قضات می‌توانند اضطراب اجتماعی را به امنیت تبدیل کنند

معاون اول قوه قضاییه:

قضات می‌توانند اضطراب اجتماعی را به امنیت تبدیل کنند

معاون اول قوه قضاییه با تأکید بر نقش قضات و آرایی که از سوی آنان صادر می‌شود، اظهار کرد: قضات می‌توانند با آرای خود تمامی اضطراب‌ها و نوسانات اجتماعی را به آرامش و امنیت اجتماعی تبدیل کنند.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی، قاضی را مکلف در به‌روزرسانی دانش خود دانست و خطاب به کارآموزان قضایی گفت: پرونده‌های قضایی‌ای به دست شما می‌رسد که نباید برای شناخت حکم و موضوع فقط به آموزش‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد اکتفا کنید بلکه باید همواره دانش خود را به روز کنید.

وی همچنین با اشاره به آرای صادرشده از دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: این آرا، اسناد ارزشمندی است که با مطالعه آنها می‌توان به نکات خوبی برای استفاده در میدان عمل رسید.  

رییسی با اشاره به اهمیت عدالت در حوزه قضا گفت: یک قاضی باید حق را از باطل بشناسد و از جو‌سازی‌هایی که باطل را حق جلوه می‌دهد خودداری کند. وی افزود: تحلیف، تشریفات نیست بلکه یک انشا در برابر قرآن، خدا و مردم است تا به عهد خود پایبند باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش، سلامت دستگاه قضایی را در گروی منابع و نیروی انسانی دانست و گفت: دستگاه قضایی تلاش دارد با همه ناسالمی‌ها و کجی‌ها برخورد کند و در رسیدن به این هدف باید خود سلامت باشد.

 

قضاوت جایگاه انبیاست

معاون اول قوه قضاییه با تأکید بر اینکه قضاوت از فعالیت‌های قدسی است، اظهار کرد: افراد بسیاری در کره زمین به دادرسی و قضاوت مشغول هستند اما اینکه کار کدام یک از آنان قدسی و خدایی است، اهمیت دارد.

وی با بیان این موضوع که قدسی‌شدن در گروی موضوع‌های مختلفی است، افزود: آنچه قضاوت را قدسی می‌کند اجرای عدالت، دفاع و حضور جهادی در صحنه است و بدون شک فقط در ارتباط با مقام قدسی می‌توان فعالیت‌های مقدس انجام داد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه قضاوت جایگاه انبیاست و جایگاه قضاوت به امضای شارع مقدس رسیده است، اظهار کرد: بر این اساس، حکمی جز حکم خدا وجود ندارد، چون حاکمی جز خداوند وجود ندارد که این نکته بسیار مهم است.

وی با تحلیل شاخه‌های مختلف قضاوت گفت: شناخت حکم، شناخت موضوع، تناسب حکم ، موضوع ، تصمیم و اراده در اینکه قاضی چیزی جز خدا نبیند و هیچ قدرتی حتی حب و بغض شخصی وی در قضاوت تاثیری نداشته باشد از نکته‌های ویژه برای اجرای عدالت و قضاوت است.

رییسی همچنین علم و تقوا را دو شرط اساسی برای قضاوت دانست و گفت: برای قضاوت حتی اگر فردی غیرمجتهد و آشنا به موازین قضایی باشد می‌تواند حکم صادر کند اما در صورتی که شرط عدالت را رعایت نکند می‌توان وی را منعزل کرد.

 

انفصال ۶ قاضی ربطی به پرونده‌های مهم ندارد

معاون اول قوه قضاییه همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران در خصوص خبری که درباره انفصال ۶ قاضی مطرح شده بود، تصریح کرد: دادسرای انتظامی قضات همواره وظیفه نظارت بر عملکرد قضات را بر عهده دارد و این در حالی است که فیلتر دیگری به نام حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز وجود دارد.

وی گفت: بر اساس قانون نظارت بر رفتار قضات، گزارش‌هایی که حکایت از تخلفات قضات دارند در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند و برای آنها حکم صادر می‌شود؛ این جلسات در حضور رییس قوه قضاییه برگزار می‌شود و وقتی حکم دادگاه عالی صادر شود رییس قوه دستور اجرای آن را صادر می‌کند.

رییسی گفت: اگر حکمی صادر شود متهم حق اعتراض دارد و در صورت اعتراض حکم به دادگاه عالی انتظامی قضات می‌رود تا صلاحیت قضات رسیدگی شود.وی همچنین اظهار کرد: انفصال ۶ قاضی که در رسانه‌ها مطرح شده‌ است، ربطی به پرونده‌های مطرح و مهم ندارد.

معاون اول قوه قضاییه درباره وضعیت رسیدگی به پرونده‌های هرمی نیز گفت: در این خصوص پرونده‌هایی مطرح هست که به مرور زمان پیگیری و اطلاع رسانی می‌شود.رییسی همچنین درباره پرونده مواد شوینده که منجر به مرگ چندنفر شده بود نیز گفت: در مورد پرونده مواد شوینده هم راهکار قانونی برای رسیدگی به آن وجود دارد.وی اضافه کرد: در موضوع‌هایی که مربوط به زندگی مردم می‌شود بخصوص پرونده‌هایی که با سلامت مردم سروکار دارد، دستگاه انتظامی نقش اساسی دارد و باید رسیدگی کند.


 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

درباره ی ابوالقاسم شم آبادی

(حقوق عمومی) -مدرس دانشگاه-صاحب امتیاز انتشارات حقوقی عدلیه-ارتباط با ابوالقاسم شم آبادی: shamabadi.abolghasem@yahoo.com تلفن: ۰۲۱۶۶۹۲۱۰۰۲ ۰۲۱۶۶۵۸۱۷۴۸

همچنین ببینید

کتاب جامع و کاربردی حقوق تعهدات(مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز)

کتاب حقوق تعهدات مخصوص آزمون دکتری نفت و گاز 1399 به بعد کار شده است. این کتاب در 3 آزمون سالهای 98-97 و 96 نزدیک به 90 درصد سوالات دکتری را در بر داشته و فوق العاده کتاب موفقی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *