مقالات حقوق عمومی

مشاوره حقوقی ۷

مشاوره تلفنی: ۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶


ایمیل:ptsearch11@gmail.com

نام: بابک

پرسش:سلام-چند روزی هستش که یکی که خطش هم ایرانسل هستش به موبایل مادر بنده زنگ میزنه و ازش میخواد که باهاش دوست بشه بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ شب-سوال من اینجاست که این خط بنام من هستش آیا من باید شکایت کنم یا مادرم هم میتونه شکایت کنه ودوم اینکه معمولا چه مدت طول میکشه تا رسیدگی بشه و برای مزاحم اخطاریه یا احضاریه صادر بشه- ممنون -با تشکر از شما.

پاسخ:دوست عزیز مادر شما می‌تواند از دو مسیر شرکت‌های مخابراتی یا دادسرا از فرد مزاحم شکایت کند. هرچند شرکت‌های مخابراتی نیز در صورت استمرار مزاحمت در نهایت پرونده را به محاکم قضایی ارسال می‌کنند.

برای شکایت از مزاحم تلفنی کافی است به دادسرای محل سکونت یا کار خود یعنی جایی که مزاحمت در آنجا رخ داده مراجعه کنید. گفتنی است دادسراها به شکایتی که به وسیله مخابرات ارسال شده باشد، سریع‌تر رسیدگی می‌کنند.

عنوان شکایت می‌تواند «ایجاد مزاحمت تلفنی» یا «ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک» باشد. در صورتی که مزاحم تلفنی از الفاظ غیرمؤدبانه استفاده کرده باشد، امکان افزودن تقاضای «اعاده حیثیت»‌ به شکایت نیز وجود دارد.پس از شناسایی مزاحم تلفنی نسبت به احضار وی اقدام میشود. در پایان باید گفت که شرکت ایرانسل نیز در این زمینه تمهیداتی اندیشیده که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت زیر مراجعه کنید:

http://irancell.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=2c066817-c8ec-485d-9a96-38d90e7288a4

نام:؟

پرسش: باسلام .میخواستم بدونم آیا بدهی های مرد ازدارایهای او درزمانی که باید نصف دارایی هایش رابه زن بده کسر میشه .مثلا من کارمند هستم ودارایی من ۱باب منزل میباشد که آن هم در رهن میباشد آیا وام از مبلغ ساختمان کسر وماالتفاوت خونه نصف میشود لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ:دوست عزیز در ابتدا باید گفت که برای اجرای این شرط :

۱) باید رابطه زوجیت دائمی وجود داشته باشد.۲) مرد درخواست طلاق دهد؛ ۳) اینکه طلاق ناشی از بدرفتاری زن نباشد، در غیر این صورت تا نصف اموال به او تعلق نمی‌گیرد و البته باید افزود که «این در صورتی است که هنگام درخواست طلاق مرد دارایی داشته باشد.» و این در اختیار دادگاه است که به تناسب اوضاع و احوال، مقداری از مال را که از نصف اموال زوج تجاوز نکند مورد حکم قرار دهد، این مال ممکن است یک سوم یا حتی درصد ناچیزی از اموال مرد باشد.»و در آخر اینکه وقتی می‌توان از نصف اموال زوج بهره برد که دیون او پرداخت شده باشد و دیون بر تنصیف اموال مقدم است.موفق باشید.

نام: همایون

پرسش: با عرض سلام و خسته نباشین خدمت شما و ممنون از وقتی که واسه من میزارین. امیدوارم که نوشته منو جواب بدین.حدود یک ماه پیش همسرم از خونه وسایلش رو برد و ما در طول ٢ سال ازدواجمون با مادرم زندگی میکردیم و چون مادرم پیر بود و خونه هم خیلی بزرگ هست خانومم قبول کرده بود که همینجا بمونیم. خلاصه بعد از دعوایی که با هم داشتیم رفت و بعد از ٢ هفته و با گرفتن وکیل از طریق محضر خونه نصف مهریش که ١۵٠ سکه هست رو اجرا گذاشت و یک نامه هم از اداره ثبت برای معرفی اموالم واجرائیه اومدکه ١٠ روز فرصت دادن که اموالمو معرفی کنم.بعد از اون یک احضاریه از دادگاه اومد برای نفقه که ٣٣٠ هزارتومان ماهی باید پرداخت کنم و جلسه دادگاه بهمن ماه هست…باز یک نامه از دادگاه خانواده اومد که کل مهرشو که ٣١٣ سکه هست اجرا گذاشته و تاریخ دادگاه اذر ماه هست.امروز هم از پاسگاه احضاریه اومده که تا ٣روز بیا پاسگاه و ننوشته برای چی هست.من فقط براش یک احظاریه فرستادم برای تمکین وازش خواستم که برگرده خونه.دیگه کاری نکردم.خواهش میکنم راهنماییم کنین .

پاسخ: دوست عزیز همیشه بهترین راه مراجعه به قانون نیست… مهریه حق زن و عندالمطالبه بر ذمه شوهر است لیکن در صورت داشتن تمکن مالی ملزم به پرداخت مهریه هستید و در صورت استنکاف از اموال شما توقیف خواهد شد… در غیر اینصورت میتوان تقاضای اعسار از پرداخت یکجای مهریه کرد که در صورت اثبات معسر بودن شما حکم به اقساط مهریه داده میشود …اما در خصوص نفقه باید گفت که نفقه منوط به تمکین است و در صورت عدم تمکین و نشوز زن نفقه از او ساقط میشود…

نام: علی

پرسش: باسلام. در بحث تدلیس در ازدواج اگر در قسمت کیفری حکم اینگونه داده شود (مبنای ازدواج بر پایه شغل و وصف خاص نبوده و عدم سوءنیت …)باز میتوان در قسمت حقوقی بر اساس ماده۱۱۲۸ در خواست فسخ نکاح داد.؟ممنون میشم زودتر جواب بدید

پاسخ: دوست عزیز اینگونه که از سوال شما بر می آید بر علیه زوج شکایت کیفری مبنی بر تدلیس در امر ازدواج مطرح شده که این امر در محکمه احراز نشده است با این اوصاف حق فسخ نکاح نیز منتفی است.

نام:فری من

پرسش: با سلام . من حدود یکساله که عقد کردم متاسفانه همسرم به دلایل واهی سر ناسازگاری گذاشته و با حمایت خانوادش درخواست مهریه ونفقه کرده و با توجه به حق حبس که ازش استفاده کرده من نه میتونم تمکین بگیرم مهریه ونفقه هم باید بپردازم…ما حدود دو ماه پیش رابطه مقعدی داشتیم ولی ایشون باکره است حالا میخواستم بدونم اگر پزشکی قانونی رابطه مقعدی رو اثبات کنه حق حبس ایشون ساقط میشه؟ ومن میتونم درخواست تمکین کنم؟

پاسخ: دوست عزیز رابطه چه از قٌبل و چه از دُبر دخول محسوب شده و در صورت اثبات آن در حکم دخول در قُبل است از حیث سقوط حق حبس و در این صورت زن مستحق تمام مهر است…و میتوان تقاضای الزام به تمکین کرد.

نام: مسلم

پرسش: با سلام.بنده تجهیزات یک مغازه نانوایی را به فردی به قیمت ۳۰ میلیون فروختم و قولنامه هم دارم.پس از مدت ۲ ماه این فرد مدعی شده که سرش کلاه رفته و مبلغ زیادی بابت آن پرداخته و قصد شکایت دارد.آیا ادعایش قانونی است؟

پاسخ: دوست عزیز باید محتوای قولنامه ی شما مورد بررسی قرار گیرد چنانچه خیار غبن ساقط نشده باشد با توجه به صراحت ماده ۴۱۶ قانون مدنی:« هریک از متعاملین که در معامله غبن فاحش داشته باشد بعد از علم به غبن می تواند معامله را فسخ کند »

نام: فراشتروک

پرسش: با سلام و خسته نباشید. سوالی داشتم که اگر اجازه می فرمائید برایتان کامل بنویسم.
مدتی پیش بعلت مسائلی که پیش آمد، با مدیر داخلی مرکزی که در آن کار می کردم، بحثمان شد و استفعایم را نوشتم. پس از مدتی بعلت آنکه نیروی متخصص بودم و کسی را نمی توانستند جایگزین من سازند، تصمیم گرفتم که از روی انسانیت هم که شده، بحث هایم با مدیر داخلی را فراموش کرده و به مرکز بازگردم که متاسفانه با برخورد بسیار زشت مدیر عامل و مدیر داخلی روبرو شدم و هنگامیکه از مدیر داخلی خواستم در هنگام عصبانیت کمی با فاصله از من بایستند : ایشان شروع به توهین کردند و از آنجایی که می دانستند …. و در ادامه که گفتم، از روی انسانیتم برگشته ام، گفتند: “گم شو بیرون” و مرا از در هل دادند بیرون که متاسفانه برای آنکه تعادلم برهم نخورد، دستم ناخودآگاه به گوش مدیر داخلی خورد و ایشان هم در مقابل ۴ نفر اعضای شرکت، خیلی محکم در گوشم زدند بطوریکه تا دو روز سردرد بسیار شدیدی در ناحیه گوش راستم داشتم.

حال سوال من این است که آیا بعد از گذشت ۳ ماه اگر به دادگستری شکایت کنم، دیه به من تعلق می گیرد؟ و ثانیا اینکه در مدتی که من در آن مرکز بودم بعلت فشار کار، دچار بیماری “لکوپنی” شدم که در حال حاضر و پس از ترک مرکز حالم بهتر است، اما با توجه به مسائل پیش آمده، دچار افسردگی و فشارهای روانی بسیار شدیدی شده ام، آیا من می توانم با توجه به این شرایط شکایت کنم؟

پاسخ: دوست عزیز برای مطالبه ی دیه حتما باید به نظریه پزشکی قانونی در این خصوص استناد کرد. چنانچه بتوانید موضوع توهین را اثبات نمایید میتوانید دراین رابطه اقدام به شکایت نمایید.

نام: محمد

پرسش: سلام
من دوازده سال پیش در ۱۸ سالگی با دختری دوست شده اما خانواده ی اون از موضوع با خبر شدند و به دادگاه شکایت کردند ، با اینکه هیچ ارتباطی بین ما نبود دادگاه دختر رو به پزشکی قانونی فرستاد که سالم بود ، برای من دو روز زندان و۷۰ ضربه شلاق بریدند با حکم ارتباط نامشروع به غیر از زنا !!
الان بعد از ۱۲ سال برای استخدام توی یکی از ادارات دولتی به گزینش رفتم و شخصی که از من مصاحبه گرفت مدعی بود که ۷۰ ضربه شلاق حکم زنا هست و تو حتما زنا داشتی منم با هر زبونی بهش گفتم که نداشتم راضی نمیشد ! هنوز از گزینش بهم جواب ندادن اما این موضوع خیلی فکر منو درگیر کرده که با وحود اینکه نوع سو پیشینه ی من ارتباط نامشروع به غیر از زنا ذکر شده چرا ایشون ذکر میکردن که ۷۰ ضربه حکم زناست.ممنون میشم توضیح بدین.

پاسخ: دوست عزیز، مجازات مرتکبان جرم ارتباط نامشروع و عمل منافی عفّت غیر از زنا تا نود و نه ضربه شلاق است.علت این امر آن است که براساس قاعدهِ فقهی <التعزیر دون الحد > (تعزیر کمتر از حد است)، مقدار تعزیر باید کمتر از حد باشد و چون مجازات زنای ساده که جزء حدود است صد ضربه تازیانه می‌باشد، لذا مجازات ارتباط نامشروع و عمل منافی عفت غیر از زنا بایدکمتر از صد ضربه و حداکثر نود و نه ضربه باشد، تعیین مقدار تعزیر نیز با حاکم است، لذا در جرم مذکور، اختیار تعیین حداقل کیفر (یک ضربه شلاق) یا حداکثر کیفر (نود و نه ضربه شلاق) با دادگاه است و می‌تواند با توجه به شخصیت مرتکبان و اوضاع و احوال مربوط به جرم، مجازات آنان را از یک تا نود ونه ضربه شلاق تعیین نماید.

نام :کاوه

سلام و خسته نباشید .سوالم اینه که ” عکس ” در دادگاه قابل قبول هست یا نه ؟ ( مثلا عکسی از یک قول نامه ) ممنون تشکر .

پاسخ: دوست عزیز عکس قولنامه خود به تنهایی نمیتواند به عنوان مستند دادگاه قرار گیرد .چرا که ممکن است این تصاویر ساختگی باشد، اما اگر اصالت این موارد در دادگاه ثابت شود می‌تواند بسته به نظر قاضی به عنوان اماره محسوب شده و مورد توجه واقع شود.

نام: نسترن

پرسش: دریک منزل قدیمی ساخت ساکن هستیم و۲۸واحدی است که ۲۶نفر حاضر به مشارکت درساخت و نوسازی هستند۲ نفر از مشترکین حاضربه هیچگونه همکاری نیستد لطفا مارا راهنمایی کنید تا ببینیم میتوانیم این ساختمان را بکوبیم.

پاسخ: دوست عزیز چنانچه سه نفر از کارشناس های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود . چنانچه اقلیتی از صاحبان واحد ها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند مالکین موافق تجدید بنا می بایست با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره ای خودداری کنند هیآت مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه نموده و با اخذ دستور تخلیه ی آن واحد ها نسبت به این کار اقدام نماید.

نام : افشار

پرسش:سلام . ممنون میشم جواب من رو بدید.
همسرم خرداد ماه با شاکی خصوصی بازداشت شد و به او بر چسب هرمی بودن زده شد. همسرم پذیرفت که از آن فرد پول گرفته ولی هرمی بودن را نپذیرفت. البته خود شاکی هم گفته من هم قبلا هرمی بودم ولی الان دنبال پولم هستم اما مدرکی نداشته و تنها چون همسرم هم تایید کرده مورد قبول واقع شده و البته همراه خود یه شاکی دیگه آورده بود به این عنوان که برادر او هم توسط همسر من ربوده شده اما مدرکی نداشتن ..بازپرس وثیقه ۱۵۰ میلیونی تعیین کرد و از اونجایی که به نحوی دیر به ما خبر رسید یعنی تیر ماه وکیل ایشون گفتن دیر شده و نمیشه مبلغ وثیقه رو کم کرد با توجه به اینکه حدود ۳ ماه است در زندان هستن ایا واقعا نمیشه وثیقه رو کم کرد و تا اول مهر که روز تشکیل دادگاه اوست او را آزاد کرد؟ با تشکیل دادگاه چطور.. احتمال شکستن وثیقه و کم کردنش هست؟

پاسخ: دوست عزیز معمولا میزان وثیقه با توجه به شدت و اهمیت جرم ارتکابی و همچنین دلایل و قرائن موجود صادر میگردد. قرار وثیقه دادسرا در این مرحله قابلیت اعتراض ندارد. پس از تشکیل جلسه دادگاه میتوانید تقاضای تخفیف یا تبدیل تأمین را از محکمه بخواهید که دادگاه به این موضوع رسیدگی و در صورت صلاحدید قرار مقتضی را صادر خواهد نمود.

نام: علی

پرسش:با سلام .پدر اینجانب ۴ سال است که فوت کرده و در زمان حیات خود سفته ای را برای وام گرفتن شرکتی از بانک امضا کرده که الان شرکت ورشکسته شده و اکنون پس از ۴ سال که از فوت ایشان می گذرد بانک احضاریه ای برای ورثه فرستاده. ارث پدر اینجانب تنها ۲ میلیون تومان بوده که بین ورثه تقسیم شده ولی مبلغ سفته ۱۵ میلیون تومان است. سپاسگذار می شوم اگر پاسخ دهید که آیا بانک می تواند تمام پول سفته را از وراث بگیرد یا خیر؟

پاسخ:دوست عزیز در صورتی که ورثه ترکه را قبول کنند هر یک مسئول پرداخت تمام دیون متوفی به نسبت سهم خود خواهند بود مگر این که ثابت کنند دیون متوفی زاید بر ترکه است و در صورت قبول نکردن ترکه از پرداخت بدهی های متوفی، معاف خواهند بود. چنانچه وراث مطابق صورت تحریر، ترکه را قبول کرد ه اند این فایده را دارد که اگر دارایی متوفی برای پرداخت بدهی هایش کافی نباشد ورثه مجبور نیستند ثابت کنند که دارایی متوفی کفایت پرداخت بدهی های او را نکرده است.

نام: رضا

پرسش:سلام و خسته نباشید. چند روز پیش جواب دادگاه تجدید نظر خواهی آمد چون از اینجانب شکایت حقوقی شده بود و دادگاه تقسیط کرده بود شاکی نسبت به این حکم تقاضای تجدیدنظر خواهی کرده بود . در جواب دادگاه همون مبلغ قبلی آمده بود و هیچ مبلغی بعنوان دیرکرد در آن قیدنشده بود. سوال من اینجاست که ۱-هیچ مبلغی اضافه نشده است؟-۲-از کی ما باید اقدام به پرداخت کنیم؟—با تشکر از زحماتتون

پاسخ: دوست عزیز. ۱-معمولا مبلغ مورد پرداخت مطابق با نرخ روز (یوم الادا) محاسبه شده و دریافت میگردد.۲- از اجرای احکام حقوقی جهت پرداخت مبلغ بدهیتان احضاریه ای برای شما ارسال خواهد شد.

نام: نسرین

پرسش: با سلام به شما دوست عزیز
همسر من بدلیل مشکلات مالی که برایش پیش آمده بود قادر به پاس کردن چکهای خود نشد و پس از روزهای سختی که گذشت سرانجام شکایت از شوهر من بصورت حقوقی انجام شد. دادگاه هم پس از شنیدن صحبتهای شاهدان و خود شاکی مبنی بر نداشتن مال و تایید بر اینکه مشکل مالی شوهرم بدلیل کلاهبرداری بوده دادگاه هم مبلغی را به عنوان پول پیش و الباقی آنرا طبق مبلغی مشخص اقساطی کرد که مدت افساط آن ۱۳ ساله شد. شاکی همسرم هم نسبت به این رای اعتراض خود را به دادگاه تجدید نظر برد پس از چند ماه من از یکی از خانمهایی که شمارشو گرفته بودم به من گفت که کلیات رای قبلی مورد قبول واقع شده ولی کمی تغییرات در آن اعمال شده. راستش خانم وکیل من یکم نگران شدم چون دادگاه با توجه به شرایط پرداخت ما تقسیط کرده بودخواستم بدونم منظور دادگاه چه بوده ممنون.

پاسخ: دوست عزیز اینگونه که به نظر می آید رای شما با اندک تغییراتی مجددا تایید شده است شاید که تغییرات در میزان مبلغ اقساط لحاظ شده باشد… با این حال به درستی نمیتوان اظهار نظر کرد …باید منتظر باشید تا حکم دادگاه تجدید نظر برایتان ارسال شود.

نام:سام

پرسش:من در دوران عقد به سر می برم ولی به علت توقعات بسیار زیاد همسرم و خرج تراشی های بیش از حد ایشان برای مراسم نامزدی و عقد توانایی مالی برای برگزاری مراسم عروسی ندارم. اما ایشان شرط ادامه زندگی را برگزاری مراسم می داند و حاضر به سازش نیستند. بنده درخواست عدم تمکین دادم و ایشان نیز مهریه و نفقه را به اجرا گذاشته اند. در این صورت آیا ایشان ملتزم به تمکین می شوند یا خیر؟ قانون حبس در این زمینه به چه صورت است؟

پاسخ: دوست عزیز با توجه به صراحت قانون مدنی در این خصوص به محض وقوع عقد نکاح، زوجه مالک مهر می شود و می تواند آنرا مطالبه کند و تا زمانی که زوج آن را تادیه ننماید می تواند از حق حبس خود استفاده کند.که اجرای این حق حبس نیز مسقط نفقه نیست.البته باید افزود که این حق در موردی است که زوجه قبل از گرفتن مهریه به اختیار و اراده خود از زوج، تمکین خاص ننموده باشد چرا که در این صورت حق حبس وی ساقط گردیده و دیگر مجاز به امتناع از تمکین و سایر وظایف زناشویی نیست. توجه داشته باشید که مراجعه به قانون همیشه بهترین راه نیست…

نام:سینا

پرسش:ضمن سلام و عرض ادب خدمت جنابعالی بنده ۳ ماه است با خانومی ازدواج کردم و بعد از ۲ هفته متوجه شدم که از دهن ایشون بوی بدی میدهد همچنین از بوی تنش شدید دپرس میشوم سوال من اینجاست من میتونم فسخ نکاح کنم؟آیا مهریه باید بدهم یا نه؟لطفا کمکم کنید سپاسگزارم.منتظر جواب و راهنمایی سرکار هستم.سپاسگزارم.توضیح بر اینکه این بوی بد دهن و بدن ایشون بنده رو دپرس و من دچار نعوظ سست میشم.لطفا کمکم کنید.

پاسخ:دوست عزیز حق طلاق با شماست …زوج میتواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد…با این حال باید گفت که مورد شما از جمله موارد فسخ نکاح نیست…و چنانچه همسرتان باکره باشد مستحق نیمی از مهریه است که مهریه نیز عندالمطالبه و بر ذمه شماست.

نام:مهرداد

پرسش:با سلام و تشکر از شما به خاطر وقتی که به سوال من اختصاص می دهید.
همسایه ما ماشین خود را در کنار دیوار خانه ام پارک می نموده که در سال گذشته به او تذکر دادم که اینجا جای ماشین خودمان هست و توجهی ننمود و من کلا بی خیال این موضوع شدم ولی حالا با گذشت یک سال از این موضوع ماشین نامبرده در این چند روز توسط فرد ناشناسی تخریب گردیده و ایشان با توجه به اینکه ماشینش در در زمان حادثه در کنار دیوار خانه ما بوده احتمال می دهد که کسی از خانه ما این اقدام را نموده و در خصوص معرفی این شخص به وی از ما شکایت اینجانب بی دلیل در پاسگاه باعث نموده و با توجه به ابلاغیه دادگاه این جانب جهت تحقیق باید به پاسگاه مراجعه نمایم حال با توجه به اینکه اینجانب در روز حادثه در ماموریت کاری بوده ام و هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم و حتی شاهد هم دارم که اصلا در محل حادثه حضور نداشته ام آیا می توانم بعد از مراجعه به پاسگاه. با توجه به اینکه من به صورت روز مزد در شرکتی کار می کنم و حضور اینجانب در کلانتری باعث اتلاف وقت و همچنین عدم دریافت حقوق توسط شرکتم در آن روز می شوم ( به دلیل مرخصی) می توانم از شاکی طلب جبران خسارت مادی نمایم.

پاسخ:دوست عزیز جبران خسارت مدنی با ارائه ی دادخواست به دادگاه حقوقی عمومی پس از برائت در پرونده ی کیفری امکانپذیر است.

نام:ناشناس

با سلام.اگر زوج به روابط زوجه خود مشکوک شود و با ضبط مکالمات تلفن داشتن رابطه نامشروع با غیر برایش اثبات شود. این موضوع را کجا باید مطرح کند؟ برای اثبات خیانت همسرش آیا گفته های زوج و ارائه صداهای ضبط شده کفایت می نماید؟ اگر خیر آیا دستگاه قضایی خود دستور ضبط مکالمات را به مخابرات اعلام می نماید؟ در صورت اثبات شدن خیانت برای قاضی چه حکمی داده می شود؟ حکم چگونه به شخص خیانتکار اعلام می شود؟ با حکم جلب یا احضاریه و یا طرق دیگر؟
تکلیف مهریه و اموالی که زوج به نام زوجه کرده است چیست؟ممنون

پاسخ: دوست عزیز شما میتوانید به دادسرای عمومی و انقلاب مراجعه نموده و اقدام به طرح دعوی نمایید.توجه داشته باشیدکه صدای ضبط شده اشخاص تنها می تواند بعنوان قرینه آن هم با صلاحدید و نظر قاضی رسیدگی و عنداللزوم کارشناس مربوطه در دعوی موثر واقع شود … علی ایحال در صورتی که از تلفن پرینت گرفته شود و ثابت شود با عنوان رابطه نامشروع می توان شکایت کرد مطابق نظریه اداه حقوقی قوه قضاییه ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات اسلامی قابل پیگرد است.(نظریه شماره ۳۴۹۲/۷ مورخه ۸/۶/۱۳۸)

– در صورت اثبات موضوع به مجازات شلاق رابطه نامشروع (غیر زنا) محکوم خواهند شد .پس از طی مراحل قانونی حکم به طرفین ابلاغ خوهد شد. در هر حال مهریه بر ذمه ی شما بوده و اموال نیز متعلق به ایشان خواهد بود.

نام:حسن پور

با سلام و احترام.در فروردین امسال با یک خانم عابر پیاده تصادف کردم. انگشت کوچک پای راستش شکست و انگشت شصت دست چپش زخمی شد. بردمش بیمارستان و بعد از عکسبرداری و ازمایشات مشخص شد تنها صدمه بدنی همان انگشت پا بوده و انگشت دستش هم دو تا بخیه خورد. در بیمارستان پلیس مدارک منو گرفت .
سپس بردمش پیش متخصص ارتوپدی و پاشو گچ گرفتند. سپس رفتیم کلانتری و خانم مصدوم رضایت کتبی با اثر انگشت داد. و پلیس مدارک منو پس داد.بعد از یکماه این خانم در دادگاه شکایت کرده و کارشناس دادگستری برای کشیدن کروکی آمد.یا این رضایت کتبی کلانتری طبق گفته دادیار فاقد ارزش قانونی است؟
با توجه به اینکه من کلیه مدارک قانونی را داشته ام مانند گواهینامه و بیمه و .. و محل تصادف نیز روی خط کشی عابر پیاده نبوده آیا باز فقط راننده مقصر محسوب میگردد؟من روز تصادف از مصدوم خواستم شکایت کند و بعدا مشکل ساز نشه چون وقت رفت و امد به دادگاه ندارم اما ایشان رضایت داد و حالا پشیمان شده. در دادگاه چگونه میتوانم از خودم دفاع کنم ؟با تشکر، موفق و سلامت باشید.

پاسخ:دوست عزیز چنانچه رضایت نامه کتبی منجز(قطعی و بدون قید و شرط)بوده شکایت مجدد ایشان از شما اعتبار امر مختومه را داشته وعدول از گذشت مسموع نخواهد بود.

نام: اعظم

پرسش:با سلام .عرض ادب و احترام خدمت استاد گرامی طاعات وعباداتتان قبول حق
سوالی برایم مطرح شده لطفا مرا راهنمایی کنید ممنونم از لطف شما.
سوال -با تو جه به ماده ۹۴۶ق. م.زوج از تمام زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه واعیان ارث می برد در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد.
اصلاحیه مصوب ۱۳۸۷ مقرر داشته که زوجه از کل اموال زوج اعم از عرصه واعیان ارث می برد.
حال با توجه به اصلاحیه ماده ۹۴۶ ق.م. حصه زوجه از ما ترک متوفایی که قبل از اصلاح قانون فوت کرده وما ترک هنوز تقسیم نشده چگونه اقدام می شود؟
سپاس از لطفتان در پناه حق باشید.

پاسخ:بر اساس اصلاحیه مورخ ۶ بهمن ۱۳۸۷مجلس شورای اسلامی ماده ۹۴۶ قانون مدنی به شکل زیر اصلاح گردید:
بر این اساس «زوجه از همه اموال زوج ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان را به ارث می‌برد و در صورتی که زوج، هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زوجه یک چهارم از همه اموال به ترتیب فوق است. ملاک برای اجرای قانون تاریخ فوت متوفی می باشد لذا باید گفت که: ۱ ـ مطابق ماده ۴ ق.م.؛ «اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ماقبل خود اثر ندارد مگر اینکه در خود قانون مقررات خاصی نسبت به این موضوع اتخاذ شده باشد». به دلیل عدم اتخاذ مقررات خاص در تعیین زمان اجرای قانون اصلاح موادی از قانون مدنی، با استفاده از اصل کلی موضوع ماده ۲ قانون مدنی، قانون اصلاحی ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی لازم‌الاجرا و از همان تاریخ در روابط حقوقی اشخاص مؤثر است.

۲ ـ وبا توجه با این امر که با فوت مورث تمامی اموال وی به نسبت سهم‌الارث، قهراً به وراث منتقل می‌گردد یعنی مالکیت وراث بر ماترک در لحظه فوت محقق می‌گردد. به عبارت دیگر زمان انتقال ترکه، تاریخ فوت مورث است و اصلاحیه اخیر تأثیری در سهم‌الارث همسرانی که تاریخ فوت شوهرانشان قبل از تصویب قانون است، ندارد.

منبع: وبلاگ پاسخگویی به سوالات حقوقی

————-

———————-

—————————————-

دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-X مشاوره حقوقیX مشاوره حقوقی رایگانX شماره تلفن وکیلX مشاوره با وکیلX پاسخگویی به سوالات حقوقیX پرسش و پاسخ حقوقیX رایگانX مزاحمت تلفنیX حضانتX زمین خواریX تجدیدنظرX کلاهبرداریX شکایتX شکواییهX دادخواستX خرید و فروش قولنامه ایX ابطال پروانه مشاورهX آیا می توان از ارسال پیام از طریق تانگو و وی چت و وایبر شکایت کردX وایبرX وی چتX تانگوX لاینX واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-تملک املاک و اراضی- ستاد اجرایی فرمان امام-دادگاه اصل ۴۴ قانون اساسی-ملی شدن- اراضی ملی شده-نفقه-حق نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- X وکالت وکالت اتفاقی وکیلX دادخواست وکالتX مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقهX مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگانX طریقه پیگیری نفقه طلاق عزلX تملک اراضیX قرار منع خروج از کشورX اجاز ولی و پدر در خروج از کشور دخترX اجازه خروج از کشور دخترX دخترX اذنX اجازهX دیوان عالی کشورX فسخX اثبات تهمتX پرداخت مهریهX مجازات فحاشیX قولنامه ماشینX ماشین قولنامه ایX تصادفX تفکیک زمینX ضرب و شتمX تهدید به اخراج از خانهX همسرX زوجX زوجهX سوء سابقهX سوء پیشینهX سربازیX مجازات فرار از سربازیX ارثX اعسارX تقسیم ارثX حکم رشدX ممنوع الخروج شدن-نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه-
و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-X مشاوره حقوقیX مشاوره حقوقی رایگانX شماره تلفن وکیلX مشاوره با وکیلX پاسخگویی به سوالات حقوقیX پرسش و پاسخ حقوقیX رایگانX مزاحمت تلفنیX حضانتX زمین خواریX تجدیدنظرX کلاهبرداریX شکایتX شکواییهX دادخواستX خرید و فروش قولنامه ایX ابطال پروانه مشاورهX آیا می توان از ارسال پیام از طریق تانگو و وی چت و وایبر شکایت کردX وایبرX وی چتX تانگوX لاینX واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-تملک املاک و اراضی- ستاد اجرایی فرمان امام-دادگاه اصل ۴۴ قانون اساسی-ملی شدن- اراضی ملی شده-نفقه-حق نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- X وکالت وکالت اتفاقی وکیلX دادخواست وکالتX مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقهX مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگانX طریقه پیگیری نفقه طلاق عزلX تملک اراضیX قرار منع خروج از کشورX اجاز ولی و پدر در خروج از کشور دخترX اجازه خروج از کشور دخترX دخترX اذنX اجازهX دیوان عالی کشورX فسخX اثبات تهمتX پرداخت مهریهX مجازات فحاشیX قولنامه ماشینX ماشین قولنامه ایX تصادفX تفکیک زمینX ضرب و شتمX تهدید به اخراج از خانهX همسرX زوجX زوجهX سوء سابقهX سوء پیشینهX سربازیX مجازات فرار از سربازیX ارثX اعسارX تقسیم ارثX حکم رشدX ممنوع الخروج شدن-نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه-X مشاوره حقوقی رایگانX مشاوره حقوقیX مشاوره با وکیلX جعلX کلاهبرداریX شورای حل اختلافX دادگاه صالحX امور حسبیX مفروزX مشاعX وکالتX وکلای پایه یک تهرانX مشاوره با بهترین وکلای تهران-X مشاوره حقوقی رایگانX مشاوره حقوقیX مشاوره با وکیلX جعلX کلاهبرداریX شورای حل اختلافX دادگاه صالحX امور حسبیX مفروزX مشاعX وکالتX وکلای پایه یک تهرانX مشاوره با بهترین وکلای تهران-X فرزند خواندگیX مشاوره با وکیلX مشاوره حقوقیX مشاوره در مورد پروندهX قتلX شکایت از قاضیX مهریهX طلاقX پرونده طلاقX طلاق توافقیX نفقهX پرونده ملکX اعتراض ثالثX فریب در نکاحX مال غیرX تملک املاکX فروختن ملک دیگریX رشوهX ارتشاX مشاوره رایگانX مشاوره رایگان حقوقیX مشاوره با وکیل پایه یکX وکیلX وکلای تهرانX وکیل متبحر در قتلX وکیل متبحر در ملکX وکیل متبحر در زمینX وکیل ماهر در طلاقX طلاق و گرفتن مهریهX حضانت فرزندانX منع خروج از کشورX کلاهبرداری اینترنتیX فحش و توهین و ناسزاX مجازات توهینX حق ارث مادرX ارث فرزندانX چگونگی محاسبه مهریه-دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-X مشاوره حقوقیX مشاوره حقوقی رایگانX شماره تلفن وکیلX مشاوره با وکیلX پاسخگویی به سوالات حقوقیX پرسش و پاسخ حقوقیX رایگانX مزاحمت تلفنیX حضانتX زمین خواریX تجدیدنظرX کلاهبرداریX شکایتX شکواییهX دادخواستX خرید و فروش قولنامه ایX ابطال پروانه مشاورهX آیا می توان از ارسال پیام از طریق تانگو و وی چت و وایبر شکایت کردX وایبرX وی چتX تانگوX لاینX واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-تملک املاک و اراضی- ستاد اجرایی فرمان امام-دادگاه اصل ۴۴ قانون اساسی-ملی شدن- اراضی ملی شده-نفقه-حق نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- X وکالت وکالت اتفاقی وکیلX دادخواست وکالتX مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقهX مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگانX طریقه پیگیری نفقه طلاق عزلX تملک اراضیX قرار منع خروج از کشورX اجاز ولی و پدر در خروج از کشور دخترX اجازه خروج از کشور دخترX دخترX اذنX اجازهX دیوان عالی کشورX فسخX اثبات تهمتX پرداخت مهریهX مجازات فحاشیX قولنامه ماشینX ماشین قولنامه ایX تصادفX تفکیک زمینX ضرب و شتمX تهدید به اخراج از خانهX همسرX زوجX زوجهX سوء سابقهX سوء پیشینهX سربازیX مجازات فرار از سربازیX ارثX اعسارX تقسیم ارثX حکم رشدX ممنوع الخروج شدن-نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه-
و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-X مشاوره حقوقیX مشاوره حقوقی رایگانX شماره تلفن وکیلX مشاوره با وکیلX پاسخگویی به سوالات حقوقیX پرسش و پاسخ حقوقیX رایگانX مزاحمت تلفنیX حضانتX زمین خواریX تجدیدنظرX کلاهبرداریX شکایتX شکواییهX دادخواستX خرید و فروش قولنامه ایX ابطال پروانه مشاورهX آیا می توان از ارسال پیام از طریق تانگو و وی چت و وایبر شکایت کردX وایبرX وی چتX تانگوX لاینX واتساپX صیغه ۹۹ سالهX موجر و مستاجرX سوء پیشینهX سند زدن خودروX مطالبه وجه چکX شکایت از شوهرX مهرX مهریهX نفقهX طلاقX طلاق توافقیX طلاق خلعX طلاق مباراتX اعتبار اجاره نامه دست نویسX شاهدX شهادت-تملک املاک و اراضی- ستاد اجرایی فرمان امام-دادگاه اصل ۴۴ قانون اساسی-ملی شدن- اراضی ملی شده-نفقه-حق نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه و دادخواست وکالت وکالت اتفاقی وکیل- X وکالت وکالت اتفاقی وکیلX دادخواست وکالتX مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقهX مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگانX طریقه پیگیری نفقه طلاق عزلX تملک اراضیX قرار منع خروج از کشورX اجاز ولی و پدر در خروج از کشور دخترX اجازه خروج از کشور دخترX دخترX اذنX اجازهX دیوان عالی کشورX فسخX اثبات تهمتX پرداخت مهریهX مجازات فحاشیX قولنامه ماشینX ماشین قولنامه ایX تصادفX تفکیک زمینX ضرب و شتمX تهدید به اخراج از خانهX همسرX زوجX زوجهX سوء سابقهX سوء پیشینهX سربازیX مجازات فرار از سربازیX ارثX اعسارX تقسیم ارثX حکم رشدX ممنوع الخروج شدن-نفقه-دادخواست نفقه-طلاق توافقی-حقوق جزا-اقساط نفقه-تجدیدنظر- اعتراض به تجدیدنظر-ازدواج تجدیدنظر از احکام حضانت فرزند حق الوکاله خلع ید زوج زوجه صداق طریقه پیگیری نفقه طلاق عزل وکیل مشاوره با وکیل مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی رایگان مهر مهریه نفقه نفقه زوجه نفقه-X مشاوره حقوقی رایگانX مشاوره حقوقیX مشاوره با وکیلX جعلX کلاهبرداریX شورای حل اختلافX دادگاه صالحX امور حسبیX مفروزX مشاعX وکالتX وکلای پایه یک تهرانX مشاوره با بهترین وکلای تهران-X مشاوره حقوقی رایگانX مشاوره حقوقیX مشاوره با وکیلX جعلX کلاهبرداریX شورای حل اختلافX دادگاه صالحX امور حسبیX مفروزX مشاعX وکالتX وکلای پایه یک تهرانX مشاوره با بهترین وکلای تهران-X فرزند خواندگیX مشاوره با وکیلX مشاوره حقوقیX مشاوره در مورد پروندهX قتلX شکایت از قاضیX مهریهX طلاقX پرونده طلاقX طلاق توافقیX نفقهX پرونده ملکX اعتراض ثالثX فریب در نکاحX مال غیرX تملک املاکX فروختن ملک دیگریX رشوهX ارتشاX مشاوره رایگانX مشاوره رایگان حقوقیX مشاوره با وکیل پایه یکX وکیلX وکلای تهرانX وکیل متبحر در قتلX وکیل متبحر در ملکX وکیل متبحر در زمینX وکیل ماهر در طلاقX طلاق و گرفتن مهریهX حضانت فرزندانX منع خروج از کشورX کلاهبرداری اینترنتیX فحش و توهین و ناسزاX مجازات توهینX حق ارث مادرX ارث فرزندانX چگونگی محاسبه مهریه

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد ولایت(آزمون دکتری)

با سلام این کتاب حاوی مجموعه سوالات شبیه سازی شده جهاد و ولایت برای آزمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *