مقالات حقوق بین المل

مرکز داوری اتاق البرز

 به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، حسین طوسی رییس اتاق در مراسم افتتاحیه این مرکز که درحاشیه برگزاری شانزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی محترم برگزار شد اظهار داشت: مرکز داوری اتاق البرز از ۲ سال پیش طی مذاکرات و نشستهایی که با مقامات قضایی و دادگستری استان برگزار گردید در مرحله بررسی طرح اولیه قرار داشته که با همت و کمک مراجع قضایی و دادگستری تا به امروز توانستیم با تجهیز فضای در شان داوران و بازرگانان عزیز استان این بخش را بطور رسمی راه اندازی و افتتاح کنیم. 

کاهش مراجعه بازرگانان به محاکم قضایی

وی افزود: با همکاری مرکز داوری اتاق ایران، داوران پیشنهادی به تایید این مرکز رسیده و داوران از امروز کار خود را بطور رسمی آغاز کرده و پاسخگوی مراجعین خواهند بود.

وی در ادامه سخنانش بیان داشت: کاهش مراجعه به محاکم قضایی و دادگستری و رفع مشکلات حوزه صنعت استان در راستای تعالی بهبود مستمر قانون کسب و کار از مهمترین اهداف تشکیل و راه اندازی این مرکز بود.

در ادامه محمدصادق مهدوی راد مدیرکل دادگستری استان البرز ابراز داشت: در عهد پیامبر(ص) هنگامیکه یهودی ها بر سر موضوعاتی دچار اختلاف میشدند به پیامبر(ص) مراجعه میکردند تا ایشان بین آنان حکمیت کند که این موضوع نشاندهنده امین بودن و صداقت پیامبر خاتم است.

تخصص و تعهد دو کفه ترازوی عدالت در داوری

وی در خصوص ویژگی های یک داور بیان نمود: داور باید به عدالت عمل کرده چرا که داور مانند یک قاضی است و همانطور که دین مبین اسلام در خصوص داوری سفارش کرده باید تخصص و تعهد و نیز عدم خیانت و پایبندی وجود داشته باشد.

مهدوی راد در خصوص حجم موضوعات و پرونده هایی که در دادگستری بررسی میشود ابراز داشت: بسیاری از پرونده ها را میتوان با داوری حل نمود. این امر سبب میشود تا افراد بدلیل دعواهای سطحی خانوادگی و امور چک و اختلافات زوجین به دادگستری مراجعه نکنند و وقت دادگستری صرف رسیدگی به امور پیچیده تری شود.

سپس دکتر محبی دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران و رییس دفتر خدمات حقوقی بین الملل ریاست جمهوری بیان کرد: مرکز داوری برای فعالین اقتصادی خدمتی است که به منزله رعایت شان و کرامت ایشان ارائه میگردد.

جداسازی دعاوی بازرگانان از محیط مخاصمه و منازعات

وی افزود: دادگستری به لحاظ حیطه کاری و محیط خاصی که دارد، محل منازعات و مخاصمات است و دعاوی و مشکلات مردم و مراجعین بیشتر از نوع نزاع و مخاصمه است. حال آنکه اختلافات بازرگانی از نوع اختلاف در تفسیر و برداشتی است که در قرارداد و یا در حین اجرای آن پیش می آید.

محبی در ادامه سخنانش بیان نمود: یک فعال اقتصادی با یک منطق روشن هزینه و فایده عمل میکند و این موضوع با جنایات و فساد منافات دارد. لذا رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی در جایگاه اتاقهای بازرگانی و مراکز داوری تعریف شده است.

تشخیص دقیق اختلافات بازرگانی در مراکز داوری

وی در خصوص میزان تسلط قضات بر مباحث بازرگانی بیان نمود: مبرهن است که علم قضات در حوزه اینکوترمز و یا مقررات حمل و نقل دریایی و زمینی و ضمانتنامه های بانکی به میزان تسلط کارشناسان بازرگانی نخواهد بود. لذا اعلام نظر و صدور رای در حوزه های مذکور در تخصص داوران مرکز داوری اتاقهای بازرگانی است.

وی در رابطه با اینکه مبنای تاسیس مرکز داوری قانون است، ابراز نمود: این یک تکلیف و وظیفه قانونی برای اتاقهای بازرگانی است که منشا آن ماده ۹۱ بند ج قانون اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی است و همچنین در ماده ۵  بند ح قانون اساسنامه تاسیس اتاق بازرگانی توسط قانونگذار تکلیف شده است.

جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی از طریق دادرسی اسرع وقت

در ادامه آرش ذوالفقار عضو دیوان داوری اتاق ایران و رییس مرکز داوری اتاق بازرگانی البرز اذعان داشت:

 

فعالان اقتصادی بعضا بدلیل پیچیدگی های خاص مسائل قضایی و یا طولانی شدن روند دادرسی، رغبت چندانی در مراجعه به محاکم دادگستری ندارند.

وی افزود: گاها با اجرای حکم جلب در راستای اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی، مدیر مجموعه اقتصادی در اثر اختلافات مالی به زندان روانه شده و لاجرم مجموعه اقتصادی به تعطیل منجر شده که آسیب عظیمی به زیرساختهای اقتصادی وارد میشود. حال آنکه در دفاتر داوری این امر به شیوه ای مسالمت آمیز قابل حل و فصل بوده است.

وی در ادامه ابراز داشت: مرکز داوری اتاق البرز آمادگی خویش را اعلام میدارد تا با رعایت حیثیت و حقوق اجتماعی فعالان اقتصادی در اسرع وقت با اتکا به دانش داوران متخصص و کارشناسان متبحر در یک مرحله از رسیدگی به حل و فصل دعاوی اقدام نماید.

No votes yet.
Please wait...

About ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: 66965272 -021

Check Also

منابع دکتری حقوق بین الملل نیمه متمرکز ۹۶

منابع دکترای حقوق بین الملل نیمه متمرکز ۹۶ حقوق بین الملل عمومی به مجموعه قواعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *