مخالفت نمایندگان با دو فوریت طرح حذف رای ممتنع از رای اعتماد

 

روز گذشته و در صحن علنی مجلس، علی مطهری، نماینده تهران پیشنهاد دهنده طرحی دوفوریتی بود که به موجب آن رای ممتنع از رای اعتماد نمایندگان به وزرا حذف و تغییراتی نیز در نحوه انتخاب نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی ایجاد می شد. طرحی که در نهایت دوفوریت آن به تصویب نمایندگان نرسید و به صورت عادی اعلام وصول شد تا در نوبت رسیدگی در کمیسیون آیین نامه داخلی و ارجاع به صحن علنی قرار بگیرد و عملاتاثیری روی رای اعتماد به سه وزیر باقیمانده کابینه نداشته باشد. مطهری در جلسه علنی دیروز، در دفاع از دوفوریت طرح اصلاح ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس به جریان رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت یازدهم پرداخت و گفت: در آن زمان روشن شد که برخی کاستی ها در آیین نامه داخلی مجلس وجود دارد که باعث شده نوبت نطق مخالف و موافق به طور عادلانه به نمایندگان خواهان نطق تعلق نگیرد و قطعا در کیفیت کاری مجلس تاثیرگذارد. نیاز به اصلاح آیین نامه در آن روزها احساس شد و چند بار هم توسط رییس وقت جلسه مطرح شد چون هنوز این احساس در بین نمایندگان محترم وجود دارد، خوب است که این طرح مطرح شود. وی تصریح کرد: در ماده 160 آیین نامه داخلی مجلس از جمله دلایل توجیه دوفوریت طرح را ضرورت جلوگیری از فوت فرصت ها دانسته است و این ضرورت اکنون وجود دارد زیرا رای اعتماد به سه وزیر باقی مانده دولت یازدهم در پیش است. ممکن است بعد از سفر آقای رییس جمهور به نیویورک وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شوند و بعد از آن مجلس یک هفته فرصت دارد درباره وزرای پیشنهادی تصمیم بگیرد. این نماینده مردم در مجلس افزود: ضرورت جلوگیری از فوت فرصت وجود دارد و به همین جهت این طرح را به صورت دوفوریتی مطرح کرده ایم و از نمایندگان نیز تقاضا داریم به دو فوریت آن رای دهند خصوصا از آن جهت که این مهم طرح پیچیده یی نیست و نیاز به بررسی طولانی مدت در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ندارد.
مطهری برای آشنایی بیشتر نمایندگان با طرح اصلاح ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس به ذکر دو نکته پرداخت و افزود: یکی از تغییرات انجام شده در این آیین نامه به این مهم اشاره دارد که در آیین نامه فعلی هر نماینده یی می تواند در همه موارد موافق یا مخالف ثبت نام کند و بعد هم کل وقت خود را به دیگری دهد. این باعث شده یک نفر در همه موارد موافق یا مخالف ثبت نام می کند بدون آنکه قصد صحبت کردن داشته باشد و احترام بیرون آمدن نامش از قرعه بیشتر می شود در حالی که کسی خواهان صحبت کردن درباره وزرای پیشنهادی است که فقط در یک مورد ثبت نام کرده نام آن از قرعه بیرون آورده نمی شود. ما در این اصلاحیه آمدیم جمله را این گونه اصلاح کردیم که اولابه جای دو نفر موافق یا مخالف که می توانند به مدت 15 دقیقه صحبت کنند سه نفر به مدت 10 دقیقه به ایراد سخنرانی می پردازند و هر یک از نمایندگان حق دارند نیمی از وقت خود را به نماینده دیگر که در آن مورد ثبت نام کرده است، اختصاص دهد. این موجب می شود کسی که نامش از قرعه بیرون آمده حتما باید صحبت کند و فقط می تواند نیمی از وقت خود را به دیگری دهد، در نتیجه کسی که قصد صحبت کردن در آن مورد را ندارد از ابتدا ثبت نام نکند و راه برای صحبت کردن کسانی که قصد اظهارنظر دارند باز می شود. مطهری به نمونه یی دیگر از تغییرات طرح مذکور پرداخت و افزود: رای ممتنع درباره رای اعتماد به وزرا حذف شده و رای گیری فقط شامل مخالف یا موافق خواهد بود: شرح این تغییرات مفصل است و امیدواریم با تایید نمایندگان به دوفوریت این طرح توضیحات کامل داده خواهد شد. پس از صحبت های محجوب و عثمانی به عنوان مخالفان این طرح، که معتقد بودند ضرورتی برای اعلام وصول دوفوریتی آن وجود ندارد و همچنین قوامی و احمدی به عنوان موافقان طرح، نمایندگان با 96 رای موافق، 52 رای مخالف و 12 رای ممتنع از 205 نماینده حاضر در جلسه، با دوفوریت طرح مذکور مخالفت کردند. بعد از رای نیاوردن فوریت طرح مذکور قرار شد تا طرح اصلاح ماده 206 آیین نامه داخلی مجلس به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار گیرد.

 روزنامه اعتماد، شماره 2786 به تاریخ 3/7/92، صفحه 2 (سیاسی)

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب حقوق کار انتشارات عدلیه

کتاب متون فقه بخش امر به معروف و نهی از منکر(آزمون دکتری نیمه متمرکز حقوق عمومی سال 1399)

با سلام- بخش امر به معروف و نهی از منکر جدیدا به بخش جهاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *