مشاوره حقوقی رایگان

با سلام خدمت بازدیدکنندگان محترم- سوالات حقوقی خود را به آدرس ما بفرستید و رایگان پاسخ دریافت کنید. مدت زمان پاسخ پنج روز

ptsearch11@gmail.com

لازم به ذکر است کلیه سوالات زیر توسط وکیل محترم خانم فروغ نظر بیگی پاسخ داده شده است.
نام: محفوظ
پرسش: با سلام. لطفا اگر دوست دارید ایمیل بنده رو بگذارید توی سایت بدون نام باشه. ممنون.مادر من چند سال پیش آپارتمانی رو با خاله شریک شد و به دلیل مشکلاتی که پیش آمد بعد از چند سال دو سند جدا گرفتند هر کدام سه دانگ. اما الان مادرم تصمیم دارد که این آپارتمان را بفروشد اما خاله به دلیل لجبازی قبول نمیکند. میخواستم بدانم آیا این امکان هست که مادرم سهم خودش را بفروشد؟ و یا آیا قانونی وجود دارد که خاله مجبور شود آپارتمان را بفروشد؟ چون فروش سه دانگ از آپارتمان خیلی سخت است. با تشکر
پاسخ: دوست عزیز  زمانی که یک ملک قابل افراز نباشد و اداره ثبت و دادگاه عدم قابلیت افراز را تشخیص دهد مطابق ماده ۴ قانون افراز وفروش املاک مشاع که مقرر میدارد: «ملکی که به موجب تصمیم قطعی غیر قابل افراز تشخیص شود با تقاضای هر یک از شرکاء وبه دستور دادگاه شهرستان فروخته می شود »در پی درخواست فروش از سوی یک یا چند نفر مالکین مشاع،دادگاه صرف یک دستور و اعلام به اجرای احکام نسبت به فروش آن اقدام خواهد نمود. ماده ۹ آیین نامه قانون افراز وفروش املاک مشاع مصوب ۲۰/۲/۵۸وزارت دادگستری نیز در این زمینه بیان می دارد :«در صورت حکم قطعی برغیر قابل افراز بودن ملک،دادگاه شهرستان برحسب درخواست یک یاچند نفر از شرکاءدستور فروش آنرا به دایره اجراء دادگاه خواهد داد.مدیر اجرا نسبت به فروش ملک بر طبق مقررات قانون اجرای احکام مدنی مربوط به فروش اصول غیر منقول اقدام می نماید ».

]

نام: رضا

پرسش: از تون عاجزانه در خواست دارم به سوال من جواب بدهید. چند بار در قسمت نظرات پرسیدم گویا به دستتون نرسید .
پدر و مادر من مرا به عنوان فرزند خوانده قبول کرده و برای اینکه کسی نفهمد برایم شناسنامه( از طریق گواهی ماما ) و بدون گرفتن “حکم سرپرستی” اخذ کرده اند. به منظور اینکه من به عنوان فرزند واقعی آنها محسوب شوم . پس از فوت پدرم در سن ۴ سالگی ، خانواده پدریم به دلیل مشکوک بودن موضوع به دادگاه شکایت کردند که من فرزند پدرم نمی باشم و حتی با توجه به اینکه پدرم خود اقرار به ابوت من داشته و دعوی نفی ولد منحصرا فقط از طرف پدر قابل استماع است اما دادگاه قرار آزمایش dna صادر کرد و من و مادرم حاضر نشدیم و دادگاه هم حکم به حذف نام من از لیست وراث داد. حال پس از سالها دوباره به دلیل خصومت شخصی خانواده پدریم لایحه ای مبنی بر حذف نام و نام خانوادگی پدرم را از شناسنامه من به دادگاه ارایه داده اند . خواستم بدانم با توجه به اینکه من دیگر از لیست وراث حذف شده ام وضرری برای آنان ندارم و به عنوان فرزند خوانده محسوب می شوم. آیا دعوی آنها بر علیه من صحیح است و دادگاه نام پدرم را از شناسنامه من حذف می کند ؟؟؟ و آیا امکان اصلاح شناسنامه بدون حذف نام پدرم وجود دارد ؟؟؟ ( به این صورت که در سند سجلی من به عنوان فرزند خوانده شناخته شوم) . و با این توضیح که من پدر و مادری به جز این دو را نمی شناسم و مادرم نیز حرف آنها را انکار می کند و پدرم رضایت به کار آنهانداشته ) با تشکر.

پاسخ: دوست عزیز مطابق  ماده ۱۴ قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب ۲۹/۱۲/۵۳، «پس از صدور حکم قطعی سرپرستی، موضوع به اداره ثبت احوال ابلاغ و در اسناد سجلی زوجین سرپرست و طفل درج می‌شود و شناسنامه جدیدی برای طفل فقط با مشخصات زوجین سرپرست و نام خانوادگی زوج صادر خواهد شد. » متاسفانه با توجه به اینکه پدر و مادر خوانده ی شما از مجاری قانونی اقدام به گرفتن سرپرستی شما ننموده اند لذا متن ماده ی ذکر شده در خصوص شما صادق نیست و خانواد ه ی ایشان میتوانند نسبت به گرفتن نام خانوادگی خود از شما اقدام نمایند چرا که  هیچ ارتباط نسبی بین شما وخانواده پدرتان نیست .اما شما میتوانید  با افزودن پسوند یا پیشوند یا حذف قسمتی از فامیلی  تقاضای نام خانوادگی کنید. موفق باشید.  

نام: رضا

پرسش: با سلام و عرض خسته نباشید.برادرم در سال ۸۹  زمینی  فاقد سند مالکیت ثبتی  در اطراف مشهد  را از پدر اینجانب که قبلا توسط وی بین سه فرزندش (خریدار، اینجانب و خواهرم)با وصیت تقسیم نموده بود را به صورت قولنامه دستی و با مبایعه نامه خریداری نمود( با قیمتی کم). من خواهان سهم خودم شدم و اقدام به تصرف قسمتی ازآن( مساحت  ۵۲۰ متر مربع) نمودم و سهم خواهر خود را که در حال حاضر خارج از کشور زندگی می کند را نیز جدا نمودم(مساحت ۲۶۰ متر مربع). وی با عنوان تصرف عدوانی از اینجانب شکایت نمود که احتمالا پرونده در دادسرای کیفری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.آیا امکان ابطال سند مذکور و دریافت سهم اینجانب وجود دارد؟ و دادسرای کیفری در چه صورتی سند مذکور را ابطال خواهد نمود؟ آیا نیاز به حضور خواهر اینجانب می باشد؟پدر اینجانب در قید حیات است.

پاسخ: دوست عزیز چنانچه معامله فی ما بین پدر و برادر شما به درستی واقع شده باشد و صحت آن نیز محرز گردد و پدر شما به این مبایعه نیز اقرار داشته باشد با توجه به اینکه رجوع از وصیت صحیح است تصرف شما عدوانی محسوب میشود.بهتر است مدیریت پرونده را به وکیل بسپارید.موفق باشید.

نام: فرهاد نوری
پرسش:با سلام.اگر کسی توهین کند(قذف) و در جواب آن من هم توهین کنم (قذف) آنگاه مجازات او و مجازات من چیست؟با تشکر
پاسخ: دوست عزیز لازم به توضیح است  که در خصوص جرم قذف منحصراً انتساب دو جرم زنا و لواط مورد نظر است و به محض عدم اثبات زنا یا لواط، دادگاه مکلف به صدور حکم به محکومیت قاذف به هشتاد ضربه شلاق می‌باشد و دیگر نیازی به اعلام شکایت مجدد و درخواست مقذوف نیست و در سایر جرایم انتسابی مانند مساحقه، بنا به تقاضای مجنی علیه و با نظر حاکم، شخص نسبت دهنده تعزیر می‌شود. اما در خصوص پرسشتان باید گفت که در صورت اثبات جرم هر کدام به حد قذف محکوم می شوند. بهتر است هر کدام از شکایت بر علیه دیگری صرفنظر کنید .

نام: ناصر مجاهد

پرسش: با سلام خسته نباشید ارث دخترخانم بعد از فوت مادر چقدره درحالیکه پدر نیز فوت شده؟

پاسخ: اگر وارث دیگری (پدر بزرگ یا مادر بزرگ)نباشد خود مالک کل ارث می شود .

نام سپیده

پرسش: با سلام من سوالمو تو وبم ازتون پرسیدم ولی فکر کنم به دستتون نرسیده .من ۲۱ سالمه و با دو خواهرم بعد از فوت مادرم به دلیل رفتار های بد پدرمان و اقدام او به اتش زدنمان به کمک عمویمان خانه ای اجاره کردیم و دوسالی هست در ان زندگی میکنیم من خواستگاری دارم که خانواده ها موافق ازدواجمان هستند تدارکات عقد و عروسی مشخص شد و کل فامیل به پدرم گفتند که برای اجازه عقد بیاید ولی او ادعا کرد دخترانی ندارد و خود را قایم کرد به دفتر امام جمعه رفتیم نامه ای به دادگاه نوشت تاریخ جلسه اول دادگاه ۲۷/۹ تعیین شد وکسی پدرم را پیدا نکرد دادگاه به ما اعلام کرده باید شخصی که برای ازدواج انتخاب کردم در دادگاه حاضر شود و صلاحیتش ثابت شه و دادگاه رای ازدواجمان را بده سوال من اینه صلاحیتش شامل چه جیز هایی میشه؟ ایا در جلسه اول حکم صادر میشه؟در دادگاه چه سوالاتی از ما میپرسن مرسی خواهش میکنم زودتر جوابمو بدین.

پاسخ: دوست عزیز مطابق ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی مقرر میدارد:«نکاح دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدریا جد پدری او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.»
در صورتی که ، پدر یا جد پدری غایب بوده و به آنها دسترسی نباشد، دختر می تواند بدون اذن ولی با همسر شایسته و هم کفو خویش ازدواج کند. ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی، اصلاحی سال ۱۳۷۰،  این چنین مقرر می دارد: « در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتاً غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد ، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید.» باید افزود در پاره ای از موارد، اعتبار اذن ولی ساقط می گردد و دختر باکره می تواند بدون اذن پدر یا جد پدری خویش اقدام به ازدواج کند؛ چنین ازدواجی به حکم قانون صحیح و نافذ می باشد. این قیود محدود کننده عبارتند از:

الف : ولی باید در قید حیات باشد ،وگرنه اجازه او لازم نیست.

ب : ولی حاضر باشد، اگر ولی مسافر یا غایب بود ، ولایت او ساقط و اذن وی غیرلازم می گردد.

ج : ولی خود باید اهلیت داشته باشد؛اگرولی و سرپرست خود محجور باشد،حق دخالت ندارد.

د: ولی باید در ازدواج دختر مصلحت شناسی کند، زیرا اختیار او محدود به مصلحت دختر است.

ه : ولی باید در رعایت مصلحت ، دلسوز باشد؛ ممانعت بی جهت به موجب قانون ولایت ولی را ساقط می نماید.
دوست عزیز دقت داشته باشید چنانچه دادگاه این ازدواج را به مصلحت بداند اقدام به صدور حکم می نماید.مسلما سوالات دادگاه در جهت احراز صلاحیت مرد معرفی شده از سوی شما هم از لحاظ شغلی مالی سلامت هم شان بودن و … است.موفق باشید.

نام: حامد

پرسش: باسلام.امیدوارم شما کسی باشید تا به خانواده زخم خورده ماکمک کنید.خواهری۱۴ساله دارم که بایک پسررابطه دوستی راشروع میکند یک روزاین آقا خواهربنده را سوارماشین میکند و درراه مدرسه او را به بیراهه برده وچند پسردیگه هم سوارماشین میشوند درراه صدای موسیقی رازیاد میکنن وسرآبجی بنده را پایین ماشین نگه میدارن وبزوراورا به بیابان میبرن ۶نفربودن که۴نفرآنها تجاوزمیکنن ۲نفرهم شاهد ماجرا بعد ازهمکاری پلیس آگاهی ۵ نفراز آنها دستگیروبه جرم خوداعتراف میکنند اماهنوز حکم آنها صادرنشده وباسند بیرون هستند خوشبختانه آبجی بنده بکارتش سالم هست وپزشک قانونی هم این مساله روتایید کرده آزمایش سوآپ وضرب وشتم تایید شده .حالاچندسوال دارم؟؟
الان۵ماهه ازاین مساله میگذره واحساس میکنم دادگاه داره کم کاری میکنه دراین مرحله باید چه کرد؟۵نفرازمتجاوزین دستگیرو یک نفرفراری هست درصورت دستگیرنشدن دادگاه چه تصمیمی میگیره این یک نفرهم جزء متجاوزین بوده.سوال مهم بعدی معمولا چقدردرروند صادرشدن حکم طول میکشه وچه مجازاتی بهشون داده میشه؟ممنون میشم اگه جواب بدید.

پاسخ:دوست عزیز مطابق ماده ۲۲۴قانون مجازات اسلامی حد زنای به عنف اعدام است. این ماده که دارای چند بند است، می گوید:’ حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست …. بند د – زنای به عنف و اکراه که موجب قتل زانی اکراه کننده است.’
دادگاه به جرایم افراد دستگیر شده رسیدگی نموده و حکم مقتضی صادر می نماید.  پرونده در خصوص فردی که دستگیر نشده مفتوح خواهد بود. هنگامیکه پرونده معد برای صدور رای باشد قاضی مکلف به صدور رای است. موفق باشید.

نام: مهدی محجوب

پرسش: بنده در حدود ۸ سال می باشد که در یک مجتمع مسکونی ۱۶ واحدی زندگی می کنم و به مدت ۲ سال به عنوان مدیر ساختمان انجام وظیفه نمودم که در این مدت نیز تحولات  قابل توجهی در ساختمان اتفاق افتاد  در این دوران با توجه به سمت بنده در ساختمان اختلاف نظراتی با بعضی از ساکنین  در ساختمان وجود داشته که یکی از این ساکنین که همواره در زمینه های مختلف با بنده اختلاف نظر داشته و بعضا در جلسات با یکدیگر بصورت لفظی مناقشه داشتیم ایشان یکی از کسانی بودند که از حیاط مشاع با توجه به داشتن پارکینگ اختصاصی به عنوان پارکینگ دوم خود استفاده می کردند و بنده نیز همیشه نسبت به این مساله معترض بودم و حتی در یکی از جلسات ساختمان ۳ نفر از ساکنین بنده را تحت فشار قرار دادند وگفتند بروی ماشینهایی که در حیاط پارک می کنند آشغال ریخته می شود و چون شما فقط به این مساله معترض هستید پس حتما کار شما بوده بنده نیز در پاسخ عصبانی شدم و گفتم پس طبق فرضیه شما از این به بعد اگر اسیدی روی ماشینها ی حیاط ریخته شود و یا آتش بگیرند کار بنده بوده؟! من این کار را نکردم ولی اگر پاش بیفتد اینکار را می کنم که البته این صحبت فقط از سر عصبانیت زده شد. اکنون به روی ماشین این آقا خط کشیده شده که البته داخل پارکینگ خودش پارک بوده ولی این آقا با توجه به استنادات فوق بنده را متهم به این کار کرده و ۴ نفر از ۱۶ واحد ساکنین که بعضا هر کدام به نوعی در این ساختمان بی قانونی می کنند  ومن همیشه نسبت به آنها معترض بودم براساس بغض و کینه بروی این پروتده نظراتی برعلیه من دادند و حتی ۲ نفر از آنها نیز می گو یند که ماهم شاهد هستیم که شما در یکی از جلسات تهدید کرده بودید البته اتهامات دیگری نیز زده از جمله اینکه من در ساختمان همیشه داد و بیداد می کنم و حتی بچه هم از من می ترسند و غیره حال با توجه به توضیحات فوق اولا آیا با استناد به موارد بالا می تواند اتهام تخریب خورو را اثبات کند؟ و ثانیا با توجه به اینکه ۲ نفر ممکن است شهادت دهند که بنده  تهدید کردم آیا من این صحبت را تکذیب کنم یا بگویم که فقط از سر عصبانیت این حرف را زده ام . در ضمن در طی ۲ سال است که در ساختمان به روی ماشین بنده و تعداد دیگری هم خط کشیده شده ولی بنده به دلیل نداشتن ادله محکمه پسند از پیگیری صرف نظر کردم حال از شما تقاضا دارم که بنده را راهنمایی نمایید با تشکر.

پاسخ: دوست عزیز همسایه ی شما ادعایی را مبنی بر تخریب خودروی خود مطرح نموده  که باید ادعای خود را از طرق تعیین شده در قانون به وسیله ی ادله ی اثبات دعوی ثابت نماید چنانچه برای قاضی با توجه به ادله، شواهد و قرائن موجود درپرونده اقناع وجدانی بر بیگناهی شما حاصل شود حکم بر برائت صادر خواهد نمود.در این میان شما نیز میتوانید با بیان حقیقت از خود دفاع کنید و دلایل بیگناهی خود را برای دادگاه توضیح دهید نهایتا قاضی با توجه به دلایل شاکی، متهم و کلیه موارد درج شده در پرونده اصدار رای خواهد نمود. موفق باشید.

نام: کینگ

پرسش: سلام یه سوال ازتون داشتم من خودم دانشجوی حقوق هستم اما از اونجایی که دروس تئوری هستن جوابی واسه سوالم پیدا نکردم و سوالم مربوط به دادگاه خانواده هست و مربوط به دوستمه. اگر در دادگاه خانواده شوهر ادعای خیانت زوجه رو مطرح کنه طریقه اثباتش چگونه هست؟ زوجه هیچ خط و گوشی نداره! ممکنه سراغ پرینت خط های اطرافیان نزدیک زوجه برن تا اگر ارتباطی بوده از اون طریق کشف بشه؟ متشکر میشم سریعتر پاسخ بدین.

پاسخ: دوست عزیز چنانچه زوج ادعایی مبنی بر خیانت زوجه مطرح کند باید این ادعای خود را از طریق ادله ی اثبات دعوی که در قانون آمده در محکمه به اثبات برساند. توجه داشته باشید که صدای ضبط شده به تنهایی دلیلی بر اثبات این ادعا نیست. امکان استعلام و پیگیری دیگر خطوط تلفن اطرافیان وجود ندارد. موفق باشید.

نام: علی جعفری

پرسش: سلام خسته نباشین .یه سوال حقوقی داشتم که اگه لطف کنید جواب بدین ممنون میشم۲۰ سال پیش یه ملک زراعی رو خریدیم ( قولنامه ای ) ولی هنوز صاحبش سند به نام نزده و نمیاد این کارو انجام بده . ما از چه طریقی باید اقدام کنیم.. میتونه ادعا مالکیت کنه ؟؟مرسی

پاسخ: دوست عزیز دادخواستی با خواسته ی « الزام به تنظیم سند رسمی» مطرح کنید چنانچه مالک قبلی ادعای مالکیت داشته باشد باید ادعای خود را به اثبات برساند. موفق باشید.

نام: حمید

پرسش: با  سلام.من از همسرم جدا شده ام و دادگاه مهریه را برام قسطی نموده و دو قسط رو هم پرداخت کرده ام. می خواستم بدونم آیا احتمالاً می تونم از این به بعد خونه یا ماشین یا هر چیز دیگری رو به اسم خودم بخرم یا پولی به حسابای بانکیم واریز بشود بدون اینکه مشکلی برام در این رابطه پیش بیاد؟

پاسخ: دوست عزیز حکم اعسار  به صورت موقت صادر می‌شود و در انتهای تمام احکام مربوط به مهریه این مساله قید می‌شود که اگر زن بتواند بعدها اموالی از مرد به دست بیاورد، می‌تواند نسبت به وصول طلب خود از آنها اقدام کند. معنی این جمله هم این است که مثلا اگر مرد محکوم به پرداخت مهریه ۵۰۰ سکه‌ای خود به شکل اقساط شد، تا پیش از پایان پرداخت این اقساط هر زمانی که زن بتواند اموالی را مبنی بر توانایی مرد برای پرداخت مابقی مهریه به دادگاه معرفی کند، این اموال توقیف و به دلیل «دین ممتاز» بودن مهریه، مهریه از آن کسر می‌شود. به همین سبب بسیاری از مردانی که در چنین شرایطی حکم اعسار و تقسیط بابت مهریه دریافت می‌کنند، امکان خرید خانه، داشتن حساب سرمایه گذاری بانکی، خرید خودرو و… را ندارند و زن می‌تواند با معرفی این اموال مهریه خود را مطالبه کند.

نام: بتول

پرسش: با سلام راستش من یه سوال دارم که نتونستم با سرچ توی وب جوابی براش پیدا کنم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید میخواستم بدونم اگر کسی عضو هیئت علمی یک دانشگاه دولتی باشه و مثلا تعهد ۵ ساله به صورت پیمانی داشته باشه آیا مجاز به شرکت در آزمون های استخدامی سایر دستگاه های دولتی هست یا نه؟و در صورتی که در اون دستگاه پذیرفته بشه آیا باید برای انتقال به اون دستگاه جریمه ای پرداخت کنه؟با تشکر

پاسخ:دوست عزیز در این خصوص باید مفاد تعهد نامه ای که شما ذیل آن را امضا نموده اید مورد بررسی قرار گیرد.چنانچه در این خصوص در تعهدنامه چیزی ذکر نگردیده باشد مجاز به شرکت در آزمون های استخدامی سایر دستگاه های دولتی هستید.

نام: مینا

پرسش: سلام میخواستم در رابطه با اینکه مادر میتونه بابت شیری که به بچه میده طلب حق کنه توضیحاتی ارائه بدید ممنون.

پاسخ: دوست عزیز یکی از حقوق مالی زوجه، گرفتن اجرت بر کارهایی است که در منزل شوهر و برای خانواده انجام می‌دهد که از جهت شرع و قانون، الزامی بر انجام آنها ندارد بر این اساس زن بابت کارهایی که بر او واجب نیست و کوتاهی در آنها موجب نشوز و سقوط حق نفقه نمی‌شود، مانند شیر دادن به کودک، آشپزی و سایر کارهای خانگی می تواند از شوهر طلب اجرت نماید. در این صورت دادگاه بدوا از طریق تصالح نسبت به خواسته زوجه اقدام و در صورت عدم امکان تصالح چنانچه ضمن عقد شرط شده باشد طبق آن در غیر این صورت هر گاه طلاق به درخواست زوجه نباشد و نیز تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق وی نباشد چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به عهده وی نبوده مثل شیر دادن به فرزند را به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم میدهد. موفق باشید.

نام: م.م

پرسش: با سلام بنده از کسی طلبکارم که محل زندگی ایشان شهرستان می باشد برای شکایت از ایشان به دادگستری مراجعه کردم به من گفتند باید به نزدیکترین دادگستری محل سکونت وی دادخواست را ارائه بدهید آیا بنده برای دریافت طلبم باید به دادگستری محل سکونت بدهکار مراجعه کنم وراه دیگری ندارد؟

پاسخ: دوست عزیز مطابق ماده ی ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی :«دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده ، در حوزه قضایی آن اقامتگاه دارد و …» اما در دعاوی بازرگانی و دعاوی راجع به اموال منقول که از عقود و قراردادها ناشی شده باشد مطابق ماده ۱۳ همین قانون خواهان می تواند به دادگاهی رجوع کند که عقد یا قرار داد در حوزه آن واقع شده است یا تعهد می بایست در آن جا انجام شود.
در این خصوص رای وحدت رویه نیز صادر شده که برای دادگاه در خصوص چک لازم الاتباع است لذا چنانچه طلب شما بابت عدم پرداخت وجه چک است میتوانید طبق رای ذیل اقدام نمایید.  بنا بر رای وحدت رویه  ‎‎‎۶۸۸ ـ ۲۳/۳/۱۳۸۵هیأت عمومی دیوان عالی کشور (حقوقی): دارنده چک می‌تواند تخیـیراً به دادگاه محل وقوع عقد یا قرارداد یعنی محل صدور چک، یا به دادگاه محل انجام تعهد، یعنی محل استقرار بانک محال علیه و یا با عنایت به قاعده عمومی صلاحیت نسبی موضوع ماده۱۱  قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی برای اقامه دعوی به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه کند. با وصف مراتب رجوع دارنده چک به هر یک از دادگاههای یاد شده توجهاً به ماده ۲۶ قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب برای آن دادگاه در رسیدگی به دعوا ایجاد صلاحیت خواهد کرد.موفق باشید.

نام: دریا

پرسش:با سلام خدمت شما .من نمیدونستم کجا سوالمو بپرسم اینجا نوشتم.
من چند سال پیش از ازدواجم مورد تجاوز قرار گرفتم شکایت کردم در دادگاه ولی بعد چون نتونستم ثابت کنم رضایت دادم.شوهرم از این مساله هیچگونه اطلاعی ندارد.حالا که چند سال از ازدواجم میگذره به دلیل نازایی تصمیم به قبول فرزند خوانده کردیم حالا همه ترس من از اینه که این مساله سوپیشینه برای من محسوب میشه؟خیلی برام حیاتی ومهمه چون آبروم وسطه.لطفا کمکم کنید.متشکرم.

پاسخ: دوست عزیز چنانچه  شما شاکی بوده و مرتکب جرمی نگردیده باشید و محکومیت موثری نداشته باشید این اقدام شما بخاطر تجاوز و شکایت از دیگری سو سابقه محسوب نمیشود.موفق باشید و آسوده.

 

نام: نیلوفر

پرسش:باسلام. در فیسبوک با پسری آشنا شدم که مبتلا به سرطان بود و با درجریان گذاشتن خانواده ام، با این پسر ارتباط تلفنی را شروع کردم و زمانی که او را متقاعد کردم تا به درمان رو بیاورد، یک شب قبل از شروع درمان وصیتنامه ای رسمی تنظیم کرده و مبلغ ۷۳ میلیون تومان برای من به ارث گذاشته که اینکار بدون اطلاع من انجام شده. میخواستم بدانم در صورت فوت ایشان، آیا این ارث در زندگی آینده و برای مثال ازدواج مرا دچار مشکل میکند یا خیر؟ آیا در کل اینکار عواقب منفی دارد یا خیر؟ لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ: دوست عزیز ابتدا از صحت و سقم موضوع اطمینان حاصل کنید و خوش بینانه موضوع را باور نکنید. لازم به ذکر است که هر فردی تنها میتواند تا یک سوم از اموال خود را مورد وصیت قرار دهد و مازاد این میزان نیازمند تنفیذ ورثه است همچنین شخص وصیت کننده میتواند از وصیت خود رجوع کند.از سوی دیگر پس از فوت مورث شما دارای این اختیار هستید که این ارث را قبول یا رد کنید مطابق ماده ۸۲۷ قانون مدنی « تملیک به موجب وصیت محقق نمی شود مگر با قبول موصی له پس از فوت موصی».آثار حقوقی منفی بر این موضوع وجود ندارد.موفق باشید. 

نام: محمد

پرسش: با سلام و خسته نباشید.موتور سیکلتی در حین ورود به جاده اصلی با ماشین اول برخورد و سرنشین موتور سیکلت در اثر برخورد با خودروی اول از پشت سر به لاین مخالف پرتاب می شود و در اثر برخورد با ماشین دوم به قتل می رسد و خودروی دوم از صحنه ی جرم متواری می شود…
پس از رسیدگی های انجام شده قرار منع تعقیب در خصوص راننده خودروی اول صادر می شود…حال با توجه به شرایط پیش آمده می توان با استناد به ماده ۲۵۵ قانون مجازات اسلامی ۷۰ یا ماده ۱۰ قانون مسئولیت وسایل نقلیه خواستار پرداخت دیه از طریق بیت المال شد اگر خیر هم اگر راهی برای مطالبه دیه وجود دارد راهنمایی نمایید با توجه یه این که از خودروی دوم خبری نیست و وی متواری شده و هیچ چیزی از ایشان در دسترس نیست .موفق باشید….

پاسخ: دوست عزیز بطور کلی پرداخت دیه جرایم عمدی و شبه عمد (مانند قتل ناشی از بی‌احتیاطی در رانندگی) برعهده مرتکب جرم است ولی اگر فرار کند از مال او گرفته می‌شود و اگر مال نداشته باشد از بستگان نزدیک او گرفته می‌شود و اگر بستگانی نداشت و یا بستگان او فاقد بضاعت مالی بودند دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود.پس اگر جسد فردی در اتوبان و یا جاده پیدا شود و پس از بررسی به دست آید که آن شخص در تصادف کشته شده و تلاش مراجع انتظامی و قضایی نیز برای شناسایی مقصر بی‌نتیجه بماند در این حالت ورثه این شخص دیه او را از دولت دریافت می‌کنند.‌ پرداخت دیه از بیت‌المال مستلزم رسیدگی و احراز شرایط قانونی و صدور حکم از دادگاه است، و پس از صدور حکم و قطعیت آن ذینفع از طریق اجرای احکام دادگستری اقدام خواهد کرد. چنانچه بعد از پرداخت دیه قاتل شناسایی شود برابر مقررات تعقیب و مجازات می‌شود و دیه را باید به بیت‌المال مسترد کند.

نام: ستار

پرسش: با سلام اینجانب ۴ سال قبل از خانمم جدا شدم. در زمان طلاق خانمم به فردی که صیغه طلاق را خوانده دروغ گفته و گفته که پریود نیستم. اکنون اظهار می کند که پریود بوده ام و من هم به صداقت ایشان واقفم. بر این اساس آیا اکنون می توانیم ادعا کنیم که ما زن و شوهر قانونی هستیم؟

پاسخ این سوال به شرح ذیل اصلاح میگردد.
پاسخ: دوست عزیز مطابق ماده ۱۱۴۰ قانون مدنی : «طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر اینکه زن حامل باشد یا طلاق قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا شوهر غایب باشد بطوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند. »از مفهوم ماده فوق ، شرایط بطلان طلاق در یکی از حالات حیض یا نفاس به ترتیب زیر مستفاد می گردد:

۱-زن مدخوله باشد. ۲-حامله نباشد. ۳-شوهرش در نزد او حضور داشته باشد.

در صورتی که این سه شرط موجود باشد ، طلاق انجام شده در حالت حیض یا نفاس باطل خواهد بود. اما در خصوص موضوع شما با توجه به اینکه زوجه خود عدم عادت زنانگی خود را در زمان اجرای صیغه طلاق تایید نموده و در حال حاضر نیز دلیلی حاکی بر وجود مانع طلاق نیست و همسر شما نمیتواند دلیلی بر اثبات ادعای خود ارائه دهد پس طلاق صورت گرفته صحیح است.موفق باشید.

نام: کیوان

پرسش: با سلام   پنجاه سال پیش ملکی زراعی با سند عادی خریداری کرده ام ومقداری از آن را به افرادحقیقی و حقوقی با سند عادی جهت کاربری مسکونی فروخته ام وتا حالا روی بقیه ی ملکم به زراعت مشغولم ولی متا سفانه سند خرید عادی ملکم را گم کرده ام وتازگیها یک نفر که هم مرز و همسایه  با ملک  بنده نیست به  ملک بنده تجاوز نموده است و دادگاه از بنده سند مالکیت می خواهد آیا اسناد فروش قسمتهایی از ملکم در زمانهای مختلف گذشته جهت اثبات مالکیت اینجانب طی ۵۰ سال به ملکم کافیست و یا به دادگاه چه بگویم وچه چیزی ارائه دهم لطفآ راهنمایی بفرمایید ومصداق قانونی این موضوع اگر هست برایم بفرمایید . با تشکر فراوان از زحماتتان

پاسخ: دوست عزیز باید مالکیت خود را بر ملک موصوف اثبات کنید… در این خصوص میتوانید ادله ی خود را از جمله شهود و… به دادگاه ارائه دهید پس از احراز مالکیت شما در محکمه، میتوانید اقدام قانونی علیه شخص متجاوز انجام دهید.به شما توصیه می کنم مدیریت پرونده را به وکیل بسپارید.

نام: ب

پرسش: سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم اگه یه نفر ناخواسته ودر شرایطی قرار بگیره که مجبور بشه برای فرار شیشه در ساختمونو بشکنه فرار کنه در صورتی که نه برای دزدی و نه برای چیزای دیگه فقط برای نجات جون خودش اینکارو کرده باشه و نگران باشه که صاحب ساختمان ازش شکایت بکنه چجوری میشه؟؟چون هنگام شکستن شیشه دست طرف زخمی شده باشه و از روی لکهای خون واثرانگشت طرفو پیدا کنن؟ چطوری میشه جرمش چی میشه؟ممنون میشم هرچه زودتر راهنماییم کنین.

پاسخ: دوست عزیز اضطرار رافع مسئولیت مدنی نیست و خسارات وارد به زیان­ دیده باید جبران شود. بعبارت دیگر با توجه به ضرر و زیانی که در این خصوص به زیان دیده وارد شده وارد کننده ی زیان بر مبنای قاعده ی اتلاف مسئول جبران خسارت خواهد بود.موفق باشید.

نام: داریوش

پرسش: با سلام.چطوری می توان از سابقه قضایی کسی و داشتن پرونده های احتمالی قضایی و موضوع آنها اطلاع پیدا کرد. من از کسی شکایت کرده ام و داشتن پرونده قضایی سابق ایشان به من در دادگاه کمک خواهد کرد که رأی به نفع من صادر شود. از کجا و چگونه این اطلاعات را می توان بدست آورد؟

پاسخ: دوست عزیز میتوانید این موضوع را در جلسه ی رسیدگی در دادگاه مطرح کنید، در صورت نیاز و صلاحدید، قاضی دستور استعلام در این خصوص را خواهد داد. موفق باشید.

نام:حسین

پرسش: با سلام. آیا صدای ضبط شده مبنی بر داشتن رابطه نامشروع قبلی توسط همسرم قبل از ازدواج به عنوان مدرکی جهت فسخ نکاح به دلیل قید دوشیزه بودن در سند، محسوب خواهد شد؟

پاسخ: دوست عزیز ادله ی اثبات دعوی در قانون به صراحت عنوان شده است.لذا صدای ضبط شده به تنهایی دلیل محسوب نمیشود لکن در کنار سایر ادله به عنوان اماره با توجه به شرایط ، بسته به نظر قاضی میتواند مورد توجه قرار گیرد.موفق باشید.

نام: محمد

پرسش: سلام، محمد هستم ،من یه ماشین خریدم که به شرط بی رنگی به من فروخته شد که کامل پول خودرو رو دادم و وکالت فروش زدن برام اما تعویض پلاک نکردم به این دلیل که ۲روز بعد فهمیدم که خودرو رنگ داره از طریق شورای حل اختلاف شکایت کردم درخواست کارشناسی دادم کارشناس تایید کرد و همینطور قیمت خودرو رو کمتر از قیمتی که خریدم کارشناسی کردند و پرونده به دادگاه حقوقی فرستاده شد..خواستم به من بگید که از نظر قانونی و شرعی میتونم به حقم برسم وخودرو رابرگردانم به صاحبش؟این پرونده از نظر شرعی و قانونی شامل چه قانونی هستش و جرم چی میشه در شرع؟ممنون

پاسخ: دوست عزیز، اگر عیب به راحتی قابل مشاهده نباشد، شما (خریدار) می توانید معامله را به دلیل عیب مخفی فسخ کنید مگر این که فروشنده ثابت کند که موضوع را به اطلاع خریدار رسانده است. اگر با نگاه کردن معمول عیب هویدا شود، در این صورت فروشنده باید ثابت کند که از عیب مطلع نبوده است تا بتواند بیع را فسخ کند. (مستفاد از مواد ۴۲۳ و ۴۲۴ قانون مدنی) اگر عیب خیلی تفاوت قیمت ایجاد نکند، بهتر است از طرح دعوی خودداری کنید.موفق باشید.

نام: ؟؟

پرسش: سلام وعرض ادب خدمت شما وتشکر بابت راه اندازی سایت خوبتون، سوال من این است که اگر ما از کسی بابت طلب خود چه در شکایت حقوقی یا چه در کیفری حکم جلب گرفته و مجوز ورود به منزل با کلید ساز را گرفته باشیم آیا ساعت ۹ شب و به بعد هم می شود اقدام به جلب نمود یا خیر؟با سپاس

پاسخ: دوست عزیز  ساعت دستگیری ، بستگی به نوع اتهام وشخصیت متهم دارد،  قاضی می تواند برای هر ساعت از شبانه روز با رعایت تمامی جوانب اخلاقی وامنیتی دستور ورود به مخفیگاه متهم را صادر نماید.  اما مطابق ماده ی ۱۲۱ قانون آیین دادرسی کیفری اصولاً جلب متهم باید در روز بعمل آید مگر در مواردی که فوریت داشته باشد، تشخیص این فوریت نیز برعهده مقام قضایی است. موفق باشید.

 

نام: محسن عزیزی

پرسش: سلام… خداقوت… یه سوال داشتم از خدمتتون… تا حد امکان مفصل میپرسم , شما هم لطفا تا حد امکان مفصل پاسخ بدین… ممنونم… فرض کنید دختر و پسری باهم رابطه نامشروع داشتن… حالا دختر ادعا میکنه که بارداره…
۱- اگر حرفش درست باشه چه حق و حقوقی بر عهده پسره؟
۲- اگر درست باشه به عهده دختر چه حق و حقوقیه؟
۳- آیا دختر میتونه شکایت کنه؟
۴- آیا به حکم دادگاه ممکنه حتی یک درصد حکم عقد (باالاجبار) بینشون جاری بشه؟
۵- برای فیصله دادن به این قضیه چکار باید کرد؟
۶- تکلیف اون فرزند نامشروع چیه؟
۷- اگر نخواد اون بچرو سقط کنه , چی میشه و در آینده هر دو چه تاثیری میذاره…؟ممنون و متشکرم…

پاسخ: دوست عزیز هرگاه در نتیجه‌ ی رابطه‌ ی نامشروع زن و مردی، طفلی متولد شود نسب او ناشی از زنا و به تعبیر دیگر نامشروع است و طفل را ولد زنا یا فرزند طبیعی یا فرزند نامشروع می‌گویند. در حقوق ایران مطابق ماده‌ی ۱۱۶۷ قانون مدنی نسب نامشروع به رسمیت شناخته نشده و طفل ناشی از رابطه‌ی آزاد زن و مرد به آنها ملحق نمیشود .البته هر چند  طبق مقررات ماده ۱۱۶۷ قانون مدنی طفل متولد از زنا ملحق به زانی نمی شود ، اما این به آن معنی نیست که پدر طبیعی هیچ وظیفه و مسؤلیتی در قبال طفل ندارد بلکه به معنی آن است که از او ارث نمی برد و توارث بین آنان نیست و ولایتی بر او ندارد. اما مسایلی وجود دارد که در آنها این طفل فرزند محسوب می شود . مثلاً در خصوص ازدواج ، پدر یا مادر یا برادر یا خواهر او نمی توانند با او ازدواج نمایند و نفقه او را پدر طبیعی باید بپردازد و نیز حضانت و نگهداری از او با پدر طبیعی و واقعی است مگر این که انحطاط اخلاقی پدر صلاحیت او را در نظر دادگاه سلب کرده باشد که در آن صورت طبق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی باید عمل شود . 

عقد نکاح بدون رضایت طرفین باطل بوده و صحیح نیست. 

 در مورد اخذ شناسنامه برای فرزند ناشی از زنا با فرض صحت تبصره ذیل ماده ۱۶ قانون ثبت احوال مصوب سال ۱۳۵۵ تعیین تکلیف کرده است ، به موجب این قانون ، مادر می تواند برای فرزند خود شناسنامه اخذ و نام واقعی پدرش را در شناسنامه قید ، و نام خانوادگی خود را هم برای فرزندش انتخاب کند.

اما در خصوص سقط جنین مطابق ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی :«هرگاه زنی جنین خود را در هر مرحله ای که باشد به عمد شبه عمد یا خطا از بین ببرد دیه ی جنین حسب مورد توسط مرتکب یا عاقله ی او پرداخت میشود.»

 

نام:؟

پرسش: با سلام خدمت شما و عرض سپاس
من ملکی را در کرج از شخص بی سوادی خریداری نمودم.درمتن فروشنامه نوشته شده وجه نقدا به خریدار داده شد ولی توافق کرده بودیم که در طی چند ماه وجه آن پرداخت شود که پرداخت هم شد. این توافق در سند نیامده است و شاهدان هم به دلیل اعتماد بدون اطلاع از جزئیات توافق ما آن را امضا زدند.حال فرزندان فروشنده به استناد اینکه وجه نقدا پرداخت نشده است به سند مذکور ایراد وارد نموده اند و شکایت نموده اند. شخص مذکور به دلیل کهولت سن گاها حرفهای متناقضی می زند.تکلیف اینجانب چیست؟ با توجه به نزدیکی زمان دادگاه،خواهشمند است در پاسخ تسریع فرمایید.ازلطف جنابعالی سپاسگزارم.

پاسخ: دوست عزیز،دقت نمایید در صورتی که فروشنده خود در قید حیات است فرزندان وی حقی در اقامه ی دعوی ندارند مگر اینکه وکیل به وکالت از فروشنده در پرونده باشد. به هر حال سمت اقامه کننده ی دعوی باید محرز باشد. چنانچه فروشنده بر خلاف مطلب ذکر شده در قولنامه مدعی عدم پرداخت ثمن معامله از سوی شماست باید این ادعای خود را اثبات نماید در اصل بار اثبات این موضوع بر عهده ی مدعی است. موفق باشید.

نام: بهاره

پرسش: سلام،میخواستم بدونم برای استرداد جهیزیه حتما باید توی شهری که محل زندگی زناشویی بوده طرح دعوی کرد؟میشه در شهری که محل زندگی پدری هست و عقد در اونجا ثبت شده طرح دعوی کرد یا نه؟ قانونی وجود داره که نخوام برم اون شهر محل زندگی زناشویی مون برای مطالبه جهیزیه ام؟

پاسخ: دوست عزیز، مطابق ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده :«در دعاوی و امور خانوادگی مربوط به زوجین، زوجه می‌تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوی کند مگر در موردی که خواسته، مطالبه مهریه غیرمنقول باشد. » لذا شما میتوانید در محل سکونت خود اقامه دعوی کنید.موفق باشید.

نام: گالانت

پرسش: سلام من الان ۱۷ سالمه و ۳ سال پیش توسط پسرعموم موردتجاوز قرار گرفتم که به اجبار و با ایجاد رعب و وحشت همراه بود.حالا سوال من اینه که بعد گذشته این ۳ سال آیا هنوز میتوانم از او شکایت کنم و این ماجرا را ثابت کنم؟ در زمان تجاوز کسی در منزل ما نبود و پسرعموم دختریم رو ازم گرفت.

پاسخ: دوست عزیز مطابق بند (ت)ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی:« زنای  عنف یا اکراه از سوی زانی موجب اعدام زانی است»  اما نکته مهمی که در مورد تجاوز به عنف مطرح می شود، موضوع اثبات زنا و از آن مهمتر اثبات این است که آیا زنا بدون رضایت زن و با قهر و غلبه صورت گرفته است یا خیر؟ و اثبات این موضوع نیز بر عهده قربانی است. بنابراین، اگر چنانچه زنا مورد انکار مرد باشد زن باید آن را اثبات کند و در عین حال باید ثابت کند که نزدیکی بدون رضایت وی رخ داده است. اما در خصوص ازاله ی بکارت بر اساس ماده ۶۵۸ قانون اخیر «هر گاه ازاله ی بکارت غیر همسر با مقاربت یا به هر وسیله ی دیگری و بدون رضایت صورت گرفته باشد موجب ضمان مهر المثل است»موفق باشید.

نام: سارا خلج

پرسش: با سلام احتراماً به موجب قرارداد اجاره مقرر گردیده است چنانچه مستأجر در موعد مقرر تخلیه ننماید روزانه مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان بعنوان خسارت تأخیر تخلیه پرداخت نماید آیا برای مطالبه خسارت تأخیر تخلیه واریز مبلغ ودیعه الزامی است و اگر الزامی است مستند قانونی چیست؟ و اگر الزامی نیست مستند قانونی چیست؟ و برای اینکه خواهان مستحق دریافت مبلغ توافقی باشد چه شرایطی لازم است؟ سپاسگزارم

پاسخ: دوست عزیز پس از تخلیه مورد اجاره وهمزمان با تحویل کلید از سوی مستاجر ودیعه مسترد می شود در غیر اینصورت می توانید با سپردن ودیعه به حساب سپرده دادگستری حکم تخلیه بگیرد . در این خصوص ماده ۴ قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶  مقرر داشته است: در صورتی که موجر مبلغی بعنوان ودیعه یا تضمین یا قرض الحسنه و یا سند تعهد آور و مشابه آن از مستأجر دریافت کرده باشد تخلیه و تحویل مورد اجاره به موجر موکول به استرداد سند یا وجه مذکور به مستأجر و یا سپردن آن به دایره اجراست. چنانچه موجر مدعی ورود خسارت به عین مستأجره از ناحیه مستأجر و یا عدم پرداخت مال الاجاره یا بدهی بابت قبوض تلفن، آب، برق و گاز مصرفی بوده و متقاضی جبران خسارات وارده و یا پرداخت بدهی های فوق از محل وجوه یادشده باشد موظف است همزمان با تودیع وجه یا سند، گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مورد ادعا به دایره اجرا تحویل نماید. در این صورت دایره اجرا از تسلیم وجه و یا سند به مستأجر به همان میزان خودداری و پس از صدور رأی دادگاه و کسر مطالبات موجر اقدام به رد آن به مستأجر خواهد کرد.
 در خصوص تخلیه نیز چنانچه  اجاره نامه به امضای ۲ نفر شاهد رسیده باشد به شورای حل اختلاف مراجعه کنید شورا دستور تخلیه را صادر و به اجرای احکام دادگستری می فرستد وظرف چند روز حکم اجرا می شود.در مورد وجه التزام تعیین شده مطابق قرارداد عمل خواهد شد.موفق باشید.
منبع: وبلاگ پاسخگویی به سوالات حقوقی (فروغ نظر بیگی)
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *