مقاله
مقالات حقوق عمومی

معرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

آثار و نتایج مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی 

 

حفظ و گسترش زبان و ادب فارسی 

شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشکیل شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد سعدی و دیگر مصوبات خود نقش بسیار حیاتی و مهمی در حفظ و گسترش زبان و ادب فارسی در داخل و خارج از کشور ایفا کرده است.

توجه ویژه به فرهنگ و تمدن اسلام و ایران 

با تشکیل کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران توسط شورای عالی، فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌ی فرهنگ و تمدن صورت پذیرفته است.  درج مطالب مربوط به فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و مشخصات مفاخر و مشاهیر ایران و اسلام در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها، ترجمه و تألیف چندین کتاب، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تربیت اساتید در این حوزه، تأسیس دانشکده تخصصی طب سنتی، داروسازی سنتی و اخلاق پزشکی، طراحی و تأسیس موزه تاریخ علم و… از جمله این فعالیت‌هاست.

تعیین جهتگیریهای کلان برای دستیابی به اهداف سند چشمانداز ۲۰ساله

شورای عالی انقلاب فرهنگی با تدوین و تصویب نقشه جامع علمی کشور، نقشه مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور، جهت‌گیری کلان و خط‌مشی‌های نظام آموزشی، علمی و فرهنگی کشور را برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور ترسیم کرده است.

احیای نقش فرهنگ در اداره امور کشور 

ورود شورای عالی به عرصه‌هایی همچون: تدوین نقشه‌های جامع علمی و فرهنگی و آموزشی کشور، نظام برنامه‌ریزی پنج ساله، نظام بودجه‌ریزی سالیانه، مدیریت کلان دستگاه‌های فرهنگی و…. و لحاظ‌کردن سازوکار اجرایی شدن مصوبات شورا، باعث شده است تا جایگاه بخش فرهنگ در نظام و گفتمان تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی تا حد زیادی احیاء و ارتقاء یابد. بدیهی است با تصویب و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور، به این مهم بیش از گذشته پرداخته خواهد شد.

ساماندهی، توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی

هم‌اکنون شورای تخصصی فرهنگ قرآنی به عنوان یکی از واحدهای شورای عالی انقلاب فرهنگی، محور اصلی سامان‌دهی، توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در سطح کلان است و اقدامات خوبی را در جهت ساماندهی نهادها و بخش‌های مختلف قرآنی کشور و تعیین اولویت‌ها و جهت‌گیری‌های آنها در راستای رسیدن به اهداف قرآنی نظام جمهوری اسلامی ایران به سامان و انجام رسانده است.

نقش مصوبات شورا در برنامه پنج ساله 

هم اکنون شورای عالی در برنامه‌ریزی کلان کشور حضور مؤثر و مستمر دارد. به پیشنهاد شورای عالی و براساس ماده (۲) قانون برنامه پنجم، دولت موظف شده است هنگام اجرای طرح‌های کلان اقتصادی،‌ اجتماعی نسبت به تهیه پیوست فرهنگی اقدام نماید و هرگونه برنامه‌ریزی و اقدام در حوزه فرهنگ و علم باید بر اساس نقشه‌ مهندسی فرهنگی و نقشه‌ جامع علمی کشور باشد.

ارتباط شورا با نخبگان و مدیران فرهنگی

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نفر از نخبگان و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی به صورت مستقیم و حدود ۱۰،۰۰۰ نفر از صاحب نظران و کارشناسان به صورت غیرمستقیم و از طریق راه‌اندازی یک شبکه ارتباطی مجازی با شورای عالی در ارتباط و تعامل هستند.

سیاستگذاری حوزه آموزش عالی

بسیاری از مقررات، ضوابط و روش‌های اداره‌ مجموعه‌های علمی و فرهنگی کشور؛ بر‌اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و تعیین می‌شود. بیش از ۹۰ درصد عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و آموزش عالی کشور در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، مدیریت، اعضای هیأت علمی، و دانشجویی برگرفته از تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌ها، مصوباتی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.

بر این اساس؛ در همه این دوره‌ها و براساس اقتضائات و نیازهای ضروری در کشور ساختار نظام آموزش عالی و تحقیقاتی کشور توسط شورای عالی صورت گرفته است.

در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، مجموع دانشگاه‌های کشور از ۴۰ واحد بیشتر نبود؛ اما امروزه بیش از ۱۶۰ دانشگاه تحت پوشش  وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و صدها دانشگاه غیردولتی و غیرانتفاعی و حدود۵۰۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی در کشور در حال فعالیت‌اند. در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور وجود داشت و امروز بیش از ۸/۳ میلیون دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند و بیش از ۴ میلیون دانشجو نیز فارغ التحصیل شده‌اند. قبل از انقلاب حدود  ۵ هزار عضو هیأت علمی در مراکز آموزش عالی فعال بودند، ولی امروز در نمایه‌سازی‌های جهانی نزدیک به یکصد و سی هزار عضو هیأت علمی را برای کشور نمایه می‌کنند. این آمار چشمگیر تنها گوشه‌ایی از ثمرات اجرای سیاست‌ها و تصمیمات شورای عالی است.

اصلاح روند دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس با هدف اولیه‌ تربیت استاد دانشگاه تأسیس شد، ولی متأسفانه بعد از یک دوره از وظیفه اصلی‌اش دور و به دانشگاهی معمولی مانند بقیه دانشگاه‌ها تبدیل شده بود. با ورود شورای عالی تلاش شد که این دانشگاه به جایگاه اصلی خودش برگردد و با هدف تربیت مدرس و استاد دانشگاه، دانشجویان به‌صورت ویژه گزینش و از همان بدو ورود عضو هیأت علمی تلقی ‌شوند.

سیاستگذاری حوزه فرهنگ عمومی 

در حوزه فرهنگ عمومی؛ دستگاه‌های اجرایی در بسیاری از موضوعات مانند هنر، تئاتر، سینما، میراث فرهنگی، خادمان فرهنگ، چاپ و نشر کتاب، فرهنگ عفاف و حجاب، سلامت زنان، بزرگداشت ادیبان و شاعران، بر‌اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت‌های خودشان را انجام داده و می‌دهند.

پیشرفتهای ایران در حوزه فناوریهای پیشرفته 

بسیاری از پیشرفت‌های کشور در حوزه علم و تحقیق جزء موارد افتخار ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. اکنون جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانو در بین کشورهای اسلامی و خاورمیانه دارای رتبه اول و در دنیا دارای رتبه چهاردهم است. تعداد دانشمندان ما در این حوزه بیش از ۵۰۰ نفر می‌باشد. رشته‌های نانو در ۱۵ دانشگاه کشور با حضور ۶۰۰۰ نفر کارشناس و متخصص تدریس می‌شود. تصویب سیاست‌های توسعه فناوری نانو در شورای عالی، جهت دهنده‌ فعالیت‌ها و برطرف کننده‌ بسیاری از موانع و مشکلات در مسیر توسعه و پیشرفت این فناوری در کشور بوده است.

همچنین درحوزه فناوری زیستی نیز باتصویب و اجرای سیاست‌های مصوب شورای عالی؛ پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. گفتنی است از ۱۲۰ داروی بیوتکنولوژی دنیا، ۲۰ داروی استراتژیک وجود دارد که ۱۲ قلم آن در ایران تولید می‌شود.

وحدت حوزه و دانشگاه 

شورای عالی برای تقریب بین حوزه و دانشگاه؛ مصوبات و تصمیمات نسبتاً زیاد و موثری داشته است. بر اساس آخرین مصوبات؛ شورای عالی مرجع ایجاد قطب علمی، انجمن علمی، صدور مجوز علمی- پژوهشی، تشکل‌های تخصصی، کرسی‌های نقد و آزاداندیشی و مناظره و مسائل دیگر از این قبیل، «شورای عالی حوزه» تعیین گردید. براساس این مصوبات، هم‌اکنون شورای گسترش حوزه‌های علمیه، مجوز راه اندازی ۲۰ رشته تخصصی و ۱۱ انجمن علمی را صادر و تقاضای انتشار ۴۰ مجله علمی – پژوهشی را در دست بررسی دارد.

 

سیاستگذاری کرسیهای نظریهپردازی 

شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب سیاست‌های برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، راه را برای توسعه فضای آزاداندیشی و ارائه دیدگاه‌ها و نظریات نو هموار کرده است. هم اکنون هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، اجلاسیه‌های علمی، کرسی‌های نظریه‌پردازی، همایش و هم‌اندیشی‌های متعددی را در موضوعات مختلف و متنوع برگزار می‌کند.

 

چاپ و نشر کتاب 

سیاست‌های چاپ و نشر کتاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است. در این مصوبه اصل بر این است که نشر کتاب در کشور آزاد است. برای ارتقاء معرفت انسان‌ها باید تلاش صورت بگیرد. آثار سازنده و انسانی باید تکثیر و منتشر شود و از مواردی که مخل مبانی امنیت کشور، اخلاق عمومی، روابط انسان‌ها با یکدیگر و حریم خانواده است باید پرهیز شود.

سیاستگذاری حوزه زنان

تشکیل شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده توسط شورای عالی و تصویب راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، سیاست‌های تحقیقاتی زنان، سیاست‌های ارتقاء سلامت زنان، سیاست‌های انسجام‌بخشی و قوام‌بخشی به خانواده، سیاست‌های اشتغال و فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی ورزشی زنان و… از مهمترین دستاوردهای شورای عالی در حوزه زنان کشور بوده است.

گسترش و نشر افکار شهید مطهری 

تشکیل بنیاد علمی ـ فرهنگی شهید مطهری برای گسترش افکار و آثار ناب این شهید بزرگوار در داخل و خارج از کشور، از جمله مصوبات اخیر شورای عالی‌ انقلاب ‌فرهنگی به شمار می‌رود.

مقابله با آثار تهاجم فرهنگی در حوزهی بازیهای رایانهای

با تصویب تأسیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای برنامه‌ریزی و حمایت از تولید بازی‌های رایانه‌ای تاکنون با تدوین نظام رده‌بندی بازی‌های رایانه‌ای و بررسی و پالایش بازی‌های رایانه‌ای وارداتی، نزدیک به ۱۰۰ بازی رایانه‌ای با مضامین اسلامی- ایرانی با فناوری و کیفیت بالا تولید و روانه بازار شده است که مورد استقبال نوجوانان، جوانان و خانواده‌های آنها قرار گرفته است. این در حالی است که تا قبل از آن تنها ۳ یا ۴ بازی رایانه‌ای تولید شده بود.

تشکیل شوراها و واحدهای تخصصی

هم‌اکنون در کنار شورای معین به‌عنوان بازوی اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۷ شورای تخصصی،  کارگروه، هیأت و کمیته تخصصی؛ بخشی از وظیفه سنگین تصمیم‌سازی،‌ تدوین اسناد ملی و سیاست‌های موردنیاز شورای عالی را برعهده دارند که با مدیریت مستقیم و حضور فعالانه اعضای شورای عالی تشکیل و اداره می‌شوند.

اجرایی کردن مصوبات

با راه‌اندازی سامانه‌ راهبری مصوبات و پیگیری اجرایی کردن آن ازطریق هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و نیز گسترش تعامل با رسانه‌ها و انعکاس اخبار و فعالیت‌های شورای عالی، گام مهمی در اجرایی کردن مصوبات ابلاغی شورای عالی برداشته شده است.

ساماندهی حمایت از نخبگان کشور

با تشکیل بنیاد ملی نخبگان و شناسایی بیش از ۵۰۰۰ نفر استعداد برتر و تشکیل ۲۲ دفتر استانی؛ به حدود ۲۰۰۰ نفر صاحب استعداد برتر؛ جایزه علمی بنیاد و به ۱۳۳۳ طرح نو و اختراع، اعتبار پژوهشی پرداخت شده است. همچنین بیش از ۲۴۰۰ نفر از نخبگان وظیفه، برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز ذی‌ربط معرفی شده‌اند.

اعطای تسهیلات فرصت مطالعاتی و ارائه مقاله، بازدید نخبگان از دستاوردهای علمی، فناوری و صنعتی کشور، پرداخت اعتبارات پژوهشی و تسهیلات مسکن و اعزام نخبگان به سفر عمره مفرده و مناطق عملیاتی در قالب کاروان‌های راهیان نور از دیگر اقدامات بنیاد مذکور می‌باشد.

 

حضور چشمگیر علمی ایران در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام «ISC»

براساس مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ایجاد شد که هم‌اکنون تعداد نشریات نمایه‌شده در آن به زبان عربی ۳۹ عنوان، به زبان انگلیسی ۴۶ عنوان و به زبان فارسی ۴۱۶ عنوان (جمعاً ۵۰۱ عنوان)‌ می‌باشد.

دانشمندان جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۸ با ثبت ۱۱۴۶۷ عنوان مقاله در این پایگاه، تعداد مقالات ایران نسبت به سال گذشته را ۲/۲ درصد رشد داده‌اند. هم‌اکنون، این پایگاه جایگاه معتبری در بین مراکز علمی کشورهای اسلامی و جهان یافته است.

ترجمه و نشر معارف اسلامی به زبانهای دیگر

با تأسیس مرکز ساماندهی ترجمه ونشر معارف اسلامی و علوم انسانی براساس مصوبه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ تاکنون منابعی نظیر قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، تفسیر البیان، قانون اساسی و چندین عنوان کتاب در حوزه عقاید، تاریخ، فرهنگ، حقوق بشر و … از دانشمندان ایرانی به زبان‌های فرانسوی، روسی، اسپانیولی، ترکی، اردو، بنگالی و آذری ترجمه و منتشر شده است. همچنین ده‌ها نشست علمی – تخصصی، دوره‌ی مهارت‌افزایی مترجمین و تبیین وضعیت موجود و مطلوب ترجمه در کشورهای هدف برگزار شده است.

بومیگزینی در آزمون سراسری دانشگاهها

براساس مصوبه شورای عالی، راهبرد اساسی بومی‌گزینی در آزمون سراسری دانشگاه‌ها اجرایی شد و آثار فرهنگی و اجتماعی آن به‌ویژه برای دانشجویان دختر و خانواده‌های آنان مورد توجه و استقبال قرار گرفت. هم‌اکنون نزدیک به ۸۰ درصد پذیرش‌ها به صورت بومی صورت می‌گیرد.

ارزیابی و نظارت علمی و فرهنگی کشور

شورای عالی انقلاب فرهنگی با بهره‌مندی از واحدهای تخصصی خود در امر ارزیابی و نظارت؛ ضمن بررسی وضعیت فرهنگی، اخلاقی و انضباطی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، بررسی صلاحیت رؤسای پیشنهادی دانشگاه‌های دولتی، بازرسی از مؤسسات آموزش عالی، علمی، کاربردی و مراکز علمی – پژوهشی، پیگیری نحوه اجرای مصوبات شورای عالی، در چهار محور کلان زیر به ارزیابی شاخص‌های علمی و فرهنگی کشور می‌پردازد:

ارزیابی علم و فناوری، ارزیابی آموزش عالی، ارزیابی آموزش و پرورش و ارزیابی فرهنگ، هنر و ارتباطات.

رصد فرهنگی

با تشکیل مرکز مطالعات راهبردی،‌ راه برای انجام پژوهش‌های راهبردی، تحلیل وضعیت فرهنگی کشور، تدوین گزارش‌های رصدی، برگزاری نشست‌های تخصصی و تنظیم مقالات در موضوعات مورد رصد،‌ انجام طرح‌های متعدد رصدی و جمع‌آوری و رصد اطلاعات مورد نیاز هموارتر گردید.

جذب اعضای هیأت علمی

با تصویب آیین‌نامه هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکیل جلسات این هیأت، حدود ۷۰۰ نفر از اعضای هیأت‌های اجرایی جذب دانشگاه‌ها؛ تعیین صلاحیت شدند و ۱۸۰ هیأت اجرایی جذب در دانشگاه‌ها تشکیل شد که نتیجه اقدامات آنان؛ جذب حدود ۱۴۰۰۰ عضو هیأت علمی جوان،‌ با نشاط و متدین در مجموعه اعضای هیأت علمی دانشگاهی دولتی و غیر دولتی کشور می‌باشد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد ولایت(آزمون دکتری)

با سلام این کتاب حاوی مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد و ولایت برای آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *