متن نشست علمی تحلیل و نقد آرای مربوط به اختلاس و پولشویی

     معاونت پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه نشست علمی مشترکی تحت عنوان « تحلیل و نقد آرای مربوط به اختلاس و پولشویی» برگزار نمود.

    به گزارش روابط عمومی این نشست علمی با حضور آقایان دکتر رضوی فرد، دکتر مسعودی مقام (قاضی دادگاه تجدید نظر)، دکتر امیر حسین نیازپور روز سه شنبه ۲۰ اسفندماه جاری در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

    در ابتدای جلسه آقای دکتر رضوی­ فرد ضمن تقدیر و تشکر از اساتید حاضر در جلسه و حضار به ارائه­ ی بحث در مورد دو مقوله­ ی اختلاس و پولشویی پرداختند. ایشان از باب مقدمه و برای ورود به بحث ضمن تبیین تاریخچه مصوبات قانونی مربوط به اختلاس ، بیان کردند: در رأی بازبینی شده توسط دادگاه محترم تجدید نظر ، اختلاس تبدیل به خیانت در امانت شده ودر واقع رای شعبه ۱۰۶۴ دادگاه بدوی به خوبی در شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر مورد ارزیابی و دقت نظر قرار گرفته است. و در مورد پولشویی بیان داشتند؛ گوشه­ای از بحث پولشویی به وضعیت جامعه شناختی جامعه­ ی ما و مسایل مرتبط با مفاسد اقتصادی مربوط می­شود که لازم است ریشه یابی شود. ایشان همچنین پولشویی را عنوان مجرمانه­ ی جدیدی خواندند که کاملا بی سر و صدا می­تواند اتفاق بیفتد و برای پولشویی ۳ مرحله را عنوان کردند: ۱٫مرحله­ ی استقرار ۲٫مرحله­ ی استتار ۳٫مرحله­ ی ادغام.

    سپس قاضی مسعودی­ مقام در مورد پولشویی و اختلاس مواردی را بیان کردند از جمله اینکه صدور رای توسط قاضی در مورد این نوع جرایم بسیار سخت است، به دلیل اینکه این جرایم نوظهور و جدید هستند. قاضی مسعودی­ مقام در این جلسه به بررسی و بیان پرونده­ ی اختلاس از بانک رفاه که توسط یکی از کارکنان بانک رفاه و سه تن از دوستانش انجام شده بود پرداختند که در این پرونده اتهام اختلاس متوجه کارمند بانک رفاه می شود و بقیه به عنوان همدستان وی شناخته می ­شوند .قاضی مسعودی­ مقام با توجه به ماده ۵ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و …  و اینکه  مرتکب جرم جزء کارکنان مشمول ماده ۵ نیست، اشاره کردند که در این پرونده مرتکب جرم از کارکنان دولت و سایر دستگاه­های جزو ماده ۵ نبوده و بانک رفاه مرتبط با سازمان تامین اجتماعی می­ باشد، در نتیجه عمل شخص را در قالب کلی خیانت در امانت دیده­ اند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

محمد جواد گواهی: اوراق صکوک

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی رباط کریم مقدمه                                                        نیاز، در طول زندگی بشر موجب تحرک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *