محکومیت مقام سابق دولتی به حبس و جزای نقدی

 سخنگوی قوه‌قضاییه در شصت‌وهشتمین نشست خبری خود به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش «حمایت»، حجت‎الاسلام والمسلمین«غلامحسین محسنی‎اژه‎ای» ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه و امام رضا(ع)، به اقدام اخیر آمریکا اشاره کرد و افزود: آمریکای زیاده خواه، یک بار دیگر دست خود را رو کرد و بر فهرست تحریم‌ها علیه ایران افزود تا برهمگان روشن شد که چرا نباید به آمریکا اعتماد کرد و خوش‌بین بود.وی با اشاره مجدد به برنامه‎های در دست اقدام قوه قضاییه در دور دوم ریاست آیت‏الله «آملی لاریجانی»ادامه داد: در این دوره تلاش داریم تا براساس توصیه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری با جدیت برنامه‌ها را دنبال کنیم.  محسنی اژه‌ای با اشاره به موضوعی که به آن اهتمام ورزیده و در دستور کار قرار گرفته است، گفت: یکی از موارد، دسترسی آسان‌تر مردم به عدالت و قوه قضاییه است. همچنین آسان کردن امور و کاهش فرآیند رسیدگی‌ها، توجه لازم به سلامت دستگاه قضا از جهات مختلف و تسریع در گسترش عدالت به معنای واقعی در دستور کار قرار گرفته است. سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به سایر موضوعات مهم مدنظر هم تصریح کرد: یکی از این موضوع‏ها تامین منابع انسانی از کادر قضایی تا اداری و همچنین جذب و به کارگیری و استخدام در قوه قضاییه است. وی اضافه کرد: خوشبختانه معاونت منابع انسانی قوه قضاییه این امر را برعهده گرفته است.
 انتصابات جدید در قوه‌ قضاییه
محسنی اژه‌‌ای در ادامه این نشست با اشاره به اینکه قوه قضاییه دارای وظایف زیادی است و مجموعه مسایل برعهده رییس قوه قضاییه است از افزایش اختیارات معاون اول قوه قضاییه خبرداد.سخنگوی قوه قضاییه در خصوص این اختیارات هم اظهار کرد: بعضی موارد قابل تفویض است که تعدادش احصاء شده و واگذار شده اما برخی موارد نیز قابل تفویض نیست. سخنگوی قوه قضاییه گفت: در مورد ماده 18 نیز در مورد اصلش با خود ریاست قوه است اما مقدماتش قابل تفویض است. وی همچنین با اشاره به آغاز دوره تازه تغییرات و تحولات در دوره جدید مدیریت آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: بر اساس این تغییرات حجت‎الاسلام والمسلمین رازینی معاونت حقوقی قوه قضاییه جای خود را به «ذبیح‏الله خداییان» رییس کل دادگستری استان فارس داد وبه دیوان عالی کشور رفت. وی افزود: ‌همچنین«علی القاصی» دادستان عمومی و انقلاب شیراز به جای رییس کل دادگستری فارس منصوب شد. حجت‏الاسلام‌والمسلمین«علی مظفری» ر‎ییس‏کل دادگستری کرمانشاه نیز به جای حجت‏الاسلام والمسلمین «سید حسن شریعتی» رییس کل دادگستری خراسان رضوی منصوب شده است.
 حبس و جزای نقدی برای (م.ر)
محسنی‌اژه‌‌ای در خصوص پرونده (م.ر) نیز اظهار کرد: این مقام سابق دولتی به جزای نقدی و حبس محکوم شده ولی از بیان  جزئیات آن معذورم. وی در ادامه به آخرین اتفاقات در پرونده متهم نفتی هم اشاره کرد و گفت: متهمان این پرونده کماکان در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات از آنها در حال اجراست ولی در مورد رسیدگی به نقدینگی (ب.ز) در خارج از کشور، مدرکی در خصوص ادعای وی مبنی بر وجود اموالی در خارج از کشور پیدا نشده است. معاون اول قوه ‌قضاییه ادامه داد: لذا چنانچه اموال خارج از کشور این فرد پیدا نشود و یا قابل دسترس نباشد، کیفرخواست این پرونده صادر و برای محاکمه به دادگاه ارسال خواهد شد .
 مزایده اموال مهرگان امیرخسروی؛ در روزهای آینده
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده بزرگ 3 هزار میلیاردی نیز تصریح کرد: اموال مهرگان امیرخسروی شناسایی و کارشناسی شده است و این اموال در روزهای آینده به حد پرداخت دیون بانک‌ها و سایر طلبکاران به مزایده گذاشته خواهد شد.وی همچنین در ارتباط با پرونده قتل یکی از پیمانکاران شهرداری تصریح کرد: ضاربان این فرد شناسایی و دستگیر شده‌اند. اکنون 3 نفر در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات از این پرونده ادامه دارد.
 تأیید جراحات وارده بر شهید خلیلی از سوی پزشکی قانونی
معاون اول قوه ‌قضاییه در خصوص پرونده شهادت آمر به معروف «شهید خلیلی» نیز خاطرنشان کرد: پس از شهادت این آمر به معروف این سوال به وجود آمد که آیا شهادت وی ناشی از ضربه و جراحت گذشته بوده است یا خیر ؟ که در این خصوص پزشک قانونی اعلام نظر کرد و شهادت وی را بر اثر جراحت وارده تائید شد. این پرونده با توجه به رأی پزشکی قانونی به دادگاه رفته است و به زودی تعیین تکلیف می‌شود.
 احضار متهمان تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی و گرفتن لوایح دفاعیه
محسنی‎اژه‎ای به موضوع تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی نیز اشاره و تصریح کرد: در روزهای اخیر تحقیقات لازم در خصوص این پرونده انجام شد، متهمان آن احضار شدند و لوایح دفاعیات آنها نیز اخذ شده است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسند.
 بررسی پرونده آتش‌سوزی زندان شهرکرد به اتمام نرسیده است
معاون اول قوه قضاییه در مورد آتش‌سوزی زندان شهرکرد هم بیان کرد: پرونده تشکیل و مطرح است اما به اتمام نرسیده است. وی افزود: در مورد تعداد کشته‌ها و رسیدگی به پرونده‌شان و اینکه چرا اتفاق افتاده است پرونده دنبال می‌شود اما هنوز به پایان نرسیده است. محسنی اژه‌ای ادامه داد: آتش‌سوزی زندان شهرکرد عمدی بوده اما چگونه و در چه شرایطی، قابل بررسی است.
 ۴ برنامه برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه این نشست به مطالبات رهبری در مورد کاهش روند رسیدگی به پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: 4 برنامه در حال اجرا و بررسی است تا زمان رسیدگی به پروندههای قضایی کاهش پیدا کند.وی ادامه داد: بخشی از این عملکرد و تمرکز در جذب نیروی بیشتر و قاضی بیشتر و تخصصی کردن است.محسنی اژه‌ای ادامه داد: کاهش زمان رسیدگی و دسترسی آسان مردم به عدالت و قوه قضاییه از مواردی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن اشاره داشته‌اندو برنامه‌ای در این زمینه در حال تدوین و اجرا است.وی در مورد متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها هم گفت: نهایت تلاش را می‌کنیم که مدت زمان رسیدگی را کاهش دهیم و اگر متوسط رسیدگی‌ها 3 ماه باشد نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم که کمتر شود. البته پرونده‌هایی نیز داریم که زمانشان 3 تا 4 سال طول می‌کشد که در زمره پرونده‌های پیچیده‌ قرار دارند.  به گفته این مقام قضایی، در این پرونده‌ها با انتخاب کارشناسان و تسریع روند کارشناسی سعی می‌کنیم، زمان فرآیند را کاهش دهیم. محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی در مورد پرونده سابق مدیر ستاد سوخت، گفت: کیفرخواست صادر نشده و تا 3 روز پیش 2 نفر بازداشت بودند.
 اجرای حکم تخریب ساختمانی در غرب تهران
وی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده‌های زمین‌خواری و عملکرد قوه قضاییه اظهار کرد: تنها قوه قضاییه نمی‌تواند موضوع زمین‎خواری را به صفر برساند.سخنگوی قوه قضاییه گفت: در هفته گذشته در غرب تهران 26 حکم اجرا، 30 هکتار زمین آزاد و تعدادی ساختمان تخریب شد. اژه‎ای ادامه داد: این کار بزرگی است اما ما خوشحال می‌شدیم که پیش از این، جلوی آن گرفته می‌شد؛ در کنار تهران این ساختمان‌ها را ساختند و کسی متوجه نشد و اگر دستگاه ذیربط همان موقع جلوگیری می‌کرد بهتر بود.
 منکر استفاده از سرعت بالای اینترنت نیستیم
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی در مورد فیلتر شدن شبکه وایبر هم گفت: در خصوص فضای مجازی، شورای عالی فضای مجازی در 18 اسفند 90 تشکیل شده است تا سیاست‌های مربوط به فضای مجازی و اقدامات اجرایی بر عهده آن شورا قرار گیرد.محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: البته کار این شورا منافاتی با سایر دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، قوه قضاییه و کمیته تعیین مصادیق مجرمانه ندارد اما در مورد سیاست‌های کلان ، باید این شورا برایش تصمیمات اساسی بگیرد و ابلاغ کند.وی خاطرنشان کرد: هیچ کس منکر استفاده از تکنولوژی و بالا رفتن سرعت اینترنت نیست اما باید همزمان تلاش شود که جوانان مبتلا به فساد نشوند.
 امیدواریم پرونده کهریزک زودتر به نتیجه برسد
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا با توجه به تغییر رییس دیوان عالی کشور می‌توان امیدوار بود پرونده کهریزک بعد از یک و نیم سال به نتیجه برسد، گفت: این درست نیست که بگوییم تغییر رییس دیوان عالی در سرعت بخشیدن رسیدگی به پرونده‌ها تأثیرگذار است بلکه رئیس قبلی دیوان نیز همه تلاش خود را در این رابطه مبذول داشت.وی در پاسخ به سوال خبرنگار «حمایت» مبنی بر اینکه رییس کمیسیون تحقیق و تفحص از خودروسازان عنوان کرده که 13 پرونده تخلف از سوی این کمیسیون به دستگاه قضایی واصل شده است آیا رسیدگی به این پرونده‌ها در دستگاه قضایی آغاز شده یا خیر؟ گفت: تا آنجایی که من می‌دانم هنوز پرونده‌ای به دستگاه قضا واصل نشده است.معاون اول قوه قضاییه گفت: البته ما براساس روال منطقی زمانی که پرونده‌ای از کمیسیون‌ها ارجاع می‌شود آن را مورد تحقیق و بررسی قرار خواهیم داد.
 برخی مفاسد فرهنگی خلاف شأن جمهوری اسلامی رخ می‌دهد
یکی از خبرنگاران خطاب به سخنگوی دستگاه قضایی کشور گفت، متاسفانه شاهد رشد چشمگیر برخی برنامه‌ها نظیر «فشن‌شو» و نمایشگاه‌های غیرقانونی «مد و لباس» هستیم که با مسائل اسلامی منافات دارد،آیا دستگاه قضا در این خصوص اقدامی انجام می‌دهد؟ محسنی اژه‌ای در پاسخ اظهار کرد: من چندین بار عنوان کرده بودم که ما کشوری اسلامی هستیم و مردم ما مسلمان هستند و بعضی از اتفاقات که شئون اسلامی را زیر پا می‌گذارد نباید در کشور رخ دهد.وی افزود: امروز با کمال تأسف می‌گویم که برخی از مفاسدی رخ می‌دهد که در حوزه مسائل فرهنگی و خلاف شأن جمهوری اسلامی است و همگان انتظار داریم که متولیان امر دقت بیشتری کنند.معاون اول قوه قضاییه گفت: اگر جرم مشهودی اتفاق افتاد ضابطان ما موظف به برخورد هستند و دادستان هم اگر با این موضوعات مواجه شود باید برخورد کند.
 ناظم متجاوز مدرسه به تازیانه و ۲ سال تبعید محکوم شد
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص حکم ناظم متجاوز یک مدرسه هم بیان کرد: این فرد در دادگاه بدوی محکوم شده و حدی از تازیانه، ۲ سال تبعید و محرومیت از برخی مشاغل و فعالیت‌های اجتماعی شامل وی شده است.محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده تجاوز به کودکان در یکی از مدارس هم گفت: این فرد در دادگاه بدوی محکوم شده اما چون حکم قطعی نیست از بیان جزئیات آن معذورم.
 شنیده‌ها دروغ است
محسنی اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که شنیده شده طی 36 ماه گذشته تعدادی روزنامه‌نگار، فیلم‌ساز و وبلاگ‌نویس به دلیل اظهار عقیده شخصی خود دستگیر شده‌اند، گفت: شنیده‌ها دروغ است.
 ضرورت جلب نظر قوه قضاییه برای لوایح قضایی
خبرنگاری در ادامه این نشست خبری بااشاره به استفساریه‌ای شورای نگهبان برای تغییر در برخی لوایح از سوی دولت و تامین نظر قوه قضایه سوال کرد که محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: در قانون اساسی تنظیم و تحویل لوایح قضایی بر عهده‌ قوه قضاییه است. قوه قضاییه لوایح قضایی را به دولت می‌دهد و دولت آن را به مجلس تحویل می‌دهد اما یک بحثی که بوده و هست این است که آیا دولت می‌تواند دراین لوایح دست کاری کند و بعد آن را به مجلس بفرستد که این اختلاف نظر وجود دارد. در این جا از شورای نگهبان تفسیری خواسته شد که شورای نگهبان به صراحت اعلام کرد که دولت حق دخالت در لوایح قضایی قوه قضاییه را ندارد. محسنی اژه‌ای اظهار کرد:‌همچنین بحث دیگر این بود که اگر دولت لایحه را به مجلس نفرستد، تکلیف چیست، در این زمینه قانون تا مدتی پیش ساکت بود اما در نهایت چنین تصویب شد که دولت 3 ماه وقت دارد لوایح را به مجلس بفرستد و 3 ماه دیگر نیز به او فرصت داده شود؛ در نهایت اگر ظرف 6 ماه لوایح را به مجلس نفرستد  قوه قضاییه مستقیم این لوایح را ارسال می‌کند.
 وزارت بهداشت گزارش رسمی به قوه‌قضاییه نداده است
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده روغن پالم و تحقیقات انجام شده پیرامون مضر بودن یا نبودن استفاده از این روغن در لبنیات نیز گفت: طبق آخرین پیگیری‌های من از دادستان تهران هنوز شکایت یا گزارشی رسمی از وزارت بهداشت تحویل قوه قضاییه نشده است ولی دادستان تهران نامه‌ای را به وزارت بهداشت ارسال کرده است و از این وزارتخانه درخواست ارسال اسناد مضر بودن استفاده از این روغن را در لبنیات کرده است که تا این لحظه نیز هنوز جوابی از سوی وزارت بهداشت به این نامه داده نشده است.محسنی‌اژه‌ای در ادامه به موضوع پرونده سقوط هواپیما اشاره کرد و گفت:‌ پرونده‌ای در خصوص سقوط هواپیما در تهران تشکیل شده است و کارشناسان ما به طور جدی پیگیر این موضوع هستند و وزارتخانه مربوطه نیز در دولت در حال بررسی موضوع است.
 تعقیب قضایی 3 قاضی، 7 دلال و 21 وکیل متخلف
وی با تأکید بر توجه ویژه قوه قضاییه به مبارزه به تخلفات در دستگاه قضایی نیز خاطرنشان کرد: در هفته‌های اخیر 3 قاضی، 7 دلال  و 21 وکیل متخلف تحت تعقیب قرار گرفتند که با توجه به اهمیت این موضوع به مردم توصیه می‌کند که با افرادی که تحت هر عنوان قصد انجام اقدامات و اعمال غیرقانونی دارند اعتماد نکنند و موارد تخلف را گزارش دهند.
 قوه‌قضاییه و دولت در یکسال گذشته تعامل خوبی داشته‎اند
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ارزیابی تعامل قوه قضاییه و دولت در یک سال اخیر نیز گفت: به نظر من دولت و قوه قضاییه در یک سال گذشته تعامل بسیار خوبی به خصوص در مبارزه با مفاسد اقتصادی داشته‌اند و در حال حاضر جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که با ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود به صورت منظم و فعال پیگیری می‌شوند و برگزاری این جلسات به نسبت گذشته فعال‌تر است. همچنین بانک مرکزی نیز تعامل خوبی با قوه قضاییه داشته است.اژه‎ای تصریح کرد: البته این موضوع به معنای آن نیست که تعاملات موجود کافی است بلکه باید تعاملات بیش از پیش افزایش یابد.محسنی اژه‌ای در خصوص اعتراض جامعه وکلا به «لایحه وکالت» هم خاطرنشان کرد: در هر لایحه‌ای ممکن است صنوف مختلف نقطه نظرات متفاوتی راجع به آن داشته باشند ولی آنچه که مهم است التزام به قانون است. لذا همانطور که پیش از این نیز عنوان کردم در لوایح قضایی باید نظرات قوه قضائیه تامین شود و اگر در بررسی این لوایح شاکله آنها دستخوش تغییر شد این موضوع به مجلس اعلام می‌شود.
No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

برگزاری جلسات نقد آرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران

دهمین نشست نقد آراء به همت پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت آموزش دادگستری استان تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *