مقالات حقوق بین المل

متن سمینار بررسی ابعاد بین المللی و منطقه بحران اوکراین در دانشکده حقوق وعلوم سیاسی علامه طباطبایی

انجمن علمی دانشجویی روابط بین الملل، سمینار بررسی ابعاد بین المللی و منطقه بحران اوکراین را روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت در سالن شهید بهشتی دانشگاه با حضور دکتر کیوان حسین، دکتر دهشیار، دکتر کرمی و دکتر آجیلی برگزار کرد.

در ابتدای سمینار دکتر کیوان حسینی ضمن خیر مقدم به اساتید و حاضران در جلسه اهداف انجمن علمی را از برگزاری این سمینار تشریح کرد و گفت: هدف ما از برگزاری این نشست علمی آشنا کردن دانشجویان با ابعاد مختلف بحران اوکراین و گسترده و وسیع کردن نگاه آنها هست.

در ادامه کیوان حسینی از سایر سخنران ها دعوت کرد که تشریف بیاورند برای سخنرانی و دکتر دهشیار اولین سخنران بود که  سخنرانی خود را با موضوع  سیاست خارجی آمریکا و بحران اوکراین شروع کرد.

دکتر دهشیار در ابتدا گفت: اگرچه امروزه از اهمیت قدرت نرم صحبت می کنند اما پوتین نشان داد که قدرت نرم زمانی مهم است که قدرت سخت هم مهم باشد. هرچه جایگاه یک بازیگر رفیع تر باشد توجه بیشتری به آن می شود. پس روسیه کوشید تا ابتدا جایگاه خود را رفیع کند سپس اهداف خود را عملی ساخت. از سوی دیگر هرچه وابستگی بیشتر باشد تبعیت هم بالاتر می رود.کاری که روسیه با اروپا کرد و آنها را به خود وابسته ساخت)مانند وابستگی آلمان به روسیه(.

ایشان افزود: پوتین که شاهد گسل وسیع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، قومی و فرهنگی در اوکراین بود درصدد استفاده ازاین گسل ها برآمد. روسیه بدون اکراین نمی تواند زنده بماند لذا پوتین طی ۱۵ سال وابستگی اقتصادی غرب به روسیه را تشدید نمود.

استاد روابط بین الملل دانشگاه در ادامه گفت: در مورد کریمه و الحاق آن به روسیه پوتین شیوه بیان آمریکا در جریان حمایت ناتو از مردم لیبی را تکرار نمود و ادعای حمایت از مردم اوکراین را می کند.

دهشیار سپس تاکید کرد:  پوتین نشان داد که گرچه استاندارهای غرب را قبول دارد و می تواند با زبان خودشان با آنها صحبت کند اما حاضر نیست بنده و تابع آنها باشد.

در ادامه سمینار دکتر جهانگیر کرمی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران سخرانی خود را با موضوع نقش روسیه در بحران اوکراین پی گرفت و گفت: ژئوپلتیک دولت ها را در شرایطی قرار می دهد که دست دولت ها را می بندد بنابراین عنصر ژئوپلتیک هم در اکراین مهم است.

 کرمی در ادامه گفت: روسیه به دنبال نظام بین الملل چندقطبی است و خود را قدرت جهانی می داند. بازسازی روسیه بازسازی درون سیستمی است و نمی تواند سیستم بین الملل را به هم بریزد. اقدامات مداخله گرایانه غرب امنیت داخلی روسیه را نفی می کند و برای روسیه امنیت داخلی بسیار مهم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پایان افزود: بدون اوکراین روسیه نمی تواند قدرت منطقه ای اوراسیای مرکزی باشد بنابراین نمی تواند قدرت بزرگ جهانی باشد. تا امروز قدرت داخلی پوتین تقویت شده است و نماد قدرتمندی در غرب شناخته می شود.

دکتر آجیلی سخنران پایانی سمینار بود که گفت: به لحاظ ژئوپلتیک و نظامی موقعیت اوکراین برای روسیه و اروپا بسیار مهم است. دولت اوکراین چه غرب‌گرا و چه روس‌گرا به لحاظ سیاسی و اقتصادی مستقل نیست هر طرفی که به اوکراین کمک کند گرایش به سمت همان کشور را دارد.

آجیلی افزود: به لحاظ ترانزیت انرژی برای اروپا موقعیت اوکراین بسیار مهم است. اروپا ۳۰ درصد گاز مصرفی خود را از روسیه وارد می کند که ۱۶ درصد آن از اوکراین عبور می کند. اوکراین بخشی از پازل بزرگتر است. گرفتار دو ابر قدرت که می خواهند منطقه نفوذ خود را کنترل کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان گفت: بیشترین نقش در بحران اوکراین را آلمان دارد. آلمان بیشتر یک بازیگر اقتصادی است اما در اوکراین بازی امنیتی را دنبال می کند.

در ادامه سمینار اساتید به سوالات کتبی و شفاهی دانشجویان پاسخ دادند و به بهترین سوال جایزه داده شد و در پایان از اساتید سخنران توسط انجمن علمی دانشجویی روابط بین الملل تجلیل شد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

مجموعه سوالات شبیه سازی شده حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی(مخصوص دکتری حقوق بین الملل)

مقدمه یکی از مهمترین موضوعاتی که برای یک داوطلب دکتری حقوق بین الملل ممکن است طرح شود؛ این است که طراحان آزمون دکتری در سالهای پیش و مخصوصا در دروس حقوق بین الملل عمومی و سازمانهای بین المللی چه سوالاتی را در آزمون دکتری حقوق بین الملل طرح کرده اند؟ در آزمون دکتری از کدام قسمت ها سوالات بیشتری مطرح می شود و تبعا کدام قسمت ها باید بیشتر مطالعه شود؟ پاسخ به این سوالات ما را به این نکته ختم می کند که در کنار سوالاتی که در آزمون دکتری مطرح شده آیا داوطلبان نیاز به کتابی دارند که افزون بر سوالات احتمالی آزمون دکتری احتیاج یک داوطلب را به صورت کامل به یک منبع خوب سوالات آزمونی رفع کند. در این کتاب احتیاج داوطلب به تست های شبیه ساز دکتری پاسخ داده شده است. ما در این مجموعه سعی کرده ایم با طرح بهترین تست ها از بخش حقوق بین‌الملل عمومی و سازمانهای بین المللی به داوطلبان شاخه حقوق بین الملل کمک شایانی کنیم. اما منظور از تست های شبیه ساز حقوق بین الملل و سازمانهای بین المللی تست هایی هستند که هر چند تالیفی بوده اما در قد و قواره سوالات آزمونهای سالهای قبل می باشد و البته برای اینکه این سوالات طراحی شوند ابتدا مبحثی که یک سوال آزمونی یا سوالات آزمونی طرح شده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که با توجه به آمارگیری امکان طرح سوال در آزمون های دکتری از آن بخش وجود داشته باشد؛ اقدام به طرح سوالات شبیه ساز می شود. بنابراین تست های شبیه ساز مزیتی که دارند عبارت است از: سطح تخصصی بالا طراحی از بخش های سوال خیز آزمونهای دکتری شباهت نزدیک ساختار سوال به سوالات آزمونی و در عین حال ارائه یک نکته جدید در قالب تست امکان طرح پاسخ های تشریحی به سوالات تالیفی باری؛ داوطلبان عزیز لازم است قبل از شروع به مطالعه این کتاب در جریان چند نکته قرار بگیرند. اولین موضوع اینکه هدف اصلی ما از تالیف این کتاب یک نکته بیشتر نیست: تسلط داوطلب بر تست های آزمون دکتری پیش رو. مهمترین مزیت این کتاب: با مطالعه این کتاب و خودسنجی داوطلب در حقیقت چندین و چند کتاب را به صورت هدفدار مطالعه کرده است با این اطمینان که نکته ای از نکات مهم کتب رفرنس در پاسخ های تشریحی به سوالات دکتری از قلم نیافتاده است. بنابراین داوطلب به جای آنکه چندین کتاب را یک بار بخواند به این نکته خواهد رسید که یک کتاب خوب آزمونی را چندین بار مطالعه کند و در نتیجه رتبه قابل قبولی در آزمون دکتری کسب خواهد کرد. در این صورت زحمتها نتیجه خواهد داد و ما هم خوشحال از اینکه توانسته ایم رضایت نسبی داوطلب را کسب کنیم و اصولا بهتر از رضا و خشنودی دل مردم چه چیزی در این دوره مهمتر است! امری که انجام خدمت صادقانه را حداقل در مجموعه عدلیه ضروری می‌کند. در پایان هر چند در تالیف این کتاب عالی ترین حد دقت به کار گرفته شده که کتاب به عنوان رفرنس اصلی در مطالعه داوطلبان حقوق بین‌الملل قرار گیرد یک خواسته هم داریم مبنی بر اینکه اگر احیانا اشتباهی و یا لغزشی در ارائه صحیح مطالب صورت گرفته(کما اینکه بدون نقص تنها ایزد باریتعالی است) در هنگام مطالعه علامت زده و به اطلاع نویسندگان از طریق آی دی تلگرام و یا ایمیل زیر برسانید. مسلما کمک شما است که کتاب را غنی تر و پخته تر می کند. پاییز یکهزار و سیصد و نود و هفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *