مسائل مرتبط با توقیف خودرو

نتیجه تخلف رانندگی همیشه جریمه نقدی و نمره منفی نخواهد بود زیرا ممکن است یک تخلف رانندگی موجب انتقال خودرو به پارکینگ شود؛ در این حالت راننده علاوه بر اینکه از استفاده از خودروی خود به صورت موقت منع خواهد شد، به دلیل توقیف گواهینامه رانندگی از استفاده از هر وسیله دیگری نیز محروم خواهد شد. آن دسته از تخلفات را که چنین مجازات‌های سنگینی در پی داشته باشد، باید تخلفات سنگین رانندگی دانست. در صورتی که تخلف رانندگی شدید باشد، مجازات نیز شدیدتر خواهد بود.

یک تخلف سنگین رانندگی، رانندگی بدون داشتن گواهینامه است. در صورتی که شخصی مرتکب این تخلف شود، وسیله نقلیه او متوقف و راننده متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. رانندگی بدون گواهینامه را باید یکی از سنگین‌ترین تخلفات راهنمایی و رانندگی دانست چراکه چنین راننده‌ای به دلیل نداشتن مهارت، جان شهروندان را به خطر می‌اندازد. در صورتی که راننده بدون گواهینامه با کسی تصادف کند، مشکل او دوچندان نیز خواهد شد.

خسارت پلیس به خودروهای متخلف

در برخی از تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه به پارکینگ هدایت می‌شود. انتقال خودرو به پارکینگ باید با رعایت احتیاط لازم صورت گیرد به طوری که به وسیله نقلیه آسیبی وارد نیاید. در مواردی که انتقال وسیله نقلیه با استفاده از وسایل مطمئن که برای این کار معمول است حمل و به نزدیکترین توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی مربوط یا تعمیرگاه انتقال داده می‌شود، این جابه‌جایی و توقف هر هزینه‌ای داشته باشد بر عهده متخلف، مالک یا قائم‌مقام قانونی آنان خواهد بود. باید توجه داشت که در این جابه‌جایی باید احتیاط‌های لازم صورت گیرد.

می‌دانیم در صورت بروز تخلف شدید رانندگی، ممکن است خودرو به پارکینگ منتقل شود ولی سوال این است که اگر در نتیجه جابه‌جایی، خسارتی به خودرو یا محموله آن وارد شود، تکلیف چیست؟ در قانون جدید راهنمای و رانندگی بیان شده است که در این حالت از خسارت‌دیده حمایت می‌کند و جبران خسارت بر عهده حمل‌کننده یا نگهدارنده است.

در بررسی موضوع باید گفت که در صورتی خودرو در حین جابه‌جایی خسارت ببینید، اگر احتیاط‌های لازم صورت گرفته باشد، در این صورت، کسی جز راننده متخلف مسئول خسارت‌ها نیست اما اگر وی بتواند ثابت کند که پلیس با حمل ناشیانه خودرو مرتکب تقصیر و در نتیجه آن به ماشین خسارت وارد شده است، می‌تواند خسارت خود را مطالبه کند. در این صورت خسارت را باید حمل‌کننده و نگهدارنده بپردازند بنابراین در هر حال دولت خسارتی پرداخت نخواهد کرد. البته در چنین مواقعی استادان حقوق تاکید می‌کنند که بهتر است که دولت مسئول باشد چراکه رها کردن فرد خسارت‌دیده در برابر شخص دیگری که ممکن است به دلیل افلاس نتواند خسارت را جبران کند، عادلانه نیست.

ترافیک درست نکنید

معمولا اگر تصادفی منجر به جرح یا فوت رخ داد، خودرو آسیب‌زننده توقیف می‌شود امادر صورتی که تخلفات رانندگی موجب خسارت مالی شود، رانندگان نباید مانع از عبور و مرور وسیله نقیه شوند. در چنین فرضی، در صورتی که وسیله نقلیه قابل نقل‌و‌انتقال باشد، رانندگان باید محل استقرار چرخ‌ها را علامت‌گذاری کنند و بلافاصله وسایل نقلیه خود را به منظور رفع سدمعبر به کنار راه منتقل و در صورت نیاز حضور کارشناس تصادفات را درخواست کنند. در صورتی که در نتیجه تصادف اجساد و اجسامی در مسیر حرکت خودرو وجود داشته باشد که مانع از جابه‌جای آن شود، ماموران محل آنها را علامت‌گذاری خواهند کرد و بدین ترتیب امکان جابه‌جایی وسیله نقلیه فراهم خواهد شد. در صورت اجرای این دستور قانون، منشا بسیاری از ترافیک‌ها در سطح شهرها از بین خواهد رفت. در سال‌های اخیر اقدامات خوبی درباره فرهنگ‌سازی در این خصوص از طریق رسانه ملی صورت گرفته است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۸ و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور

اطلاعیه سازمان سنجش درباره شرایط وضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت نام در آزمون کارشناسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *