مخالفت نمایندگان با دو فوریت طرح حذف رای ممتنع از رای اعتماد

 

روز گذشته و در صحن علنی مجلس، علی مطهری، نماینده تهران پیشنهاد دهنده طرحی دوفوریتی بود که به موجب آن رای ممتنع از رای اعتماد نمایندگان به وزرا حذف و تغییراتی نیز در نحوه انتخاب نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی ایجاد می شد. طرحی که در نهایت دوفوریت آن به تصویب نمایندگان نرسید و به صورت عادی اعلام وصول شد تا در نوبت رسیدگی در کمیسیون آیین نامه داخلی و ارجاع به صحن علنی قرار بگیرد و عملاتاثیری روی رای اعتماد به سه وزیر باقیمانده کابینه نداشته باشد. مطهری در جلسه علنی دیروز، در دفاع از دوفوریت طرح اصلاح ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس به جریان رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت یازدهم پرداخت و گفت: در آن زمان روشن شد که برخی کاستی ها در آیین نامه داخلی مجلس وجود دارد که باعث شده نوبت نطق مخالف و موافق به طور عادلانه به نمایندگان خواهان نطق تعلق نگیرد و قطعا در کیفیت کاری مجلس تاثیرگذارد. نیاز به اصلاح آیین نامه در آن روزها احساس شد و چند بار هم توسط رییس وقت جلسه مطرح شد چون هنوز این احساس در بین نمایندگان محترم وجود دارد، خوب است که این طرح مطرح شود. وی تصریح کرد: در ماده ۱۶۰ آیین نامه داخلی مجلس از جمله دلایل توجیه دوفوریت طرح را ضرورت جلوگیری از فوت فرصت ها دانسته است و این ضرورت اکنون وجود دارد زیرا رای اعتماد به سه وزیر باقی مانده دولت یازدهم در پیش است. ممکن است بعد از سفر آقای رییس جمهور به نیویورک وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شوند و بعد از آن مجلس یک هفته فرصت دارد درباره وزرای پیشنهادی تصمیم بگیرد. این نماینده مردم در مجلس افزود: ضرورت جلوگیری از فوت فرصت وجود دارد و به همین جهت این طرح را به صورت دوفوریتی مطرح کرده ایم و از نمایندگان نیز تقاضا داریم به دو فوریت آن رای دهند خصوصا از آن جهت که این مهم طرح پیچیده یی نیست و نیاز به بررسی طولانی مدت در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ندارد.
مطهری برای آشنایی بیشتر نمایندگان با طرح اصلاح ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس به ذکر دو نکته پرداخت و افزود: یکی از تغییرات انجام شده در این آیین نامه به این مهم اشاره دارد که در آیین نامه فعلی هر نماینده یی می تواند در همه موارد موافق یا مخالف ثبت نام کند و بعد هم کل وقت خود را به دیگری دهد. این باعث شده یک نفر در همه موارد موافق یا مخالف ثبت نام می کند بدون آنکه قصد صحبت کردن داشته باشد و احترام بیرون آمدن نامش از قرعه بیشتر می شود در حالی که کسی خواهان صحبت کردن درباره وزرای پیشنهادی است که فقط در یک مورد ثبت نام کرده نام آن از قرعه بیرون آورده نمی شود. ما در این اصلاحیه آمدیم جمله را این گونه اصلاح کردیم که اولابه جای دو نفر موافق یا مخالف که می توانند به مدت ۱۵ دقیقه صحبت کنند سه نفر به مدت ۱۰ دقیقه به ایراد سخنرانی می پردازند و هر یک از نمایندگان حق دارند نیمی از وقت خود را به نماینده دیگر که در آن مورد ثبت نام کرده است، اختصاص دهد. این موجب می شود کسی که نامش از قرعه بیرون آمده حتما باید صحبت کند و فقط می تواند نیمی از وقت خود را به دیگری دهد، در نتیجه کسی که قصد صحبت کردن در آن مورد را ندارد از ابتدا ثبت نام نکند و راه برای صحبت کردن کسانی که قصد اظهارنظر دارند باز می شود. مطهری به نمونه یی دیگر از تغییرات طرح مذکور پرداخت و افزود: رای ممتنع درباره رای اعتماد به وزرا حذف شده و رای گیری فقط شامل مخالف یا موافق خواهد بود: شرح این تغییرات مفصل است و امیدواریم با تایید نمایندگان به دوفوریت این طرح توضیحات کامل داده خواهد شد. پس از صحبت های محجوب و عثمانی به عنوان مخالفان این طرح، که معتقد بودند ضرورتی برای اعلام وصول دوفوریتی آن وجود ندارد و همچنین قوامی و احمدی به عنوان موافقان طرح، نمایندگان با ۹۶ رای موافق، ۵۲ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از ۲۰۵ نماینده حاضر در جلسه، با دوفوریت طرح مذکور مخالفت کردند. بعد از رای نیاوردن فوریت طرح مذکور قرار شد تا طرح اصلاح ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار گیرد.

 روزنامه اعتماد، شماره ۲۷۸۶ به تاریخ ۳/۷/۹۲، صفحه ۲ (سیاسی)

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *