معرفی کتاب ارزیابی آثار مقررات‌گذاری

مجموعه مقالات «ارزیابی آثار مقررات‌گذاری» ترجمه شدند

«ارزیابی آثار مقررات‌گذاری؛ به سوی مقررات‌گذاری بهتر» عنوان مجموعه مقالاتی است که به همت گروهی از محققان حوزه حقوق ترجمه و از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، موضوع اصلی این کتاب بحث مقررات‌گذاری در دو مفهوم اعم و اخص است. اعم به معنای تنظیم امور عمومی به وسیله انواع روش‌های الزام‌آور و غیر الزام‌آور و اخص به معنای قوانین و مقررات‌ موضوع الزام‌آور که ماهیتا یک بحث حقوقی محسوب می‌شود.

همان‌طور که در مقدمه کتاب اشاره شده است، بحث ارزیابی آثار مقررات‌گذاری به عنوان یکی از مباحث مهم در محافل علمی و تصمیم‌گیری ایران کاملا نوپا و جدید است. با وجود سابقه طولانی در مقررات‌گذاری دولتی و بروز مشکلی به نام تورم مقررات‌ در نظام حقوقی ایران، این روش ارزیابی به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های بررسی و تحلیل مقررات و اصلاح نظام مقررات‌گذاری هنوز چایگاه حقوقی و نهادی لازم را نیافته است.

اثربخشی مقررات‌گذاری نیازمند ادبیات حقوقی غنی در زمینه ارزیابی این آثار است تا با بهره‌گیری از نظریه اندیشمندان و تجربیات عملی کشورهای پیشگام، معیارها، ضوابط و شاخص‌های مناسب و ضروری برای ارزیابی، پیش‌بینی و نگاه آینده‌نگرانه آثار مقررات بر ساحت‌های گوناگون حیات جمعی در الگوی مناسبی ارایه شود.

مقالات کتاب در ۱۲ بخش با عنوان‌هایی مانند ارزیابی آثار مقررات‌گذاری؛ نگاهی اجمالی، بررسی کیفیت و شیوه عملکرد، بررسی تجربه اجرای نظام ارزیابی آثار، ارزیابی آثار مقررات‌گذاری در کشورهای شرق آفریقا، ارزیابی آثار مقررات‌گذاری در کشورهای در حال توسعه و جنوب شرقی اروپا: فرصت‌ها و چالش‌های ارتقای کیفیت مقررات‌گذاری گردآوری و ترجمه شده‌اند.

این اثر به همت دکتر باقر انصاری، مسعود فریادی، فائزه عامری، مسلم آقایی‌طوق، جعفر شفیعی‌ سردشت، مرتضی لطفی و حسن لطفی ترجمه شده است.

انتشارات خرسندی نخستین چاپ کتاب «ارزیابی آثار مقررات‌گذاری؛ به سوی مقررات‌گذاری بهتر» را با شمارگان هزار نسخه در ۳۶۸ صفحه، به بهای ۱۵ هزار تومان منتشر کرده است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نشریه حقوق اساسی(دو فصلنامه)

با سلام خدمت دوستداران حقوق عمومی نشریه حقوق اساسی یکی از نشریات تخصصی بوده که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *