بسته دکتری متون فقه حقوق خصوصی معاملات
متون فقه دکتری حقوق خصوصی

معرفی منبع اصلی متون فقه به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و داوطلبان آزمون نیمه متمرکز دکترای حقوق(درباره ترجمه روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه و تحریرالروضه فی شرح لمعه الدمشقیه و فقه استدلالی مهدی دادمرزی وکتاب 6 جلدی متون فقه دکتر عباس زراعت و متون فقه انتشارات عدلیه و کتاب خلاصه و حوزوی النضید فی شرح روضه الشهید ترجمه حسن قاروونی تبریزی)

با سلام خدمت عزیزان خواننده این متن و یا داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد حقوق و آزمون دکترای نیمه متمرکز حقوق که می خواهند در سالهای 1399 و یا سالهای دیگری(1400و…) در آزمون مرتبط شرکت کنند و یا طلبه حوزوی که برای مطالعه این مطلب وارد سایت انتشارات عدلیه شده است. بنده ابوالقاسم شم آبادی هستم و امیدوارم نوشته بنده در ذیل مفید واقع گردد:

درباره متون فقه، فقهای زیادی کتاب نوشته و یا رساله های عملیه ارائه داده اند و یا شرح و تحشیه بر کتب مختلف فقهی نوشته اند. اما حقوقی ها و یا طلبه های پایه های پایین تر زیادی هستند که آشنایی مختصری با کتب متون فقه دارن و اصولا کتب خوب فقهی را نمی شناسند مخصوصا اینکه کتب زیادی وجود دارند که فقط اسم متون فقه را یدک می کشند و از محتوای خوب اصطلاحا چیزی در چنته خود ندارند.

بعد از اینکه در سایت های اینترنتی دیدم مطلب جامعی در مورد این موضوع به صورت متمرکز و در یک نوشته و آن هم برای داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترای حقوق و فقه و حوزوی ها وجود ندارد بنده تصمیم گرفتم که در فرصتی مناسب این موضوع را بنویسم و در اختیار همه قرار دهم.اما دیشب اتفاق جالبی افتاد در گروه بنده که در خصوص آزمون کارشناسی ارشد حقوق فعال است. منظور بنده این گروه است :

لینک گروه:
https://t.me/joinchat/BddKIxXcYsLnn9lj8hg1Yg

این گروه محلی برای مباحثه اعضا در مورد آزمون شده است . به هر حال:

مشاهده کردم که در مورد متون فقه جهت منبع آزمون کارشناسی ارشد نظرات مختلف ارائه شد و کتب متفاوتی توسط اعضا برای داوطلبان پیشنهاد شد؛ در برابر اعضایی بودند که به نظر بنده آمد که اطلاع کمتری در مورد متون فقه و اینکه چه کتاب متون فقی را برای آزمون کارشناسی ارشد و یا آزمون دکتری نیمه متمرکز مطالعه کنند؛ وجود دارد. بنابراین این موضوع باعث شد که یک مطلب کامل در خصوص منابع و انواع کتابها برای گروه های مختلف بنویسم به طوری که خواننده مطلب از این به بعد درباره متون فقه اطلاعات دقیق تری به دست آورد. البته در حین نوشتن به خاطر یک اشتباه مطلب از سیستم پاک شد و مجبور شدم دوباره مطلب را بنویسم اما با این تفاوت که در نگارش مجدد خیلی دل و دماغ نگارش جدید را نداشتم بنابراین سعی کردم خلاصه وارتر مطالب پاک شده را به خاطر آورده و در سایت عدلیه ارائه دهم.

به هر حال- همانطور که ذکر شد کتب مختلفی برای متون فقه وجود دارد که با اسم های لمعه دمشقیه- روضه البهیه فی شرح المعه الدمشقیه- شرح لمعه دمشقیه- تحریر الروضه فی شرح لمعه- ترجمه و تبیین تحریر الروضه- فقه استدلالی- النضید معروف است. اما لازم است بدانید کدام کتاب برای چه کسی مناسب است و تخصاصا اینکه کدام کتاب بهترین منبع برای آزمون کارشناسی ارشد حقوق و یا آزمون نیمه متمرکز دکتری حقوق و یا دکترای فقه و مبانی حقوق است؟

1-کتاب اول: لمعه دمشقیه

شهید اول کتابی را نوشته اند در خصوص فقه اسمش لمعه دمشقیه است. شهید اول کتاب لمعه را نوشته است این کتاب آنقدر پرمغز بود که از همان ابتدا فقه شیعه را متحول کره است و فقه شیعه بعد از ایشان بر روی این منبع بنا شد مخصوصا از زمانی که در تصویب قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی از نظرات فقه امامیه استفاده شده است. از این تاریخ به بعد ترجمه های خوبی توسط فقها اساتیدارائه شد که بهره مندی و منافعش برای حقوقیها- طلبه ها و روحانیون- فقها و قانونگذاران و برای عموم نیاز به ذکر نیست.نقل شده که شهید اول در طول یک هفته و آن هم در زندان این جزوه را از حفظ نوشت و فقه را متحول کرد اما داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا را مستاصل! البته منظور مستاصل آزمونی است نه اینکه کتاب فوق الذکر مفید نباشد بلکه این کتاب پایه حقوقی و فقهی داوطلب را می سازد.

لمعه دمشقیه همانطور که اسمش به عربی است بر می آید که همه متنش عربی باشد بنابراین نیاز بود ترجمه شود که این کار را آیت الله علی شیروانی در دو جلد کار کرده و منتشر ساختند. این ترجمه یکی از اولین ترجمه های مهم بعد لز انقلاب است.از نظر تاریخی ابتدا در دانشگاه ها این کتاب برای تدریس معرفی شد و سوالات آزمون کارشناسی ارشد در آن زمان از همین کتاب مطرح می شد حتی تا سالهای اخیر دانشگاه پیام نور نیز کتاب دو جلدی متون فقه را به دانشجویان کارشناسی سراسر کشور ارائه داده بود تا اینکه پای کتاب های دیگر باز شد.(مانند کتاب متون فقه سید محمد صدری)

2- کتاب دوم: روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه

بعد از ارائه رساله و یا جزوه خلاصه لمعه دمشقیه مدتی در مباحث فقه اکثرا به نظریات شهید اول استناد می کردند تا اینکه اسم شخصی فقیهی بر سرزبانها افتاد که روز به روز در میان فقها و حقوقدانان و اکنون در بین هر کسی که فقه را می خواند و حتی آزمون دکترا و کارشناسی ارشد می دهد؛ جای خود را باز کرد. بنابراین اکنون دیگر نسبت به لمعه دمشقیه کتاب شرح متون فقه شهیدثانی با نام روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه معروف شده است. پس طبیعی است که در همه جا تدریس شود و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد حقوق- کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی- داوطلبان آزمون دکترای حقوق در شاخه های مختلف و داوطلبان آزمون دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی مجبور هستند برای کسب نمره این درس، ترجمه کتاب روضه البهیه را مطالعه کنند.  پس کتاب (روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقه) شهید ثانی اصلی ترین منبع متون فقه شده است چرا که هم متن لمعه را در خود دارد و هم شرح خود را در کتاب ارائه داده است. اسم این کتاب را معمولا خلاصه تلفظ می کنند مانند روضه البهیه- برخی اوقات کتاب روضه هم در گفتگوی شفاهی نام برده شده است.

اما نکته ای که خیلی مهم است اینکه استاد علی شیروانی کتاب روضه را 15 جلد ترجمه و تبیین کرده است و اسمش را دقیقا «ترجمه و تبیین روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه» نام گذاشته است. این کتاب توسط انتشارات دارالعلم در قم منتشر شده است.

3- شرح کلانتر


سومین کتاب مهمی که در زمینه متون فقه نوشته شده است کتاب شرح بر شرح است که اسم دقیق آن «شرح کلانتر» است. دلیل نامگذاری شرح کلانتر این است که سید محمد کلانتر این شرح را نوشته است و به نام این استاد و فقیه، شرحش شناخته شده است. البته سید محمد کلانتر که از فقهای زمان معاصر است امااکنون فوت کرده است و شرحش به یادگار مانده است. به دلیل اهمیت شرح این فقیه روز به روز شرحش ایشان معروف تر میی شود و حتی در آینده جای روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه را خواهد گرفت به دلیل اینکه هم متن عربی لمعه را دارد و هم متن عربی روضه البهیه شهید ثانی و اضافه بر آن نظرات خود را در پایین کتاب در پاورقی های مختلف آورده است. پس شرح کلانتر عبارت است از: لمعه دمشقیه+ روضه البهیه فی شرح لمعه الدمشقیه شهید ثانی+ نظرات سید محمد کلانتر در پاروقی. بنابراین طبیعی است که هر روز نسبت به روز قبل شرح کلانتر معروف تر شود و و تنها دلیلی که باعث شده است سرعت معروف شدن این کتاب گرفته شود و سرعتش روال تدریجی داشته باشد نداشتن ترجمه فارسی شرح کلانتر است.
کتاب شرح کلانتر به همراه روضه البهیه(کتاب فوق) منبع اصلی آزمون دکتری حقوق خصوصی است.
شرح کلانتر تا کنون در کشور ترجمه نشده است اما جدیدا انتشارات عدلیه شرح کلانتر را چاپ کرده است و فقط داوطلبان دکتری و حوزوی ها این کتاب را می خوانند. کلانتر در پاورقی های این کتاب ضمایر را آورده و معنای اصل و اطلاق و اصولی مانند برائت. عدم. لزوم. استصحاب و… را توضیح داده است و برخی جملات را تفسیر کرده و برخی جاها نظر حال حاضر یا زمان فعلی را گفته است چون کلانتر برای دوره حاضر است اما. چون متنش سنگین است به نظر بنده ارشدها نباید روی این متن وقت بگذارند. این کتاب مخصوص برای داوطلبان آزمون دکتری حقوق است که در رشته حقوق خصوصی و فقه و حقوق و حقوق جزا و جرمشناسی و شاخه حقوق عمومی از نظریات این شرح سوال مطرح می کنند به طور نمونه شسد محمد کلانتر در پاورقی هر صفحه برخی لغات را ترجمه و تفسیر کرده است و برخی لغات را از نظر اعراب و به صورت فنی تحلیل کرده است. یکی دیگر از اقداماتی که در شرح کلانتر صورت گرفته است استناد به آیات و روایاتی است که در متن لمعه و ثانی در روضه نیامده است
کتاب دیگری همزمان با روی کار آمدن اساتید جدید معروف شد که بهترین منبع جهت تدریس در دوره کارشناسی حقوق و طرح سوالات آزمون کارشناسی ارشد شده است و اساتیدی مانند دکتر روشنعلی شکاری و دکتر سید محمد صدری(اخیرا این استاد دانشگاه فوت کردند) مهدی دادمرزی سید محمدرضا آیتی و علیرضا امینی زمینه معرفی این کتاب را به جامعه حقوقی مهیا کردند.

4- تحریر الروضه فی شرح لمعه الدمشقیه(که توسط شهید ثانی نوشته شده است)


کتاب دیگر تحریرالروضه است که آقای سیدمحمدرضا آیتی و علیرضا امینی کار کرده اند. این دو استاد کتاب روضه را خلاصه تر کردند که بیشتر شامل نظرات شهید اول +نظرات مشهور امامیه است و در جلد به زبان عربی کار شده است. این دو استاد اسمش را (تحریر الروضه فی شرح لمعه الدمشقیه) گذاشته اند. این دو استاد فقط مهمترین بخش روضه را آورده اند. به بیان دیگر کتاب تحریر الروضه جمع این منابع است:
لمعه دشمقیه+ نظرات مشهور از متن کتاب روضه شهید ثانی+ استناد به مواد قوانین تصویب شده در پاورقی صفحات

پس چون نظرات مشهور را که در قوانین بیشتر کاربرد داشته است آورده اند بنابراین منبع خوبی برای طرح سوال جهت آزمون کارشناسی ارشد است دلیلش این است که نه مانند لمعه دمشقیه خلاصه و جمع و جور است و نه مانند کتاب کامل روضه البهیه شهید ثانی کامل است/ نظرات سید محمد کلانتر نیز اصلا در این کتاب نیست.

با این توصیف این کتاب سطح مناسبی برای طرح سوال جهت داوطابان دارد. برخی داوطلبان می گویند کتاب متون فقه که دکتر اسدالله لطفی ترجمه کرده است را می خوانند اما از بنده بهتر می دانید که متنش سنگین است؛ دلیلش این است که میزان متن عربی اش از متن عربی کتاب تحریر الروضه زیادتر است(و از روضه البهیه 15 جلدی شهید ثانی کمتر) و به غیر از نظرات اکثریت نظرات نادر و شاذ و قول قیل و اقلیت ها را نیز آورده است و همین موضوع داوطلب را درگیر می کند. را که ابتدا به ساکن ترجمه مقابله ای متن عربی خود حوصله زیادی می خواهد حال اگر داوطلب کارشناسی ارشد مجبور به این باشد که نظرات همه را بخواند و نظر اصلی را در کنار نظر شهید ثانی حفظ کند قبول نمایید که نه تنها برای داوطلب ارشد بلکه برای داوطلب دکترا نیز سنگین می باشد.

به هر حال بهتر است داوطلب در صورت داشتن حداقل فرصت 3 ماه تا آزمون کارشناسی ارشد و داشتن فرصت حداقل دو ساعته برای اختصاص دادن به متون فقه استدلالی این کتاب را مطالعه نماید.

ضمنا ترجمه فارسی کتاب فقه استدلالی مدتی پیش در اینترنت و سایتهای مختلف به صورت رایگان وجود داشت و اکنون نیز ممکن است وجود داشته باشد اما ظاهرا این انتشار بدون رضایت ناشر اصلی این کتاب یعنی انتشارات طه صورت گرفته است. چون اخیرا برخی سایتها که قبلا فایل کتاب فقه استدلالی را که برای دانلود رایگان در سایتشان منتشر کرده بودند اکنون در سایتشان نیست. حدس می زنم دلیلش این باشد که انتشارات طه به تک تک وبلاگرها و سایت ها پیام داده که فایل کتاب را حذف کنند و بنده نیز به همین دلیل نمی توانم فایل کتاب را برای عموم منتشر نمایم هر چند دقیقا و صد در صد نمی دانم که آیا انتشارات طه ممنوع کرده است یا نه؟ اما به هر حال در تلگرام فایل این کتاب دست به دست می چرخد و ظاهرا امکان جمع کردن فایل از تلگرام دیگر قابل پیگیری نیست متاسفانه و برای برخی خوشبختانه!


با این نکات تحریرالروضه که متن عربی داشت و توسط آقای امینی و آیتی از روضه البهیه گرفته شده بود ترجمه فارسی اش در یک کتاب دیگر صورت گرفته است که فقه استدلالی نام دارد. را آقای سید مهدی دادمرزی و سید محمد صفوی فقه استدلالی را نوشته اند.
بنابراین داوطلب کارشناسی ارشد برای مطالعه از قسمت قضا مطالعه را باید شروع کند و به ترتیب مباحث بعدی را مطالعه نماید. خود بنده در زمانی که برای کارشناسی ارشد می خواندم وقتی متن عربی کتاب را خریدم دیدم در دو جلد است و از اولین صفحه جلد اول شروع به مطالعه و ترجمه کردم که یکی از دوستان داوطلب ارشد در آن زمان بنده را در کتابخانه شهرمان در (کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار)دیدند که در حال مطالعه هستم و گفتند داری اشتباه می خوانی و باید متن عربی را از مبحث قضاوت شروع کنی و مباحث بعدی را بخوانی چون مباحث قبل از قضا بحث های غیرمرتبط با حقوق است( این بخش ها به بحث عبادات معروف است شامل مباحثی مانند روزه وضو نماز و…می شود) و از آن روز سعی کردم به سایر دوستان مطالعه کننده گوشزد کنم. البته اکنون آنقدر کانال و گروه وجود دارد که با یک سرچی می توان موضوع را پیگیری کرد ضمنا دیشب همانطور که مشاهده کردید بیش از چند نفر نظرات مختلف دادند.

5- فقه نموداری(حمید مسجد سرایی)

دوره بعدی که داوطلبان دکتری جدیدا استقبال کرده اند متون فقه نموداری است که آقای دکتر حمید مسجد سرایی ترجمه کرده که جلدش رنگ آبی روشن و زیبایی دارد و روضه البهیه را در ۱۰ جلد کار کرده است و اسمش را متون فقه نموداری گذاشته است‌. در این کتاب یک طرف صفحه متن عربی است و طرف دیگر صفحه ترجمه متن به فارسی و به سبک نموداری بنابراین روشن بود که مورد استقبال قرار گیرد که چون ما ایرانی ها و ( منظور در اینجا داوطلبان دکتری است )دنبال کتب خلاصه با عنوان شب کنکور ارشد و شب کنکور دکتری(این کتابها خلاصه مباحث اصلی است که دروس.تستها و نکته ها در یک کتاب چاپ شده است و اولین بار توسط انتشارات عدلیه اسمش رایج شد) و خلاصه مباحث هستیم بنابراین این کتاب اصطلاحا کارش گرفت.

پیشنهاد می کنم که داوطلبان دکتری حقوق خصوصی اگر این کتاب را مطالعه می کنند فقط جلد 4 که متاجر نام دارد و جلد 5 که بیشتر مباحث کاربردی را برای آزمون دکتری دارد مطالعه کنید. البته خاطرتان باشد که ترجمه اش مانند ترجمه شیراونی قوی نیست اما اگر داوطلب دکتری فرصت جهت مطالعه دارد اما این فرصت کم است می تواند از بین 10 جلد کتاب فق به جلد 4و 5 اکتفا کند. جلد 5 شامل مباحث: رهن- دین- ضمان- شرکت- صلح- عاریه- کفالت- مزارعه- جعاله و دو سه مبحث دیگر است. البته اگر برای آزمون دکتری فقط این دو کتاب(متاجر و مباحث جلد 5 ) را مطالعه کردید حتما کتاب خلاصه شب کنکور دکتری حقوق خصوصی را نیز مطالعه نمایید که از این جهت که نکات مهم و تست و فراوانی سوالات دکتری و برخی نکات خاص آزمون دکتری حقوق خصوصی و لغاتی که امکان طرح در آزمون دکتری را دارد؛ پیشنهاد می شود که مطالعه کنید.

6- دوره 3 جلدی متون فقه پیشرفته(دپارتمان تخصصی دکتری حقوق)

همان طور که از اسم این کتاب بر می آید این دوره برای داوطلبان دکتری حقوق است. این دوره جدیدا در حال معروف شدن و باز کردن جایگاه خود برای داوطلبان دکتری حقوق است. دوره متون فقه پیشرفته شامل مباحث 3 شاخه آزمون نیمه متمرکز دکتری حقوق عمومی- آزمون دکتری حقوق خصوصی و آزمون دکتری حقوق می باشد: بنابراین 3 جلد است:

جلد 1 این کتاب: این کتاب شامل مباحث فقه حقوق عمومی است(جهاد و ولایت- انفال- احیای موات- امر به معروف و نهی از منکر- قضا و شهادت) این منبع انتشارات عدلیه خوشبختانه نیاز به توضیح زیاد ندارد چون حقوق عمومی ها این کتاب رامی شناسند و معمولا داوطلبان حقوق عمومی این کتاب را تهیه می کنند. رتبه یک حقوق عمومی چند سال اخیر را اگر بشناسید(آقای دکتر حاجیانی) از منابع ما استفاده کرده اند. یا آقای قاسمی رتبه یک پارسال97 در شاخه حقوق عمومی که اکنون در دانشگاه تهران مشغول هستند- آقای قدوسی رتبه یک دکتری سال 98 که در دانشگاه شهید بهشتی در حال مطالعه هستند.

اما دلیل گستردگی منابع امسال آزمون دکتری این است که باید برای بحث جهاد و انفال کتاب جواهر الکلام را خواند و در آزمون دکتری سال 98 و 97 که فقط بخش جهاد و ولایت جزو آزمون دکتری بود نصف سوالات از مبحث جهاد بود و از این منبع(جواهر الکلام) آمده بود. در 3 سال اخیر، چندین سوال از شرح کلانتر آمده بود. از سال 96 الی 98 که سه آزمون می شود سوالات ولایت از کتاب تحریر الروسیله امام و ولایت فقه(بخشی از کتاب بیع امام خمینی) و برخی از سوالات از نظرات نراقی در عواید الایام آمده بوده. چند سوال آزمون در سال 96 الی 98 از مکاسب شیخ انصاری آمده است. ضمنا برخی سوالات دکتری جهاد از روضه البهیه آمده است- این همه مباحث از منابع مختلف هر چند ستم بزرگی در حق داوطلبان دکتری حقوق عمومی است اما تلاش برابر با موفقیت خواهد بود. بنده نیز سعی کرده ام همه این مباحث را در دو کتاب مجموعا نزدیک به 550 صفحه بیاورم که در سال آتی در یک جلد تجمیع خواهد شد. بنابراین حقوق عمومی ها چاره ای ندارند جز اینکه یا همه کتابهای گفته شده را مطالعه کنند و یا از کتابهای بنده تهیه کنند.

جلد دوم(بخش معاملات):به دلیل اینکه دوره چند جلدی متون فقه پیشرفته برای آزمون دکتری کار شده است پس برای داوطلبان دکتری بسیار مناسب است. کتاب متون فقه(بخش معاملات) برای آزمون دکترای نیمه متمرکز حقوق خصوصی کار شده است. به دلیل اینکه سوالات دکتری حقوق خصوصی از شرح کلانتر و روضه البهیه مطرح شده است نیاز بود شرح کلانتر نیز ترجمه شود که برای اولین بار در کشور توسط انتشارات عدلیه ترجمه شرح کلانتر انجام شده است.

بنابراین کتاب متون فقه پیشرفته(بخش معاملات) انتشارات عدلیه ترکیبی از کتابها و منابع ذیل است:

شرح کلانتر+ روضه البهیه (مباحث معاملات)+ لمعه دمشقیه 2 جلدی+ متون فقه نموداری مسجد سرایی 10 جلدی(بخش معاملات)

جلد 3 این کتاب: شامل متون فقه جزایی است(مباحث حدود- قصاص- دیافت- قضا و شهادت) در تالیف این کتاب از نظریات لمعه و شرح لمعه یا همان روضه البهیه شهید ثانی به صورت تکنیکی و تخصصی کار شده است اصطلاحا به سبکی کار شده است که داوطلب فقه جزایی را اصطلاحا یاد می گیرد (اضافه بر اینکه داوطلب با تسلط بر متن فقه جزایی، بر سوالات آزمون دکتری مسلط شود)

ضمنا در زمان قبل از سال 95 آزمون دکتری دانشگاه آزاد توسط خود دانشگاه ارائه می شد منبع اصلی جهت طرح سوالات تکمله المنهاج بود و خیلی کمتر از روضه و یا تحریر الروضه سوال می آمد و در دوره دکتری نیز تکمله تدریس می شد که به نظر بنده در علوم تحقیقات و یا در برخی دانشگاه ها هنوز هم اساتید این دانشگاه متن تکمله را تدریس می کنند. اما با سراسری شدن آزمون دکتری تاکید بر روًضه البهیه قرار گرفت اما در آزمون دکترای نیمه متمرکز، ممکن است از تکمله و یا تحریر الوسیله سوالی مطرح شود. بنابراین در متن کتاب سعی کرده ایم نظرات مهم این دو فقیه را را اضافه بر روضه البهیه و تحریر الروضه ذکر کنیم اما در صورت لزوم.

خود بنده این کتاب را در جهت نظارت بر متن کتاب 2 بار مطالعه کرده ام و طوری زیبا متن ترجمه شده که اکنون نیز خیلی از مباحثش که با علاقه می خواندم!! در ذهنم هست.در این کتاب عموما چارچوب و مبنا نظرات شهید اول است و بعد نظر شهید ثانی در کنار نظرات شیخ مفید- شیخ طوسی و محقق حلی و نظرات خود شهید ثانی نیز آمده است. البته کتاب فقه جزایی به دلیل آزمونی بودن در جاهایی نظرات امام خمینی(ره) و آیت الله خویی را نیز آورده است( که اسم کتابهای این فقها به ترتیب تحریر الوسیله و تکمله المنهاج نام دارد)

🛑🛑لینک گروه و صفحه داوطلبان دکتری حقوق:

https://t.me/joinchat/BddKIxZjDkw_awByLhHmYw

🛑🛑آی دی کانال تخصصی دکتری حقوق:
PHDDOkTORI@

7- النضید فی شرح روضه الشهید(سید حسن قاروبی تبریزی)

کتاب دیگری که مخصوصا بین طلبه ها و حوزوی ها معروف شده است (کتاب النضید) است که اسم کاملش النضید فی شرح روضه الشهید است. این کتاب تا جلد 48، کار شد و بنده نیز خوشبختانه بخشی از آن را مطالعه کرده ام. آقای سید حسن قاروبی تبریزی این مجموعه ۴۲ جلدی را کار کرده است که از ابتدای عبادات کارشده و آخرین جلد موجود کتاب، جلد ۴۲ است که درباره مبحث حدود است.ضمنا ایشان متولد ۱۳۳۶ است و فرزند آیت الله سید محمد کاظم تبریزی است. شیخ حسن قاروبی، در این کتاب دقیقا متن را به سبک و سیاق حوزه های علمیه ترجمه و تبیین کرده است. بنابراین از متن عربی ابتدا دو سه کلمه می آورد ودر برخی موارد صرف و نحوی جلمه یا اصطلاح را ابتدا بررسی می کند بعد ترجمه و تفسیر می کند و مثالهای امروزی می آورد. معمولا هر طلبه و حوزوی که با بنده درباره فقه صحبت می کرد از این کتاب یا اطلاع داشت یا خوانده بوده و برخی از حوزوی ها هم برای مطالعه به بنده یا دوستانم مطالعه دوره النضید را پیشنهاد می کردند. به هر حال این کتاب برای حوزوی ها پیشنهاد می شود و یا برای کسی خوب است که می خواهد تحلیلی متون فقه را یاد بگیرد. برای مطالعه داوطلبان دکتری پیشنهاد نمی شوند چون مطالبی دارد که اضافات است و اصولا تعداد زیاد جلدها قابل وقت گذاشتن برای داوطلبان دکتری نیست مخصوصا اینکه بخش زیادی از حقوقی ها وکیل و قاضی و یا سردفتر هستند و فراغت بال کمتری نسبت یک طلبه دارند. ضمنا فایلهای فقهی این دوره کم و بیش در اینترنت به صورتت رایگان وجود دارد.

8-(کتاب آخر) کتاب مباحث حقوقی شرح لمعه (نوشته دکتر اسدالله لطفی)

دکتر اسدالله لطفی هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی در قزوین هستند. این استاد عزیز کتاب «مباحث حقوقی شرح لمعه» را کار کرده اند. البته دکتر لطفی به غیر از کتاب (مباحث حقوقی لمعه دمشقیه) کتب دیگری مانند حقوق اساسی نیز کار کرده اند. در کتاب مباحث حقوقی شرح لمعه دکتر لطفیحدودا 70 80 درصد متن عربی کتاب (روضه البهیه شهید ثانی) را در جلد اول کتابش آورده و در جلد دومش ترجمه کرده است. (اگر خاطرتانب اشد در فوق گفتم که روضه البهیه را شهید ثانی نوشته است و علی شیروانی در 15 جلد ترجمه کرده است) منظور از شرح لمعه همان کتاب روضه البهیه شهید ثانی است. بنابراین اگر خاطرتان باشد در فوق گفتم که شهید ثانی نظرات نظرات بیشتر فقها و قول قیلها و نظرات خود را در کتاب روضه آورده است و دکتر لطفی هم متن کتاب روضه را کاملتر از تحریر الروضه آورده است بنابراین مسلم است که سنگین تر است. بنده این کتاب را نیز خوانده ام اما طبق نظر صحیح برخی دوستان این کتاب برای داوطلبان کارشناسی ارشد سنگین است و بهتر است حوزوی ها مطالعه کنند و یا برای مطالعه شخصی باشد و در نهایت به داوطلبان دکتری نیز به هر حال پیشنهاد می شود البته بعد از ترجمه 15 جلدی کتاب( ترجمه و تبیین روضه البهیه ) شهید ثانی که علی شیروانی ترجمه کرده است و ترجمه نموداری متون فقه که حمید مسجد سرایی کار کرده است. البته ایرادات برای داوطلب کارشناسی ارشد نافی ارزشمند بودن کتاب نیست. اما تصدیق خواهید کرد که داوطلب کارشناسی ارشد ممکن است چندین ماه طول بکشد تا این کتاب دو جلدی را یک بار بخواند و مشکل دیگر اینکه باید یک کتاب قطور در یک دستتان باشد که متن عربی را بخوانید و یک کتاب قطورتر دیگر را که ترجمه فارسی است در دست دیگرتان و ممکن است بارها خط متن را با ترجمه نتوانید منطبق کنید و اصطلاحا خط ترجمه را گم کنید و این گم کردن و از این کتاب به آن کتاب رفتن اعصاب بنده را خاطرم است که به هم ریخت متاسفانه . ترجمه کردن این کتاب برای بنده خاطرم هست خیلی قابل درک نبود اما شاید در 10 سال پیش اینطور بوده اما بعد از آن مطالعه نکرده ام که نظر جدیدم را بگویم. اما بارها داوطلبان کارشناسی ارشد گفته اند که مطالعه این کتاب بسیار سخت بوده و کتاب بسیار سنگینی است.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

علایم ویروس کرونا چیست؟(کرونا ویروس)

با سلام خدمت باز دیدکننده عزیز. در این روزها برای شما پاسخ به این پرسش …

یک نظر

  1. خیلی ممنون از راهنمایی و وقتی که گذاشتین ، مطلب با ارزشی بود

    No votes yet.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *