مشاوره حقوقی رایگان در مورد انتقال سند

مشاوره تلفنی:

۰۹۳۶۴۴۶۳۱۴۶


ایمیل برای ارسال مدارک و درخواست ها:

ptsearch11@gmail.com

 

 

شماره پرونده ۱۹۶۴ ـ ۱/۱۲۷ ـ ۹۲

درخصوص نحوه طرح دعوی در مورد انتقال سند( مقالات مرتبط با انتقال سند – سوالات مرتبط با انتقال سند ) خودرو سئوالی مطرح می‌گردد که تقاضای بررسی و اعلام نظر مشورتی دارم:

نقل و انتقال خودرو در آیینه قوانین – برگ سبز سند مالکیت خودرو نیست – مبایعه نامه خودرو –

سؤال:

آقای «الف» خودرویی ( مقالات مرتبط با خودرو- سوالات مرتبط با خودرو ) را که سند آن به نام خود وی می باشد با فروش­نامه عادی به آقای «ب» می­فروشد و شخص «ب» همین خودرو را با مبایعه‌نامه عادی به «ج» واگذار می­کند و «ج» با فروش­نامه عادی به «د» می­فروشد. حال، شخص «د» جهت طرح دعوی برای انتقال سند آیا باید همه ایادی قبلی را طرف دعوی قرار دهد یا طرح دعوی به طرفیت «ج» و «الف» کفایت می­ کند؟

نظریه شماره ۱۰۰/۹۳/۷ ـ ۲۷/۱/۱۳۹۳

دعوای الزام به انتقال سند رسمی ( مقالات مرتبط با انتقال سند – سوالات مرتبط با انتقال سند ) ‌باید لزوماً به طرفیت شخصی صورت پذیرد که سند رسمی به نام وی است امّا در خصوص سایر ایادی که در نقل و انتقال خودرو به عنوان فروشنده نقش داشته‌اند با توجه به نسبی بودن اثر احکام، ضرورتی به طرح دعوا به طرفیت آنها از سوی خریدار نهایی نبوده مگر اینکه خریدار بخواهد از طرف قراردادن آنها برای خود حقی قایل و از آن استفاده نماید. بدیهی است که طرح دادخواست دعوای طاری (جلب ثالث) در حین رسیدگی با رعایت شرایط قانونی بلااشکال است.

سؤال:

من(حمید) و مادرم با هم زندگی می کنیم.مادرم در قید حیات هست و خودرو به نام مادرم هست.حالا مادرم میخواد که ماشین رو به من بده البته تا زمانی که در قید حیات هست مال ایشون هست بعد از فوت مادر کلا این ماشین به من برسه و به هیچکس دیگه نرسه.برای همین قرار شده نوشته ای روی کاغذ نوشته بشه بین من مادرم که فقط من و مادرم از جریان باخبر باشیم و توی نوشته اعلام بشه که بعد از فوت مادر کلا ماشین برای حمید باشه و دیگر ورثه ها از اون سهمی نبرند.
حالا بدون اینکه به محضر بریم چیکار باید بکنیم؟نوشته رو چطوری بنویسم؟

سلام
صلح عمری را جستجو نمایید.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *