مقالات حقوق عمومی

محمود علیزاده طباطبایی: وکیل؛رکن اصلی دادگستری شایسته

بدون حضور وکیل توانا و عدل پرور، دستگاه قضایی شایسته و دادگر، محقق نمی‌شود. وکیل دیده‌بان تیزبین و سنگربان حقوق شهروندان است و در بزنگاه تضییع و تعلیق و تعطیل حق، از سلاح مهارت و دانش برای رویارویی با عوامل و اهرم‌های ستیز با حق و انصاف وعدل، بهره می‌گیرد. وکیل چون به نهاد قدرت متصل نیست وخاستگاه مدنی دارد مطالبه‌گر واقعی حقوق شهروندان است. این سرمایه، آنگاه که قرین با سوگند وکالت و شرافت و صداقت و ملکه عدالت یارای او می‌شود، صحنه‌هایی ستایش برانگیز دفاع از حقوق شهروندان را به رخ می‌کشد. همان‌قدر که نقش یک قاضی وارسته والاست، صحنه دفاع غیورانه و آزادانه یک وکیل از موکل دردمند و تظلم‌خواه نیز مباهات انگیز است.
مضاف بر شأن حقیقی و حقوقی وکیل، نهاد وکالت نیز نقش و کارکرد ممتازی در استقرار عدالت و اکرام آزادی دارد. نهاد وکالت یک نظام صنفی است؛ نظام‌های صنفی و حرفه‌ای از جمله نهادهای واسط یا هیات‌های حائلی هستند که میان مردم وحکومت نقش‌آفرینی می‌کنند. در نظام حقوقی ایران بر اساس اصل ۲۶ قانون اساسی مشروعیت یافته و بروز و ظهور می‌یابند.این نظامات توسط صاحبان حرفه‌های معین به منظور برقراری نظم و نسق در امور حرفه‌ای و دفاع از حقوق و امتیازات و اختصاصات شغلی ایجاد شده و از قواعد و رژیم حقوقی خاصی پیروی می‌‌کنند.
عمدتا ۳ هدف از تشکیل این نظام‌ها دنبال می‌شود؛ نخست دفاع از منافع شغلی اعضا، دوم سازمان‌دهی و سامان‌مندی فعالیت‌های حرفه‌ای اعضا و سوم حمایت از استفاده‌کنندگان از خدمات صنف.
از شاخصه‌های نظام حرفه‌ای می‌توان موارد ذیل را ذکر کرد:۱ – شخصیت حقوقی مستقل از دولت ۲- نظارت قیمومتی و نه سلسله مراتبی دولت۳- حق اتخاذ تصمیمات الزام‌آور برای اعضا (مانند آیین نامه‌های الزامی)۴- غیر موقت و اجباری بودن۵- انتخاب هیات مدیره توسط اعضا.
وکیل، سخنگوی عدالت است و برای آن هزینه می‌دهد؛ با همه قیدهای اخلاقی و تضمین‌های حرفه‌ای و شرافتی جانب حقوق شهروند را می‌گیرد و با اتکا به سرمایه اجتماعی نهاد وکالت محکم و استوار است. وکیل در هر حال باید کارگزار عدالت ، کوشش‌گر و پویش‌گر حقیقت باشد.مرحوم داور در اولین سخنرانی کانون وکلا در روز افتتاحیه گفت: منظور از تاسیس کانون وکلا تربیت وکیل خوب و عدل پرور است…بدون وکیل خوب تامین عدلیه خوب محال است…جریان محاکمات نباید فقط روی دوسیه باشد بلکه این وکیل است که نباید بگذارد قاضی منحرف شود…
واقعیت این است که دستگاه قضایی ما به اصلاحات جدی نیاز دارد. وکیل باید قوه قضاییه را در ایفای تکالیف مقرر در اصل ۱۵۶ یاری دهد و این امر جز با توان‌بخشی کانون وکلا ممکن نیست. البته در این راستا شرط تاثیر کانون وکلا، استقلال وکیل، از هر عامل مضر به عدالت است. کانون باید از نهاد قدرت به‌طور خاص مستقل باشد تا بتواند در دوران امر بین مقتضای قدرت و تلخی حقیقت، راه کج نرفته و ایفای عهد و استیفای حق کند. انتخابات هیات مدیره کانون فرصتی برای بازنگری در اهداف  کارکردها و رویکردها با هدف ارتقای استانداردهای حق دفاع و شعاعی فراتر از آن همه مصادیق حقوق شهروندی است. امیدوارم وکلا با همه سرمایه عمومی و حیثیت معنوی که از ایشان انتظار می رود در این امتحان شرکت کنند و آرمان آزادی طلبی و حق خواهی خود را به همگان اعلان کنند.
*وکیل دادگستری
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق اساسی(مخصوص آزمون دکتری ۱۳۹۹)

این کتاب مخصوص آزمون دکتری 99 بوده که در تالیف آن از جزوات و کتب اساتید طراح مانند کتب حقوق اساسی و جزوات دکتری دکتر هاشمی- جزوه حقوق اساسی و کتاب بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی- کتاب مبانی حقوق اساسی و حقوق اساسی تطبیقی دکتر بیژن عباسی- کتاب حقوق اساسی دکتر محمدرضا ویژه- کتاب کلیات حقوق اساسی دکتر خیرالله پروین استفاده شده است. ضمنا جهت به روز بودن کتاب، اکثر مقالات مهم اساتید حقوق عمومی ، نظرات تفسیری شورای نگهبان و جزوه های درسی این اساتید مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت اینکه بهترین راه حل جهت آشنایی با این کتاب مطالعه مقدمه کتاب و یا مشاهده نمونه صفحاتی از این کتاب است که باعث می شود قضاوتی دقیق تر در مورد محتوای این کتاب برای آزمون دکتری حقوق عمومی 99 داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *