قوانین خاص آزمون وکالت 93 از نگاه رتبه یک آزمون کانون وکلا (مهدی احمدی مقدم)

با توجه به درخواست دوستان در این پست به مهمترین قوانین خاص هر درس اشاره می کنم. البته تعداد قوانین خاص بسیار زیاد است و در سالهای گذشته مواردی بوده که از قوانینی سوال طرح شده که به ندرت داوطلبان به آن توجه کرده بودند.معمولا قوانین خاص کاربردی هر درس در کتابهای منبع آنها که در پست منابع اعلام کردم موجود است.

قانون مدنی: مهمترین قانون خاص این درس قانون روابط موجر و مستاجر 56 و 76 است که به نظر من از فصل اجاره قانون مدنی هم مهم تر و کاربردی تر است. همچنین قانون حمایت خانواده مصوب 92 بسیار مهم است .از دیگر قوانین خاص این درس می توان به  قانون تشکیلات اوقاف و امور خیریه ، قانون مسئولیت مدنی، قانون حمایت از حقوق مولفان ،مصنفان و هنرمندان ، قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1387 و قانون تملک آپارتمانها اشاره کرد. البته در این درس قوانین خاص بسیار است که قانون امور حسبی و .. هستند که در درجات بعدی اهمیت قرار دارند.

آئین دادرسی مدنی: مهمترین قوانین خاص این درس نیز قانون اجرای احکام مدنی ، قانون شورای حل اختلاف و آئین نامه آن و قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1392 است. از دیگر قوانین خاص این درس می توان به لایحه استقلال کانون وکلا و آیین نامه آن ، قانون نظارت بر رفتار قضات،اصلاحیه جدید هزینه های دادرسی که اصلاح ماده 3 وصول برخی در آمدهای دولت است و ماده واحده منع توقیف اموال دولتی اشاره کرد.

حقوق تجارت: این درس از جهاتی شبیه درس حقوق مدنی است . متن قانونی نه چندان روان و تحلیلی بودن مطالب شباهت این درس را به حقوق مدنی زیاد می کند. مهمترین قوانین  خاص این درس قانون صدور چک و ماده واحده مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد چک و قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی  است.از دیگر قوانین خاص این درس می توان به قانون ثبت شرکتها،قانون بورس اوراق بهادار،قانون تجارت الکترونیک و قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری و قانون بخش تعاونی اقتصاد ایران است.

حقوق جزا: با توجه به نو بودن مباحث جزا و دست باز طراحان سوال برای بازی کردن با قوانین احتمال رجوع به قوانین خاص کمتر خواهد شد ولی با تمام این تفاسیر نمی توان اهمیت قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس،ارتشا و کلاهبرداری را نادیده گرفت. همچنین از قوانین خاص دیگر می توان ازقانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی، قانون جرایم نیروهای مسلح، اصلاح مبارزه با مواد مخدر ،انتقال مال غیر ، تبانی برای بردن مال غیر، مواد کیفری قانون ثبت،قانون پولشویی،جرایم رایانه ای  نام برد . البته ناگفته نماند که وسعت قوانین خاص این درس بسیار زیاد است و باید گزیده ای عمل کرد.

آئین دادرسی کیفری: تا مشخص شدن نتیجه قطعی تصویب این قانون همچنان مهمترین قانون خاص آن قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب موسوم به احیای دادسرا و اصلاح ماده 18 آن  است. از دیگر قوانین خاص این درس  ،آئین نامه دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت ، قانون صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی است.البته در سال 90 از قوانینی چون دادگاههای سیار و … نیز طرح سوال شده بود.

منبع: http://mehdi-ahmadzadeh.blogfa.com/

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

درباره‌ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب حقوق کار انتشارات عدلیه

کتاب متون فقه بخش امر به معروف و نهی از منکر(آزمون دکتری نیمه متمرکز حقوق عمومی سال 1399)

با سلام- بخش امر به معروف و نهی از منکر جدیدا به بخش جهاد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *