شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر یکی از شاخه هایی است که به دلیل تعداد کم دانشگاه هایی که این شاخه را دارند دانش آموخته کمتری دارد؛ البته اساتید این شاخه عموما در حوزه حقوق اساسی و حقوق بین الملل معروف بوده و برخی از اساتید نیز بیشتر سیاسی هستند تا استاد

معرفی کامل شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر ۹۸ و ۹۹+ منابع کارشناسی ارشد حقوق بشر

در این نوشته به مطالب ذیل در خصوص شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر پرداخته شده است:

یک: تعریف این شاخه و بازار کار شاخه حقوق بشر

ب- سرفصل های دوره کارشناسی ارشد حقوق بشر و دروس اصلی و تخصصی این شاخه 

ج-در کدام دانشگاه ها شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر در آنها دایر است و آیا اینکه دوره دکتری این شاخه در ایران موجود است؟

د- سرفصل های آزمونی شاخه حقوق بشر و معرفی بسته های کارشناسی ارشد حقوق بشر به همراه منابع مطالعاتی که به صورت کاربردی و به روز ارائه شده است.

در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان درباره منابع و یا جزوات و یا کتب آزمون کارشناسی ارشد حقوق بشر داشتید و یا اینکه می خواستید راهنمایی بگیرید می توانید به عدلیه تماس بگیرید و در ساعت های ۴ الی ۶ بعدظهر با ابوالقاسم شم آبادی یا کارشناسان این شاخه مکالمه نمایید:

۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲

۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

ضمنا یک کانال کاملا تخصصی در شاخه کارشناسی ارشد حقوق وجود دارد؛ که لینک آن به شرح ذیل است. فقط چنانچه می خواهید جوین شوید به دلیل اینکه از اینجا قابلیت ورود به تلگرام وجود ندارد بایستی لینک ذیل را کپی کرده و در تلگرام خودتان کپی کنید و بعد از اینکه منتشر کردید روی لینک کلیک کنید.

 

حقوق بشر یکی از زیر شاخه های حقوق عمومی محسوب می شود که به صورت تخصصی به حوزه حق ها، آزادی ها می پردازد که در حقوق به آزادی های مدنی، سیاسی و اقتصادی معروف است مواردی مانند (مانند حق کار، حق آموزش، حق تامین اجتماعی و…). در حقیقت یک شاخه میان رشته ای است که حتی به حوزه های حقوق عمومی، حقوق بین الملل، علوم سیاسی و حتی شاخه هایی مانند جامعه شناسی نیز وارد می شود.

کسانی که وارد این شاخه می شوند یا سیاسی هستند و یا سیاست را دوست دارند. ضمنا کسانی که قصد ادامه مطالعه در خارج را دارند می توانند در این شاخه تحصیل کنند و از نظر کشورهای دیگر این شاخه معتبر می باشد.

از نظر درآمدی مسلما در جایگاه پایین تری از شاخه های دیگر قرار میگیرد و فعلا در کشور ما نمی توان از این شاخه مانور زیاد داد. ضمنا اگر کسی هم استاد شود هم با مشکل عدم وجود شاخه دکتری مواجه می شود و  هم کم بودن درس های مربوط به این شاخه جهت تدریس در دانشگاه ها

در وکالت هم این شاخه مسلما مانند حقوق عمومی، حقوق جزا و حقوق خصوصی یا تجارت بین الملل کاربردی نیست. اما شاید یکی از قشرهای حقوقی که شاخه به دردشان زیاد خواهد خورد قضات هستند که پیشنهاد می شود در یکی از دو شاخه حقوق عمومی و حقوق بشر ادامه تحصیلات دهند و از موضوعات مربوط به حقوق شهروندان در برابر دولت و حتی حقوق و آزادی های فردی یک انسان آگاه شوند.

این شاخه از نظر تحصیل آخرین مقطع اش کارشناسی ارشد هست و دکتری این شاخه در کشور وجود ندارد. البته نه تنها دکتری اش وجود ندارد بلکه دانشگاه های کمی  شاخه کارشناسی ارشد بشر در آنها دایر است و از تعداد انگشتان یک دست هم تجاوز نمی کند.

مطابق بررسی دفترچه سال های قبل از ۹۸  تا سال ۹۴  این شاخه فقط در ۴ دانشگاه ذیل دایر می باشد:

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه مفید قم

دانشگاه علامه طباطبایی

ضمنا دانشگاه آزاد اسلامی دوره کارشناسی ارشد این شاخه را نیز ندارد.

در دوره کارشناسی ارشد با بررسی های صورت گرفته در دفترچه سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ ظرفیتی که ۴ دانشگاه در دوره های شبانه و روزانه خود داشته اند مجموعا نزدیک به ۸۰ نفر را پذیرفته اند.

سرفصل های شاخه کارشناسی ارشد حقوق بشر بیشتر مرتبط با حقوق عمومی- بین الملل و جزا است. در آزمون کارشناسی ارشد بایستی سرفصل های ذیل را خواند تا قبول شد:

متون حقوقی با ضریب ۲

بین‌الملل عمومی   با ضریب ۲

 حقوق اساسی  با ضریب      ۳ 

 حقوق مدنی (تعهدات)  با ضریب   ۱

 حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری    با ضریب  ۱

   سازمانهای بین‌المللی با ضریب ۲

بهترین منابع نیز برای سرفصل های فوق شامل موارد ذیل است:

متون حقوقی کتاب لاو تکست

کتاب حقوق بین الملل عمومی: کتاب جامع حقوق بین الملل عمومی مخصوص کارشناسی ارشد انتشارات عدلیه و یا کتابهای حقوق بین الملل عمومی ضیایی بیگدلی- حقوق بین الملل عمومی قاسم زمانی- حقوق بین الملل عمومی هوشنگ مقتدر- حقوق بین الملل عمومی موسی زاده همراه با منشور- اساسنامه دیوان- عهدنامه حقوق دریاها- کنوانسیون حقوق معاهدات و پیش نویس مسئولیت بین المللی کشورها در اعمال متخلفانه بین المللی(دقت نمایید که همه موارد فوق را می توانید در کتاب جامع حقوق بین الملل که توسط دپارتمان کارشناسی ارشد حقوق عدلیه کار شده است؛ مشاهده نمایید و به دلیل اینکه بسیار کامل است نیازی به کتاب دیگر ندارید.)

حقوق اساسی: کتاب جامع حقوق اساسی مخصوص کارشناسی ارشد انتشارات عدلیه و یا کتاب های حقوق اساسی یک و دوی دکتر سید محمد هاشمی- بایسته های حقوق اساسی قاضی شریعت پناهی- قانون اساسی

حقوق مدنی تعهدات هم می توانید از کتاب جامع حقوق تعهدات انتشارات عدلیه استفاده نمایید. این کتاب بسیار کامل بوده و به غیر از درسنامه، نکات مهم و نظریات دکتر کاتوزیان دارای محشای بسیار کاربردی برای آزمون و هم دارای سوالات مرتبط با آزمون است.

حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری نیز می توانید از کتاب های جامع انتشارات عدلیه استفاده نمایید. البته این دو کتاب در حال آماده شدن بوده و یک مدت دیگر از عدلیه منتشر خواهد شد.

سازمانهای بین المللی: می توانید از کتاب جامع سازمانهای بین المللی انتشارات عدلیه استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید کتاب سازمانهای بین المللی دکتر بیگ زاده و دکتر موسی زاده را مطالعه نمایید. البته به همراه اسناد بین المللی منشور سازمان ملل- کنوانسیون حقوق دیپلماتیک

 

دروسی اجباری اختیاری ای که در دوره کارشناسی ارشد بایستی آنها را بگذارنید شامل موارد ذیل است:

 

واحداصلی/ اختیارینام درس
۲اصلی-اجبارینقد مبانی فلسفی حقوق بشر
۲اصلی-اجباریحقوق مدنی و سیاسی
۲اصلی-اجباریحقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی
۲اصلی-اجباریحقوق همبستگی
۲اصلی-اجباریدولت و حقوق بشر
۲اصلی-اجبارینهادها و ساز و کارهای جهانی حمایت از حقوق بشر
۲اصلی-اجبارینهادها و ساز و کارهای منطقه ای حمایت از حقوق بشر
۲اصلی-اجباریحقوق بشر از دیدگاه اسلام
۲اصلی-اجبارینظام بین المللی حقوق بشر در ایران
۱اصلی-اجباریآموزش حقوق بشر
۲اصلی-اجباریحقوق بشر دوستانه و مسئولیت بین المللی فردی در قبال نقض حقوق بشر
۲اصلی-اجباریمتون حقوقی به زبان خارجی
۱اصلی-اجباریسمینار
۴اصلی-اجباریپایان نامه
۲اختیاریمبانی انسان شناختی حقوق بشر و تنوع فرهنگی
۱اختیاریحقوق زن
۱اختیاریحقوق کودک
۱اختیاریحقوق کار
۱اختیاریحق تعیین سرنوشت و حقوق ملت ها
۲اختیاریدادرسی عادلانه و مدیریت قضایی
۱اختیاریسازمان های بین المللی غیردولتی و حمایت از حقوق بشر
۱اختیاریحقوق پناهندگی
۱اختیاریآزادی بیان واجتماعات و تشکیلات
۱اختیاریحمایت از حقوق اقلیت ها

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *