مقاله حقوق خصوصی

مشاوره های حقوقی رایگان و پاسخگویی به سوالات حقوقی۵

مشاوره تلفنی: ۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶
ایمیل:ptsearch11@gmail.com
اعتراض به رای تجدید نظر

با سلام و عرض ادب خدمت وکلای محترم….آیا با داشتن سند جدید بعد از رای تجدید نظر میشود به رای اعتراض کرد؟راهنمایی بفرمایید ممنون

پاسخ: با سلام بند ۷ از ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی آن را از موارد اعاده دادرسی می داند.
مدت زمان رسیدگی به پروندهای جرحی تصادفات
با سلام اینجانب به اتفاق همسرم دچار ثانحه تصادف گردیدیم حدود ۱۵ ماه قبل پرونده پزشکی قانونی خودم بسته شده ولی پرونده همسرم به دلیل طول درمان هنوز باز میباشدوهنوز مشقول درمان میباشد به دادگاه مراجعه کردم گفتند باید پرونده پزشکی قانونی هسرتان باید بیاید وکامل شود تا جلسه دادگاه بر گذار شود حال با توجه به هزینه های درمانی همسرم آیا امکان برگذاری دادگاه جهت گرفتن دیه خودم وجود دارد یا اینکه نه وحداکثر زمان قانونی جهت برکذاری دادگاه جه قدر است البته ما هردو درون یک خودروبودیم ویک پرونده محسوب میشود لازنم به ذکر است که از بیمه نیمی از دیه تقریبی را دریافت کردم

پاسخ: با سلام، مدت زمان خاصی تعیین نشده است در قانون، روال طبیعی خود را طی میکند،
مراحل اجرا
با سلام و سپاس فراوان از پاسگویی و راهنماییهای مفیدتون ، با عرض پوزش بعد از اینکه ابلاغ اجرائیه به دفتر شعبه برگشت میتونم تقاضای تشکیل پرونده اجرایی کنم یا از برگشت ابلاغ مدت مهلتش باید بگذره؟ با تشکر
پاسخ: با سلام. چنانچه مدتی که در برگ اجراییه ذکر گردیده بگذرد و محکوم علیه مفاد حکم را اجرا ننماید می توان درخواست تشکیل پرونده اجرایی نمود. مبدأ این مهلت تاریخ ابلاغ اجراییه است. لذا باید مدت مذکور در اجراییه از زمان ابلاغ به محکوم علیه سپری شود و محکوم علیه آن را در این مدت اجرا ننماید.
وصیت نامه
باسلام واحترام پدربزرگ اینجانب در زمان حیاتشان یک سوم اموالش را طبق وصیت نامه محضری برای مادرم وصیت کرده است اکنون بقیه فرزندان وی میگو یند ما این وصیت راقبول نداریم وانرا پرداخت نمیکنیم حال اگر ما دادخواست مهروموم ترکه بدهیم تکلیف مستاجرهایی که در ان جاساکن هستن چه میشود؟ایا باوجود مستاجر ها بازهم مهروموم انجام میشود ؟ضمنا بقیه وراث بدون اجازه مادرم ان محل را اجاره داده اند باتشکر

پاسخ: درود بر شما،
اولاً تا یک سوم نیازی به اجازه سایر ورثه ندارد، پس اجازه هم ندهند مال مادر شماست. ثانیاً در مورد اجاره می توانید خلع ید بخواهید و اجرت المثل ایام تصرف را مطالبه کنید. ثالثاً مهر و موم ترکه می تواند با توقیف سند منزل اتفاق بیافتد. بهتر است تقاضای تحریر ترکه را نخست نمایید.
تاخیر برای اقساط نفقه
با سلام و عرض خسته نباشید همسرم واسه پرداخت اقساط نفقه همیشه تاخیر یا اصلا پرداخت نمیکنه؟ چیکار کنم اخه اجرای احکام که هر دفعه جلب نمیده؟؟

پاسخ: با سلام، شما میتوانید چندین دفعه جلب نمایید، و از این جهت مانعی ندارد، موفق باشید
عدم حضور غیر موجه در جلسات دادگاه
باسلام پرونده حقوقی دارم که از سال ۱۳۹۰تاکنون بعلت عدم حضور خوانده در جلسات مرتبا تجدید میشود.آدرس خوانده درست میباشد وابلاغیه ها بدست نامبرده میرسد ولی در بیشتر جلسات حضور نمیابددر جلساتی که بایستی از محل متنازع فیه بازدیدبا حضورکارشناسان رسمی داد گستری صورت بگیرد می اید ولی در جلسات دیگر نم اید وبا این کار قصدکارشکنی وبه تعویق انداختن روند پرونده را دارد.در خصوص ابلاغ چند بار ابلاغیه ها را اینجانب از دادگاه تحویل وشخصا به خوانده ابلاغ کردم ولی باز نمیایدلطفا راهنمایی نمایید باتشکر

پاسخ: درود بر شما،
به قاضی یادآور شوید ایشان می تواند با وجود ابلاغ و در صورت عدم حضور خوانده اقدام به انشاء رای غیابی نماید.
گرفتن اجازه ی ازدواج از دادگاه
با سلام دختری سی و یک ساله هستم اهل زاهدان . به مدت چهار سال است خواستگاری دارم که شیعه می باشد . من خودم سنی ، شاخه ی حنفی هستم . خواستگارم مهندس یک رشته در پالایشگاه گاز در جنوب کشور مشغول به کار است . به خاطر اختلاف مذهب پدرم به هیچ عنوان زیر بار رضایت نمی رود و در این مدت بلاهای زیادی به سر هر دو نفر ما آورد . مرا از ادامه تحصیل در دانشگاه منع کرد و تلفن همراهم را نیز گرفت . توسط برادرم شدیدن مورد ضرب و شتم قرار گرفتم که عکس هایش هم موجود می باشد . تا به امروز هم از سمت خانواده ام تهدید به مرگ میشوم ( هم من هم خواستگارم ) از اول اسفند ماه سال قبل نیز در یک اتاق در خانه ی پدرم حبس می باشم و دچار بیماری و مشکلات روحی زیادی شده ام . در بهمن سال گذشته توانستم وکیل بگیرم و بعد از حبس بعد از مدتی به سختی توانستم با وکیلم تماس بگیرم و بخواهم به دادگاه دادخواست ازدواج بدهد . حال قرار دادگاه ۱۸ مرداد ماه است . حال پدرم دائم می گویدذ چون جز اقلیت ها هستیم دادگاه اجازه ی ازدواج را صادر نمی کند و من هیچگونه شانسی برای ازدواج ندارم . خواهش می کنم به من بگویید آیا این حرف درست است ؟ چقدر شانس دارم بتوانم با مرد انتخابی ام ازدواج کنم ؟ به خدا نیاز به ازدواج دارم و شرایطم در این اتاق بسیار بد است .
پاسخ: با سلام، از نظر فقها منعی در اینخصوص وجود ندارد، و به نظر نمیرسد مشکل و مانع دیگری نیز وحود داشته باشد موفق باشید.

عدم نفقه اولاد

سلام. خسته نباشید.پسری هستم ۲۲ ساله در حال درس خواندن وتحصیل در دانشگاه.-پدرم مرا ازخانه بیرون کرده وخرج خوراک وپوشاک نمیدهد.باید چیکارکنم.باتشکر

پاسخ: با سلام مطابق با ماده ۱۱۹۶ قانون مدنی در روابط بین اقارب فقط اقارب نسبی در خط عمودی اعم از صعودی یا نزولی ملزم به انفاق به یکدیگرند . مانند رابطه پدر و فرزندی مطابق یا ماده ۱۱۹۷ نیز کسی مستحق نفقه است که ندار بوده و نتواند به وسیله اشتغال به شغلی وسایل تأمین معیشت خود را فراهم کند. مطابق با ماده ۱۱۹۸ قانون مدنی نیز کسی ملزم به انفاق است که متمکن از دادن نفقه باشد. یعنی بتواند نفقه دهد بدون این که از این حیث در وضع معیشت خود دچار مضیقه گردد ماده ۱۱۹۹ نیز مقرر می دارد که نفقه اولاد بر عهده پدر است ماده ۱۲۰۴ نیز مقرر می دارد که نفقه عبارت است از غذا و البسه و مسکن و اثاثیه بنا بر مراتب فوق شما می توانید دادخواست الزام به پرداخت نفقه علیه پدر را به دادگاه صالح ارائه نمایید.
ازدواج مجدد
با سلام و عرض ادب خدمت وکلای محترم….آیا پس از قطعی شدن رای عدم تمکین همسرم میتوانم تقاضای ازدواج مجدد کنم؟؟؟شرایط خاصی نیاز است یا فقط درخواست کافیست؟؟
پاسخ: با سلام، خیر باید ابتدا دادخواست الزام به تمکین مطرح نمایید، در صورتی که شرایط عسر و حرج ایجاد گردد مجوز ازدواج مجدد صادر میگردد، موفق باشید.
طلاهای اهدایی زمان عقد
با سلام و عرض ادب خدمت وکلای محترم….آیا در زمان پرداخت مهریه میتوانم به طلاها و سکه های زمان عقد که به همسرم هدیه داده شده تقاضای بازپس گیری آن را کنم؟؟
پاسخ: با سلام. سرویس طلا هدیه محسوب می شود و در صورتی که موجود باشد طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی از طرف کسی که اهدا نموده قابل استرداد می باشد.
اعتراض به رای تجدید نظر
با سلام و عرض ادب خدمت وکلای محترم….پرونده نفقه همسرم (زوجه)را تجدید نظر زدم ولی پس از چند روز رای مربوط به عدم تمکین ایشان هم در شغبه دیگر صادر شد اگر دادگاه تجدید نظر رای را نقض نکرد چطور میتوانم با الصاق رای عدم تمکین رای را اصلاح کنم؟؟؟با تشکر

پاسخ: با سلام، چنانچه اعتراضتان موثر واقع نشود، بعد از صدور رای عدم تمکین ، نفقه ای به زوجه تعلق نخواهد گرفت، موفق باشید.
استرداد اراضی مسبوق به سابقه احیا از سازمان مسکن
ضمن عرض سلام سازمان مسکن استان تهران تعدادی از زمین های بنده را که سابقه بایر بودن دارند تملک نموده و موات اعلام کرده اند و سند مالکیت گرفته اند و بنده پس از مراجعه به ایران متوجه این امر شدم. لطفا در خصوص نحوه استرداد زمین های دارای سابقه بایر از اداره مسکن و محل طرح دعوا و میزان زمین های قابل بازگشت بنده را راهنمایی فرمایید.
پاسخ: با سلام، در اینخصوص بهتر است به دفتر به طور حضوری مراجعه نمایید و مطالبتان را حضوراً به طور کامل بیان نمایید ، موفق باشید.
اخذ محکوم به در احکام غیابی
ضمن عرض سلام بنده در دادگاه حقوقی بر علیه فردی به خواسته استرداد اجاره بهای معوقه اش اقامه دعوای غیابی نموده ام که هم اکنون قصد اخذ محکوم به را دارم ولی از آنجایی که ایشان متواری می باشند نمی دانم چگونه ادرس ایشان را به سیستم قضایی معرفی نمایم. لطفا در جهت نحوه اخذ محکوم به بنده را راهنمایی فرمایید.

پاسخ: متأسفانه یا باید از ایشان مال معرفی نمایید یا با درخواست اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تقاضای جلب ایشان را نمایید که در صورت صدور دستور جلب نیز بدون معرفی نشانی قادر به جلب ایشان نخواهید بود.
نحوه پس گرفتن اراضی تملک شده از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام
ضمن عرض سلام و خسته نباشید. بنده در سال ۱۳۶۰ به آمریکا عزیمت نمودم و در سال ۱۳۷۸ پس از فوت پدرم برای تثبیت مالکیت زمینهایمان و گرفتن سند مالکیت جدید اقدام نمودم که متوجه شدم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام زمین های پدر بنده را علیرغم وجود سند مالکیت قطعی تنظیمی قبل از انقلاب، با این استدلال که زمین های فوق رها شده هستند تصرف نموده است. هم اکنون بنده چگونه می توانم زمین های پدرم را پس بگیرم؟آیا باید با ستاد اجرایی فرمان امام رایزنی کنم یا به دادگاه انقلاب مراجعه کنم یا به دادگاه عمومی محل وقوع ملک دادخواست دهم؟

پاسخ: با سلام چنانچه تملک ستاد به موجب دادنامه صادر شده از دادگاه انقلاب اسلامی ایران باشد که چنین نیز هست شما باید با ارائه دادخواست به دادگاه انقلاب پیگیر خواسته خود باشید.
راجع به حق پرداخت انشعاب اب
مجتمعی ۱۰واحدی بودیم و با یک سازنده مشارکت نمودیم نصف نصف . قبل ازاینکه ساختمان کامل شود به دلیل کلاهبرداری سازنده روانه زندان شد و ما مالکین قبلی و ۱۰خریداران جدید ساکن شدیم و مشکلات گاز و برق ساختمان را خودمان پرداخت و رفع مشکل نمودیم. اما اکنون بر سر انشعاب اب مشکل داریم. ما قبلا ۱۰ انشعاب اب با یک کنتور داشتیم و اکنون که ۲۰ واحد شده ایم باید انشعاب ۲۰ واحد را بگیریم. سازمان اب گفته که برای ۱۰ واحد اضافه شده ۲۱میلیون تومان بدهید. حالا میخواهیم بدانیم که مالکین باید این وجه را بدهند یا خریداران جدید. با تشکر فراوان.

پاسخ: با سلام، به نظر میرسد این هزینه نیز با توجه به شراکت صورت گرفته جزو هزینه های مشارکت محسوب شده و بین کلیه شرکا تقسیم میشود،
منبع:http://persianlawyer.org/

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *