصیلاً به آن پرداخته خواهد شد. نتیجتاً این طرز بیان برگزیده شد تا در عین حال نکاتی را به سبیل اختصار و بدون اصرار بر صحت نظرات معروضه، اگر نه تبصره‌وار، تذکره‌وار، برای اهلش که از این حقیر صلاحیت و توان علمی بیش‌تری دارند، ساطع شود که فرموده‌اند: «رُبَّ حامِلِ فِقه اِلی مَن هُوَ اَفقَه».


[۱]. بخشی از مطالب این کتاب از پایان‌نامه کارشناسی ارشد اینجانب با موضوع «مفهوم تقصیر و تأثیر آن در مسؤولیت مدنی ناشی از فرآیند درمان» که در بهار ۱۳۹۰ با درجه عالی و نمره ۷۵/۱۹ دفاع شده، اخذ شده است.

[۲]. شاید مصداقی باشد از این شعر اختر چرخ ادب، پروین اعتصامی:

زهد و امساک تن از توبه نبود کم از آن خورد که بسیار نداشت

مسؤولیت مدنی ناشی از فرآیند درمان (۱) در این قسمت می توانید بخشی از کتاب را مشاهده کنید

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۸ و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی …

۳ دیدگاه

 1. به عنوان یک طبیب مایه مباهات من بود که کتابی به این جامعیت در حیطه مسئولیت پزشکی را دیدم و خواندم. انصافاً کتاب مسئولیت مدنی ناشی از فرآیند درمان برگرفته از تحقیقی ژرف و به روز است. جناب آقای دکتر حمیدرضا صالحی با استفاده از منابع معتبر و متعدد به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه به خوبی توانسته است تا حد زیادی خلا علمی در این زمینه را پر کنند. بدینوسیه مراتب تشکر خود را از این نویسنده جوان اعلام میدارم.
  بر خلاف بسیاری از کتب موجود در بازار در زمینه حقوق پزشکی این کتاب دارای تحلیل های قوی و واقعی (نه انتزاعی) است. مطالعه این کتاب میتواند برای عموم پزشکان و پیراپزشکان و البته قضات و وکلا و حقوقدانان مفید واقع شود.
  به امید انتشار مطالب هر چه بیشتر در این حیطه.
  دکتر رضایی

  No votes yet.
  Please wait...
 2. دانشجوی دکترای حقوق خصوصی دانشگاه تهران

  کتاب پیش رو بسار علمی و زیبا نگاشته شده است. از کتابها و مقالات بسیاری به زبانهای مختلف استفاده شده است و حاوی مسایل بسیار کاربردی و نوینی است. مطالعه این کتاب برای هر کس میتواند مفید واقع شود. در پایان از آقای دکتر حمیدرضا صالحی بابت تلاششان در این زمینه به نوبه خودم تشکر مینمایم.
  با آرزوی توفیق و به روزی این استاد فرهیخته و جوان

  No votes yet.
  Please wait...
 3. کتابی بسیار خوب و قابل استفاده برای همگان. حظ وافر بردم از مطالعه این کتاب. بسیاری از موضوعات پرداخته شده در این کتاب حقاً بدیع و نوین هستند. تشکر فراوان ازحقوقدان جوان و پرتلاش چناب آقای دکتر حمیدرضا صالحی عزیز بابت نگارش چنین اثر فاخری.

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *