مشاوره حقوقی رایگان و پاسخگویی به سوالات حقوقی 2

سوال در مورد فروش ملک
اگرسندملک بنام فردی باشد ومورد دعوا باشدومثلا آن را امسال صدمیلیون بفروشد،طرف دیگر دعوا که سندبنام او نیست طرح دعواکندوبعد از دوسال سندمالکیت راباطل وبنام خود کند وقیمت ملک به دویست میلیون برسد،طرف اول که ابتدا سندبنام او بوده وملک رافروخته،چگونه وچقدر باید به خریدارملک که ملک راصدمیلیون خریده،خسارت بپردازد،ممنون از راهنمایی شما٠
پاسخ: با سلام در صورتی که معامله مورد تنفیذ قرار بگیرد همان ثمن معامله و در صورت ابطال قرارداد اصل ملک و یا قیمت روز رای صادر می گردد.
ابراء در مورد مهریه
با سلام متن زیر در مورد ابراء ذمه در مورد مهریه میباشد، میخواستم مطمئن بشم آیا با این متن امکان رجوع توسط زوجه وجود دارد یا خیر؟ممنون از پاسختان در تاریخ زیر حاضر دفتر گردید:به عنوان دائن و زوجه سند ازدواج شماره……..دفترخانه ازدواج…….و پس از حضور میزان…….. عدد سکه طلای تمام بهار آزادی از مهریه سند ازدواج فوق الذکر را از دین زوج خود بری نموده است و دیگر در این خصوص هیچ گونه ادعا و اعتراضی نداشته و هیچ گونه دینی در خصوص مقدار……..عدد سکه طلای تمام بهار آزادی برای زوج وجود نداشته و زوجه حق هیچ گونه درخواستی در این خصوص نداشته و ندارد و حق هرگونه ایرادی را در این خصوص از خود سلب و ساقط نمود و سایر شرایط و مفاد سند ازدواج کماکان به قوت و اعتبار خود باقی است. این سند باستناد پاسخ نامه شماره…….تاریخ……….دفتر رسمی ثبت ازدواج شماره……..تنظیم شده است
پاسخ: با سلام به نظر صحیح واقع شد و منجز است،
خسارت روزی 20 هزار
با عرض سلام اینجانب یک واحد آپارتمان در سال گذشته از نفر دوم خریداری نمودم که ایشان متعهد شد آپارتمان ساز (مالک ساختمان )را به بنگاه معرفی نمایید تا یک ماه سند به نام اینجانب شود ولی بعد از چند روز آپارتمان ساز حاضر به امضای قرار داد نشد و فروشند نیز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده است . و متاسفانه جای تاریخ که سند باید به نام اینجانب شود خالی ماند. و من از طریق دادگاه رای الزام به سند توانستم اجرای حکم را بگیرم و در حال حاضر دنبال سند ملک می باشم. اما سوال : فروشند تعهد داد است ، که اگر نتواند به تعهد خود عمل کند روزی 20 هزار خسارت به اینجانب پرداخت نماید میخواستم بدانم آیا با توجه به اینکه تاریخ سند در قرارداد مشخص نیست از چه زمانی 20 هزار به اینجانب تعلق می گیرد 1- زمان اجرای حکم 2- زمانی که حکم به نفع اینجانب صادر شده است3- یا زمانی که من شکایت کرده ام و سوال دوم : آیا میتوانم شاهد ببرم که ایشان قول داده است که یکماه سند به نام من منتقل شود؟

پاسخ: با سلام در صورتی که زمان مشخص نشده باشد از زمان انعقاد قرارداد خسارت تعلق می گیرد.
نحوه استفاده ضمانت اجرای کیفری چک
با عرض سلام و احترام . بنده یک فقره چک بلا محل دارم که می خواهم از ضمانت اجرای کیفری آن استفاده کنم. آیا باید حتما ظرف 15 روز از سررسید گواهی عدم پرداخت بگیرم تا بتوانم صادر کننده را تعقیب کیفری کنم یا اینکه مهلت 6 ماهه کیفری چک مربوط به زمان اخذ گواهی عدم پرداخت نیز می باشد و تا 6 ماه مهلت دارم که گواهی عدم پرداخت بگیرم؟نحوه تعقیب کیفری صادر کننده چک چگونه است؟ ممنونم.التماس دعا

پاسخ: درود بر شما،
از تاریخ صدور چک شش ماه باید گواهی عدم پرداخت بگیرید و از تاریخ گواهی عدم پرداخت شش ماه باید شکایت به دادسرا تقدیم نمایید.
ابراء ذمه در مورد مهریه
با سلام اگر زوجه در دفاتر اسناد رسمی در مورد مهریه ابراء ذمه را امضا نماید، آیا مجدد میتواند ادعایی در مورد مهریه خود داشته باشد؟

پاسخ: درود بر شما،
اگر صرفاً بذل مهریه باشد، می تواند بگوید هِبِه بوده است و رجوع کند ولی اگر اقرار به دریافت باشد، کاری نمی تواند بکند.
تخفیف در مجازات فروش مال غیر و کلاهبرداری
با سلام.شخصی به جرم فروش مال غیر و کلاهبرداری به سه سال زندان، رد مال ،جزای نقدی محکوم شده است.اما مشکل این است که خریدار از ایشان شکایت کرده ،درصورتی که مالک واقعی ملک(کسی که سند ثبتی مشاع به نامش میباشد) اصلا درجریان نمیباشد.ایا از نظر شکلی این حکم ایراد دارد؟در ضمن راهی برای تخفیف در مجازات حبس ایشان میباشد.برای پیگیری از دیوان بعد از حدود دوسال از صدور این حکم امیدی وجود دارد.
پاسخ: با سلام، از نظر شکلی ایرادی متوجه این رسیدگی نمیباشد، و تفاوتی ندارد که مالک اصلی و یا خریدار بعدی شکایت نموده باشند

داروی غیر مجاز
سلام . من چند روز پیش یک قرص از داروخانه خریداری کردم پس از مصرف حال من بسیار بد شد و با آمبولانس مرا به اورژانس منتقل کردند و ضربان قلبم به 180 رسید و دو بار تا دم مرگ پیش رفتم . بعد از ترخیص دارو را به معاونت دارو غذا شهید بهشتی بردم و آنها فقط گفتند با داروخانه برخورد میکنیم . پس حق من این وسط چی میشه من الان 1 هفته است سر کار نرفتم و قلب درد دارم . و فشار عصبی و استرس زیادی به من و خانواده خودم و همسرم وارد شده است . لطفا منو راهنمایی کنید حق خودم و خانواده ام واین چند روزی که از کار بیکار شدم و شاید در آینده نتوانم کارم و زندگیم را درست اداره کنم را بگیرم . لطفا راهنمایی کنید به کجا شکایت کنم که واقعا به مشکلم رسیدگی شود . خیلی ممنون از همدردیه شما عزیزان . اگر میشود جوابش رو برام ایمیل کنید . متشکرم.
پاسخ: می توانید از طریق مراجع قضایی مراجعه کنید
مطالبه خسارت از اموال غیر منقول
آیا مظالبه خسارات از اموال غیر منقول در حکم منقول است یا غیر منقول آیا مطالبه خسارت از اموال غیر منقول در صلاحیت شورای حل اختلاف است؟
پاسخ: با سلام، در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک است، چرا که مستلزم بررسی کارشناس نیز میباشد، و اگر زیر ۵ میلیون تومان باشد ممکن است در شورا مطرح شود،

چگونگی اثبات و جرم اتهام به سحر وجادو چیست؟
باسلام و تشکر از مشاوران محترم که وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار میدهند. یکی از بستگان اینجانب، خانواده بنده را متهم به اعمال سحر و جادو جنبل کردن برادر معتادش که درشرف طلاق دادن همسرش(خواهرزاده بنده) است، کرده است. ومدعی است که علت اعتیاد و طلاق برادرش سحر وجادو ازطرف ما بوده است. چند تیکه کاغذ و نوشته در بالشت آنها پیدا کرده است و فیلم ویدیوئی از آنها گرفته و همراه نامه ای برای ما فرستاده و مارا متهم به اینکار کرده است. حال از جنابعالی درخواست دارم که: چنانچه ما از او شکایت کنیم آیا به این موضوع رسیدگی می شود؟ روند اثبات این مدعا چگونه است؟ اگر او محکوم شود و نتواند ثابت کند، جرم او چه خواهد بود؟
پاسخ: با سلام در صورتی که این امر را به اطلاع دیگران نیز رسانده باشند موضوع مشمول نشر اکاذیب می باشد.
طلاق و مهریه
با عرض سلام و خسته نباشد خدمت کارشناس محترم تقریبا 3 ماه پیش با مهریه 614 سکه خانمی را به عقد خود در آوردم و در طول این مدت هیچ گونه نزدیکی با هم نداشتیم و بیش از 2 ماهه که اصلا رفت و امد و تماس با ایشان ندارم و نامزد بودیم بنا به دلایلی حاضر به زندگی مشترک با این شخص نیستم و درخواست طلاق دادم می خواستم بدونم چه سرنوشتی در انتظارمه؟ بنده دانشجوم و توانایی پرداخت حتی 1 سکه را هم ندارم ! آیا باید سالهای جوانی خودمو در زندان به سر ببرم ؟

پاسخ: با سلام، چنانچه زوجه باکره بوده باشد و همچنان باکره باشند، نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد، شما میبایست یا بصورت توافقی جدا شوید و همسرتان مهریه را ابرا نمایند و چنانچه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه مطرح نمایید و ۴ شاهد معرفی نمایید که درامد کافی ندارید، مهریه تقسیط میشود،

آیا خانه ای که وکالتی خریداری شده جزو اموال شوهر محسوب می شود ؟
با سلام و تشکر فراوان بابت ایجاد فضایی که می توانم قبل از هر اقدامی مختصر آشنایی با قوانین داشته باشم. خانه ای که همسرم مالک آن است به صورت وکالتی خریداری شده یعنی سند هنوز به نامش نخورده اما مدارک خرید و فروش و شواهد فراوانی موجود هست که ایشان مالک خانه و دو عدد ماشین هستند و حق فروش خانه را هم دارند اگر من بخواهم مطالبه مهریه نمایم آیا این خانه جزو دارایی های وی محسوب خواهد شد یا نه ؟ و اگر او در مدت کمی اقدام به انتقال خانه و ماشین به نام شخص دیگری بکند آیا می توان جلوگیری کرد ؟
پاسخ: درود بر شما،
1 بهتر است نخست تامین دلیل کنید که این اموال متعلق به ایشان است و سپس اقدامات بعدی را نمایید تا در صورت انتقال راحت تر بتوانید انتقال را منتفی کنید. 2. در صورتیکه بتوانید ثابت نمایید که متعلق به ایشان است می توانید توقیف کنید. مثلاً با ارائه کپی وکالتنامه.
شکایت از هیئت مدیره مجتمع مسکونی به دلیل قوانین غیر منطقی
سلام، وقت به خیر. ما به تازگی ساکن یک مجتمع مسکونی شامل 7 برج 18 طبق شده ایم. اعضای هیئت مدیره که پس از 3 یا 4 جلسه انتخاب شدنه اند قوانین عجب و غریبی وضع کرده اند. از جمله آن این که ورود یا خروج جنس با وانت به هر مقدار و تعداد که باشد 30 تومان و با خاور یا کامیون 60 تومان. دقت فرمایید که هم بابت ورود هم بابت خروج. فرض کنید بنده یک کمد خریداری کرده و با وانت وارد مجتمع شده ام باید 30 تومان پرداخت کنم حالا اگر این کمد به دلیل مشکل در ساخت مثلا بخواهد خارج شود باید 30 تومان دیگر پرداخت کنم. حتی به این مربوط نمی شود که بار قرار است وارد آسانسور شود یا داخل انباری شود. این ها به کنار، ماهانه مبلغ شارژ جهت هزینه های جاری مجتمع همین طور دستمزد نگهبان ها و نگه داری تاسیسات (چیلر) پرداخت می گردد با این حال قانونی تصویب کرده اند که هر بار هواگیری فن کویل ها (هر فن کویل) 40 هزار تومان می باشد. به نظر می رسد محلی برای کسب درآمد هیئت مدیره شده است. آیا قوانینی برای شکایت و پیگیری موضوع هست؟بنده اخیرا بابت ورود کابینت 60 تومان بار خاور پرداخت کردم و به دلیل اشکال در کار از سوی کابینت ساز چند قطعه با وانت مرجوع شد و طلب 30 تومان دیگر کردند. که ما پافشاری جهت عدم پرداخت کردیم و یکی از اعضای هیئت مدیره در قبال صحبت من مبنی بر این که اگر دنبال پول درآوردن هستید بنده در خدمتم و می توانم شما را سر کار بگذارم به شدت عصبانی شد و به سمت من برای برخورد فیزیکی هجوم اورد که با دخالت اطرافیان مانع برخورد شدند. و سه چهار بار توهین و ناسزا گفتند. که بنده فقط سکوت کردم… ایشان کاملا عصبی و غیر قابل کنترل بودند… هیئت مدیره خرید و فروش و اجاره نیز انجام می دهند. راهی برای پیگیری هست؟
پاسخ: درود بر شما،
در قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه آن به طور خاص نسبت به موضوع شما سخنی نیامده است اما آنچه واضح است، شما مالک مشاعات نیز هستید و ایشان نمی توانند از استفاده شما جلوگیری کنند. بهتر است به شورای حل اختلاف مراجعه و ابطال آن قسمت از اساسنامه مصوب را بخواهید مستند به ماده 24 آیین نامه قانون تملک آپارتمانها و با توجه به یک مرتبه اعتراض قبلی شما و عدم ترتیب اثر از سوی مدیر.
طلاق غیابی
سلام. همسرم خارج از کشور است. ازدواج ما وکالتی بوده 8ماه از عقد میگذره حالا همسرم میخواد از هم جدا شویم اما من حاضر به طلاق نیستم .بیش از 1 ماه است هیچ خبری از ایشون ندارم. مهرم 514 سکه است. با وجودی که دخترم بهم مهر تعلق میگیره؟ از وکیل ایشون میتونم مهرم رو بگیرم؟ پدرشون وکیل عقد بوده و وضع مالی ایشون خوب است.
پاسخ: مهر دین زوج است و به ذمه وی تعلق دارد و نمیتوان دیگری ولو پدر یا وکیل را به پرداخت آن ملزم کرد. چنانچه زوجه باکره باشد مطابق با قانون نصف مهر به وی تعلق می گیرد.
مطالبه طلب
به دلیل اختلاف،بعداز اتمام یک قرارداد مبلغی از شرکت طرف قرار داد طلب کار شده ایم،نیمی از مبلغ طلب به صورت سفته نزد ما می باشد و میتوانیم اقدام کنیم.برای مابقی طلب چه شکایتی با چه موضوعی مطرح کنیم؟وآیا بهتر نیست هم سفته ها رو واخواست کنیم و هم کل مبلغ طلب را در یک شکایت جداگانه مطرح کنیم؟ باتشکر

پاسخ: با سلام، بهتر است نسبت به سفته ها جداگانه اقدام نموده و واخواست نمایید و بقیه طلب را با معرفی شهود و دلایل دیگر در دادگاه یا شورای حل اختلاف حسب مورد مطالبه نمایید موفق باشید.
تملک زمین توسط مسکن وشهرسازی
باسلام.پدر مرحوم اینجانب حدود 12156متر مربع زمین واقع در شهرستان لردگان (از طوابع استان چهارمحال وبختیاری)داشت که در سال 1365توسط سازمان زمین شهری تملک گردیدبه این بهانه که ما در راستای قانون زمین شهری تبصره2ماده9 چنین کاری راانجام دادیم.ایا زمینی که دارای سابقه کشت قبل از سال 40میباشد ودارای سند اصلاحات ارضی نیز می باشدرا میتوان از ما گرفت.ایا ما می توانیم در محاکم قضایی پیگیر شویم وحق خود را بگیریم چون طبق صورت جلسه موجودخودشان کتبا نوشتند که بعد از اثبات مالکیت نسبت به حقوق مالکانه شما سازمان زمین شهری اقدام خواهد کرد.این درحالی است که در ان زمین فقط تعدادی از شهرهای مشمول این قانون میشدند وشهرما جزء شهرهای مشمول این قانون نبود.لطفا راهنمایی بفرمایید.

پاسخ: با سلام بله می توانید نسبت به حقوق خود و دریافت بهای زمین به طرفیت سازمان اقدام نمایید.

طلاق بدون حضور زوج
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما.خانومی 32ساله هستم که بعد از یک سال جدایی به همسر سابقم رجوع کردم.حال برای بار دوم درخواست طلاق دارم. چون کار همسرم خارج از شهر میباشد تمام مسولیت این کار را به من واگذار کرده. آیا راهی هست که بدون حضور ایشان مراحل طلاق صورت گیرد
پاسخ: برای این کار می توانید وکیل اختیار کنید.

تجدید نظر خواهی
سلام ،پرونده من توی تجدید نظر خواهیه و فقط از سمت من تجدید نظر خواهی شده ، حال اگر شاکیه من شکایت جدیدی از من بکنه آیا روی پرونده اولم تاثیر میزاره یا اینکه نمی تونه باعث تشدید مجازات پرونده اول من تو تجدید نظر خواهی بشه؟
پاسخ: با سلام، شکایت دیگر از جانب ایشان نمیتواند تاثیری در موضوع قبلی داشته باشد، موفق باشید.

منبع: http://persianlawyer.org/

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب متون فقه آزمون کارشناسی ارشد حقوق سال 1399(حقوق عمومی- حقوق خصوصی- حقوق جزا و جرمشناسی)

سخنی با خوانندگان کتاب مسلما تصمیم خوبی گرفته‌اید در انتخاب این کتاب برای مطالعه آزمون …

یک نظر

  1. سلام خسته نباشید.ما با یک کابینت ساز قرارداد بسته بودیم.ایشون با یک ماه تاخیر کار مارا با ایرادات بسیار و غیر قابل تعمیر نیمه کاره ول کردن و هر دفعه تماس میگیریم با به عقب انداختن کار مراجعه نمیکنند.در ضمن بعد از آوردن چند متخصص متوجه شدیم ۲/۵ متر اضافه نوشتن در قرار داد و نصف پول و نقد دادیم و نصف مانده را چک .که اول کار گرفتن از ما.الان ما چکار باید بکنیم؟ ممنون میشم سریعتر جواب بدین.

    No votes yet.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *