متن نشست­ عدالت کیفری با موضوع نوآوری­های قانون جدید آیین دادرسی کیفری در دانشگاه علامه

سخنرانان:

-جناب آقای دکتر خالقی: عضو هیات علمی دانشگاه تهران

-جناب آقای دکتر موذن زادگان: عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی

-جناب آقای دکتر طهماسبی: مدیر کل تدوین و لوایح قوه قضائیه

-جناب آقای دکتر کوشکی: عضو هیات علمی دانشگاه علامه ­طباطبائی

جلسه با تلاوت آیات قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد.

در ابتدا دکتر کوشکی ضمن خوشامد­گویی به حضار سخن خود را اینگونه آغاز نمودند: قانون دادرسی عدالت کیفری یک قانون اساسی و سرنوشت ساز است و این نشست برای حل مشکلات و بحث و تبادل نظر در مورد قانون عدالت کیفری می­­باشد.

سپس دکتر طهماسبی را دعوت نمودند تا بحث خود را پیرامون موضوع « دادرسی کیفری اشخاص حقوقی در قانون جدید آیین دادرسی کیفری» شروع کنند. ایشان فرمودند:

در سال ۱۳۸۱ قانون تشکیل دادگاه­های عمومی اصلاح شد و نیاز بود یک قانون آیین دادرسی کیفری منطبق با آن نوشته شود اما با گذشت ۱۱،۱۲ سال هنوز این اتفاق نیفتاده.از سال ۷۳  تا امروز نظام حقوقی ما با چالش جدی مواجه است.بعد از این مدت باید یک قانون منسجم بیاید.در سال ۸۳ معاونت قضایی تشکیل شد و بنده از آن زمان افتخار حضور در آن بخش را داشتم تا به امروز .در آن زمان صحبت شد لایحه منطبق با نیاز­های روز تدوین شود.سرانجام این قانون به شورای نگهبان فرستاده شد اما مجلس در مورد آن اظهار نظر نکرد و گفت این لایحه را نمی­شناسد و در قالب یک طرح ریخته شد.در ماده­ی آخر طرح پیش بینی شده که بعد از انطباق، ۱۱ بخش به آن اضافه شود و نهایتا تبدیل به یک قانون شود که از ۳۰ مهر سال جاری این قانون لازم الاجرا است. از ویژگی­های این قانون: یکسان­سازی های آیین دادرسی است.

ایشان همچنین در مورد آیین دادرسی  جرایم اشخاص حقوقی، تناسب بین جرم و مجازات، مولفه­های افتراقی دادرسی جرایم اشخاص حقوقی صحبت کردند.

پس از ایشان دکتر کوشکی از آقای دکتر خالقی درخواست کردند که نظرات  خود را در مورد« قرار­های تامین و نظارت قضایی» بیان کنند.

آقای دکتر خالقی پس از ابراز خوشحالی از حضور در جمع اساتید و دانشجویان بحث خود را آغاز کردند:

قرار­های تامین یکی از مهمترین ابزارهای بازپرس برای پیشبرد روند تحقیقات است. در لایحه مواد مفصلی در این رابطه آمده است اما من بحث خود را محدود می­کنم به  نوآوری­ها و جنبه­های جدید این قانون:

در ماده­ی ۱۳۲، قرار­های تامین ذکر شده.در قانون جدید عنوان دیگری به قرار­های تامین اضافه شده با عنوان« قرار نظارت قضایی». در قانون جدید قرار­های تامین از ۵ تا به ۱۰ تا رسیده و ۵ قرار جدید به آن اضافه شده ست.هدف از قرار­های تامین :

۱-تضمین دسترسی به متهم

۲-تضمین جران خسارت بزه دیده

از جمله قرار­های تامین:

-قرار کفالت: شایع­ترین قرار تامینی است.

-قرار وثیقه

-قرار بازداشت موقت

و…

پس از صحبت­های دکتر خالقی، دکتر کوشکی از آقای دکتر موذن زادگان در خواست کردند که بحث خود را پیرامون: صلاحیت و دادرسی نیروهای مسلح آغاز کنند.

دکتر موذن زادگان فرمودند: بحث صلاحیت قضایی مراجع نظامی از مباحث مهم آیین دادرسی است که ذیل بحث مراجع اختصاصی قرار می­گیرد.مراجع اختصاصی غیر از مراجع تخصصی است. مراجع اختصاصی به جهت نفوذ قوه­ی مجریه و قضائیه و مقننه در دادرسی و دخالت در استقلال دادگاه­ها نشان داده شده، نظر این است که این مراجع تشکیل نشود.

ایشان به بررسی این قانون در رژیم سابق پرداختند.وسپس مواردی که به صراحت از قانون اساسی تخلف شده را ذکر کردند.و در پایان به تعرض به حقوق دفاعی متهمان(ماده­ی ۶۱۹) پرداختند و بحث خود را خاتمه دادند.

بعد از ایشان آقای دکتر کوشکی بحث خود را پیرامون:« نوآوری­هایی که در ارتباط با وکالت در فرآیند کیفری است» آغاز کردند.

ایشان صحبت خود را تحت سه سوال عنوان کردند:

۱-وکیل از چه مقطع زمانی نقش بر عهده دارد؟

۲-حضور وکیل با چه کفیتی است؟

۳-ضمانت ممانعت از حضور وکیل در فرآیند کیفری چیست؟

در موارد ۱ و ۲ این قانون که اصول کلی را بیان می­کند اشاره شده حقوق طرفین دعوا باید بررسی شود.در جهت کلی ظاهرا این قانون دیدگاهش این است که می­خواهد نقش بیشتری به وکیل بدهد.

در آخر این نشست اساتید محترم به قرائت سوالات حضار پرداختند و یک ه یک به سوالات پاسخ دادند.

سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳  ۱۳:۴۷
No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

دانلود سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸

برای دانلود سوالات روی عبارت ذیل کلیک کنید: سوالات دکتری حقوق بین الملل ۹۸دریافت Rate …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *