قیمت بنزین گران شد(ارتباط بالا رفتن قیمت بنزین با گرانی و تورم)

جهت اطلاع از قیمت جدید سهمیه ها برای انواع ماشین ها و تاکسی ها و موتورها اینجا کلیک کنید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 97 برای افزایش قیمت بنزین  و گازوئیل به 1500 و 400 تومان که  فعلاً در کمیسیون الفیق رای نیاورده، به طور بالقوه بر افزایش هزینه های تولید بخش های مختلف موثر است که در مرحله بعدی می تواند  به افزایش قیمت فروش و مصرف کننده منجر شود.

بخشهایی که در پی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل با بیشترین افزایش در شاخص قیمت تولیدکننده مواجه هستند در جدول زیر ارائه شده اند. محاسبات تحقیق حاکی از آن است که در سال اول با رشد قیمت این دو حامل انرژی،  شاهد افزایش 2.5 درصدی شاخص قیمت تولیدکننده باشیم.

اگر فرض کنیم که تولیدکنندگان کل این افزایش قیمت را به مصرف کنندگان انتقال بدهند، در این صورت شاخص قیمت مصرف کننده در سال اول با افزایش حدود 2.8 درصد مواجه خواهد شد. 

بیشترین بخشهایی که از این افزایش قیمت متأثر خواهند شد در جدول زیر ارائه شده است:

نکته مهم قابل ذکر دیگر آن است که افزایش 50 درصدی بنزین بهعلت سهم 2.4 درصدی این حامل انرژی در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی بدون در نظر گرفتن آثار غیرمستقیم آن بر قیمت سایر کالاها و خدمات، به معنای افزایش 1.2 درصدی شاخص قیمت مصرف کننده است.

انتهای پیام/ منبع: تسنیم- ۲۳ دی ۱۳۹۶ – ۰۰:۰۳ ا

تاثیر قیمت بنزین بر تورم و گرانی

یک اقتصاددان گفت: قیمت بنزین با گرانی و تورم رابطه‌ای مستقیم دارد؛ چرا که به‌دلیل جهانی بودن قیمت بنزین این افزایش نرخ به بخش‌های دیگر نیز سرایت پیدا می‌کند.

یک اقتصاددان گفت: قیمت بنزین با گرانی و تورم رابطه‌ای مستقیم دارد؛ چرا که به‌دلیل جهانی بودن قیمت بنزین این افزایش نرخ به بخش‌های دیگر نیز سرایت پیدا می‌کند.

پیشنهاد دولت برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۷ حداقل ۲.۸ درصد تورم ایجاد می کند.(منبع- تسنیم)

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، میثم موسایی در‌خصوص تبعات گرانی بنزین بر اقتصاد خانواده‌ها بیان کرد: میزان تقاضا و عرضه بنزین تابع قیمت، متوسط درآمد جامعه و قیمت سایر کالاهاست. با افزایش قیمت بنزین مسلماً میزان تقاضا کم شده و در ادامه اقشار متوسط و زیر خط فقر که با استفاده از خودروهای شخصی خود امور زندگی را می‌گذراندند، با مشکل جدی مواجه خواهند شد بنابراین افزایش قیمت بنزین علاوه بر تبعات اقتصادی، مشکلات روانی و فرهنگی بسیاری را به همراه دارد.

وی در ادامه افزود: قیمت بنزین با گرانی و تورم رابطه‌ای مستقیم دارد؛ چرا که به دلیل جهانی بودن قیمت بنزین این افزایش نرخ به بخش‌های دیگر نیز سرایت پیدا می‌کند لذا با ادامه این روند شاهد پیامدها و تبعات اجتماعی فراوانی خواهیم بود. اگر بدون در نظر گرفتن تبعات این موضوع قیمت بنزین را افزایش دهیم، نرخ تورم نیز افزایش پیدا می‌کند؛ چرا که این افزایش قیمت روی سایر کالاها نیز به‌شدت تأثیر می‌گذارد. همچنین بنزین تنها کالایی است که افزایش قیمت آن باعث ایجاد تورم می‌شود.

به گفته موسایی، به‌طور مسلم با افزایش قیمت بنزین تورم بیش از آن چیزی که تصور می‌شود افزایش پیدا می‌کند. با گران شدن بنزین اکثر کالاهای اساسی خصوصاً مواردی که مستقیم با حمل‌و‌نقل در ارتباط است گران خواهد شد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: گرانی بنزین طبقات متوسط و فقیر جامعه را دچار مشکل جدی می‌کند و با نارضایتی‌های ناشی از گرانی و تورم که در گوشه و کنار کشور شاهد هستیم به دنبال افزایش قیمت بنزین طوفان عظیمی از اعتراضات مردمی را در پی خواهد داشت.

وی متذکر شد: البته انتظار می‌رفت دولت طرح افزایش قیمت بنزین را ارائه نماید اما بالابردن یکباره آن نیز تبعات جبران‌ناپذیری بر فضای اقتصادی کشور وارد می‌کند. طرح افزایش قیمت بنزین باید با توجه به اقتصاد کشور مطرح گردد به‌عبارتی ساده‌تر کشوری مانند ایران که در تحریم سپری می‌کند و علاوه بر آن اقتصادی نابسامان و به شدت بی‌ثبات دارد، اجرایی ساختن این دسته از طرح‌ها عقلانی و مناسب نیست.

به گفته موسایی، اینکه برخی افراد معتقدند قیمت بنزین در ایران باید به قیمت‌های جهانی نزدیک شود برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ چرا که در ایران حقوق مردم بر‌اساس دلار محاسبه نمی‌شود که حال بخواهیم قیمت سوخت را نیز مانند آن‌ها تعیین کنیم.

این اقتصاددان در پایان هشدار داد: در نتیجه بنزین باید قیمت واقعی خودش را پیدا کند آن هم به‌تدریج نه به‌یکباره قیمت را دوبرابر کنیم. افزایش قیمت بنزین مسلماً باعث افزایش قیمت اکثر کالا‌ها می‌شود. از همه مهم‌تر افزایش قیمت بنزین باعث تورم شده و در پی این افزایش تورم فقرا فقیرتر و ثروتمندان غنی‌تر می‌شوند.

منبع: جام جم

انتهای پیام/۴۰۲۸/خ

No votes yet.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

جزوه دکتری حقوق قراردادهای نفت و گاز و مبحث حقوق عمومی و بین الملل نفت وگاز(آزمون دکتری حقوق نفت و گاز 1399 و 1400)

با سلام خدمت داوطلبان عزیز دکتری نفت وگاز امسال و یا سال 1400. مسلما حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *