لایحه جرم‌زدایی مصرف مواد مخدر

سلمان عمرانی

در خصوص لایحه جرم‌زدایی مصرف مواد مخدر باید گفت که لایحه مزبور، مربوط به اوایل سال 1384 است که از سوی قوه‌قضاییه تهیه شده و توسط دولت تقدیم مجلس شده است.

در مجالس هفتم و هشتم این لایحه در انتظار بررسی قرار گرفت و در نهایت به دلیل ایراد اساسی که بر آن وارد بود، مسکوت گذاشته شد، ایراد از آنجا نشات می‌گیرد که طبق نظریه شورای نگهبان، مجلس نمی‌تواند مصوبات مجمع تشخیص را نسخ یا اصلاح کند و از آنجا که قانون مبارزه با مواد مخدر به تصویب مجمع رسیده بود، لایحه مزبور دارای ایراد مبنایی بود و نمی‌توانست «جرم زدایی» مورد نظرش را محقق سازد.

اما در سال 1389 با اصلاحاتی که از سوی مجمع انجام شد، به مجلس اجازه داده شد تا از این پس نسبت به اصلاح و تغییر این قانون اقدام کند. فلذا با وجود قدمت تقدیم این لایحه، تنها پس از سال 1389 امکانِ بررسی و تصویب آن فراهم شد. در خصوص اهداف پیش‌بینی شده در لایحه مذکور باید تاکید داشت که با اصلاحات مفصلی که در سال 1389 توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون مبارزه با مواد مخدر انجام شده، بسیاری از اهداف پیش‌بینی شده در این لایحه محقق شده است. به عنوان مثال، نسبت به مجرمیت معتادان جرم‌زدایی شد و وصف کیفری از اعتیاد زدوده شد. به همین جهت، لایحه مزبور سخن جدیدی برای گفتن ندارد. با این وصف، قطعا مجلس بررسی و تصویب آن را از دستور کار خود خارج خواهد کرد.

با تصویب نهایی قانون جدید آیین دادرسی کیفری در آینده‌ای نزدیک، رسیدگی به جرایم مواد مخدر از صلاحیت دادگاه انقلاب خارج خواهد شد و در نتیجه بخش دیگری از اهداف این لایحه محقق خواهد شد. به همین جهت رئیس قوه‌قضاییه می‌تواند با استفاده از اختیارات خود، دادسراهای تخصصی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و سوء‌مصرف آن تشکیل دهد.

در خاتمه باید توجه داشت که تشکیل شورای پزشکی در این لایحه، هر چند اقدامی درست و ضروری است، لکن باید رابطه آن با نهادهای قضایی و نهادهای سیاستگذار (ستاد مبارزه با مواد مخدر) روشن شود. در غیر این صورت تشکیل آن موجب ابهام بیشتر در زمینه برخورد با سوء‌مصرف مواد مخدر خواهد شد.

* کارشناس حقوقی و استاد دانشگاه

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

نحوه اخذ دروس جبرانی برای دانشجویان دکتری

جزئیات نحوه اخذ دروس جبرانی برای دانشجویان دکتری اعلام شد: به گزارش خبرگزاری مهر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *